video thumb

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کند

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کندReviewed by بهاره رضاجو on Jun 13Rating: ۵.۰

طی سال گذشته، برخی سازمان‌های اعطای تسهیلات مانند Salt Lending تصمیم گرفته‌اند با دریافت ارزهای دیجیتال به‌عنوان وثیقه، وام‌هایی را به افراد و کسب‌وکارها اعطا کنند. این روند به‌سرعت محبوبیت یافته است و Unchained Capital نیز در تلاش است در این صنعت نوپا جایگاهی برای خودش دست‌وپا کند.

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کند

سازمان Salt Lending و پلتفرم‌های نظیر آن تا به امروز میلیون‌ها وام با پشتوانه‌ی ارزهای دیجیتال صادر کرده‌اند و بر این باورند این شیوه‌ی وام‌دهی در آینده اهمیت بسیار زیادی خواهد یافت.

به‌تازگی یک شرکت با عنوان Nexo نیز در نظر دارد ارز دیجیتال جدیدی به‌منظور ایجاد یک پلتفرم برای اعطای وام با پشتوانه‌ی ارز دیجیتال راه‌اندازی کند و تاکنون توانسته است ۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاری خطرپذیر جذب کند. سرمایه‌گذاران معروفی مانند مایکل آرینگتون (بنیانگذار Techcrunch) در این پروژه شرکت داشته‌اند.

پدیده‌ی وام نقدی با پشتوانه‌ی ارزهای دیجیتال

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کند

وام با پشتوانه‌ی ارز دیجیتال مدل کسب‌وکار جدیدی است که به‌تازگی شکل گرفته و با سرعت زیادی در حال رشد است. محبوبیت زیاد شیوه‌ی اعطای وام همتا به همتا که غول‌های نظام مالی مانند Lending Club در سال‌های اخیر از آن استفاده کرده‌اند سبب ظهور پدیده‌ی وام‌دهی با پشتوانه‌ی ارزهای دیجیتال شده است. البته در این میان پروژه‌هایی مانند Unchained Capital و Salt Lending پیشتاز هستند و هنوز تعداد پروژه‌هایی که می‌خواهند الگوی قدیمی اعطای وام را پشت‌سر بگذارند بسیار محدود است.

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کند

در حال حاضر، استارتاپ جدید Nexo قصد دارد وام‌ها را به‌شکل آنی به متقاضیان وام اعطا کند که در آن به بررسی اعتبار متقاضیان نیاز نباشد. سرمایه‌گذاران خطرپذیری مانند مایکل آرینگتون و دیگران به‌تازگی ۵۰ میلیون دلار در این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این شرکت در زمینه‌ی امنیت نیز با بیتگو (‌Bitgo) همکاری می‌کند. بنیانگذاران این استارتاپ در وبسایت‌شان اظهار داشته‌اند اولین شرکتی هستند که وام‌های نقدی با پشتوانه‌ی ارز دیجیتال را به‌شکل آنی به متقاضیان ارائه می‌دهند:

ارزهای دیجیتال‌تان را نفروشید، به بخت خودتان لگد نزنید! Nexo با دریافت ارزهای دیجیتال‌تان به‌عنوان وثیقه، به شما تسهیلات نقدیِ آنی خواهد داد.

همانطور که گفته شد وام با پشتوانه‌ی ارز دیجیتال مدل کسب‌وکار جدیدی است که به‌تازگی شکل گرفته و با سرعت زیادی در حال رشد است. دو پروژه‌ی اعطای تسهیلات در تلاش برای برتری یافتن در صنعت وام‌های نقدی با پشتوانه ارز دیجیتال به شرح زیر است:

Unchained Capital

این شرکت به کسب‌وکارها و افراد عادی وام‌های نقدی ارائه می‌دهد و در ازای آن به‌عنوان وثیقه Bitcoin Core دریافت می‌کند. بنیانگذاران این پروژه بر این باورند دارندگان ارز دیجیتال باید بتوانند به‌جای اینکه دارایی‌های دیجیتال‌شان را بفروشند، با استفاده از آنها تسهیلات دریافت کنند. نرخ بهره‌ی Unchained Capital بین ۱۲/۵ تا ۱۴ درصد است و وجوه به هر حساب بانکی که خود مشتری انتخاب می‌کند واریز می‌شود. مشتریان باید اقساط وام را ماهانه پرداخت کنند و می‌توانند پس از بازپرداخت کامل وام دریافت‌شده ارز دیجیتالی را که به‌عنوان وثیقه قرار داده‌اند پس بگیرند.

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کند

علاوه‌براین، افراد می‌توانند بدون بررسی اعتبار تا سقف ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار وام دریافت کنند و نسبت اختصاص وام ۵۰ درصد است.

اگر ارزش ارزهای دیجیتالی که افراد به‌عنوان وثیقه قرار می‌دهند تا ۲۵ درصد افت کند، Unchained Capital می‌تواند از متقاضی بخواهد مبلغ وثیقه را افزایش دهد. اگر دارایی دیجیتال تا ۴۵ درصد کاهش یابد، این شرکت می‌تواند مجددا مالکیت سرمایه را به‌منظور جبران اصل سرمایه و بهره‌ی از دست رفته به‌دست آورد. Unchained Capital وام‌ها را به‌صورت دلار به افراد و کسب‌وکارهای مقیم آمریکا می‌دهد. وام‌گیرندگان پس از پایان دوره‌ی بازپرداخت وام می‌توانند آن را تمدید کنند. این نوع وام هم برای افراد عادی و هم برای کسب‌وکارها بسیار به‌صرفه است چرا که به آن مالیات تعلق نمی‌گیرد. (بر خلاف سود حاصل از سرمایه که باید برای آن مالیات پرداخت شود.)

Salt Lending

پروژه‌ی Salt Lending نیز وام نقدی با پشتوانه‌ی ارزهای دیجیتال اعطا می‌کند و برنامه‌ی آن مبتنی بر بلاک چین اتریوم است.

توکن‌های Salt  از شاخه‌ی ERC-20 ایجاد می‌شوند. این پلتفرم بیشتر از Unchained Capital به مفهوم همتا به همتا نزدیک‌تر است؛ چرا که برای وام‌دهی به متقاضیان از گروه بزرگی از وام‌دهندگان استفاده می‌کند.

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کند

پلتفرم Salt Lending از زمان راه‌اندازی تا کنون، معادل بیش از ۴۰ میلیون دلار به افراد و کسب‌وکارهای مختلف وام پرداخت کرده است. علاوه‌براین، این پلتفرم توانسته است در کمتر از یک سال بیش از ۶۵۰۰۰ عضو به‌دست آورد. شیوه‌ی کار Salt Lending نیز درست مشابه Unchained Capital است و وام‌گیرندگان می‌توانند پس از تسویه‌ی کامل وام دوباره ارزهای دیجیتالی را که به‌عنوان وثیقه قرار داده‌اند پس بگیرند.

براساس قوانینی که Salt از آن پیروی می‌کند، همه‌ی وام‌دهندگان باید سرمایه‌گذارانی معتبر باشند که «آزمون صلاحیت اعطای وام» را گذرانده‌اند. وام‌دهندگان به روش‌های مختلف می‌توانند در سامانه‌ی Salt Lending شرکت کنند و درخواست‌های وام براساس قوانین بازارهای مالی سنتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. کاربران این پلتفرم می‌توانند مبالغ بین ۱۰,۰۰۰ دلار تا ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار وام بگیرند و نیازی به بررسی اعتبار نیست.

اعطای وام به‌شکل همتا به همتا اقتصاد جدیدی را عرضه می‌کند

اعطای وام نقدی با پشتوانه ارزهای دیجیتال؛ روندی که به‌سرعت پله‌های محبوبیت را طی می‌کند

اعطای وام نقدی با پشتوانه‌ی ارزهای دیجیتال بیشتر از یک سال است که به‌عنوان یک مدل کسب‌وکار رواج یافته است و پلتفرم‌های دیگری مانند Coinloan، Othera، Ethlend و Everex نیز در تلاش هستند همین روند را طی کنند. محبوبیت این نوع کسب‌وکار همچنان در حال رشد است. این نوع وام نیازی به بررسی اعتبار فرد ندارد و متقاضی وام می‌تواند از دارایی دیجیتال خود به‌عنوان وثیقه استفاده کند و حتی با آن سرمایه‌گذاری کند، بدون آنکه مجبور باشد برای آن مالیات پرداخت کند. به‌احتمال زیاد به‌زودی شاهد تعداد زیادی از استارتاپ‌هایی خواهیم بود که تلاش می‌کنند به این بازار وارد شوند، چرا که اقتصاد اعطای وام نقدی با پشتوانه‌ی ارزهای دیجیتال رشد قابل توجهی دارد.

منبع: news.bitcoin
جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ