video thumb

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم

اتریوم (Ethereum

اتریوم چیست؟

در ساده ترین جمله، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فن آوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند. برای درک بهتر اتریوم ابتدا بهتر است کمی با بلاک چین و نحوه کار آن آشنا شوید.

آیا اتریوم شبیه بیت کوین است؟ هم بله هم نه. اتریوم

مانند بیت کوین، اتریوم هم یک بلاک چین توزیع شده عمومی است. اگر چه تفاوت های فنی زیادی بین این دو وجود دارد اما مهمترین تفاوت این دو اهداف و قابلیت هاست. بیت کوین یک برنامه کاربردی خاص از فناوری بلاک چین است. در واقع بیت کوین با هدف یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز ایجاد شده است. در حالی که بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال (بیت کوین) استفاده می شود، بلاک چین اتریوم برای اجرای کد های برنامه نویسی برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است .

 

همه چیز درباره اتریوم
همه چیز درباره اتریوم

بلاک چینِ بیت کوین را سیستم عاملی در نظر بگیرید که فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین روی آن اجرا می شود و بلاک چین اتریوم را سیستم عاملی در نظر بگرید که هزاران نرم افزار و سرویس مختلف می تواند روی آن فعالیت کنند.

حالا می توانید مفهوم توکن را هم متوجه شوید. در واقع توکن ارزهای برنامه های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می کنند.

در بلاک چین اتریوم، به جای کار برای استخراج بیت کوین، ماینرها برای یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام اتر که شبکه را تامین می کند، کار می کنند. علاوه بر یک ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل، اتر همچنین می تواند توسط توسعه دهندگان نرم افزار برای پرداخت هزینه های تراکنش نرم افزار مورد نظر، استفاده شود.

بیت کوین پیشگام ارزهای دیجیتال است؛ این شبکه نوعی نرم افزار روی یک بلاک چین است. با این حال، بیت کوین فقط یک نرم افزار است. مثلا ایمیل یکی از کاربرد های اینترنت است اما فقط یکی از هزاران کاربرد این فناوری است. دکتر گاوین وود، از بنیانگذاران اتریوم

تصور کنید در خیابان هستید و قصد دارید سوار تاکسی شوید؛ از اسنپ یک خودرو درخواست می‌کنید و یک ماشین خودران (بدون راننده) شما را سوار می‌کند. تاکسی شما را به یک پمپ بنزین می‌برد و هزینه سوخت را هم از پولی که از مسافرهای قبلی دریافت کرده، پرداخت می‌کند. سپس شما را به مقصدتان می‌رساند و کرایه سفرتان هم از کیف پول

شاید فکر کنید این‌ها صحنه‌ای از یک فیلم علمی و تخیلی باشد، اما این آینده جهان است؛ قراردادهای هوشمند می توانند آینده جهان را بسازند.

قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند (smart contract) چیست؟

قرارداد هوشمند یک پروتکل برای تنظیم قراردادها است.

یک قرارداد هوشمند، یک پروتکل ویژه است که برای مشارکت، تأیید یا اجرای مفاد یک قرارداد خاص، فعال می شود. قراردادهای هوشمند معاملات و فرایند ها را به صورت کاملا تضمینی و بدون اشخاص ثالث انجام می دهند. فعالیت و ثبت های قرارداد هوشمند قابل پیگیری و غیر قابل برگشت هستند. قراردادهای هوشمند شامل تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد و اجرای تمام اقدامات هدف گذاری شده به طور خودکار می شوند.

ما در ویدئو زیر بصورت خیلی ساده ، قراردادهای هوشمند را معرفی کرده ایم :

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

برای درک بهتر می توان اینگونه آن ها را توصیف کرد: آن ها مانند دستگاه های فروش خودکار فعالیت می کنند. وقتی شما قصد خرید یک نوشابه با استفاده از این دستگاه ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می کند و نوشابه را تحویل می دهد.

جدا از مسائل فنی، قرارداد های هوشمند هم تقریبا مانند دستگاه های فوق کار می کنند. بدون نیاز به افراد یا سازمان های واسطه فرایند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش می کنند و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد مشخص شده، فعالیت را انجام می دهند.

آن ها تنها دستورالعمل هایی را که به آن ها داده شده را به طور خودکار اجرا می کنند.

در ابتدا، دارایی ها و شرایط قرارداد، کد گذاری می شوند و در بلاک بلاک چین قرار می گیرند. این قرارداد بین نود های پلتفرم توزیع و چندین بار کپی شده است. بعد از پردازش انجام شد، قرارداد مطابق با شرایط مشخص شده اجرا می شود.

شاید برایتان سوال باشد که هوشمند سازی فرایند ها خیلی وقت است که انجام می شود اما تفاوت فرایند قرارداد های هوشمند با فرایند های معمولی در اینترنت، غیرمتمرکز بودن و عدم بازگشت آن است.

مثلا تراکنش های بانکی به صورت هوشمند انجام می گیرند اما مثلا بانک مرکزی میتواند از انجام یک تراکنش جلوگیری کنید. در قرارداد های هوشمند شخص یا نهادی قادر به کنترل یک قرارداد نیست و وقتی مفاد یک قرارداد صحیح باشد، این قرارداد به صورت کاملا خودکار اجرا می شود.

در حالی که تمام بلاک چین ها توانایی پردازش کد را دارند، بیشتر آن ها به شدت محدود هستند. اما بلاک چین اتریوم متفاوت است. اتریوم به جای ارائه مجموعه ای از عملیات های محدود، به توسعه دهندگان اجازه اجرای نرم افزارهای خودکار را روی بلاک چین خود می دهد. بلاک چین اتریوم برای همه کسانی که بتوانند برنامه غیرمتمرکزی ارائه دهند، قابل استفاده است.

ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

ماشین مجازی اتریوم (EVM)، یک نرم افزار کاملا تورینگ است و روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این سیستم صرف نظر از زبان برنامه نویسی، به هر میزان که کاربر بخواهد زمان و حافظه در اختیارش قرار می دهد. ماشین مجازی اتریوم روند ایجاد برنامه های بلاک چینی را بسیار آسان تر و کارآمد تر از همیشه می‌کند. به جای اینکه برای هر برنامه یک بلاک چین ایجاد کنید می توانید از بلاک چین اتریوم برای هزاران برنامه استفاده کنید.

اتریوم برای چه کاری می تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

پلتفرم اتریوم توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی غیر متمرکز را ایجاد و راه اندازی کنند. یک برنامه غیر متمرکز یا به اختصار Dapp، می تواند بدون نیاز به واسطه ها و با استفاده از توزیع جمعی یک عمل مخصوص را انجام دهد. برای مثال بیت کوین یک Dapp است که کاربران می توانند توسط آن دارایی های دیجیتالی به اسم بیت کوین را به صورت همتا به همتا منتقل کنند.

همه چیز درباره اتریوم
همه چیز درباره اتریوم

 

مزایای پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم چیست؟

از آنجا که برنامه های غیر متمرکز در بلاک چین اجرا می شوند، لذا از تمام ویژگی های بلاک چین نیز می توانند استفاده کنند.

غیر قابل تغییر بودن – واسطه ها و افراد ثالث نمی تواند هیچ تغییری در داده ها ایجاد کنند.

غیرقابل دستکاری و نفوذ – برنامه ها بر اساس اجماع شبکه فعالیت می کنند. بنابراین امکان سانسور، نفوذ به شبکه یا حذف داده ها نیست.

امن – بدون نهاد مرکزی و تضمین شده توسط رمزنگاری.

همیشه فعال – برنامه ها هرگز متوقف نمی شوند و هیچ کس قادر به جلوگیری از فعالیت آن ها نیست.

هر خدمت متمرکزی می تواند توسط اتریوم غیرمتمرکز شود. خدمات بزرگی مثل پرداخت ها، بیمه،‌ رای گیری و بسیاری از خدماتی که اکنون توسط واسطه ها انجام می شوند، با بلاک چین تمرکز زدایی خواهند شد.

ضعف برنامه های غیر متمرکز چیست؟

عامل انسانی
کد قرارداد ها توسط برنامه نویسان نوشته می شود احتمال اشتباه وجود دارد. اگر قرارداد هوشمند در بلاک چین ثبت شود، دیگر نمی توان تغییر داد. مثال خوبی از خطای انسانی پروژه DAO است. اشتباهات برنامه نویسان در کدنویسی مشکلات زیادی را به وجود آورد – برخی از هکرها از اشتباهات سوء استفاده کردند و ۶۰ میلیون دلار به سرقت بردند

وضعیت قانونی
در حال حاضر، قراردادهای هوشمند توسط همه دولت ها پذیرفته نیستند. بنابراین اگر نهادهای دولتی تصمیم به ایجاد یک چارچوب قانونی برای قراردادهای هوشمند داشته باشند، مسائل جدیدی به وجود خواهد آمد.

هزینه های پیاده سازی
قراردادهای هوشمند بدون برنامه نویسی قابل اجرا نیست. باید یک یا چند برنامه نویس ماهر داشته باشید تا قراردادهای هوشمند به خوبی تنظیم شوند. البته چند ماه پیش سرویس هایی برای ایجاد قرارداد های هوشمند توسط کاربران عادی ایجاد شده است و کاربران خواهند توانست با چند کلیک بعضی از قرارداد های هوشمند خود را تنظیم کنند. البته این سرویس ها هنوز به صورت آزمایشی فعالیت می کنند.

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

DAO یا سازمان مستقل غیرمتمرکز چیست ؟

در اتریوم همچنین می توان Decentralized Autonomous Organizations یا همان سازمان های مستقل غیرمتمرکز را پیاده سازی کرد. به این ویژگی به اختصار DAO گفته می‌شود. DAO یک سازمان کاملا مستقل و غیرمتمرکز و بدون رهبری واحد است. DAO توسط کد برنامه نویسی، بر روی مجموعه ای از قراردادهای هوشمند نوشته شده و بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. این کد برای جایگزینی قوانین و ساختار یک سازمان قدیمی طراحی شده است. یک شکاف DAO باعث شد که بلاک چین جدیدی به وجود بیاید و به طبع آن اتریوم کلاسیک هم پدید آید. در واقع اتریوم قدیمی را اتریوم کلاسیک می گویند و اتریوم جدیدی که از DAO به وجود آمد را مورد استفاده قراردادند.

 

همه چیز درباره اتریوم
همه چیز درباره اتریوم

میخواهم برنامه غیرمتمرکزی روی اتریوم بسازم. چگونه به آن دسترسی پیدا کنم؟

راه های بسیاری برای اتصال به شبکه اتریوم وجود دارد. یکی از ساده ترین راه ها استفاده از مرورگر Mist است که توسط توسعه دهندگان اتریوم توسعه یافته است. Mist یک کیف پول رسمی و یک رابط کاربری کارپسند برای مدیریت و اجرای قراردادهای هوشمند برای توسعه دهندگان فراهم کرده است. مثل مرورگر وب که به مردم اجازه دسترسی به فضای عمومی وب را می دهد،‌Mist هم اجازه دسترسی به فضای عمومی بلاک چین اتریوم را فراهم می کند.

همچنین افزونه مرورگر MetaMask هم مرورگر شما را به یک مرورگر اتریوم تبدیل می‌کند. با استفاده از این افزونه توسعه دهندگان می توانند برنامه های غیرمتمرکز و مخصوص خود را روی اتریوم پیاده سازی کنند. این ابزار روی مرورگرهای موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم قابل اجراست.

نرم افزارها و سیستم های بسیار زیادی تاکنون روی اتریوم شروع به کار کرده اند که بسیاری از آن ها به موفقیت رسیده اند. کافیست سری به سایت CoinMarketcap.com بزنید و از بخش توکن ها،‌توکن هایی که روی بلاک چین اتریوم  فعالیت می کنند را مشاهده کنید. از موفق ترین این توکن های می توان به EOS، Omise GO و Tron اشاره کرد.

چگونه اتریوم تهیه کنم؟

برای ذخیره اتریوم نیاز به نرم افزارهایی به اسم کیف پول یا Wallet دارید. شما می توانید این کیف پول ها را روی کامپیوتر یا موبایل خود داشته باشید. هر کیف پول اتریوم شامل یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است.

کلید عمومی مانند شماره حساب شماست و می توانید مثلا برای دریافت اتریوم آن را در اختیار دوستتان قراردهید. کلید خصوصی یا همان Private Key به معنای تمام کیف پول شماست و نباید به هیچ وجه آن را در اختیار کسی قراردهید. با استفاده از کلید خصوصی کیف پول می توانید مبالغ داخل کیف پول را به راحتی در کیف پول های دیگر منتقل کنید.

بهترین کیف پول های اتریوم

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

بهترین کیف پول های موجود برای اتریوم  :

کیف پول های سخت افزاری اتریوم

۱) کیف پول سخت افزاری LEDGER NANO S

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

این کیف پول یکی از ارزان ترین کیف پول های سخت افزاری اتریوم با قیمتی در حدود ۶۵ دلار است. اتریوم بصورت آفلاین روی این دستگاه ذخیره می‌شود. هرگاه بخواهید اتریوم را خرج کنید این دستگاه، آن را با استفاده از کلید خصوصی داخلی امضاء می‌کند. شما می‌توانید اتریوم و اتریوم کلاسیک  را با هم در این کیف پول ذخیره کنید. بهترین چیز در مورد Ledger Nano S این است که همراه یک نمایشگر OLED عرضه می‌شود که به شما امکان کنترل تراکنش ها را می‌دهد. امنیت دستگاه به قدری بالا است که حتی شما می‌توانید آن را روی یک کامپیوتر هک شده نیز استفاده نمایید.

۲) کیف پول سخت افزاری TREZOR

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

کیف پول Trezor، اولین کیف پول سخت افزاری اختراع شده برای بیت کوین است. به هر جهت در حال حاضر Trezor برای اتریوم نیز، در رابط کاربری MyEtherWallet، قابل استفاده است. همچنین این دستگاه، اتریوم را به صورت آفلاین در یک تراشه امن ذخیره کند، که فقط با پسورد شما فعال می‌شود.

بسیار سبک و قابل حمل است. در سه رنگ سیاه، خاکستری و سفید موجود بوده و قیمت آن ۹۹ دلار است.

۳) کیف پول سخت افزاری KEEPKEY

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

کیف پول KeepKey، با قیمت ۱۲۰ دلار گران ترین کیف پول سخت افزاری اتریوم است. این کیف نیز اتریوم شما را در محیطی امن و به صورت آفلاین نگهداری کرده و همان امکانات Ledger Nano S یا Trezor را ارائه می دهد. نمایشگر بزرگتری از آن دو دارد و کمی سنگین تر است (برای حمل مناسب نیست). بدنه پلاستیکی، آن را از صدمات ناگهانی در برابر سقوط  محافظت می کند و اگر رابط کاربری اش را دوست داشته باشید ممکن است برای شما مناسب باشد.

کیف پول های تحت وب اتریوم

۱) کیف پول وب MY ETHER WALLET

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

MyEtherWallet با دیگر کیف پول های وب کمی متفاوت است. دلیل آن این است که در اینجا شما روی کلید خصوصی اتریوم از طریق سیستم خود، کنترل خواهید داشت. این برنامه با کد متن باز بوده و سرور آن توسط هیچ شخص سومی کنترل نمی شود و به شما اجازه نوشتن و دسترسی به قراردادهای هوشمند را می‌دهد. در داخل خود به راحتی امکان تبادل بیتکوین و اتریوم را دارد. همچنین می‌توانید از طریق این مرورگر با دسترسی به Trezor یا Ledger Nano S به موجودی خود دسترسی پیدا کنید.

ویژگی های MyEtherWallet

 • در این کیف پول نیازی به ثبت نام و واگذاری اطلاعات شخصی نیست.
 • از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند.
 • پشتیبانی از برنامه های : شبکه جهانی وب و Chrome extensions

۲) افزونه تحت وب METAMASK

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

این کیف پول در یک مرورگر برای دسترسی به شبکه اتریوم عمل می کند. نه تنها شما قادر به دریافت و ارسال اتریوم هستید، بلکه به شما اجازه دسترسی به اپلیکیشن های غیر متمرکز اتریوم را هم می‌دهد. طراحی هوشمندانه ای دارد و شما می‌توانید به سرعت بین شبکه های اصلی و تستی اتریوم تغییر وضعیت دهید.

کلید های تبادل خصوصی بوسیله پسورد رمزنگاری شده و روی دستگاه ذخیره می شوند و شما می‌توانید در هر لحظه از آنها خروجی گرفته یا آنها را به جای دیگری منتقل کنید.

ویژگی های MetaMask:

 • در این کیف پول نیازی به ثبت نام و واگذاری اطلاعات شخصی نیست.
 • از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند.
 • پشتیبانی از نرم افزارهای : Firefox و Chrome extensions

۳) کیف پول وب COINBASE

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

این کیف پول نیز یکی از پرطرفدار ترین کیف پول های بیت کوین است. پشتیبانی از اتریوم هم امسال به آن اضافه شده است. روش ارزان و سریعی است برای نگهداری اتریوم که در کشورها خاصی سرویس می‌دهد.

** این وب سایت به کشور ایران هیچ گونه خدماتی ارائه نمی کند.

از طریق این لینک می توانید چک کنید آیا در کشور شما سرویس می‌دهد یا خیر. اگر جواب مثبت بود می‌بایست مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید از Coinbase استفاده کنید:

 • در Coinbase ثبت نام کنید.
 • آدرس (کلید تبادل  عمومی) را بگیرید.
 • ETH خود را به آدرس عمومی Coinbase بفرستید.
 • ETH خود را در Coinbase ذخیره کنید.

هرچند اشکالی که در اینجا وجود دارد این است که کنترل کلید تبادل خصوصی در اختیار شما نیست، چرا که در هاست سرورهای میزبان (Coinbase) ذخیره می شود. به عبارت دیگر راهی برای ذخیره ETH در کوتاه مدت است، اما اگر برنامه نگهداری طولانی مدت اتریوم را دارید بهتر است از روش های دیگری نظیر کیف پول کاغذی یا سخت افزاری مانند Ledger Nano S استفاده کنید.

ویژگی های Coinbase

 • در این کیف پول ثبت نام کامل و ارائه ایمیل ضروری ست. (تایید محل سکونت از طریق شماره موبایل نیز اجباری است)
 • از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند.
 • پشتیبانی از سیستم عامل های : شبکه جهانی وب, Android و iOS Apps

۴) کیف پول Blockchain.info

 

همه چیز درباره اتریوم
همه چیز درباره اتریوم

این کیف معروف بیت کوین،‌ چند ماهی است که اتریوم را هم به فهرست ارزهای پشتبانی شده اش اضافه کرده است. این کیف پول همچنین دو لایه مختلف را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. در ارتباط با نسخه مرورگر، کاربران می‌توانند از تعیین هویت دو مرحله استفاده کنند و کاربران نسخه‌های تلفن‌های همراه نیز می‌توانند از پین کد برای اجرا برنامه استفاده کنند. بااینکه برای تأیید تراکنش‌ها، اطلاعات باید از طریق سرورهای شرکت عبور کند، اما هیچ‌کسی نمی‌تواند به آنها دسترسی پیدا کند. به‌طورکلی این برنامه توسط شرکتی مشهور، از دل جامعه بیت کوین بیرون آمده که می‌تواند ارزهای شمارا به بهترین شکل در خود نگه دارد.

ویژگی های Blockchain.info

 • امنیت مناسب
 • کاربری ساده از طریق مرورگر و تلفن‌های همراه
 • تولیدکننده معتبر
 • مناسب برای افراد تازه‌کار و رایگان.

کیف پول های دسکتاپ اتریوم

۱) کیف پول دسکتاپ EXODUS

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

این کیف پول اولین رتبه را بین کیف پول های دسکتاپ اتریوم دارد که چند ارز مختلف را پشتیبانی می‌کند. این کیف پول رایگان بوده و رابط کاربری جذابی دارد. به محض اینکه Exodus را باز می‌کنید یک نمودار دایره ای که حاوی اطلاعات کامل ارزهای دیجیتالی شماست، نشان داده می‌شود. هفت ارزدیجتال، از جمله اتریوم را پشتیبانی می‌کند و اولین کیف پول دسکتاپ است که از امکان برقراری ارتباط داخلی با ShapeShift، برای تبادل ارز استفاده می‌کند.

هر چند که در هنگام استفاده از Exodus همیشه باید به اینترنت وصل باشید، اما نگران نباشید چون کلیدهای تبادل خصوصی هرگز از آن سیستم بیرون نمی‌رود. امکاناتی مثل پشتیبان گیری از کلید های خصوصی وجود دارد که در هنگام نیاز، به شما امکان بازیابی موجودی را از طریق ایمیل می‌دهد.

ویژگی های Exodus:

 • از سیستم عامل های Mac, Linux و  Windows پشتیبانی می کند.
 • از قرار داد های هوشمند پشتیبانی نمی کند.
 • برای کار با این کیف پول به ایمیل شخصی نیاز خواهید داشت.

۲) کیف پول دسکتاپ MIST

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

این کیف پول رسمی اتریوم است. وقتی Mist را نصب می‌کنید، برای اینکه با کل گره های اتریوم همگام شود، مدتی طول می‌کشد و پس از آن شروع به کار می‌کند. بعد از همگام سازی از شما می‌خواهد که یک پسورد امن وارد نمایید.

شما می‌بایست این پسورد را به خاطر داشته باشید، زیرا بدون آن هیچ راه دسترسی به برنامه وجود نخواهد داشت. از اینجا به بعد برنامه شبیه کیف پول های دیگر است و در آن شما به کلیدهای تبادل خصوصی و عمومی برای انتقال تراکنش دسترسی خواهید داشت.

نگران کلید خصوصی نباشید چون همیشه روی دستگاه باقی می‌ماند. Mist نیز از امکان ShapeShift، به صورت داخلی برای تبادل سایر ارزها استفاده می‌کند.

ویژگی های Mist:

 • در این کیف پول نیازی به ثبت نام و واگذاری اطلاعات شخصی نیست.
 • از قراردادهای هوشمند پشتیبانی به عمل می آورد.
 • پشتیبانی از سیستم عامل های : Mac, Linux و  Windows

کیف پول چندمنظوره اتریوم (موبایل،‌دسکتاپ، افزونه)

کیف پول چند منظوره JAXX

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

Jaxx، یک کیف پول برای ارزهای مختلف است که توسط یک شرکت کانادایی به نام Decentral ارائه شده است. این کیف ۱۳ ارز از جمله اتریوم را پشتیبانی کرده و دارای طراحی چشم نواز و امکانات امنیتی زیادی است.

در کیف پول Jaxx، کلید های تبادل خصوصی هرگز به بیرون از دستگاه منتقل نمی‌شوند و امکاناتی مثل seed برنامه، به شما امکان بازیابی موجودی را در هنگام نیاز می‌دهد. توسعه دهندگان بی نظیر این کیف پول کاملا خلاق بوده و از محصول خود پشتیبانی به عمل می آورند.

ویژگی های Jaxx:

پشتیبانی از سیستم عامل های:

Desktop (Windows, Mac OS, Linux), Extension (Chrome, Firefox), Mobile/Tablet (Apple, Android)

 • در این کیف پول نیازی به ثبت نام و واگذاری اطلاعات شخصی نیست.
 • از قراردادهای هوشمند پشتیبانی به عمل می آورد.
 • در نسخه های Android, iOS, Mac OS, Windows, Linux موجود بوده و به زودی کیف پول سخت افزاری آن نیز به بازار خواهد آمد.

کیف پول کاغذی اتریوم

کیف پول کاغذی ETHAdress

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

اگر با کیف پول کاغذی راحت هستید، می توانید از پروژه متن باز ETHAddress برای ایجاد این نوع کیف پول استفاده کنید. در کیف کاغذی هر دو کلید تبادل خصوصی و عمومی روی کاغذ چاپ می‌شود. در اینجا امکان رمز گذاری کردن کلید خصوصی نیز وجود دارد. این ارزان ترین شکل ذخیره است.

ویژگی های ETHAddress:

 • در این کیف پول نیازی به ثبت نام و واگذاری اطلاعات شخصی نیست.
 • از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند.
 • پشتیبانی از نسخه : کاغذی

این ها فقط چند کیف پول معروف از صدها کیف پول این ارز محبوب هستند. شما می توانید با یک جستجوی ساده انواع دیگر از این کیف پول ها را پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «راهنمای جامع کیف پول ها» مراجعه کنید.

استخراج اتریوم

استخراج رمزنگاری چیست؟

به زبان ساده، استخراج در حوزه ارزهای دیجیتال،‌فرایندی است که طی آن یک نوع مسائل ریاضی توسط کامپیوترها پردازش و در نهایت حل می شود. “ماینرها” افرادی هستند که وقت و انرژی سخت افزاری خود را صرف حل این مشکلات ریاضی می کنند. آن ها تراکنش های شبکه را در برای ثبت در بلاک چین در بلاک هایی بررسی و جمع آوری می کنند. افزایش تراکنش ها رابطه مستقیم در سخت شدن تراکنش دارد. استخراج اتریوم توسط سخت افزار کارت گرافیک انجام می شود.

همه کسانی که مایل باشند می توانند با جمع آوری سیستم های کامپیوتری مناسب و نصب چند نرم افزار ساده، فرایند استخراج اتریوم را شروع کنند. البته برای به صرفه بودن و کسب سود حتما باید گرافیک های قدرتمندی کنار هم جمع آوری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله آموزش ماینینگ اتریوم مراجعه فرمایید.

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

آیا استخراج اتریوم ارزشش را دارد؟

با توجه به رشد و مقبولیت روز از افزون ارزهای دیجیتال،‌مخصوصا اتریوم،‌ استخراج این ارز اگر طبق اصول باشد، بسیار سود مند خواهد بود. در حال حاضر برای استخراج به صرفه حداقل ۱۰ میلیون تومان را باید صرف خرید کارت های گرافیک کنید. همچنین به دلیل مصرف زیاد برق و گرم شدن کارت های گرافیک، باید برق ارزان و اتاقی همواره خنک داشته باشید. برای اطلاع از به صرفه بودن استخراج اتریوم می توانید با اطلاع از قدرت هش گرافیک ها و  وارد کردن آن در ماشین حساب های استخراج،‌از سود تقریبی خود مطلع شوید. ماشین حساب Cryptocompare یکی از ماشین حساب های محبوب و معتبر استخراج است.

نقشه راه اتریوم

توسعه دهندگان این ارز دیجیتال، برای آن یک نقشه راه ارائه کرده اند که طبق آن اتریوم به مروز زمان برای هماهنگی و انعطاف پذیری بیشتر،‌ تحت آپدیت هایی به نام فورک قرار می گیرد.

فورک چیست؟ ویدیویی به زبان فارسی برای دریافت مفهوم سافت فورک و هاردفورک :

 

همه چیز درباره اتریوم
همه چیز درباره اتریوم

هاردفورک Frontier

اولین نسخه هاردفورک منتشر شده از شبکه اتریوم بود. این فورک که ستون فقرات سیستم اتریوم محسوب می شود در سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد. در Frontier استخراج و تبادلات تعریف شده بود.

هارد فورک Homestead

فورک Homestead دومین فورک بزرگ اتریوم است و اتریوم اکنون روی این هارد فورک فعالیت می کند. در این فورک سرعت تراکنش ها بیشتر و توانایی استخراج ساده تر شد.

هارد فورک DAO

هارد فورک DAO به منظور امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز منتشر شد و باعث ایجاد شکاف در بلاک چین اتریوم شد. بلاک چین اتریوم جدا شد و ارز جدیداتریوم کلاسیک را به وجود آورد.

سافت فورک Tangerine Whistle

سافت فورک Tangerine، کیف پول ها و کلاینت geth را ارتقا داد و استخراج را کمی آسان تر کرد.

سافت فورک Spurius Dragon

مانند سافت فورک قبلی، این سافت فورک هم کیف پول ها و کلاینت geth را ارتقا داد و استخراج را بیش از پیش آسان کرد.

هارد فورک Metropolis

تیم توسعه اتریوم به صورت شفاهی اعلام کردند که این فورک اواخر سپتامبر عرضه خواهد شد. متروپلیس تغییرات بزرگی را به همراه خواهد آورد. برای خروج از عصر یخبندان اتریوم این فورک می تواند بسیار سودمند باشد.

هارد فورک Serenity

هارد فورک Serenity ، آخرین هارد فورک اتریوم خواهد بود و پروتکل را تکمیل خواهد کرد. تاریخ انتشار آن هنوز مشخص نیست.

قیمت اتریوم

در زمان نگارش این مقاله هر واحد ارز اتریوم بیش از ۷۰۰ دلار ارزش دارد. ارزش کل بازار این ارز اکنون بیش از ۷۰ میلیارد دلار است. یک سال پیش (۲۸ دسامبر ۲۰۱۶) قیمت هر اتریوم فقط ۸ دلار بود. این رقم و قیمت فعلی نشان می دهد که این ارز در یکسال حدود ۹,۱۰۰ درصد رشد کرده است. رقم خیره کننده که نشان از محبوبیت بسیار سریع آن است.

اتریوم چیست؟ همه چیز درباره اتریوم + ویدئو

عوامل موثر بر قیمت اتریوم

اتریوم یک ارز کاربردی است. بدیهی ست که هر چقدر کاربرد و پذیرش آن بیشتر شود، قیمت هم افزایش خواهد یافت. از اتریوم می توان برای هوشمند سازی فرایندها نهایت استفاده را برد. هر میزان که قراردادهای هوشمند اتریوم بیشتر مورد پذیرش نهادها قرار بگیرند، محبوبیت و کاربرد بیشتر و در نتیجه قیمت هم افزایش خواهد یافت.

این روزها اتریوم یکی از ارزهای مرجع در ترید ارزهای دیجیتال است. این ارز در مارکت های بزرگی خرید و فروش می‌شود. بسیاری از تریدرها با استفاده از تحلیل قیمت و پیشبینی کوتاه مدت قیمت ارزهای دیجیتال، کسب درآمد خوبی دارند.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ