video thumb

دلیل ثابت ماندن قیمت بیت کوین بین ۸ تا ۱۰ هزار دلار چیست؟

قیمت بیت کوین در ماه‌های انتهایی سال ۲۰۱۷ به شدت افزایش یافت و تا ۲۰ هزار دلار رسید اما بعد از آن کاهش یافت و هیچ وقت به بالاتر از ۱۲ هزار دلار نرسید. برای افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین تحلیل‌های مختلفی نوشته شد اما آنچه بیشتر همه را به فکر فرو برده است افزایش نیافتن قیمت از آن موقع و نوسان قیمت بین ۸ تا ۱۰ هزار دلار است. در جدیدترین تحلیل قیمت بیت کوین به این سقوط بی بازگشت پرداخته شده و این موضوع براساس مدارک بررسی شده است.

یک گروه تحقیقاتی به نام Chainalysis که از تعدادی محقق در زمینه بلاک چین تشکیل شده و پیش از این درباره بیت کوین‌های سرقت شده از قیمت بیت کوین

تاثیر قانون‌‌گذاری و رفتار احساسی در قیمت بیت کوین

تاثیر قانون‌‌گذاری و رفتار احساسی در قیمت بیت کوین

براساس تحلیل قیمت بیت کوین توسط Chainalysis، دلیل اصلی پایین ماندن قیمت بیت کوین، اخبار مربوط به قانون‌گذاری ارز دیجیتال، عملکرد هماهنگ صرافی‌‌های ارز دیجیتال و عدم ساختار یافتگی ارزهای دیجیتال است. این جمله خلاصه تحلیل قیمت بیت کوین از نظر Chainalysis است اما در ادامه می‌خواهیم بدانیم منظور از عملکرد هماهنگ و بدون ساختار چیست و قانون‌گذاری چگونه بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

Chainalysis در تحلیل خود توضیح داده است که تشخیص دلایل افزایش و کاهش و همینطور پیش‌بینی قیمت برای بیت کوین کار دشواری است چون بازارهای سنتی ساختار و اصول مشخصی دارند که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تحلیل درستی نسبت به نوسان یا حجم مبادلات داشته باشند. دنیای ارزهای دیجیتال هنوز شکل ساختار یافته‌ای ندارد و به همین دلیل وقتی اخبار مرتبط با قوانین منع کننده یا محدود کننده منتشر می‌شود عده زیادی بر حسب احساسات شروع به خرید و فروش می‌کنند و باعث نوسان این ارز می‌شوند. نداشتن ساختار مشخص را می‌توان یک عیب ارزهای دیجیتال اولیه مثل بیت کوین دانست اما باید گفت ارزهای دیجیتال نوین در تلاش هستند این مشکل را حل کنند و حتی برای کاهش نوسان بازارشان ساز و کارهایی طراحی کرده‌اند.

اگر اخبار مربوط به بیت کوین را به طور منظم دنبال کرده باشید می‌دانید که در یک سال گذشته، قیمت بیت کوین چقدر نسبیت به انتشار اخبار ممنوعیت و محدودیت‌ها حساسیت نشان داد. وقتی که خبر ممنوعیت بیت کوین در چین منتشر شد، افراد زیادی به سرعت شروع به فروش بیت کوین کردند و قیمت هم کاهش یافت و یک هفته طول کشید تا قیمت به میزان قبلی بازگردد.

در ادامه این تحلیل قیمت بیت کوین به نمونه‌های مشابه دیگری از رفتار احساسی دارندگان بیت کوین اشاره شده است. در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، افزایش جستجو در گوگل برای بیت کوین شتاب بیشتری نسبت به قیمت داشت، این نشانه‌ای از تمایل بسیار زیاد برای خرید است که تاثیر خوبی هم روی قیمت گذاشت. در بازار سهام وقتی کاهش ۱۰ درصدی اتفاق افتد می‌گویند قیمت اصلاح شد و وقتی کاهش حدود ۳۰ درصد باشد سقوط گفته می‌شود اما با نگاهی به قیمت بیت کوین از تاریخ ۱۷ دسامبر تا ۶ فوریه متوجه می‌شویم که قیمت بیت کوین ۷۰ درصد کاهش یافته است.

چه چیزی از این تحلیل قیمت بیت کوین می‌توان آموخت؟

ماتریکس همبستگی قیمت ارزهای دیجیتال

نتیجه تحلیل قیمت بیت کوین گروه تحقیقاتی Chainalysis به دور از ذهن و عجیب نیست چون قبل از این هم چندین کارشناس قانون‌گذاری و رفتار احساسی را دلایل اصلی نوسان قیمت اعلام کرده بودند اما آنچه در این تحلیل اهمیت دارد حرکت دومینویی و هماهنگ صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال است. حجم مبادلات صرافی‌ها در طول ماه‌های دسامبر تا ژانویه نسبت به کل ۲۰۱۷ بسیار وابسته شده است یعنی هر اتفاقی در یکی از صرافی‌ها رخ می‌دهد به سرعت در سایرین هم تکرار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

علت نوسانات بیت کوین در سال ۲۰۱۸ از نظر راجر مک نامی چیست؟

با نگاهی به ماتریکس همبستگی قیمت ارزهای دیجیتال می‌بینیم که همبستگی بیش از همیشه افزایش یافته است. با توجه به افزایش عرضه نسبت به تقاضا در ماه‌های اخیر، پیش‌بینی یک افزایش قیمت پایدار سخت است. این تحلیل با توجه به همبستگی شدید آلت کوین‌ها به بیت کوین قابل تعمیم به دیگر ارزهای دیجیتال هم هست، هر اتفاقی برای بیت کوین بیافتد به دیگر ارزها هم سرایت خواهد کرد.

اگر شما هم قصد ماجراجویی در حوزه ارزهای دیجیتال و بیت کوین دارید، می‌توانید با استفاده از خدمات خرید و فروش بیت کوین در ارزجو وارد این عرصه شوید.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ