video thumb

وزیر خزانه‌‌داری ایالات متحده: بیت‌ کوین یک مسئله‌ امنیت ملی است

به دنبال توئیت تمسخر آمیز ترامپ در مورد بیت کوین، استیون منوچین (Steven Mnuchin)، وزیر خزانه داری ایالات متحده، یک جلسه برای قانون گذاری برای بیت کوین و ارز دیجیتال فیس بوک (لیبرا) به دلیل استفاده از آن‌ها در فعالیت های تروریستی و تهدید سیستم مالی فعلی برگزار کرد.

این جلسه چند روز پیش توسط وزارت خزانه ‌داری آمریکا برای اعلام موضع خود در مورد ارزهای دیجیتال برگزار شد. محور اصلی این جلسه، سوء استفاده از اصل ارزهای دیجیتال و قابلیت دور زدن قوانین با شبه ناشناس بودن و غیر متمرکز بودن، بود. منوچین عنوان کرد که این ویژگی ها می‌ توانند به نظام مالی آمریکا آسیب برسانند.

خزانه داری در خصوص بیت کوین

منوچین ابتدا تاکید کرد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اغلب توسط خلافکارانی که به دنبال دور زدن کنترل آمریکا هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. وی افزود:

من در درجه‌ی اول، به نگرانی ‌های جدی که خزانه داری از سوء استفاده در حال رشد از ارزهای دیجیتال توسط افرادی که پول شویی انجام می ‌دهند، تامین کنندگان مالی تروریست و سایر بازیگران بد دارد، توجه می کنم.

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای پشتیبانی از فعالیت های غیرقانونی مانند جرایم سایبری، فرار مالیاتی، اخاذی، گروگان گیری، داروهای غیرمجاز، قاچاق انسان مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. بسیاری از بازیگران بد، از ارزهای دیجیتال برای انجام رفتارهای بد خواهانه خود استفاده می‌کنند، این واقعا یک موضوع امنیت ملی است.

این ارتباط تعجب آور نیست. وب سایت سیلک رود (Silk Road) تا حد زیادی مسئول شتاب دهی به پذیرش بیت کوین بود و جمعیت بحرانی را جذب خود می کرد، در حالی که کاربرد آن در فعالیت‌های غیر قانونی یکی از موارد استفاده اصلی ارزهای دیجیتال است.

منوچین عنوان کرد: اگر شما قصد دارید از بیت کوین استفاده کنید تا وارد وب تاریک (Dark Web) شوید، شما گرفتار خواهید شد.

به این ترتیب تعجب آور نیست که تمرکز اصلی خزانه داری بر روی استفاده‌ های مجرمانه و چگونگی تعامل تجارت‌ ها و یا معاملات ارزهای دیجیتال مطابق با قانون ‌گذاری ‌های مناسب است.

موضع خزانه‌ داری روشن بود. ارزهایی که از فناوری دفتر کل توزیع یافته (DLT) استفاده می‌کنند، صرف‌نظر از آنکه بیت کوین باشد یا لیبرای فیس بوک، باید همان قوانین ضد پولشویی را پیاده‌ سازی کنند و با اعمال سری بانکداری (Banking Secrecy Act) و FinCEN همانند آنچه بانک‌ها انجام می ‌دهند، موافقت کنند. با این حال، مشخص نیست که وزیر خزانه داری چطور انتظار دارد که یک نهاد غیر متمرکز، مانند بیت کوین از این قوانین پیروی کند.

رکوردشکنی <a href=قیمت بیت کوین" width="1000" height="574" />

برای تحقق این اهداف، ایالات متحده به “مسیرهای طولانی” ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که ارزهای دیجیتال در این کشور و در سطح بین المللی، قانون گذاری می شوند.

“قانون گذاری در مرز ایالات متحده متوقف نمی شود. FATF که به عنوان «تنظیم کننده جهانی استاندارد» برای مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم در سال ۲۰۰۹ شناخته شده است، اقدامات جامعی را در مورد نحوه قانون گذاری و نظارت بر فعالیت ها و ارائه دهندگان در این فضا انجام داده است. این یک گام مهم در جهت هماهنگ کردن مقررات بین المللی در مورد ارزهای دیجیتال است.”

همچنین وزارت خزانه‌ داری اخیرا یک کارگروه نظارت بر ثبات نظام مالی (FSOC) تاسیس کرده است که گروهی است که در مورد ارزهای دیجیتال کار می‌کنند و به قانون گذاران کلیدی مانند FinCen، فدرال رزرو، CFTC، و SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار) اجازه با هم کار کردن و مقابله با ریسک‌های ناشی از ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

دلیل اصلی که توسط منوچین عنوان شده است، حفظ سلطه دلار به عنوان ارز ذخیره ای جهانی و اطمینان از امن ماندن نظام مالی آمریکا بود. وی گفت:

“وزارت خزانه داری، نقش دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره جهانی بسیار جدی می گیرد. ما تلاش هایمان را برای محافظت از کشورمان و تأمین امنیت سیستم های مالی ایالات متحده ادامه خواهیم داد. “

وی در ادامه گفت بیت کوین و لیبرای فیس بوک پتانسیل آن را دارند که این ثبات را به خطر بیاندازند. در نهایت، برای کسانی که قصد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین را دارند، وزیر خزانه‌داری مجبور شد این را بگوید:

من به آنها می‌ گویم که مراقب باشید. آنها باید مشخص کنند که چرا دارند بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می‌ کنند. چیزهای خوب زیادی وجود دارد که می‌ توان بر روی آن ها سرمایه گذاری کرد که ما به وضوح در موردشان آشنا هستیم. مسئله اصلی ما یک چیز است، ما نمی‌خواهیم که بازیگران بد از ارزهای دیجیتال استفاده کنند.  این ارزهای دیجیتال در مقیاس وسیعی تحت تاثیر اعمال مجرمانه و سفته بازی قرار گرفته‌ اند، ما امیدواریم که عموم مردم و سرمایه گذاران متوجه باشند که در حال سرمایه گذاری بر روی چه چیزی هستند و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و سایر قانون گذاران باید اطلاع رسانی مناسبی در مورد آنها انجام دهند.

نگرانی های جدی در مورد لیبرا

وزارت خزانه ‌داری همچنین به توصیف نگرانی های جدی در مورد آنکه لیبرا می‌ تواند برای فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار بگیرد، پرداخت. به گفته‌ی منوچین، نمایندگانی از سوی کالیبرا (Calibra)، شرکت تابعه فیس بوک برای ارز دیجیتال آن تا الان بحث ‌های زیادی با قانون ‌گذاران داشته اند. وی گفت:

ما نشست‌های زیادی چه در سطح نمایندگان و چه در سطح روسا، میان قانون‌ گذاران و نمایندگان فیس بوک، برای بیان نگرانی ‌های خود، برگزار کرده ایم.

منوچین عنوان کرد: سرویس‌های تجاری پول و انتقال دهندگان ارزهای دیجیتال، همانند بانک‌ها، تحت اجابت بازرسی‌ ها هستند و خزانه داری به دارایی‌ های دیجیتال اجازه نخواهد داد که در سایه عمل نمایند.

با این حال، هنوز با قاطعیت نمی‌ توان گفت که دولت هم تمایلی به اجازه دادن به انتشار یک ارز دیجیتال توسط فیس بوک ندارد.

“ارز دیجیتال فیس بوک می تواند این کار را به درستی انجام دهد و می تواند سیستم پرداخت درستی با AML داشته باشد. آنها کارهای زیادی انجام دادند تا ما را متقاعد سازند که بتوانند به این موقعیت دست یابند.

با این حال، همانطور که توسط منوچین عنوان شده، در حال حاضر به نظر می رسد که دولت در مورد موقعیت کنونی لیبرای فیس بوک احساس راحتی نمی کند. منوچین در این باره گفت:

من نگفتم که در مورد راه اندازی ارز دیجیتال فیس بوک احساس خوبی داشتم. من امروز با این مسئله راحت نیستم و اجازه بدهید همانطور که گفتم مراقب باشم. این ارز و سایر ارزهای دیجیتال باید کارهای بسیار زیادی انجام دهند نا ما بتوانیم با آنها احساس راحتی کنیم.

توکن‌های بیت کوین

این موضع، دیدگاه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را نشان می دهد که عنوان کرده اگر “فیس بوک و سایر شرکت ها قصد دارند که به یک بانک تبدیل شوند، باید به دنبال یک منشور جدید بانکداری باشند و همانند سایر بانک ها قانون گذاری شوند.

نوآوری های مالی مسئولیت پذی

وزارت خزانه داری دوباره عنوان کرد که تمایلی به نوآوری مالی این چنینی در ایالات متحده ندارد و همچنان به نوآوری های مجوز داری که یکپارچگی سیستم مالی را تضعیف نمی کند، ادامه می دهد. وزارت خزانه داری عنوان کرد:

آمریکا از نوآوری مسئولیت پذیر شامل فناوری ‌هایی که ممکن است بهره‌وری در نظام مالی را بهبود ببخشند و دسترسی به خدمات مالی را توسعه دهند، استقبال می کند. باید گفت که با احترام به لیبرای فیسبوک و سایر پیشرفت‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال، هدف اصلی ما حفظ یکپارچگی سیستم مالیمان و محافظت از آن در برابر سوء استفاده است.

به طور کلی باید گفت که قصد بر این است تا یک محیط قانون گذاری شده به عنوان یک میدان بازی برای همه‌ی بازیگرانی که قصد فعالیت در این فضا را دارند، در نظر گرفته شود.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ