video thumb

پروژه بلاکچین ۰x و ایجاد تحول در معاملات رمزارز ها (کریپتوکارنسی)

به جرأت می‌توان گفت یکی از مزایای تکنولوژی بلاکچین

پروژه ۰x

۰x به خودی خود یک اکسچنج غیر متمرکز برای رمزارز ها (DEX) نیست بلکه پروتکلی است که مجموعه ‌ای از ابزار ها را برای تولید DEX ها بر روی شبکه اتریوم ارائه می دهد. این امکانات با استفاده از قرارداد های هوشمند و کتابخانه ‌های مختلفی(Libraries) که ۰x فراهم کرده, امکان‌پذیر می باشد.

نکته جالب توجه اینجاست که شما عملاً نیازی به انتقال رمزارز های خود به اکسچنج ندارید و توکن مورد نظر به صورت خودکار در هنگام انجام معامله از کیف پول شما کسر، و تنها در صورت انجام امر مشابه در طرف دیگر معامله (برداشت توکن معادل از کیف پول فرد طرف حساب شما)، معامله نهایی می شود (یکی از قابلیت‌ هایی که استاندارد ERC-20 فراهم نموده است).

درخواست های Off-Chain به کمک نفر سوم(Third Party)

 تسویه On-Chain به صورت مستقیم

فرض کنید که می‌خواهید مقداری از رمزارز های خود را به فروش برسانید, برای این کار نیاز دارید که دستور فروش خود را در معرض دید دیگران قرار دهید. در اینجا  DEX هایی که با پروتکل ۰x سازگاری دارند می‌توانند به شما کمک کنند، به گونه‌ ای که درخواست شما به این  DEX ها ارسال شده و به وسیله یک Third Party در معرض دید دیگران قرار می گیرد (توجه داشته باشید که این امر به صورت Off-Chain انجام می‌پذیرد و شما نیازی به پرداخت کارمزد ندارید).

در این هنگام شخص دیگری قیمت پیشنهادی شما را قبول کرده و درخواست شما را تأیید میکند (عمل انتقال به صورت On-Chain بر روی شبکه اتریوم انجام می گیرد). این روش دو مزیت دارد:

۱. شما کارمزد اضافی پرداخت نمی‌کنید

۲. حجم تراکنش ها بر روی شبکه اتریوم بیش از حد زیاد نمی‌شود که باعث اختلال این شبکه گردد.

اشتراک گذاری درخواست های خرید و فروش رمزارز ها

تصور کنید که یک اکسچنج جدید شروع به کار کرده است. در ابتدا هیچ کاربری حاضر به استفاده از این اکسچنج نیست چون عملاً حجم معاملات به شدت پایین می باشد. به همین دلیل ۰x راهکاری را ارائه داده است که به وسیله آن اکسچنج ها می‌توانند درخواست های خود را با هم به اشتراک بگذارند؛ به این معنی که یک اکسچنج جدید می‌تواند عملاً میلیون ‌ها در خواست را از اکسچنج های دیگر در سایت خود به اشتراک بگذارد و از این طریق کاربران را به ادامه استفاده از سایت خود ترغیب نماید (این قابلیت باعث می‌شود اکسچنج های بسیاری بدون نگرانی از داشتن حجم معاملات اولیه به استفاده از ۰x روی بیاورند).

Dapps و ۰x

بسیاری معتقدند در آینده Decentralized Applications و یا همان Dapps کاربرد بسیاری خواهد داشت؛ به همین دلیل پروژه ۰x نگاه ویژه ای به این اپلیکیشن ها دارد.

با استفاده از پروتکل ۰x نرم‌افزار های غیر متمرکز و یا همان Dapps می‌توانند توکن ها را به یکدیگر تبدیل کنند بدون این که کاربر درگیر این موضوع شود. به طور مثال فرض کنید شما می‌خواهید یک محصولی را در پلتفرم یک بازی بخرید. برای این منظور نیاز به توکن های مخصوص همان بازی دارید، اما با پروتکل ۰x نیازی به تبدیل اتریوم های موجود در کیف پول خود ندارید و این عمل می‌تواند به صورت اتوماتیک انجام بپذیرد به نحوی که شما با اتریوم پرداخت می‌کنید و معادل قیمت لحظه ای اتریوم در برابر توکن آن بازی به شما اعتبار تعلق می گیرد.

نمونه‌ های ذکر شده تنها بخشی از چندین مورد کاربری پروژه ۰x هستند؛ از موارد دیگر می‌توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

۱. انواع بازی‌ های دارای فروش درون برنامه ‌ای

۲. فروش لایسنس های دست دوم (مقداری از اعتبار باقی‌ مانده است)

۳. مزایده های Off-Chain و خارج از شبکه اصلی

۴٫ اکسچنج های خصوصی (امکان انجام معامله به صورت Off-Chain‌را فراهم می کنند).

۵٫ شرط بندی های ورزشی

و بسیاری موارد دیگر…

هرچند که ۰x در حال حاضر تنها توکن های تحت استاندارد ERC-20 را پشتیبانی می کند ( تیم توسعه تصمیم دارد تا استاندارد های دیگر را نیز در آینده ‌ای نزدیک به این پروتکل اضافه نماید)، اما با در نظر گرفتن تمامی جوانب این پروژه و با توجه به این موضوع که ۰x یک پروتکل است و نه یک اکسچنج، می‌ توان امیدوار بود که این پروژه در آینده موارد استفاده بسیاری داشته باشد؛ که در این صورت و به دلیل پرداخت کارمزد به وسیله  ZRX (توکن پروژه ۰x) و تعداد محدود آن، این پروژه می‌تواند در آینده موفقیت چشمگیری داشته باشد.

موسسان و اطلاعات مربوط به حجم و قیمت

Will Warren و Amir Bandeali هر دو از محققین در زمینه قرارداد های هوشمند هستند  و از مشاوران پروژه می‌توان به  Fred Ehrsam مؤسس  Coinbase  اشاره کرد.

ZRX موجود در بازار: ۵۲۶,۱۹۹,۸۶۶

تعداد کل: ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

قیمت کنونی: ۱٫۵۰ دلار               نسبت به بیتکوین: ۰٫۰۰۰۱۵۴۴۳

نسبت به اتریوم: ۰٫۰۰۱۸۸۱۲۸

ارزش کنونی پروژه: ۷۸۷,۰۸۴,۴۹۷ دلار

متوسط حجم معاملات روزانه: ۳۵,۵۰۰,۰۰۰ دلار

ZRX در اکسچنج های مختلفی معامله می‌شود که بالا ترین حجم معاملات را  Binance دارد.

توجه!

نکات مطرح شده در این مقاله تنها در راستای ارزیابی فنی این پروژه ارائه شده اند و به هیچ وجه نباید به عنوان توصیه سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه در نظر گرفته شوند.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ