یک میلیارد بیبی دوج هدیه
video thumb

چرا ممکن است به بلاک چین احتیاج پیدا کنید؟ (۱)

بلاک چین های عمومی برای قابلیت همکاری و امانتداری در زمینه دیتا به تعامل مالی می پردازند.

ارزجو: ام باکس (MBOX)- با اینکه ام باکس از csv فرمتی ناشناخته تر می باشد، برای ارائه پیام‌های ایمیلی، نزدیک ترین چیز به ساختار بیت های استانداردی است که برای ورود و خروج بین پلتفرم های مهم و اپلیکیشن های مستقل وجود دارد. در واقع گاهی از ام باکس برای ارسال دیتا توسط ایمیل استفاده می کنند در حالی که csv دیتای جدولی را ارائه می ‌کند. ام‌باکس نوعی از دیتا با ورودی ساختاریافته را تعریف می نماید. در واقع یک متن طولانی ساده به صورت پیام ایمیلی با زمان ‌بندی است، ولی می تواند شامل تصاویر و فایل های ضمیمه از طریق MIME نیز باشد. فایل‌ های ام باکس مانند csv استاندارد باز هستند و می توان آنها را خارج کرد یا به صورت داخلی ویرایش نمود. ام باکس نیز مانند csv مشکل هاست قانونی یا ارزیابی قابل اطمینان اطلاعات دارد.

پروتکل SFTP: قبل از آن که ادامه دهیم مکانیسم ورود و خروج دیتای دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد آن اشاره ای داشته باشیم: پروتکل انتقال فایل امن یا SFTP. در واقع این همان روشی است که افراد پرداخت ‌های خود را به صورت حواله بین بانکی (ACH) از طریق آن انجام می ‌دهند. در واقع سازمان ‌های مالی از سرورهای SFTP استفاده می کنند تا دیتای تراکنش های الکترونیک، مخصوصا فایل های فرمت شده را وارد کننده و هر روز آن را به فدرال رزرو ارسال کنند تا حساب‌ های ACH و اعتبارات همگام‌سازی شوند.

هر کدام از این مکانیزم ها، به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. ولی این روش ها باز هم برای موارد ورود و خروج دیتای مقاوم در برابر تهاجم به شرکت‌ های همکار، کاربران و یا اسکریپت ‌ها، کافی نیست. برای این کار ما به بلاک چین های عمومی احتیاج داریم.

بلاک چین های عمومی به وسیله تقویت تعامل، امکان آموزش به اشتراک گذاری دیتا را امکان‌پذیر می ‌کند. بلاک چین های عمومی بسیاری از انواع مشکلات ورود و خروج دیتا را در یک دسته اصلی مشکلات به اشتراک‌گذاری، خلاصه می‌ کنند و این کار را به وسیله به کار بردن بسیاری از بهترین امکانات و مکانیزم هایی که در بالا توضیح داده شد به انجام می رسانند.

بلاک چین های عمومی روش‌ های اصولی برای دسترسی به دیتا به منظور خواندن و نوشتن آن دارند، و مانند API از شرکت‌ های هاست استفاده می‌ کنند ولی دیگر ریسک پلتفرم وجود ندارد. هیچ عاملی نمی تواند از ارائه سرویس به مشتریان یک بلاک چین عمومی غیرمتمرکز مانند بیت کوین یا اتریوم جلوگیری نماید.

– آنها همچنین این امکان را برای کاربران عادی فراهم می کنند تا بتوانند دیتای مهم خود را به کامپیوترهای محلی یا اپلیکیشن های جدید مانند JSON/CSV/MBOX (توسط فرستادن مبالغ پول یا انتقال کلیدهای خصوصی) بفرستند و همچنین ضمانت رمزنگاری امانتدارانه دیتا را نیز ارائه می ‌دهند.

– آنها این امکان را برای مدعیان اقتصادی مستقل (شرکت ‌ها، کاربران عادی یا برنامه ها) فراهم می کنند تا به طور نامحسوس با یکدیگر ارتباط داشته باشند. هر مدعی اقتصادی که از یک بلاک چین عمومی استفاده می کند، نتایج مشابهی به دست می آورد و هر کاربری که دارای مبالغ کافی باشد، می تواند از بلاک چین عمومی استفاده کند. هیچ ‌گونه راه اندازی حساب کاربری الزامی نیست و هیچ کاربری از دسترسی برای خواندن یا نوشتن در این بلاک چین ‌ها منع نمی شود.

– و شاید نکته مهم تر این باشد که بلاک چین های عمومی برای قابلیت همکاری و امانتداری در زمینه دیتا به تعامل مالی می پردازند.

نکته آخر به بررسی جزییات احتیاج دارد. نقل و انتقال چیزهای با ارزش مالی، در بلاک چین عمومی مانند بلاک چین بیت کوین یا اتریوم، ثبت می شوند. این چیزهای با ارزش می تواند ارزهای دیجیتال مخصوص همان بلاک چین، توکنی که به وسیله همان زنجیره تولید شده است یا یک ارز دیجیتال دیگر باشد.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ