video thumb

هر آن‌چیزی که از شکست گوگل در برابر موتور جست و جوی Presearch باید بدانید

در سال ۲۰۱۷ یک استار تاپ مبتنی بر پلترفرم بلاک چین که مقر اصلی آن در کشور کانادا است و کالین پیپ سهام‌ دار اصلی آن است در حوزه‌ موتور‌های جست‌ و جو با عنوان Presearch راه اندازی شد. که سعی کرد بر اساس قوانین Antitrust دست به عدم تمرکز زدایی در بحث جست‌ و جو یا سرچ در اینترنت کند. زیرا موتور اصلی جست و جو در اینترنت در حال حاضر گوگل است. که به یک غول فناوری جست و جو تبدیل شده است. هر چند این بحث در سال های اخیر رونق بیشتری پیدا کرده است. قوانین Antitrust در آمریکا به عنوان قوانین ضد رقابت برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی نشر دهنده یا مارکت‌ پلیس‌ های اغواگر پلتفرم‌ های بزرگ تدوین شده است.

استار تاپ Presearch به عنوان یک موتور جست و جوی محلی سعی دارد وارد حوزه هایی شود که گوگل توجه زیادی به آن نمی‌کند. استار تاپ Presearch به دنبال فضایی است که مبتنی بر تعامل کاربران و همکاری کاربران است استار تاپ Presearch سعی در معرفی گزینه های غنی به کاربران وب دارد.

استار تاپ Presearch در شرکت‌ های آنهایی که آن را به وجود آورده اند به عنوان موتور جست و جو برای دسترسی سریع به اطلاعات مورد استفاده قرار می گرفت بعد از مدتی که ارزهای دیجیتال رونق بیشتری گرفت آنها تصمیم گرفتند راهی برای اینکه کاربران کمتر از گوگل استفاده کنند پیدا کنند و آن راه را ترویج ارزهای دیجیتالی و هدیه دادن آن به کاربران می دانستند که وقتی آن را در عموم بازگو کردند بازخوردهای مثبتی داشت پس به دنبال جمع آوری سرمایه این کار رفتند تا اینکه در سال ۲۰۱۷ موفق شدند سرمایه لازم برای توسعه‌ پلتفرم را با هدف ۷ میلیون دلار توکن تهیه کنند. بعد از این ماجرا هزاران تبلیغ کننده در این پلترفرم مشارکت کردند و نسخه جدید آن برای انتشار آماده شد.

امروزه بحث تشویق و وارد کردن کاربران اینترنت برای جست و جو در وب به فضایی غنی تر مطرح است. گوگل این موتور بزرگ جست و جو نقش تعیین کننده ای در جست و جوی هر فرد در اینترنت دارد زیرا می تواند در انتخاب محتوای مورد جست و جوی کاربران نقش مهمی ایفا کند. در این میان Presearch نیز سعی دارد این تمرکز زدایی را کاهش دهد برای همین از کاربران می خواهد از سرویس جست‌ و‌ جوی گوگل را ترک کنند و دیگر از آن استفاده نکنند. برای این منظور تصمیم دارد به کاربران ارز مجازی اعطا کند. به غیر از Presearch استار تاپ‌ های دیگری نیز تلاش کردند با قدرت بسیار زیاد پلتفرم‌ها و آزادی عمل‌ آنها مقابله کنند.

Presearch گوگل

شروع کار و هسته آغازین Presearch از سال ۲۰۰۸ بود و تحت دامنه Shopcity.com فعالیت خود را در این سال شروع کرد. تلاش اولیه این استار تاپ این بود که کسب و کارهای محلی را در نتایج جست‌ و جوی گوگل وارد کند و از این طریق به نمایش بگذارد تا کاربران شناخت خوبی از کسب‌ و کارهای محلی زمانی که در گوگل سرچ می کنند داشته باشند. با این کار دسترسی خریداران به این کسب و کارهای محلی بیشتر می شد. تا اینکه در سال ۲۰۱۱ استارتاپ Presearch به این نتیجه رسید که موتور جست و جوی گوگل محتوای مربوط‌ به آنها را در درجه‌ کم‌ کیفیت قرار داده است و همین باعث آغاز بحث وجنجال میان گوگل و Presearch شد.

استارتاپ Presearch همچنین معتقد بود که به دلیل اینکه محتوای مربوط‌ به آنها را در درجه‌ کم‌ کیفیت قرار داده نتایج آنها در صفحات میانی جست‌ و جو قرار گرفته و این صفحات میانی را معمولا کاربران توجه نمی کنند و یا بازدید نمی کنند. وقتی که Presearch این ادعای خود را مطرح کرد، گوگل سریع کسب‌ و کارهایی را که در این وب‌ سایت قرار گرفته بود را در موتور جست و جوی خود پنهان کرد تا کاربران به آنها در جست و جوی خود دسترسی نداشته باشند و به این طریق اقدام به تلافی کرد.

همچنین نتایج مربوط به سایت Shopcorona.com که راهنمای کسب‌ و کارهای محلی شهر کورونا در آمریکا است را در صحات ۵ به بعد خود قرار داد. بنابراین فعالیت انتقام جویانه گوگل دامن گیر سایت Shopcorona.com نیز شد تا جایی که زیر یک درصد از کاربران از آن بازدید می کردند. این داستان به جایی رسید که Presearch مجبور به شکایت از گوگل به کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده شد.

گری ریبک که یکی از وکلای بسیار سرشناس در زمینه‌ قوانین ضد انحصار است وظیفه‌ دفاع از Presearch را بر عهده گرفت در این میان نشریه‌ Gigaom مدعی شد این شکایت از مایکروسافت نشات گرفته است. اما Presearch همچنان معتقد بود گوگل به ناحق اقدام به این کار کرده است نشریه‌ Gigaom در سرمقاله خود عنوان کرد مؤسسه‌ های کوچک نمی‌توانند هزینه‌های مربوط‌به چنین دعاوی حقوقی را بچردازند و حتما پای شرکت بزرگ دیگری در میان است. این بحث ها در رسانه های همسو با گوگل بالا گرفت و آنها روی الگوریتم های مورد استفاده‌ این جست‌ و جوگر تمرکز کردند با این جنجال موضوع اصلی کم رنگ شد. اما ماجرا به اینجا ختم نشد و کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده گوگل را تبرئه کرد و عنوان کرد این شرکت به هیچ وجه قوانین ضد انحصار را نقص نکرده است.

Presearch گوگل

اما این ماجرا ادامه پیدا کرد که در نهایت منجر به سه جریمه سنگین برای گوگل شد زیرا مقامات اروپایی نقدهای زیادی که بسیار هم مهم بود به الگوریتم های گوگل داشتند که این پروسه وارد یک سری تحقیقات جدی و گسترده از این موتور جست و جو شد چرا که موارد مشابهی نیز پیدا شد بنابراین گوگل در سال ۲۰۱۷ مبلغ ۲.۷۳ میلیارد یورو جریمه شد و اتحادیه‌ اروپا اعلام کرد گوگل منافع خود را در نتایج جست و جو ترویج داده است و توانسته محصولات رقبای خود را در نتایج جست‌ و جو تنزل دهد. در سال ۲۰۱۸ گوگل دوباره با جریمه جریمه‌ ۵ میلیارد دلاری مواجه شد و برای بار سوم مجبور به پرداخت جریمه ۱.۷ میلیارد دلاری به‌ دلیل نقص قوانین ضد انحصاری و رفتارهای رقابتی ناسالم شد.

این جریمه های سه گانه هر چند برای غول های فناوری مانند گوگل مبلغ قابل توجهی نیست اما باعث می شود حداقل فعالیت‌های اقتصادی خود در نواحی مختلف اصلاح کند هر چند مقامات اروپایی همچنان معتقدند گوگل برای برتری‌ دادن به سرویس‌های خریدش از سلطه‌ خود بر اینترنت بهره می برد.بنابراین کمیسیون اروپا همچنان به نظارت بر فعالیت‌های گوگل ادامه می‌دهد و این نظارت همچنان ادامه خواهد داشت و پایانی برای آن نیست زیرا شکایت های بیشتر علیه این موتور جست و جو ادامه دارد. اتحادیه‌ اروپا سعی دارد نظارت خود بر گوگل را مدام ادامه دهد زیرا می خواهد مطمئن شود گوگل در هیچ‌ یک از بازار‌های فعلی یا آینده دست یه نقص قوانین ضد انحصار نزند همین امر باعث شده از فشارهای وارد شده روی رقبای گوگل کاهش یابد.

سرویس‌ های رایگان پلتفرم‌های بزرگ جنبه دیگری نیز دارند و آن تاثیرات مخربی است که در طولانی مدت بر افکار و نظم اجتماعی می توانند داشته باشند. زیرا پلتفرم‌های بزرگ سعی دارند با ارائه‌ سرویس‌ های رایگان به کاربران، در حوزه تجاری، خود را به شبکه‌های عظیم کاربر محور تبدیل کنند و در همه صفحات اینترنتی تبلیغاتی را منتشر کنند. آنها همچنین اطلاعات نادرستی بر ضد دموکراسی در فیسبوک در دید عموم مردم می گذارند. همچنین یوتیوب و توییتر را ابزاری برای ترویج سخنان نفرت‌انگیز و جذب عضو برای حزب‌های نئونازی مورد استفاده قرار می دهند. که این موارد از مشکلات پلتفرم‌های بزرگ است.

به روز بودن قوانین برای حفظ بیشتر حریم شخصی افراد و مقابله با شرکت‌های بی‌نام‌ و‌ نشان در اروپا خود ابزار و کمکی برای جلوگیری از سوء‌ استفاده‌های احتمالی نقض قوانین از اطلاعات کاربران می تواند باشد که این اتفاق در این حوزه به خوبی افتاده است این شرکت های بی هویت در سایه و بدون سر و صدا به فعالیت های خود ادامه می دهند آنها داده های کاربران را به فروش می گذارند که این داده ها را از طریق جاسوسی در مرور وب به دست می آورند.

شرکت های عظیم فناوری، کوچک ترین رقبای خود را از صفحه رقابت حذف می کنند. آنها سیستم خود را به نحوی بهینه‌ سازی کرده‌اند که کسی نتواند وارد عرصه رقابت با آنها شود. بنابراین رقابت با شرکت های عظیم فناوری برای دارندگان کسب و کارهای کوچک بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن است و اینگونه رقابتی ناعادلانه و تقریبا محال است. سیستم این شرکت‌های عظیم، بهینه‌سازی شده است و آنها اطلاعات را در مقیاس بسایر انبوه جمع‌آوری می کنند و با تیم های متخصص و کارآمدی که دارند خدماتی در حوزه توسعه و تبدیل محصولاتشان و ارایه سرویس به ترند فعالیت می کنند. آنها منابع عظیمی در دسترس دارند که منجر به ناتوانی بیشتر کسب و کارهای نوظهور و کوچک می شوند.

تمرکز زدایی هدف اصلی Presearch است این استارتاپ به دنبال عدم تمرکز در صفحات مورد جست و جوی کاربران تنها توسط یک موتور جست و جو است. تا بتواند بهتر و سریع تر آنچه را در اینترنت به دنبالش است پیدا کند. از نظر این استارتاپ این شرایط یک شرایط برد برد است. زیرا تمرکز بر روی رضایت کاربران و خود کاربران است نه بر روی جست و جو و می توان گفت این شرایط سوییس جست و جو در وب است. که کاربر می تواند زوایای متفاوت از جست و جو در وب را به دست آورد جست و جویی که فراتر از بحث درآمد زایی است و این جست و جو می تواند ‌شخصی‌ سازی شود. در واقع می تواند سیستمی باشد که سعی می شود کاربران تجربه خوب و عمیقی در وب داشته باشند و نتایج مورد جست و جوی کاربران خیلی فراتر، بهتر، متنوع تر و غنی تر از آنچه غول گوگل به آنها ارایه می دهد باشد.

Presearch گوگل

موتورهای جست و جوی دیگری مانند Qwant و یا DuckDuckGo و غیره نیز وجود دارند. اما با وجود چنین موتورهای جست و جویی بیشترین کنترل و عظیم ترین کنترل بر روی ترافیک و فعالیت کاربران را گوگل دارد. و لازم است وابستگی کاربران به گوگل کم شود. موتورهای جست و جو گر دیگر در مقیاسی کوچک تر فعالیت می کنند. بنابراین نیاز است پلتفرمی ایجاد شود تا موتورهای جست و جوی مانند Qwant و یا DuckDuckGo فرصت و توان بیشتری برای شکست سلطه گوگل و رقابت با این غول عظیم داشته باشند آنها نیاز دارند که با یکدیگر تحت یک پلترفیوم متحد و با ارتباط بهتر و مستقیم تری با کاربران فعالیت کنند. این ارتباط کمک بیشتری به کسب و کارهای نو پا و کوچک تر هم خواهد نمود.

استارتاپ Presearch حتی در چند فرسخی گوگل هم قرار ندارد و و پروژه ای جاه طلبانه به نظر می رسد هر چند فعلا در حالت آزمایشی فعالیت می کند بنابراین در مقابل حجم عظیم تبلیغات بر علیه خود کار زیادی نمی تواند انجام دهد و موانع بی شمار را برطرف سازد. زیرا گوگل به عنوان بهترین شرکت جست و جوی دنیا با فناوری پیشرفته محسوب می شود که رقابت با آن به عنوان شرکتی که حرف اول را می زند بسیار بسیار مشکل و گاهی به نظر می رسد غیر ممکن است هر چند ایجاد یک پلترفیوم کاربر محور خلاقیت را بالا برده و در راستای اهداف انسان دوستانه نیز فعالیت می کند.

به‌ صورت ثابت اکثر کاربران که می توان گفت حدود ۷۵ درصد هستند. تنها از یک جست و جو گر در وب استفاده می کنند. در حالیکه ۸۰ سرویس جست‌ و جوی مختلف در وب وجود دارد پس می توان نتیجه گرفت ۲۵ درصد کاربران از جست و جو گرهای مختلف استفاده می کنند و ایده ای وجود دارد که کاربران بر اساس نیاز خود از یک جست و جو گر تخصصی استفاده کنند. هم‌ اکنون Presearch بیشتر یک جست و جو گر است و نمی توان گفت به یک پلتفرم کامل تبدیل شده است. این استارتاپ قسمتی دارد که می توان اطلاعات مورد نظر را وارد کرد و جست و جو گر مورد نیاز خود را انتخاب کند در واقع کاربران می توانند از چندین جست و جو گر بهره ببرند در واقع کاربران به ۸۰ جست و جو گر دیگر درآن دسترسی دارند. اما مشکل اینجاست که گوگل جست ‌و جوی پیش ‌فرض آن است. و موتور جست و جوی Qwant برای جست و جوی زبان فرانسوی است.

جایزه‌ دادن به کاربران در قالب ارزهای دیجیتالی به ‌نام PRE یکی از مهم ترین و جالب ترین ویژگی است که Presearch دارد. این هدیه را Presearch به کاربران خود می دهد که از Presearch برای جست و جو در اینترنت استفاد کنند در واقع این مبلغ به این شیوه پرداخت می شود که به ازای هر جست و جو یک چهارم این توکم به کاربران هدیه می شود البته سقف دریافت آن روزانه است و بیشتر از ۸ توکن پرداخت نمی شود. بنابر قیمت و ارزش PRE هر کاربر می تواند روزانه ۴۰ سنت درآمد داشته باشد علاه بر این کسانی که در Presearch تبلیغ کنند می‌توانند از توکن‌های PRE برای خرید تبلیغات هدفمند بهره ببرند. یکی دیگر از ویژگی های این استارتاپ این است که Presearch مدعی است فعالیت ‌های کاربران به هیچ عنوان رد گیری نمی شود در واقع این اطاعات در پروفایل کاربران ذخیره نخواهد شد. البته اثبات این مساله دشوار است و می توان گفت فقط یک ادعاست.

در استار تاپ Presearch امکان جالبی وجود دارد و آن این است که شما به عنوان کاربر Presearch می توانید با سازندگان سرویس های آن به کمک گروه تلگرامی ارتباط داشته باشید. این امکان در گوگل وجود ندارد همچنین از برنامه های این استارتاپ این است که در سالهای آینده پلتفرم را به‌ صورت متن‌ باز دراختیار عموم قرار دهد. امروزه با اینکه به Presearch پیشنهادهای همکاری زیادی شده اما سازندگان آن بیشتر تمایل دارند افراد و مشارکت کنندگانی با اهداف خود را شریک این پروژه کنند.

شرکت استار تاپ Presearch مدعی است محدودیت جغرافیایی خاصی برای سرویس هایش وجود ندارد و کاربرانی که به اینترنت دسترسی دارند در هر جای دنیا می توانند از Presearch استفاده کنند و این استار تاپ موتور جست‌ و جوی اختصاصی خود را با اینکه گوگل را به‌ عنوان موتور جست ‌و جوی پیش ‌فرض خود قرار داده، به کاربران خود توصیه می کند و تیم فنی و توسعه ای آن در تلاش است بهترین نتیجه ها را در جست و جوی کاربران به آنها ارایه دهد و گوگل همچنان موتور پیش فرض آن می ماند. طی چند نظر سنجی یکی از علل کاهش کاربران آن دسترسی سخت به سرویس است که برای این مشکل افزونه ای به Presearch برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس و Brave افزوده شده است. و در حال حاضر کاربران با صوت خود می توانند سرویس خاصی را جست ‌و جو کنند. این اپلیکیشن صوتی می تواند یک نمونه خوب با قابلیت نوین ضد انحصار در جست ‌و جو باشد.

استار تاپ Presearch مقدار اعظم درآمد خود را که ۹۰ درصد است به افراد دخیل در پروژه و مشارکت‌ کنندگان و توسعه‌ دهندگان و کارشناسان اطلاعات می پردازد و بقیه درآمدش برای هزینه های نگهداری سرویس صرف می شود همچنین برای تامین هزینه های خود برنامه هایی در دست دارد البته امور مالیاتی و قوانین قضایی و ریسک‌های مرتبط با قوانین نظارتی باعث کند شدن برنامه ریزی های چنین شرکت هایی می شود.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ