video thumb

اثبات سهام یا اثبات کار، مسئله این است!

بیت کوین (BTC) بزرگ ترین ارز دیجیتال غیرمتمرکز در جهان است که حدود ۱۶۹ میلیارد دلار سرمایه تخمین زده شده در بازار را دارا می باشد. با گذشت نزدیک به ۱۲ سال از انتشار وایت پیپر مشهور ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸، بیت کوین شناخته شده ترین نمونه ارز دیجیتال در جهان است و مسئولیت برانگیختن انقلاب بلاک چین را بر عهده دارد.

بیش از نیم میلیون تراکنش همتا به همتا بر روی بلاک چین بیت کوین، یک دفتر کل توزیع شده عمومی و قابل اثبات، ثبت شده است. الگوریتم اجماع اثبات کار این شبکه، تراکنش ها را تأیید می کند و بلاک های جدید را بدون نیاز به شخص ثالث تولید می کند. بیت کوین یک فناوری انقلابی است، اما ردپای انرژی گسترده این شبکه با مصرف برق کل کشور ایرلند قابل مقایسه است.

خوشبختانه، اکوسیستم این بلاک چین امروزه متنوع تر از همیشه است: تعداد فزاینده ای از بلاک چین ها اکنون براساس پروتکل های اثبات سهام استوار است و ارزش آنها برابر میلیاردها دلار ایالات متحده است. بلاک چین های اثبات سهام دارای مزایای بی شماری نسبت به اثبات کار هستند: آنها مقیاس پذیرتر بوده، دارای منابع کمتری هستند و مشارکت دارایی ها را در امنیت شبکه تحریک می کنند.

با وجود موج نوآوری بلاک چین اثبات سهام و اختلافات اساسی اقتصادی و انگیزشی این شبکه ها، هنوز بسیاری تصور می کنند که کلیه بلاک چین ها به طور مساوی ایجاد می شوند و این که بلاک چین های اثبات سهام باید همچنان در ایالات متحده آمریکا به همان شیوه بیت کوین و بلاک چین های اثبات کار مالیات گذاری و قانون گذاری شوند. این محیط نظارتی، نوآوری اثبات سهام را مهار می کند و پروژه های پیشگامانه را به دور از ایالات متحده سوق می دهد.

به منظور ادامه حرکت نوآوری فناوری و رشد این اکوسیستم جدید مالی، باید قوانین مالیاتی با درک عمیق از فناوری زیربنایی و انگیزه های این شبکه های جدید برای بهتر منعکس کننده تحولات فناوری بلاک چین که از زمان معرفی بیت کوین در طی یک دهه پیش به وجود آمده اند، تدوین شود.

راهنمایی مالیاتی در اثبات کار برای اثبات سهام استفاده می شود

تنها راهنمایی مربوط به مالیات بر ارز دیجیتال از خدمات درآمدهای داخلی در اطلاعیه های ۲۰۱۴-۲۱ و اطلاعیه ۲۰۱۴-۱۶ IRB 938 است. در این راهنما ذکر شده است که پاداش های استخراج به عنوان درآمد عادی در تاریخ دریافت پاداش های استخراج محسوب می شود. مسئله این است که این رهنمودها در سال ۲۰۱۴ نوشته شده است، پیش از این بسیاری از بلاک چین های اثبات سهامی که امروزه وجود دارند.

آیا قبل از وجود پروتکل های مبتنی بر اثبات سهام می توانید راهنمایی مالیاتی را تهیه کنید که صنعت اثبات سهام را بطور مناسب تنظیم کند؟ خیر. بلاک چین های اثبات سهام و مشوق های اقتصادی آنها اساساً با طراحی متفاوت است و باید براساس آن تنظیم شود.

راهنمایی IRS 2014 نباید با اساسنامه مصوب کنگره یا تفسیرهای معتبر از قوانین و مقررات صادر شده توسط دادگاه های فدرال اشتباه شود. کارآفرینان و مبتکران خوش ذوق و علاقه مند به ایجاد شبکه های مبتنی بر فناوری اثبات سهام از وضوح نظارتی بهره مند می شوند و بسیار مهم است که قانون گذاران تمایزهای فن آوری را درک کنند.

چگونه انگیزه های شبکه های اثبات کار و اثبات سهام متفاوت است

در پروتکل های اثبات کار، برای ایجاد بلاک بعدی مسائل ریاضی باید حل شود. ماینری که مسئله ریاضی را حل می کند و بلاک بعدی را ایجاد می کند، پاداش بلاک را نیز در قالب توکن های تازه تولید شده ایجاد می کند. در اصل، ماینرها انگیزه می گیرند که کارهای عظیم محاسباتی را انجام دهند تا به طور بالقوه توکن های جدید را به عنوان پاداش دریافت کنند.

با پروتکل های اثبات سهام، اشخاص توکن ها را با مسدود کردن مقدار مشخصی از توکن ها برای مدت زمان مشخصی ذخیره می کنند و آنها برای بررسی تراکنش های روی پروتکل به طور تصادفی انتخاب می شوند. شرکت کنندگان در شبکه با پاداش دادن توکن های جدید، برای حفظ تمامیت تراکنش ها در شبکه، انگیزه می گیرند. این پروسه در پروتکل های اثبات سهام به “forging” یا “minting” معروف است. این پروتکل مکانیسم هایی را برای جریمه کردن هر کسی که به اشتباه و یا سهل انگاری تراکنش ها را تأیید کند، ساخته است، بدین معنی است که فرد بخشی از توکن های ضبط شده خود را از دست می دهد.

پروتکل های اثبات سهام دارای مکانیسم تورم داخلی هستند که باعث افزایش عرضه کوین ها می شود. کوین های جدید متناسب با کوین های ذخیره شده توزیع می شود. اگر همه در استیکینگ شرکت می کردند، “سهام” هر کسی یکسان باقی می ماند، زیرا عرضه جدید به صورت متناسب توزیع می شود. هرکسی که مشارکت نداشته باشد، به تأمین امنیت شبکه کمک نمی کند و به طور موثر با کاهش توکن مجازات می شود. استیکینگ، با طراحی، صاحبان توکن ها را برای شرکت در شبکه ترغیب می کند. در پروتکل های اثبات کار مانند بیت کوین، همه دارنده های توکن ها نیز ماینرها نیستند – اکثریت توانایی و منابع لازم برای استخراج را ندارند. اما با پروتکل های اثبات سهام، هر دارنده توکن برای مشارکت در شبکه انگیزه می یابد یا خطر مالکیت آنها از بین می رود.

اگر نرخ مشارکت – یعنی تعداد دارندگان توکن که سهام گذاری می کنند – پایین باشد، آنهایی که پاداش های استیکینگ را دریافت می کنند از بازده های بزرگ برخوردار می شوند، نه فقط به تناسب سهم خود از تورم شبکه.

به عنوان یک دارنده توکن، شرکت نکردن در یک شبکه اثبات سهام منجر به ضرر مالی می شود. در برخی از شبکه ها، افراد فقط برای شکستن تورم، باید کوین ها را ذخیره کنند. با این وجود، در اعمال راهنمایی IRS در سال ۲۰۱۴، پاداش کاهش یافته به عنوان درآمد عادی در نظر گرفته می شود. در پروتکل های اثبات کار، امنیت شبکه کاملاً جدا از مالکیت توکن هاست. در پروتکل های اثبات سهام ، افراد برای حفظ همان سطح شبکه تلاش می کنند.

مالیات بیش از حد و بی ثباتی

راهنمایی های سال ۲۰۱۴ برای شبکه های اثبات سهام، چندین مسئله مالیات را برای شرکت کنندگان در شبکه در هنگام کسب پاداش ها مطرح کرد. این مسائل مربوط به مالیات است زیرا مربوط به زمان وقایع مالیاتی، تورم شبکه و نرخ مشارکت شبکه است.

زمان مالیات: در بازارهای ناپایدار ارزهای دیجیتال، ارزش کوین می تواند نوسان گسترده ای داشته باشد. مالیات بر روی پاداش های ارزش افزوده در لحظه دریافت پاداش توکن تحت هدایت فعلی IRS محاسبه می شود. تا زمانی که یک شرکت کننده شبکه مالیات بپردازد، ارزش کوین می تواند به طرز چشمگیری کاهش یابد. ارزش کوین ها به همان اندازه ای نیست که در هنگام دریافت، ارزش داشته اند. با این حال بر اساس ارزش دریافتی آنها مالیات گرفته می شود و مشارکت کننده شبکه را با بار مالیاتی سنگینی رها می کنند.

تورم شبکه: برای اینکه یک مشارکت کننده شبکه، موفق به دریافت جوایز خیره کننده ای شود، باید آن توکن ها را به شبکه پیوند دهد. اگر همه دارندگان توکن ها، توکن های خود را برای مشارکت در تأمین امنیت شبکه پیوند دهند، پاداش توکن بر اساس نرخ تورم شبکه به طور مساوی توزیع می شود. به عنوان مثال، اگر جان ۱۰۰ توکن داشته باشد و نرخ تورم شبکه ۱۰٪ باشد، با فرض ۱۰۰٪ مشارکت سهامدار، در صورت صدور پاداش توسط شبکه، جان ۱۰ توکن جدید کسب می کند. در این سناریو، استیکینگ به طور مؤثر جان را قادر می سازد تا کاهش سهم خود را از شبکه بازیابی کند. اما تحت راهنمایی فعلی IRS، جان موظف است مالیات بر ارزش این توکن ها را بر اساس زمان دریافت پاداش بپردازد، حتی اگر سهم وی از شبکه افزایش نیابد.

مشارکت شبکه: در حالی که مشارکت شبکه اثبات سهام بسیار بالاست – هم Cosmos و هم تزوس مشارکت بالای ۷۰٪ دارند – در شبکه های واقعیت به ندرت ۱۰۰٪ از دارنده های توکن ها در استیکنیگ شرکت می کنند. به عنوان مثال، اگر آلیس دارای ۱۰۰ توکن در همان شبکه باشد و در جمع آوری مشارکت نداشته باشد، ۱۰ توکن آلیس می توانست برای امنیت شبکه  با توجه به همان نرخ تورم ۱۰٪ شبکه، به همه آن دسته از دارنده های توکن، که سهام را انتخاب کرده اند، توزیع شود.

راهنمایی فعلی IRS ، همانطور که در شبکه های اثبات سهام اعمال می شود، بار مالیاتی بیش از حد برای شرکت کنندگان در شبکه ایجاد می کند. استفاده از راهنمایی برای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۱۴ ، به شدت از مشارکت شبکه در ایالات متحده امروز جلوگیری خواهد کرد. در صورت عدم فشار، این امر سرانجام می تواند باعث شود که نوآوران ایالات متحده را ترک کنند و به سوی کشورهایی حرکت کنند که مقررات مالیاتی بیشتری در پیش دارند.

مسیری جدید در پیش رو: دارایی ایجاد شده

آبراهام ساترلند (Abraham Sutherland)، استادیار دانشکده حقوق دانشگاه ویرجینیا، اخیراً یک مقاله تحقیقاتی را در Tax Notes منتشر کرد که استدلال می کند که پاداش های استیکینگ باید به عنوان “دارایی ایجاد شده” تلقی شوند. این یک کاربرد جدید از یک مفهوم چند دهه ای است که از طرف دارایی های ایجاد شده توسط مأمورین مالیاتی یا مالیات دهندگان مانند محصولات زراعی، معدنی، دامی ، آثار هنری و حتی ابزارهای خارج از خط مونتاژ کشف شده است. در این مثال ها، از نظر منطقی مالیات به دارایی ها در هنگامی که ایجاد می شوند، تعلق نمی گیرد، اما وقتی فروخته می شود، مالیات به آنها تعلق می گیرد. پرداخت مالیات بر پاداش به عنوان دارایی ایجاد شده تضمین می کند که دارنده های توکن مشمول دریافت صورت حساب مالیاتی بیش از حد نباشند.

قوانین مالیاتی می تواند نوآوری ایالات متحده را تقویت کند

قوانین مالیاتی، اگر متناسب با فناوریهای نوین باشند، می توانند نوآوری را تقویت کنند. در سال ۱۹۹۸، کنگره قانون آزادی مالیات اینترنت را تصویب کرد که دولت های فدرال، ایالتی و محلی را از پرداخت مالیات بر دسترسی به اینترنت و تحمیل مالیات های تبعیض آمیز فقط به اینترنت مانند مالیات های بیت، مالیات پهنای باند و مالیات نامه های الکترونیکی منع می کند. ITFA همچنین مالیات های متعدد در مورد تجارت الکترونیکی را تحریم می کند – محرک بزرگی برای رشد اقتصاد اینترنتی در ایالات متحده است.

بیش از ۳۰ سال بعد، ایالات متحده اکنون رهبر تثبیت شده جنبش جهانی در نوآوری اینترنتی است که شرکت هایی مانند گوگل، فیس بوک، مایکروسافت، نتفلیکس و آمازون را در اختیار دارد که برخی از با ارزش ترین شرکت های بازرگانی عمومی در جهان در حال رشد است. ایالات متحده همچنان از آینده نگری نظارتی که تضمین می کند اینترنت فرصت رشد را داشته باشد، تا به امروز سود برده است.

از منظر سیاسی، قانون گذاران ایالات متحده نقش مهمی در بررسی دقیق قوانین مالیاتی دارند به گونه ای که محیطی را فراهم می کنند که این پروتکل ها را پرورش دهد. مانند روزهای اولیه اینترنت، ما هنوز در مراحل ابتدایی بلاک چین قرار داریم.  برای تقویت نوآوری و کسب و کارها در ایالات متحده چندان دیر نیست.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ