یک میلیارد بیبی دوج هدیه
video thumb

۱۰ نکته‌ای که تمام سرمایه گذاران بیت کوین باید بدانند

اغلب سرمایه گذاران بیت کوین که از سر هوس به دنبال این ارز دیجیتال می‌روند، فکر می‌کنند شانس میلیونر شدن با بیت کوین بسیار فوری به دست می‌آید. افزایش قیمت ناگهانی و جهشی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ که تا بیش از ۱۰ هزار دلار نیز پیش رفت، منجر به جذب بسیاری از سرمایه گذاران به بازار پر رونق این ارز دیجیتال شد. اما با افول ناگهانی قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸، بسیاری از سرمایه گذاران از میان مشتریان بیت کوین رخت بر بسته و آن را ترک کردند. اما قدر مسلم اینکه هیچ کس نمی‌تواند منکر این مساله شود که بیت کوین به هر حال نام و برند خود را در بازارهای جهانی به ثبت رساند و دلیل آن هم سود کلان ناشی از افزایش قیمت این ارز دیجیتال و کمک به سود زایی حداکثری برای تمامی سیستم یلاک چین بود.

از آنجاکه بسیاری از سرمایه گذاران هنوز خاطره دردناک فاجعه مالی ۱۰ سال قبل را فراموش نکرده‌اند، به نطر می‌رسد با نزدیک شدن به سالگرد آن فاجعه، مصیبت دیگری در راه باشد. در اکتبر سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکاموتو طرح اولیه بیت کوین را ارائه کرده و کلیات چگونگی کار کرد این ارز دیجیتال را در آن توضیح داد. حتی یک دهه بعد، این طرح هنوز هم ناگفته‌هایی برای توضیح دارد که هر کسی بخواهد با بیت کوین آشنا شود، بهتر است این موضوعات را بداند. اکنون در آستانه ورود به دهمین سالگرد آغاز به کار بیت کوین، ۱۰ نکته طلایی در خصوص کار با این ارز دیجیتال که علاقمندان باید از آنها مطلع باشند را در مقاله حاضر بیان خواهیم کرد:

  • بیت کوین واسطه‌ها را حذف کرد:

تجارت در اینترنت منجر شده تا مبادله کنندگان در فضای مجازی مجبور به اعتماد به واسطه‌ها جهت پرداخت و جا به جایی وجوه خود به صورت الکترونیک شوند. موضوعی که ارزهای دیجیتال با سیستم پرداخت خود آن را کنار زده و واسطه‌ها را از میان معاملات حذف کرده‌اند.

ارزهای دیجیتال این واقعیت را افشا کردند که بیت کوین بر مقام نظارتی متمرکز مانند بانک استوار نبوده و البته این موضوع منجر به ایجاد نقیصه در اعتماد به ارزهای دیجیتال خواهد شد. به عنوان مثال، شرکت‌های ارائه دهنده کارت‌های اعتباری به خریداران این اجازه را می‌دهند که تراکنش‌های مالی خود را تحت شرایط خاصی برگشت بزنند و امکان بازگردان آن پول به حساب فروشنده نیز امکان پذیر نخواهد بود. بیت کوین این واسطه‌ها را حذف کرده و در نتیجه تراکنش‌ها را اعتماد پذیرتر و غیر قابل فسخ کرده است.

  • نوسان‌های ماهوی بیت کوین:

سیستم بلاک چین تا زمانیکه نود‌های معتمد به صورت جمعی از پردازشگرهای خود بیش از پردازشگرهای نودهای هکرها استفاده کنند، امن خواهد بود.  بیت کوین باید برای حصول اطمینان از عدم توانایی حمله گروهی هکرها و کلاهبرداران به یک بلاک چین حقیقی، تمامی تلاش خود را به کار بندد. این مساله نیز نیازمند قدرت محاسبه شناسایی آنچه به عنوان تهدید علیه این ارز دیجیتال شناخته می‌شود دارد. تنها کافی است آن دسته از افرادی که به دنبال ساقط کردن بیت کوین هستند، پیوستگی و امنیت این ارز دیجیتال را مورد تهدید قرار دهند.

  • اساس اعتماد پذیری در بیت کوین:

موضوع از بین رفتن پول در راه تراکنش (Double Spending) بزرگترین تهدید علیه امنیت بیت کوین به حساب می‌آید. از بین رفتن پول در تراکنش‌هایی که با استفاده از ارز فیات انجام می‌شود، امری غیر ممکن است؛ چرا که در این نوع معامله شما باید وجه خرید را به صورت مستقیم و فیزیکی به فروشنده پرداخت نمایید. ارزش ذاتی بیت کوین در این است که هر کسی قادر به رویت تراکنش‌های پیشین خود بوده و به هر دیتایی که در این خصوص از سوی بیت کوین ارائه می‌شود، اعتماد دارد.

  • چرا گواهینامه عملیات، یکی از اصول بیت کوین به حساب می‌آید؟

تا زمانیکه پردازشگر در محاسبات خود، اصالت عملیات تراکنش مالی را تایید نکند، بلاک نمی‌تواند جز در صورت انجام مجدد عملیات، باز شده و و تغییر کند. ازآنجاکه بلاک‌های بعدی پس از این مرحله به صورت یک زنجیره پیوسته در خواهند آمد، کار تغییر بلاک شامل باز چینش بلاک پس از انجام تراکنش خواهد شد.

یکی از دلایل اینکه چرا بیت کوین تا این حد انعطاف پذیر است، قدرت گرفتن این ارز دیجیتال در طول زمان است. همچنین تایید عملیات نیز یکی از دلایل قدرت گرفتن بیت کوین در طول زمان به حساب می‌آید. با افزایش سخت گیری تایید عملیات در طول زمان، بیت کوین قادر به افزایش تمهیدات دفاعی و امنیتی خود خواهد شد.

  • رشد بیت کوین چگونه ادامه پیدا خواهد کرد؟

نودها معمولا بلندترین زنجیره بلاک‌ها را به عنوان زنجیره درست به حساب آورده و بر روی توسعه آن کار می‌کنند. یکی از راهکارهایی که بیت کوین با استفاده از آنها محبوبیت خود را افزایش می‌دهد، این است که تمامی نودهای شبکه بیت کوین، به عنوان آخرین نسخه یک بلاک چین به حساب نمی‌آیند. در طول زمان، اگرچه تراکنش‌های بعدی اقدام به توسعه توزیع گسترده تر بلاک چین بلندتر می‌کنند، اما اجازه ارتقاء و بالا رفتن را به دیگر زنجیره‌ها نیز خواهند داد.

  • تشویق به ماینینگ بیت کوین:

بر اساس قرارداد پیش فرض، نخستین تراکنش مالی انجام شده در یک بلاک، تراکنش ویژه آن بلاک محسوب شده که یک سکه به عنوان حق امتیاز به ایجاد کننده بلاک پرداخت خواهد شد. این کار در حقیقت محرکی برای نودها به حساب می‌آید که از این طریق می‌توانند شبکه را مورد حمایت قرار داده و راه‌هایی خلاقانه برای توزیع سکه‌ها در کل چرخه شبکه را ابداع نمایند.

ماینینگ Bitcoin همواره بخش جذاب جنبش ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید و با افزایش قیمت بیت کوین در بازار، حجم گسترده‌ای از نیروی انجام محاسبات به تلاش برای باز شدن بلاک‌های جدید و برداشتن مقدار کوچکی از بیت کوین‌های حاصله به عنوان پاداش به ماینرها تخصیص داده شده است. همانطور که در پیش نویس طرح بیت کوین نیز به آن اشاره شده، ماینینگ نه تنها به رشد و بالا رفتن بلاک کمک میکند، بلکه بیت کوین‌های قابل توجهی را نیز نصیب میانرها خواهد کرد.

  • تعامل با بلاک چین‌های رو به رشد

هنگامی که آخرین معامله در یک سکه تحت بلوک‌های کافی ذخیره می‌شود، می‌توان تراکنش‌های انجام شده پیشتر از آن را حذف کرد تا با این کار، حافظه کمتری از هارد و یا مموری کارت مورد نظر اشغال شود. این روش شناسی شامل متراکم کردن بلاک‌های قدیمی جهت استفاده در #های کوتاهتری که در جریان تراکنش‌های مالی گذشته به اندازه کافی تجمع کرده‌اند می‌شود. به هر حال، اصلاح این بخش از تئوری بلاک چین که می‌گوید کسی نمی تواند ضمانت کند که هر بلاک مورد شناسایی قرار گرفته اطلاعات حیاتی و مهم دیگر بلاک چین‌ها را در بر نداشته باشد؛ خود مساله‌ای مشکل زا تر از طرح اولیه ارائه شده است.

  • انجام تراکنش‌های مالی بزرگ تر

اگرچه امکان مدیریت کوین‌ها به صورت شخصی وجود دارد، اما باید توجه داشته باشید که برای هر تراکنش، به صورت جداگانه مبلغ چند سنت به ماینر پرداخت می‌شود. برای جداسازی و یا تلفیق ارزش تراکنش‌ها، این تراکنش‌ها دارای ورودی‌ها و خروجی‌های مختلف هستند.

ارزها دارای واحدی مشخص هستند. مثلا یک یورو یا ۲۰ دلار. بیت کوین هم مستثنی از این قاعده نیست و برای خود واحد شمارش مشخص دارد. به هر حال انجام تراکنش‌های متغیر، شیوه‌ای موثر تر خواهد بود. این مساله نیز به کاربران اجازه خواهد داد تا به عنوان مثال هزینه ۴ تراکنش خود را در قالب یک صورتحساب پرداخت کرده و نه اینکه بابت هر تراکنش مجبور شوند به صورت جداگانه بیت کوین بپردازند.

  • حفظ حریم خصوصی در بیت کوین

عموم مردم می‌توانند ارسال مقداری اعتبار دیجیتال از یک حساب به حساب دیگر را ببینند. اما اطلاعات صاحبان و خود تراکنش در معرض دید عموم قرار نخواهد داشت. این کار شبیه به سطحی از اطلاعات منتشر شده از سوی بازار سهام است که در آن، زمان و حجم معامله به همه نشان داده خواهد شد. اما اطلاعات خریداران و جزئیات تراکنش‌ها در معرض دید عموم نیستند.

حفظ حریم خصوصی افراد، یکی از مزایای تراکنش ارزهای دیجیتال برای اکثر معاملات به حساب می‌آید. حریم خصوصی در بیت کوین تا حدی که کاربران مایل به حفظ آن هستند، کافی نیست. حتی این امر موجب به وجود آمدن رقیب برای حریم خصوصی اشخاص نیز خواهد شد. با این وجود، طرح اولیه بیت کوین به اقداماتی اشاره می کند که کاربران بیت کوین می‌توانند اتخاذ کنند که از جمله این اقدامات می‌توان به استفاده از اطلاعات کلیدی کمتر توسط کاربر در هر تراکنش اشاره کرد.

  • مکانیسم دفاعی بیت کوین

نودها تراکنش‌های نا معتبر را به عنوان وجه پرداختی قبول نکرده و نودهای معتمد نیز هیچگاه یک بلاک حاوی چنین تراکنش‌هایی را نخواهد پذیرفت. یک مهاجم سایبری تنها می‌تواند یکی از تراکنش‌های خود را تغییر داده تا پولی که اخیرا در جریان یک معامله هزینه کرده را پس بگیرد.

طرح اولیه بیت کوین نگاهی به فرصت‌هایی انداخته که یک مهاجم سایبری می‌تواند از آنها استفاده کرده تا در یک بلاک چین دستکاری کند. برای این کار، مهاجم باید به اندازه کافی سریع کار کرده تا بتواند نسخه اشتباه را در بلاک مورد قبول جلوه دهد. در غیر اینصورت، اگر سرعت عمل مهاجم پایین باشد، در حقیقت پشت سر نودها قرار گرفته و شانس تعویض و یا تغییر در تراکنش‌های انجام شده قبلی را به طور کلی از دست داده و احتمال موفقیت وی در این کار به صفر خواهد رسید.

آیا بیت کوین ماندگار خواهد بود؟

افت شدید قیمت بیت کوین بسیاری از سرمایه گذاران را نگران این موضوع کرده که آیا بیت کوین می تواند در بلند مدت دوام آورده و ماندنی شود؟ نکته اینجاست که اصول مطرح شده کاری برای بیت کوین که در طرح اولیه آمده همچنان جوابگوی کار این ارز دیجیتال بوده و بیت کوین همچنان به عنوان یک تکنولوژی کلیدی مشغول به کار است و مهم نیست که قیمت بیت کوین تا چه حد دچار نوسان بوده و این نوسان قیمت ارتباطی به ماندگاری این ارز دیجیتال در بلند مدت ندارد.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ