video thumb

معرفی ارکان اصلی یک بلاک چین واقعی

یک بلاک چین حرفه ای مولفه هایی دارد که می توان آن را از زبان یکی از شخصیت های صاحب نظر و موثردر این حوزه به نام آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) شنید این چهره که شهرت خود را با نویسندگی کتاب استاد شدن در بیت کوین (Mastering Bitcoin) و ارزهای دیجیتالی کسب کرد ارکانی را برای بلاک چین واقعی تعریف کرده است که آشنایی و بکارگیری آن نقش مهمی در موفقیت های سرمایه گذاری در این حوزه دارد.
او بلاک چین ها را در دو بخش اصلی تعریف می کند بخشی از آن دارای پنج خصوصیت شامل باز (Open) ، خنثی (Neutral) ، عمومی (Public) ، بدون مرز (Border Less) و با ثبات در مقابل حذف یا سانسور (Censorship-Resistant) است و بخش دیگر آن را در قالب مزخرفات! ( ویدیوی پربازدید وی در یوتیوب، با نام “بلاک چین‌ها در برابر مزخرفات” است که به دلیل استفاده از واژه مزخرفات از فیس بوک برداشته شد) عنوان کرد.
استفاده از بلاک چین ها امروزه به شیوه ای تبلیغاتی برای شرکت هایی تبدیل شده که فقط به دنبال فروش محصول خود هستند لذا شرکت هایی نظیر تجهیزات عکاسی کداک (Kodak) به هر وسیله ای می خواهند محصولشان را به بلاک چین متصل می کنند و از آن بهره ببرند.
هر واژه ای را که بتوان به بلاک چین نسبت داد براحتی قابلیت اسارتاپ کسب کرده و می تواند کمپانی ها و سرمایه گذاران را به خود جذب کند با این اوصاف شناسایی یک بلاک چین واقعی از طرح هایی که فقط نام بلاک چین را بر خود دارند، به محکی برای ارزیابی نیاز دارند که در این رابطه ویژگی ها و ارکان اصلی بلاک چین واقعی برای روشن شدن مطلب عنوان می شود.

بلاک چین

یکی از این ارکان باز بودن فرصت دستیابی است به این شکل که هر فردی بتواند به بلاک چین بدون نیاز به اخذ مجوز و تایید از هیچ ارگان و شخصی و همچنین بدون نیاز به نمایش مدارک ارزیابی هویت ، دسترسی داشته و در آن نقش ایفا کند ، ویژگی منحصر به فرد بلاک چین ها این است که تفاوتی بین یک انسان و یک کد نرم افزاری قایل نمی شود بنابراین لزوما استفاده کننده از آن نباید انسان باشد بلکه نرم افزارها نیز قادرند به سهولت ار آن بهره ببرند.
همچنین شما از جای جای دنیا امکان دسترسی بی حد و مرزی(Borderless) نظیر اینترنت به بلاک چین ها دارید و اینکه در چه کشوری باشید اهمیتی ندارد بلاک چین ها بین المللی بوده و همه جا هستند همچنین محدودیتی که برای جابجایی میزان قابل توجهی پول وجود دارد در بلاک چین ها و بیت کوین نیز دیده نمی شود و شما فقط رمز اختصاصی را مانند یک کارت اعتباری جابجا می کنید و به هرجا که نقل مکان کنید بیت کوین های شما ثبت شده در بلاک چین ها موجودند و شما تنها رمز خصوصیتان را همراه دارید. بدون مرز بودن به این معنی است که پول فقط شامل اطلاعاتی کدگذاری شده باشد و وابسته به یک مکان و با هویت فیزیکی نباشد.
مهم نبودن هویت فرستنده و گیرنده پول و اینکه از معامله چه اهدافی دنبال می شود و انجام درست تراکنش ها ، فاکتورهای خنثی بودن (Neutral) یک سیستم مالی است که نوعی ارتباط برای جابجایی دارایی ها محسوب می شود. اما در نگاه اول شاید این انتقال راحت و بدون ردیابی پول مخاطراتی را برای سیاستمداران ایجاد کرده و یا ایده ای خطرناک و افراطی تلقی شود. اما با تورق تاریخ می توان دید که تا پیش از دهه ۹۰ میلادی همواره پول به این شکل رد و بدل می شده و مردم به راحتی پول نقد را بین خود بی آنکه کسی اهداف انتقال را بداند جابجا می کردند.
اینکه هیچ کسی به هیچ دلیلی نتواند اخلال در انجام تراکنش شما ایجاد کند به مقاوم بودن در برابر سانسور تعبیر می شود که ، مزیتی مهم است. پول به معنی پلی برای ارتباط بین انسان ها از حقوق اولیه انسان ها تلقی می شود این در حالی است که بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان با این سیستم مخالفند. دور از انتظار نیست که با گذشت مدتی دولت ها به مزیت جدایی پول از دولت پی برده و از آن استقبال کنند. اهمیت جدایی پول از دولت ها در این است که در شرایطی که تنها افراد کمی بتوانند پول را کنترل کنند ، از آن برای خفقان و سرکوب دیدگاه های متفاوت و مخالف نیز بهره می برند و اکنون نیز این واقعیت ثابت شده که ارتباط تنگاتنگ دولت ها و بانک ها نتیجه ای جز ویرانی اقتصاد نخواهد داشت.

بلاک چین

همچنین عمومی بودن (Public) راه هرگونه تقلب و تخلف را بر همگان می بندد به دلیل اینکه کارهای شما باید در شبکه به تایید به همه برسد و چون هر فرد می تواند به صورت روشن و واضح با اجرای چند خط کد نرم افزاری تایید کننده انجام دهنده یک تراکنش واقعی در شبکه باشد.
این شرایط و این امکانات برای نخستین بار در تاریخ بشریت با ایجاد یک سیستم پولی جدید بوجود آمد و تا آنجا پیش رفت که می توان با استفاده از فن آوری هایی نظیر قراردادهای هوشمند (Smart Contract) از حد پول هم گذر کنیم . ساختن موسسه ها و شرکت های حقوقی که ثبت شده در هیچ دولتی نیستند و خودگردانند و در بلاک چین ها نیز به عنوان یک سازمان مستقل فعالیت دارند، با عنوان موسسه های خودگردان غیر متمرکز یا DAO معرفی می‌شوند. اکنون شرکت ها می توانند با هویتی جدید به شکل یک نهاد متکی بر شبکه و فراتر از مرزها بازسازی شده و فعالیت کنند.
در تعریفی دوباره از باز (Open) بودن می توان گفت اینکه هرکسی بدون اخذ مجوز و تاییدیه به این شبکه دسترسی داشته باشد و همچنین بتواند بی قید و شرط بر روی آن سرویس ایده مبتکرانه خود را اجرا کند در حالی که در شبکه های بسته همه امکانات جدید تنها از سوی سازنده اصلی قابلیت اجرا دارد در این سیستم ها نظرات فقط از درون تامین می شوند. اما می بینیم که شما در بلاک چین های باز می توانید بر روی آن اپلیکیشن خود را ساخته و حتی نحوه کارکرد سیستم را متناسب با سلیقه خود تغییر دهید و هیچ کس نمی تواند مانع اجرای تغییراتی که شما ایجاد کرده اید شود البته با این شکل افراطی از باز بودن می توان گفت افزون بر باز بودن ممکن شده است و پیش از این نیز یک بار دیگر شاهد این اتفاق شگفت انگیز با اینترنت بوده ایم.

بلاک چین ارزهای دیجیتال

در اینترنت نیز شما قادر بودید اپلیکیشنتان را لانچ کرده و به بقیه مردم اجازه استفاده دهید تا اپلیکیشن خود را بر روی آن لانچ کنند و به همین شکل بود که دیدیم این قابلیت یک جریان حیرت انگیزی از خلاقیت ها را ایجاد کرد و همه رقبای بالقوه اش را له کرد دور از انتظار نیست که این رخداد در بانک‌ها نیز به گونه ای ایجاد شود که یارای مقابله نداشته باشند زیرا که نمی توانید در یک شرکت فضایی معادل خلاقیت کل جهان ایجاد کنید.

این نکته بسیار مهمی است که بیشتر افراد در نظر اول متوجه اختلاف بین سیستم هایی نظیر Paypal، Venmo و KakaoPay با بیت کوین نشده و بیان می کنند آخرش چی ؟! من مدت زیادی است که با اپلیکیشن Paypal تراکنش های مالی خود را انجام می دهم ، که جا دارد گفته شود این نه تنها فقط یک اپلیکیشن نیست بلکه یک پلتفرم است پلتفرمی که همه این ارکان اصلی بلاک چین واقعی نظیر باز، عمومی، بدون مرز، خنثی و مقاوم در برابر سانسور را دارد.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ