video thumb

اقدامات قانونی گروهی از کاربران علیه وب‌سایت Bitcoin.com

گروهی متشکل از ۶۰۰ عضو به تازگی بر علیه وب‌سایت bitcoin.com گرد هم آمده‌اند تا اقدامات قانونی علیه آن انجام دهند. این گروه معتقد هستند که این وب‌سایت با انجام ترفند‌های خاصی کاربران را به اشتباه برای خرید بیت‌کوین‌کش به جای بیت‌کوین(BTC) راهنمایی می‌کند.

از دو روز پیش تا کنون یک جنبش اجتماعی با بیش از ۶۰۰ نفر عضو به راه افتاده است که طی آن افراد در حال پیگیری اقداماتی قانونی بر علیه سایت Bitcoin.com و صاحب این سایت راجر ور(Roger Ver) هستند. افراد شرکت کننده در این جنبش عمدتا معتقد هستند که این سایت کاربران جدیدی که برای خرید بیت‌کوین مراجعه کرده‌اند را گمراه می‌کند و به آن‌ها بیت‌کوین‌کش می‌فروشد.

آیا سایت Bitcoin.com واقعا کاربران را برای خرید بیت‌کوین‌کش گمراه می‌کند؟

Roger Ver
Roger Ver

سایت Bitcoin.com بدون شک یکی از گران قیمت‌ترین دامنه‌های موجود در فضای مجازی در رابطه با بیت‌کوین است. زمانی که افراد به دنبال پیدا کردن اطلاعات یا هرچیزی در رابطه با بزرگ‌ترین رمزارز جهان باشند و به طور غریزی مطلبی در رابطه با بیت‌کوین را در مرورگر خود جستجو کنند، بلافاصله این وب‌سایت به عنوان یکی از اولین نتایج با درجه‌ی بالا در سایت Google مشاهده می‌شود.

در حقیقت زمانی که شما کلمه‌ی Buy Bitcoin(خریدن بیت‌کوین) را در مروگر خود جستجو کنید، اولین وب‌سایت پیشنهادی از سوی گوگل Bitcoin.com خواهد بود.

google

با کلیک بر روی این لینک، کاربران با صفحه‌ای به شکل زیر روبرو خواهند شد:

bitcoin.com

همانطور که میدانید لوگوی این دو رمزارز به یکدیگر شبیه هستند تا جایی که در برخی وب‌سایت‌ها و صرافی‌ها لوگوی بیت‌کوین‌کش به رنگ سبز نمایش داده می‌شود تا کاربران این دو مورد را با یکدیگر اشتباه نگیرند. اما با مشاهده‌ی صفحه‌ی موجود بر روی سایت Bitcoin.com می‌توانید مشاهده کنید که این وب‌سایت تنها مکانی است که به وسیله‌ی کلمه‌ی Bitcoin Core به بیت‌کوین اصلی(BTC) اشاره می‌کند.

کلمه‌ی Bitcoin Core به نرم‌افزار کاربر Bitcoin(همچنین با نام کاربر ساتوشی یا Satoshi client هم شناخته می‌شود) اشاره دارد که در ابتدا به سادگی Bitcoin نامیده می‌شد، اما بعد از مدتی برای مشخص شدن و عدم اشتباه کاربران نرم افزار با شبکه‌ی بیت‌کوین و این رمزارز تغییر نام داد.

علاوه بر این، گذینه‌ی خرید Bitcoin Cash در بالا و بدون توضیح خاصی برای مشخص کردن این دو رمزارز از یکدیگر قرار گرفته است. اگر از این موضوع که کمپانی به صورت عمدی این کار را انجام داده تا کاربران بیت‌کوین‌کش به جای بیت‌کوین بخرن صرف نظر کنیم، باز هم با این مورد برخورد خواهیم کرد که کاربران تازه وارد و ناآشنا با تفاوت‌های این دو رمزارز قالبا گمراه شده و از گذینه‌ی اول استفاده می‌کنند.

یک کاربر در یکی از گروه‌های تلگرامی نوشت که این تبلیغات مانند این است شما به شخصی طلا بفروشید ولی به جای آن به مشتری به قطعات زغال سنگ تحویل دهید، این کاربر همچنین به داستان‌هایی مربوط به اینکه کاربران بیت‌کوین را به آدرس‌های بیت‌کوین‌کش میفرستادند نیز اشاره‌ای کرد.

می‌توان گفت که در اوایل این هفته سایت Bitcoin.com تغییراتی انجام داده است که بیت‌کوین‌کش را به عنوان بیت‌کوین به فروش برساند. از مهم‌ترین تغییرات می‌توان به جستجوی‌گر بلاک یا block explorer اشاره کرد که طی این تغییر نام بیت‌کوین(BTC) و بیت‌کوین‌کش(BCH) به ترتیب به بیت‌کوین‌کور(BTC) و بیت‌کوین(BCH) تغییر پیدا کرد.block explorer

این تغییرات به خصوص در جامعه‌ی بیت‌کوین باعث خشمگین شدن کاربران شده است. همچنین موضوعات و تاپیک‌هایی در مورد پشتیبانان بیت‌کوین‌کش ساخته شده است که در آن‌ها ذکر شده بیت‌کوین‌کش می‌تواند به جای سرقت نام رمزارز بیت‌کوین، به وسیله‌ی شایستگی‌ها و نوآوری‌های خود با آن رقابت کند.

یکی دیگر از مواردی که در این وب‌سایت می‌توان نام برد دوره‌ی معرفی بیت‌کوین یا Bitcoin Course است که به کاربران جدید کمک می‌کند تا درک درستی از بیت‌کوین و کاربرد‌های آن داشته باشند. در این دوره برخی تفاوت‌های میان این دو رمزارز کم رنگ شده است. در این دوره تنها چندبار از بیت‌کوین‌کش نام‌ برده شده اما در اکثر مواقع از نام بیت‌کوین و لوگوی این رمزارز برای معرفی آن استفاده شده است.

در همین حال، رابطه‌ی بلند مدت راجر ور با اریک وورهیس(Erik Voorhees) مدیر عامل شرکت Shapeshift نیز به دلیل همین تلاش‌های ارائه‌ی بیت‌کوین‌کش به جای بیت‌کوین واقعی تحت شعاع قرار گرفته و این دو در حال فاصله گرفتن از یکدیگر هستند.

وورهیس در یک پست که در توییتر منتشر کرده بود اینگونه نوشت:

Erik Voorheesراجر لطفا از من درخواست نکن که از نظرات تو را در رابطه با اینکه بیت‌کوین‌کش همان بیت‌کوین است پشتیبانی کنم. این دو یکی نیست. بیت‌کوین زنجیره‌ای است که از بلاک جنسیس به همراه بالاترین ذخایر Proof Of Work سرچشمه می‌گیرد. فورک بیت‌کوین‌کش نتوانست همه‌گیر شود، در نتیجه بیت‌کوین نیست.

Erik Voorhees

جنبشی قضایی در حال شکل‌گیری است

این دعوای قضایی در یک گروه عمومی در پیام‌رسان تلگرام شروع شد که سازنده‌ی آن کاربری با نام  MoneyTrigz یکی از مدیران CoinTimes و یکی از صاحبان خبرگزاری Coindaily است. این گروه توانست در فعالیت چند روزه‌ی خود بیش از ۶۰۰ کاربر را جذب خود کند.

مدیر این گروه تلگرامی می‌گوید که آن‌ها توانسته‌اند برخی از افراد پیشرو در این صنعت را نیز جذب کنند. از جمله این افراد می‌توان به چارلی شریم(Charlie Shrem) و ریچارد هارت(Richard Heart) به عنوان کارآفرینان برتر در صنعت بیت‌کوین و همچنین افراد موفق دیگری مانند جان کاروالو(John Carvalho) مدیرعامل شبکه‌ی تلویزیونی Xotika TV و راگنار لیفتراسیر موسس وب‌سایت Ibrea.org نام برد. لیفتراسیر کسی بود که از مردم درخواست کرد تا کیف‌ پول وب‌سایت bitcoin.com را به عنوان یک تقلب و فریب گزارش کنند.

با این حال MoneyTrigz اعلام کرد که کسی به عنوان مسئول این حرکت شناخته نخواهد شد.

او اظهار کرد:

نظر همه در رابطه با این مورد یکسان است. همه نامید و عصبانی هستند، بعلاوه شما قربانیانی دارید که به خاطر این موارد پول از دست داده‌اند. Bitcoin.com از خط‌‌ قرمز عبور کرده و ما به طور قانونی آن را سرجایش خواهیم نشاند.

MoneyTrigz

در همین حین یکی از کاربران استفاده از موارد قانونی را زیر سوال برد و گفت که استفاده از نهاد‌های دولتی و قانونی در این نزاع باعث به تعویق افتادن آن خواهد شد، در نهایت بازار باید در باره‌ی این مورد تصمیم بگیرد.

جان کاروالو در رابطه با این سخنان واکنش نشان داد و گفت:

ما بازار هستیم؛ این حرف‌های ما به این معنا نیست که از دولت بخواهیم کاری انجام دهد. حرف‌های ما مانند ابزار‌هایی است که دولت در اختیارمان قرار داده است. این تصمیم بازار است. این روش به معنای واقعی از پول به شکل یک راه حل استفاده می‌کند.

John Carvalho

احکام قضایی با حقوق‌دانان مورد بحث قرار گرفته است

این گروه تلگرامی هنوز اعلام نکرده‌ است که با کدام شرکت حقوقی ارتباط برقرار کرده است، تنها گفته شده که این شرکت در یکی از جزایر کاراییب با نام St.Kitts واقع شده، دقیقا جایی که کمپانی Bitcoin.com در آن به ثبت رسیده است. یکی از دلایل اصلی این امر این است که گروه تلگرامی ذکر شده به شکل عمومی ساخته شده و تعدادی زیادی از افراد وابسته به Bitcoin.com از استفاده از این چت‌روم منع شده‌اند.

MoneyTrigz به همراه دیگر مدیران این گروه چندین بار تاکید کرده‌اند که این گروه تلگرامی یک گروه بحث و چت نیست، بلکه برای قربانیان فریب‌ خورده‌ی سایت Bitcoin.com است تا تجربه‌های خود را از این اتفاق با ما در میان بگذارند.

MoneyTrigz در این گروه اعلام کرد:

زوایای قانونی این واقعا در حال حاضر با چند وکیل مورد بحث است، این گروه برای صحبت و چت نیست، این گروه به شکل عمومی ساخته شده و وب‌سایت Bitcoin.com در اینجا عضو دارد.

MoneyTrigz

23123-768x418

امروز نیز یک وب‌سایت رسمی با نام bitcoincomlawsuit.info راه‌اندازی شده است تا افرادی که در این واقعه پول از دست داده‌اند بتوانند شواهد و مدارک خود را ارائه کرده و در دادخواست مرتبط با این سایت شرکت کنند.

در بخش توضیحات این وب‌سایت نوشته شده است که:

گروهی شامل بیش از ۶۰۰ عضور به علاوه‌ی شرکت کنندگانی از افراد پیشرو و با نفوذ جامعه که به صورت داوطلبانه و متعهد به محافظت از کاربران در برابر کسب و کار‌های جعلی دور هم جمع شده‌اند تا به قربانیان برای باز پس‌گیری دارایی‌های خود کمک کنند.

website description

با این حال وب‌سایت  bitcoincomlawsuit.info هنوز بخشی برای دریافت کمک‌های مالی ندارد.

MoneyTrigz در انتها اظهار کرد:

ما در پشت پرده به فعالیت‌های خودمان ادامه داده‌ایم و تعداد زیادی از افراد مختلف به ما پیام داده‌اند که می‌خواهند به وسیله‌‌ی توصیه‌‌ی شرکت‌های وکالت در حوضه‌های مختلف قضایی به ما کمک کنند. به نظر می‌رسد در این بین مواردی وجود دارد که شایستگی و رویکرد‌های جدی دارند. در این باره فعلا نمی‌توانم بیشتر توضیح بدهم. هرکسی که به وسیله‌ی کیف پول یا وب‌سایت bitcoin.com پول از دست داده است را به ما معرفی کنید.

MoneyTrigz

نظر شما در رابطه با مطالب فوق چیست؟ ایا این تغییرات انجام شده از سوی سایت bitcoin.com عمدا صورت گرفته و یک اسکم بوده است؟ یا فقط یک اشتباه ناخوسته بوده که باعث ضرر تعداد زیادی از کاربران گردیده؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ