video thumb

عرضه اولین والت Lightning اندروید، تراکنش های آنی با کارمزد ناچیز

پیش از این کیف پول های آزمایشی Lightning Network بر روی شبکه تستی ای (testnet) که از توکن های تستی بیت کوین (t-BTC) استفاده می کردند عرضه شده بود، ولی این بار برای اولین بار یک والت برای ارسال و دریافت تراکنش های واقعی بر روی شبکه اصلی بیت کوین (mainnet) برای سیستم عامل اندروید (Android) ارائه شده است.

این کیف پول در تاریخ ۱۳ می ۲۰۱۸ بر روی Google Play Store در دسترس همگان قرار گرفته است و با کلیک بر روی لینک پایین می توانید آن را دانلود کنید.

دانلود Bitcoin Lightning Wallet برای اندروید

image001 2 عرضه اولین والت Lightning اندروید، تراکنش های آنی با کارمزد ناچیز
Bitcoin On Lightning Network/source

توسعه دهنده والت Lightning

توسعه دهنده و برنامه نویس این کیف پول، آقای Anton Kumaigorodski است که تمرکز اصلی اش، توسعه نرم افزار های مرتبط با حوزه رمزارز ها می باشد و تا کنون چندین کیف پول مختلف بیت کوین در Google Play Store قرار داده است.

پیش از عرضه والت Lightning بر روی شبکه اصلی بیت کوین، وی نسخه testnet کیف پول Lightning را نیز برای اندروید عرضه کرده بود که به دلیل بازخورد های بسیار مناسبی که از آن دریافت کرده بود، نسخه mainnet آن را نیز عرضه کرد. برای دانلود نسخه تستی این اپلیکیشن بر روی این لینک کلیک کنید.

این کیف پول، به جای اینکه یک والت پر زرق و برق و سنگین باشد، یک اپلیکیشن بسیار سبک است که در عین زیبایی ظاهری نسبی، تمام نیاز های شما را از یک کیف پول Lightning برآورده می کند. این سادگی و مینیمالیسم، علاوه بر اپلیکیشن، در وب سایت این والت نیز مشهود است.

image002 1 عرضه اولین والت Lightning اندروید، تراکنش های آنی با کارمزد ناچیز
Lightning Wallet Website/source

 

پشتیبانی این کیف پول از تراکنش های Lightning Network، به همراه پشتیبانی از تراکنش های معمولی بیت کوین

این والت موبایل که در حال حاضر تنها بر روی اندروید عرضه شده است، نقش یک گره کامل را در شبکه Lightning ایفا کرده و قادر است هم تراکنش های بر روی بلاکچین بیت کوین (به روش سنتی on-chain) و هم تراکنش های خارج از بلاکچین (به روش off-chain) و با استفاده از Lightning Network را انجام دهد.

اختلاف نظر جامعه بیت کوین در مورد دیدگاه ساتوشی ناکاموتو

به عقیده برنامه نویس این اپلیکیشن، Lightning Netowrk با دیدگاه مخترع بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو نیز هماهنگی کاملی دارد و وی با استناد به یکی از دیالوگ های رد و بدل شده با ساتوشی ناکاموتو، نتیجه می گیرد که او نیز موفق تراکنش های off-chain و خارج از زنجیره بلاکچین بوده است.

به عقیده این توسعه دهنده، Lightning Network باعث می شود تا بیت کوین علاوه بر یک طلای دیجیتال که تنها به عنوان حفظ و ذخیره سرمایه استفاده می شود، نقش پول نقد دیجیتال را نیز در مبادلات روزمره ما ایفا کند و این همان هدف ساتوشی ناکاموتو از خلق بیت کوین است.

در حال حاضر اختلاف نظر شدیدی در دیدگاه ساتوشی ناکاموتو برای آینده، بین طرفداران بیت کوین کش و بیت کوین (و Lightning Network) وجود دارد. این برنامه نویس با استناد به دیالوگ مذکور، سعی در پشتیبانی از شبکه Lightning دارد.

انشعاب بیت کوین کش در سال ۲۰۱۷ انجام شد و تفاوت اصلی آن با بیت کوین در این است که در بیت کوین کش سایز بلاک ها می تواند چند برابر شود و به همین دلیل تایید تراکنش ها بسیار سریع تر بوده و کارمزد شان نیز بسیار کم تر است. طرفداران بیت کوین کش، از جمله آقای Roger Keith Ver معتقدند که بیت کوین کش به چشم انداز بیت کوین از منظر ساتوشی ناکاموتو و آنچه وی برای این رمزارز می خواست، نزدیک تر است.

بیشتر بخوانید:

وایت پیپر بیت کوین (نویسنده: ساتوشی ناکاماتو)

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

مقایسه سرعت پذیرش بیت کوین و بیت کوین کش از نقطه نظر Roger Ver

انشعاب سخت و موفق بیت کوین کش: افزایش سایز بلاک از ۸ به ۳۲ مگابایت

بیت کوین کش چگونه می تواند از تکرار اشتباهات بیت کوین اجتناب کند؟

 امنیت بالای کیف پول Lightning Network

از همان لحظه ای که تلاش ها برای انجام تراکنش در یک لایه دوم و خارج از شبکه بیت کوین شروع شد، نگرانی های زیادی در مورد امنیت آن به وجود آمد؛ ولی آقای Kumaigorodski، توسعه دهنده ی این اپلیکیشن، بالا ترین تدابیر امنیتی ممکن را در برنامه خود به کار گرفته است. متن باز بودن این اپلیکیشن نیز خیال جامعه توسعه دهندگان را راحت کرده است.

ذخیره تمامی اطلاعات بر روی حافظه تلفن همراه

اول از همه، مورد مهم بعدی این است که این اپلیکیشن، تمام اطلاعات کیف پول شما را کاملا در حافظه تلفن همراه خودتان ذخیره می کند و از هیچ سرویس خارجی دیگری استفاده نمی کند.

مزیت ذخیره اطلاعات کیف پول بر روی تلفن همراه این است که هیچ نهاد خارجی ای نمی تواند تراکنش های شما را کنسل نموده، دسترسی شما به موجودی حسابتان را قطع کرده و این اپلیکیشن را سانسور نماید. البته از آنجا که تمامی اطلاعات کیف پول شما، تنها بر روی تلفن همراه خودتان ذخیره شده اند، باید به درستی از آن اطلاعات (و مخصوصا عبارت ریکاوری خود) محافظت نمایید.

با یادداشت و نگهداری از عبارت ریکاوری کیف پول خود (mnemonic key)، می توانید  بعد از پاک شدن این اپلیکیشن یا حتی از دست دادن گوشی خود نیز موجودی کیف پول خود را دوباره بازیابی کنید.

به ادعای سازنده این اپلیکیشن، این کیف پول هیچ عیب و ایراد خاصی ندارد و اگر خطایی هم رخ دهد، از طرف کاربر استفاده کننده از آن است، نه خود اپلیکیشن. وی معتقد است که اگر از این اپلیکیشن درست استفاده کنید، هیچ راهی برای از دست رفتن پول های شما وجود نخواهد داشت.

شبکه Lightning؛ آینده ای روشن تر برای دنیای رمزارز ها

استفاده عملی از Lightning Network گام بسیار بزرگی برای فراگیر شدن رمزارز ها می باشد. دلیل این موضوع نیز کارمزد های بسیار ناچیز تراکنش های شبکه Lightning (کمتر از ۱ ساتوشی یا ۰٫۰۰۰۰۷ دلار) و سرعت بالای ارسال و دریافت تراکنش ها (تقریبا لحظه ای) می باشد.

image003 1 عرضه اولین والت Lightning اندروید، تراکنش های آنی با کارمزد ناچیز
Lightning Wallet App/source

در صورتی که استفاده از Lightning Network به حد کافی فراگیر شود، ممکن است محبوبیت بیت کوین حتی از پول های نقد رایج (دلار، یورو، پوند و …) نیز بیشتر شود. دلیل آن نیز سرعت آنی  و کارمزد ناچیز تراکنش های بیت کوین در مقایسه با پول های رایج است.

استفاده از Lightning Network این اجازه را به ما می دهد که بدون آسیب رساندن به ماهیت غیر متمرکز بیت کوین، مشکل مقیاس پذیری آن را نیز با ضریب بی نهایت حل کنیم.

اگر هنوز والت Lightning خود را دانلود نکرده اید، از طریق Google Play یا سایت رسمی این اپلیکیشن، می توانید آن را دریافت کنید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله استفاده شده اند متعلق به نویسنده بوده و لزوما مربوط به ارزجو نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source

 

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ