video thumb

بیت کوین طلای دیجیتال اما، لیبرا دلار دیجیتال خواهد بود

روز سه‌شنبه، فیس‌بوک، غول رسانه‌های اجتماعی از وایت پیپر خود مبنی بر عرضه یک ارز دیجیتال جدید با نام لیبرا که توسط شرکت‌های زیادی از جمله ویزا و پی‌پال حمایت می ‌شود و از آن به عنوان پلتفرم پرداخت دیجیتال استفاده خواهند کرد، رونمایی کرد. شرکای دیگر این پروژه عبارتند از ای بی (eBay)، اوبر (Uber) و اسپودیفی (Spotify) که نشان می دهد لیبرا در نهایت می تواند به عنوان روش پرداخت در این پلتفرم ها پذیرفته شود.

بسیاری از کارشناسان، از جمله براین کلی (Brian Kelly)، این اقدام را به به نوعی تائید و پذیرش ارزهای دیجیتال می دانند.

اما کلی، بنیان ‌گذار و مدیرعامل شرکت BKCM و کارشناس برنامه فست مانی (Fast Money) در شبکه CNBC معتقد است که تفاوت ‌های بسیار مهمی بین لیبرا و یک ارز دیجیتال مثل بیت کوین وجود دارد. وی عنوان کرد:

این یک تفاوت مشخص است. آنچه که لیبرا در حال انجام آن است، ایجاد یک نسخه دیجیتال از دلار آمریکا، ین و یورو است. این ارز مانند یک استیبل کوین است، اما با تمام ویژگی‌های پول نقد همراه است. کلی گفت: بیت کوین طلای دیجیتال است و به نظر من حتی بهتر از طلا است. زیرا تحت سلطه هیچ شخص ثالثی قرار ندارد و این یک تفاوت بسیار بزرگ و مهم است.

کلی ادامه داد: با لیبرا، کاربران فیس بوک قادر خواهند بود تا دلارهای خود را به توکن لیبرا تبدیل کنند و در نتیجه فیس بوک و شرکای آن، با ایجاد یک دفتر کل قابل اعتماد برای تمام تراکنش ها، اعتماد کاربران را جلب کنند.

وی گفت: شما باید به فیس بوک که قصد نگهداری این دلارها را دارد، اعتماد کنید. آنها از دفتر حساب برای رهگیری تراکنش ها استفاده می کنند و این که توکن شما چقدر ارزش دارد. وقتی شما بیرون می ‌روید، کالاها و خدمات را با استفاده از پلتفرم فیس ‌بوک خریداری می ‌کنید، همه دارند از آن استفاده می‌کنند. شاید اوبر به نحوی درگیر باشد. آن‌ گاه شما می‌ مانید و توکن ‌های لیبرایی که باقی مانده است.

کلی عنوان کرد: این اعتماد، تفاوت اساسی بین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و لیبرا را مشخص می ‌کند. خریداران بیت کوین نیاز به اعتماد به شخص ثالثی که پول یا اطلاعاتشان را در اختیار دارد، ندارند. در حالی که کاربران لیبرا باید به شرکتی که احتمالا از نقصان حفظ حریم خصوصی رنج می برد، یعنی فیس بوک، اعتماد کنند.

مسئله اعتماد به شخص ثالث است و به نظر من ارزهای دیجیتال نیز در این زمینه انقلابی را انجام داده اند. شما در خدمات مالی دخالت نمی‌کنید. بنابراین هنگامی که در مورد تفاوت بین این (لیبرا) و چیزی شبیه بیت کوین صحبت می کنید، بیت کوین نیازی به اعتماد ندارد. شما نیاز ندارید که شخص ثالثی دفتر حساب را بررسی کند. می توانید آن را خودتان بررسی کنید.

کلی ادامه داد: این یک قدم بزرگ به جلو است. فیس بوک به دنبال ارائه‌ی یک کیف پول مناسب است که همه می توانند آن را دریافت کنند و استفاده از آن آسان است. شما می توانید سرمایه خود را منتقل کنید. این فناوری افراد را درگیر و وارد این فضا می کند.

بنابراین، اگر لیبرا به دنبال ارائه چیزی است که کِلی آن را به عنوان “گام بعدی” پلتفرم‌هایی مانند پی‌ پال می ‌داند، ممکن است این پروژه باعث جذب بیشتر مشتریان به بازار ارزهای دیجیتال شود. این پروژه از نظر من همانند AOL است. AOL باعث شد که افراد زیادی آنلاین شوند، لیبرا نیز شما را وارد دنیای ارزهای دیجیتال خواهد کرد.

گفتنی است که سهام فیس‌ بوک در مجموع در طول این هفته رشد ۳ درصدی را نشان می ‌دهد. بیت کوین نیز از ابتدای سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۴۰ درصد افزایش یافته است.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ