video thumb

چارلی لی: تصور می‌کردم که قیمت لایت کوین به هزار دلار برسد!

ارزجو: به نظر نمی‌رسد که چارلی لی (Charlie Lee) بتواند معروفیتش به دلیل فروش لایت کوین (Litecoin) خود، در زمان نزدیک شدن این ارز دیجیتال به بالاترین قیمت را انکار کند. سازنده لایت کوین در پادکستی با حضور مورگان کریک (Morgan Creek) و آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano) همکاران دیجیتال خود، به برخی از سؤالات در مورد لایت کوین و وضعیت صنعت ارز دیجیتال، پاسخ داده است. چیزی که شما نمی دانید شاید این باشد که هنگامی که چارلی تصمیم گرفت لایت کوین های خود را بفروشد، زمانی بود که قیمت این ارز دیجیتال حدود ۳۰۰ دلار بود و او انتظار داشت که این قیمت افزایش پیدا کند. او در پادکست می گوید:

«من در واقع شخصاً فکر می‌کردم که افزایش قیمت پیدا کند. فکر نمی‌کردم که به بالاترین قیمت رسیده باشیم… و تصور می‌کردم که به ۱۰۰۰ دلار هم می‌رسیم.»

ما درباره اولین روزهای تولید و اینکه اصلاً چرا شروع به تولید لایت کوین کرد و چطور ارز دیجیتال در عرض یک دهه دچار تغییرات شد، چالش ‌های کنونی چیست و چارلی آینده بیت کوین و لایت کوین را در کجا می‌بیند، با او صحبت کردیم.

لی می ‌گوید همیشه در مورد قیمت ارزهای دیجیتال از او سؤال می‌ شود. ولی کاملاً روشن است که او نمی‌ داند قیمت‌ های بیت کوین یا لایت کوین به کجا خواهد رسید.

«اگر هرکسی به شما بگوید که پاسخ این سؤال را می ‌داند، باید بدانید که در حال دروغ گفتن به شما است. هیچ‌ کس نمی‌ داند که قیمت افزایش پیدا می‌ کند یا کاهش می‌یابد. من شاهد بازارهای کاهش و افزایشی زیادی بوده ام. گاهی قیمت بهبود پیدا می‌ کند ولی چه کسی می ‌داند؟ من فکر می‌ کنم مورد خوب آن است که بتوانیم شاهد بهبود اوضاع باشیم. ولی کاملاً نمی ‌توان مطمئن بود. من همیشه به مردم توصیه می‌ کنم که همه دارایی خود را سرمایه گذاری نکنند.»

قیمت لایت کوین در حال حاضر بر روی ۷۳ دلار قرار گرفته است، و نسبت به اوایل سال دو برابر شده است. ولی هنوز تا ۱۰۰۰ دلاری که او در سال ۲۰۱۷ پیش بینی کرده بود، فاصله زیادی داریم. «اگر هرکسی به شما بگوید که پاسخ این سؤال را می ‌داند، باید بدانید که در حال دروغ گفتن به شما است. هیچ‌ کس نمی‌ داند که قیمت افزایش پیدا می‌ کند یا کاهش می‌یابد. من شاهد بازارهای کاهش و افزایشی زیادی بوده ام. گاهی قیمت بهبود پیدا می‌ کند ولی چه کسی می ‌داند؟ من فکر می‌ کنم مورد خوب آن است که بتوانیم شاهد بهبود اوضاع باشیم. ولی کاملاً نمی ‌توان مطمئن بود. من همیشه به مردم توصیه می‌ کنم که همه دارایی خود را سرمایه گذاری نکنند.»

برخی چیزها که او بر روی آنها کار می‌ کند و می ‌توانند بر روی قیمت تأثیرگذار باشند، در حال افزودن قابلیت تغییرپذیری به لایت کوین هستند تا آن را اختصاصی‌تر و ظاهراً مقیاس‌پذیرتر کند. از تکنولوژی به نام میمبل ‌ویمبل (MimbleWimble) استفاده می‌ شود تا لایت کوین در دست هر شخصی دارای ارزش یکسان باشد.

کوین مارکت کپ ((CoinMarketCap: قیمت لایت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کرد.

سخنان لی درباره بیت کوین

او درباره بیت کوین تصور می‌ کند که به ارز ثابت تبدیل می‌ شود و در کنار دیگر ارزهای ثابت به کار می‌رود. او انتظار دارد که در انتها، مقدار زیادی از ارزهای دیجیتال، ارزش خوبی پیدا کنند. او می ‌گوید: «بیت کوین مهم ‌ترین ارز دیجیتال خواهد بود و ارزهای دیگر نیز در کنار آن وجود خواهند داشت.»

قیمت بیت کوین موقتاً تا زمانی که آینده ارزهای دیجیتال نامشخص باشد، پر فراز و نشیب خواهد ماند.

 

شرکت کوین بیس اشتباه کرد

آنچه ممکن است درباره چارلی لی ندانید آن است که او کارمند سابق شرکت کوین بیس (Coinbase) بوده است. او درباره این شرکت مشهور آمریکایی به عنوان مهم ‌ترین کمپانی ارز دیجیتال یاد می‌ کند که اوضاع مالی تعداد زیادی از مردم را بهبود بخشید. ولی این نکته را هم ذکر می‌ کند که کارفرمای سابق او، وضعیت استارتاپ نوترینو (Neutrino) را خراب کرد:

«آنها مطمئناً اشتباهاتی را مرتکب شده اند. تصمیمات اخیر که در مورد نوترینو گرفته شده واقعاً احمقانه بود. وقتی اخبار در مورد ناراضی بودن مردم پخش شد، مدیران باز هم بر روی تصمیماتشان پافشاری کردند و معتقد بودند که کارشان درست است. در حالی که باید منصرف می‌شدند. کارشان واقعاً احمقانه بود و نتوانستند به خوبی از پس شرایط بر بیایند.»

پیش بینی قیمت از طرف پمپلیانو

لی تنها کسی نیست که علاقه ای به پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال ندارد. وقتی از پمپلیانو پرسیده شد که آیا زمستان ارزهای دیجیتال در حال پایان یافتن است پاسخ داد:

«احتمالش وجود دارد، شاید به انتهای آن رسیده باشیم. ولی بسیاری از افراد در زمینه ارزهای دیجیتال یاد گرفته اند که در مورد هیچ چیز مطمئن نباشند. پس باید ببینیم که چه چیزی پیش می‌آید.»

لی راه درازی را از خرید و فروش بیت کوین به صورت محلی در مک‌ دونالد و استار باکس تا به حال آمده است.

زیرساخت‌ های صنعت ارز دیجیتال نیز راه طولانی‌ای را طی کرده اند. با اینکه هیچ راه برگشتی نیست، ولی اگر لی باز هم بخواهد ارز دیجیتال بخرد شاید این بار سکه هایش را به مدت طولانی‌تری نگه دارد. این تنها یک حدس است.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ