video thumb

۲۰۱۹، سال وضع مقررات بر ارزهای دیجیتال

کشور کوچک اروپایی مالتا نخستین کشوری بود در جولای ۲۰۱۸ اقدام به وضع قوانین روشن و واضح در زمینه کار با ارزهای دیجیتال و ICOها کرد. در نیمه دوم سال ۲۰۱۸، کشورهای روسیه و هند نیز از طریق اقدام به قانونگذاری در سطح پارلمان ملی خود، قدمی رو به جلو در راستای قانونی و سازمان یافته سازی ارزهای دیجیتال کردند. اما به طور قطع، سال ۲۰۱۹، سالی خواهد بود که در آن کشورهای بیشتری به قانونی سازی و منظم کردن نحوه فعالیت ارزهای دیجیتال روی آورده و این قوانین وجهه‌ای بین المللی تر، منسجم تر و رسمی تر به خود خواهد گرفت.

همین مساله پنجره فرصت‌های جدیدی رو به صنعت ارزهای دیجیتال گشوده و مشروعیت قانونی بیشتری به آنها می‌بخشد. همچنین به گفته برخی کارشناسان، این مقررات می‌توانند منجر به تقویت برخی زمینه‌های سود زایی در بازار ارزهای دیجیتال شوند.

وضع قوانین ضد پولشویی بیشتر

در میان تمامی این مباحث، گفته می‌شود که سال ۲۰۱۹، سال مبارزه بیشتر با پولشویی و به کار گیری دو حوزه مقررات AML(ضد پولشویی)، CFT ( مبارزه با تامین مالی تروریسم) و FATF (پروه ویژه اقدام مالی) است که در اجلاس گروه هفت (G-7) اتخاذ شده و در چارچوب قوانین بین المللی اجرا خواهند شد. اجرای قوانین AML و CFT در زمینه ارزهای دیجیتال برای بسیاری از کشورها در قالب اجرای کنوانسیون FATF  اجرا می‌شوند.

«مارشال بلینگزلی» رئیس FATF در این خصوص می‌گوید: از تاریخ ژوئن ۲۰۱۹، ما ساز و کار اضافی بر استانداردهای موجود (در خصوص ارزهای دیجیتال) اعمال می‌کنیم و انتظارمان این است که این ساز و کارها اجرا شوند.

در همین راستا، «گریو مک فارلین»، تحلیلگر ارشد بازار ارزهای دیجیتال طی گفتگوی اخیر خود اعلام کرد که این اقدام FATF در حقیقت قدم مثبتی است که برای ارزهای دیجیتال برداشته شده است. البته این اقدامات برای آن دسته از طرفداران حفظ کامل حریم خصوصی در مفاهیم اصولی ارزهای دیجیتال کمی نا خوشایند است.

ارزهای دیجیتال بلاک چین ارزهای دیجیتال بیت کوین

وی افزود: اجرای مقررات مصوبه داخلی مربوط به استانداردها در راستای مقررات FATF قدمی رو به جلو در راستای اتخاذ تکنولوژی لجرهای توزیعی و ارزهای دیجیتال بیشتر است.

به گفته این کارشناس بازار ارزهای دیجیتال، عمده عملیات مبادله مالی حرفه‌ای همچنان بر اساس همین استانداردها انجام می‌شوند.

تنها استثنای این جریان، ارزهای دیجیتال خصوصی مانند Monero و Verge هستند که آنها هم در کانون توجه مقام‌های نظارتی قرار گرفته‌اند که همین امر ممکن است آنها را تا زمان رعایت نکردن مقررات وضع شده در خصوص فعالیت ارزهای دیجیتال، از انجام هرگونه مبادله مالی منع کند.

آیا ICOها تحت تعقیب قرار خواهند گرفت؟

در آگوست سال ۲۰۱۸، کمیته امور اقتصادی و مالی پارلمان آمریکا پیش نویس طرحی را اعلام کرد که بر اساس آن، قوانین جدیدی برای نظارت بر فعالیت ICOها وضع خواهند شد که همین قوانین آن دسته از مشتریانی که در معرض فعالیتهای کلاهبردارانه در بازار قرار دارند را حفظ و ایمن خواهد کرد.

آمریکا همچنین شاهد حرکت به سمت وضع مقررات ویژه ICOها است. به عنوان مثال، «وارن دیویدسون» نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا در ماه دسامبر طرحی به کنگره ارائه کرد که بر اساس آن، توکن‌های صادر شده در جریان خرید ICO در طبقه مجزایی از سرمایه ها قرار می‌گیرند.

مک فارلین در این باره گفت: ممکن است در حرکتی در سطح جهانی برای تعیین و وضع مقررات در زمینه استفاده از ICOها مطرح شود و این موضوع می‌تواند در برخی کشورها مانند سنگاپور که به عنوان هاب توزیع اصلی توکن ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند، محدودیتی قابل توجه به حساب می‌آید.

وی گفت: این موضوع می‌تواند امنیت ICOها و توکن‌های آنها را زیر سوال ببرد. اگر این سخت گیری‌ها ادامه یابد، این امر منجر به ناتوانی پروژه های کوچکتر از راه یافتن به بازار خواهد شد.

ارزهای دیجیتال ارز دیجیتال کریپتوکرنسی

آیا هیچگونه مالیات بین المللی بر ارزهای دیجیتال اعمال نخواهد شد؟

اعضای گروه G20 در حالی اوایل ماه دسامبر سال جاری میلادی در بوینس آیرس آرژانتین با یکدیگر دیدار کردند که گفته می‌شود برای برقراری مالیات بر فعالیت ارزهای دیجیتال بین المللی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. با این حال نمی‌توان گفت بیانیه پایانی این اجلاس در خصوص ارزهای دیجیتال به صورت مستقیم سخنی به میان آورده است.

مک فارلین در این خصوص معتقد است: در صحبت نهایی اعضای G20 واقعا چیز جدیدی در خصوص ارزهای دیجیتال مطرح نشده است. تنها در پاراگراف شماره ۲۶ بیانیه پایانی این گروه، به تاثیرات دیجیتال سازی اقتصاد بر پایه مالیات های بین المللی اشاره شده است. اما من فکر می‌کنم این بخش از بیانیه توسط برخی به اشتباه تفسیر شده و تصور کرده‌اند این مالیات مانند نظام مالیاتی مرزی است.

هنوز بسیاری از مردم معتقدند هیچ کس آمادگی اعمال مالیات بر فعالیت ارزهای دیجیتال را ندارد. «برنت جکیو» در این خصوص معتقد است: سال ۲۰۱۹، سالی خواهد بود که در آن دولت های جهان به شکلی جدی به مساله ارزهای دیجیتال فکر خواهند کرد و به فکر اعمال مقررات برای نظارت بر فعالیت این دسته از ارزها خواهد افتاد. احتمالا دولت ها بر روی دو موضوع هسته ای در خصوص ارزهای دیجیتال تمرکز خواهند کرد: مالیات و مقررات.

تاثیرات بر روی این صنعت:

اینکه دولت های سراسر جهان برای بررسی وضعیت ارزهای دیجیتال، بر روی بدترین نقطه قابل تامل دست گذاشته‌اند، خود نشان دهنده چگونگی وضعیت بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ است. هرچند اکثر افرادی که به نحوی در این صنعت نوین دخیل هستند، معتقدند که دستگاه‌های نظارتی جهان در راه مبارزه با جرائم ناشی از فعالیت ارزهای دیجیتال با شکست مواجه خواهند شد و در این زمینه به جایی نخواهند رسید.

ارزهای دیجیتال بلاک چین کریپتو

«دیوید برائوت»، افسر بخش ارتباطات Aqua Intelligence معتقد است این تمرکز دولت ها از پولشویی و تامین مالی تروریسم و بسیاری از جرائم دیگر جلوگیری خواهد کرد. وی در این خصوص افزود: در حقیقت آنها به دنبال این هستند که منابع تامین مالی این سرمایه عظیم از کجا آمده و جا به جایی آنها به سمت کدام مقصد خواهد بود. سال ۲۰۱۹ سال نظارت و تعیین مقررات برای ارزهای دیجیتال و فعالیت آنها خواهد بود. درحالیکه ما فکر می‌کنیم وضع قوانین بر فعالیت ارزهای دیجیتال منجر به ایجاد محدودیت خواهد شد، خوب است بدانیم که این مقررات در حقیقت خط قرمزی تعیین خواهند کرد که نمی‌توان از آن عبور کرد – همان خط قرمزی که در حال حاضر وجود ندارد.

با این حساب درحالیکه بازیگران بد و مجرمان عرصه ارزهای دیجیتال معتقدند که در صورت تعیین مقررات بر نحوه فعالیت ارزهای دیجیتال دیگر نمی توان به راحتی در این فضا مرتکب تخلف و جرم شد، تمامی این اوضاع بستگی به رژیم قوانین در نظر گرفته شده در خصوص فعالیت این دسته از ارزها خواهد داشت. خوشبختانه شواهد نشان می‌دهند فعالیت ارزهای دیجیتال در حال پیشروی به سمت ناظر محورتر است و مطمئنا کاربران عمومی این دسته از ارزها نیز از وضع قوانین مذکور بر نحوه فعالیت آنها احساس رضایت و آرامش بیشتری خواهند کرد.

 

همین‌طور که در حال بررسی بخش «پاسخ سؤالات در قبال دریافت ارز دیجیتال» در پلتفرم Cent بودم، تصمیم گرفتم از اعضای این انجمن، در مورد بدترین اشتباهات افراد تازه وارد به دنیایارز دیجیتال سؤال کنم. با پرداخت ۱۰ دلار اتریوم (Ethereum) به هر نفر جوابهای جالبی به دست آوردم. در اینجا فهرستی از اشتباهاتی که تمام تازه واردان به دنیای ارز دیجیتال باید از آن اجتناب کنند را بیان می‌کنم:

 

۱- تحقیق نکردن

شما تصمیم دارید دست رنج خود را در زمینه ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید. اگر چیزی در مورد این محصول و ارزش آن ندانید و فقط به گفته‌های افرادی که در شبکه‌های اجتماعی به شما می‌گویند، بسنده کنید که در چه زمانی باید ارز دیجیتال خود را بفروشید و یا بخرید، به دردسر بزرگی می‌افتید و مقدار زیادی پول خود را از دست می‌دهید.

همین‌طور که یکی از دوستان من در این انجمن اشاره می‌کند: «اگر بر روی گفته‌های شخص دیگری شروع به خرید ارز دیجیتال کنید، باید برای فروختن آن نیز به نظرات آنها تکیه کنید.» پس تنبلی نکنید و تحقیقات خودتان را انجام دهید.

بیت کوین ارزهای دیجیتال

۲- هنگامی که شروع به استخراج ارز دیجیتال می‌کنید انتظار بیش از حدی برای به دست آوردن سود داشته باشید

درست است که استخراج کنندگان اصلی بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم در حال حاضر بسیار ثروتمند شده‌اند. و شاید شما نیز تصمیم گرفته باشید که برای به دست آوردن ارز دیجیتال رایگان شروع به استخراج این ارزها کنید، ولی قبل از آنکه تحقیقاتتان را کامل کنید دست به این کار نزنید.

واقعیت این است که استخراج ارز دیجیتال مقدار زیادی برق لازم دارد. پس در صورتی که برق رایگان یا ارزان در اختیار ندارید، بهتر است دست به استخراج نزنید مگر آن که در سیبری زندگی می‌کنید و یا منبع رایگان برق در اختیار دارید. که در آن صورت هم بهتر است تازه واردان دست به استخراج ارزهای دیجیتال نزنند.

 

۳- تمرین نداشتن

این مورد بسیار مهم است. مخصوصاً اگر به گفته‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی توجه کنید، ناگهان موجی از توئیت‌هایی مانند قیمت بیت کوین در حال افزایش است و سریع‌تر خریداری کنید یا قیمت بیت کوین در حال افت است، هرچه می‌توانید بیت کوین‌هایتان را بفروشید، مواجه می‌شوید.

با اینکه این اطلاعات ممکن است گاهی به شما کمک کند ولی شما نمی‌توانید آنها را دائماً دنبال کنید و به طور کلی کسی که صبور باشد، در این زمینه نتیجه بهتری می‌گیرد. برای مثال من فقط با صبر کردن و نگه‌ داشتن ارز دیجیتال دیکیرید Decreed در عرض دو سال توانستم ۴۶۰۰۰ درصد افزایش موجودی و سود به دست بیاورم. اگر سکه‌های آن را در زمانی که ۲۰ دلار ارزش داشتند، فروخته بودم در حدود ۱۸ هزار دلار از دست داده بودم.

البته این به آن معنا نیست که در کوتاه مدت نمی‌توان سود کرد. در واقع کاملاً برعکس. ولی اگر تصمیم دارید در کوتاه مدت به تجارت بپردازید، بهتر است برنامه‌ای برای این کار داشته باشید و با صبر و تحمل طبق همان برنامه پیش بروید.

بهتر است در این مورد گفته‌های الگوی خودم، وارن بافت را برایتان نقل کنم که می‌گوید: «بازار سهام وسیله‌ای برای نقل و انتقال پول از افراد عجول به افراد صبور است.» ارزهای دیجیتال هم در این مورد مانند بازار سهام هستند.

بیت کوین

۴- فروش ارز دیجیتال در زمانی که قیمت‌ها افزایش یافته است

قیمت‌ها هیچ وقت به اندازه کافی بالا نیست. این به آن معناست که هیچ وقت نمی‌توانید مطمئن باشید که بالاترین قیمت یک توکن تا چه حد می‌تواند برسد. من هنگامی که اتر (Ether) در حدود ۸ دلار ارزش داشت، مقداری از آن را خریداری کردم و باید بگویم که بارها وسوسه شدم هنگامی که به قیمت ۱۰۰ دلار رسیده بود، سکه‌هایم را بفروشم ولی اگر این کار را کرده بودم مطمئناً پشیمان می‌شدم.

مهم است که برای فروختن ارز دیجیتال خود برنامه داشته باشید. باید زمانی را به عنوان نقطه پایان در نظر بگیرید و به برنامه خود وفادار باشید، و به اتفاقاتی که پیش می‌آید توجهی نداشته باشید. در یک زمان یکی از حساب‌های ارزهای دیجیتال من در ۳۶ ساعت ۱۰ هزار دلار کاهش قیمت پیدا کرد ولی من آن را نفروختم.

 

۵- مراقبت نکردن از کلید شخصی کیف پولتان

شاید این بزرگ‌ترین اشتباه در جهان ارز دیجیتال باشد. اگر با آنچه که به عنوان کلید اختصاصی شما شناخته می‌شود نا آشنا هستید یا نمی‌دانید که انواع مختلف کیف پول چگونه است و چگونه باید از آن استفاده کرد، بهتر است در مورد آن اطلاعاتی کسب کنید.

صدها میلیون دلار به علت این که افراد به یک صرافی اعتماد کرده و تمام پس انداز خود را در آن ذخیره کرده‌اند یا از کیف پول خود به اندازه کافی مراقبت نکرده‌اند، مورد سرقت قرار گرفته. فراموش نکنید که همیشه مراقب کلیدهای اختصاصی خود باشید.

 

۶- پیدا نکردن افراد متخصص برای یادگیری مطالب درست

بیان این نکته واقعاً لازم بود. زیرا خودم شخصاً به خاطر این که از طرف اشخاص متخصص مورد حمایت، تشویق و آموزش قرار گرفتم، به جایگاه فعلی که در دنیای ارز دیجیتال دارم رسیده‌ام. اگر به تنهایی می‌خواستم این راه را طی کنم، شاید موفق نمی‌شدم. شما نیز در دنیای دیجیتال احتیاج به دوستان خوب و آگاه دارید. برخی از انجمن‌هایی که می‌توانید در آن اطلاعات مناسبی به دست بیاورید:

Decred Slack

SingularDTV Slack

Crypto Twitter

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

۷- فرستادن مبلغ به کیف پول اشتباه

این یک اشکال فنی است که بسیاری از افراد اغلب مرتکب می‌شوند و جلوگیری از آن بسیار آسان است.

به آرامی پیش بروید!

دوباره آدرس کیف پول خود را قبل از اینکه سکه‌هایتان را به آن منتقل کنید، چک کنید. بیت کوین را به کیف پول اتریوم نفرستید. در انتخاب کیف پولی که در حال واریز سکه‌هایتان به داخل آن هستید، دقت لازم را داشته باشید.

 

۸- از هر چیزی کپی هارد نداشته باشید

اجازه بدهید در این مورد بسیار واضح بیان کنم. پسورد خودتان را بر روی نرم افزارهایی مانند word کپی کنید. این معنای همان کپی هارد است.

می‌توانید پسورد، کلید اختصاصی و دیگر اطلاعات شخصی خود را پرینت گرفته و در جای امن نگهداری کنید. با این روش اگر کامپیوتر شما خراب شد، دزدیده شد یا اطلاعاتش از دست رفت می‌توانید اطلاعات خود را همچنان حفظ کنید.

۹- استفاده نکردن از تأیید دو مرحله‌ای

درست است که نگهداری کردن از ارز دیجیتالتان در صرافی‌ها می‌تواند باعث اطمینان خاطر شما شود، ولی نگذارید که این مسئله باعث شود از تأیید دو مرحله‌ای به دور بمانید. زیرا این کار می‌تواند به شما در امنیت حساب‌هایتان کمک زیادی کند.

من این درس را زمانی گرفتم که فراموش کرده بودم کد حساب خود را یادداشت کنم و هنگامی که گوشی جدید گرفتم، توانستم با ارتباط با بخش مشتریان حساب کاربری قفل شده خود را باز کنم.

البته در بیشتر موارد بخش ارتباط با مشتریان در دنیای ارز دیجیتال وجود ندارد. پس بهتر است تأیید دو مرحله‌ای را فعال کنید.

 

۱۰- ترس از ضرر

همه ما از ضرر کردن و از دست دادن سرمایه می‌ترسیم. افکاری مانند “کاش توکن‌های جدید را خریداری می‌کردم” باعث می‌شود که ما تصمیم‌های عجولانه بگیریم. زیرا از اینکه فرصت‌هایمان را از دست بدهیم، می‌ترسیم. ترس‌های خود را کنترل کنید. فکر کنید که فرصت‌های جدیدی در دنیای دیجیتال هر روزه در اختیار شما قرار می‌گیرد و بهتر است که اول و قبل از آنکه وارد این دنیا شوید، اطلاعات خودتان را تا جایی که می‌توانید، کامل کنید و از چیزی ترس نداشته باشید.

این تمام آن چیزی بود که شما باید قبل از ورود به دنیای ارز دیجیتال بدانید. ده اشتباهی که تازه واردان به دنیای ارز دیجیتال باید از آن دوری کنند. امیدوارم که توانسته باشم در این زمینه به شما کمک کنم.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ