سرمایکس
video thumb

پیش بینی وضعیت بازار رو به افول چین در سال ۲۰۱۹

در جریان برگزاری نشست آسیا شاهد نزول اقتصاد چین بودیم. بطوریکه شاخص کامپوزیت شانگهای -۰۶۲۵ UTC- با کاهش ۱٫۱۵% از زمان تاسیس به مقدار ۲۵۷۹٫۶۶۹ واحد معامله شده و بلو چیپ CSI 300 با کاهش ۱٫۳۳% به ۳۱۴۳٫۳۱۷۱ واحد در بازه زمانی مشابه مورد داد و ستد قرار گرفته و در نهایت بخش مالی این شاخص با ۱% سقوط همراه بود.

در حالیکه بخش کالاهای مصرفی با ۱٫۴۳% واحد و زیر شاخص مراقبتهای بهداشتی با ۲% افول مواجه شدند که پاسخی به پیش بینی‌های منتشرشده در خصوص رشد اقتصادی چین در روز دوشنبه به حساب می‌آید. از سوسس دیگر پکن اعلام نمود که اقتصاد چین با رشد ۶٫۶% واحد در سال ۲۰۱۸ همراه بوده که در ۳۰ سال گذشته کمترین میزان به حساب آمده که پیشتر ،بازار جهانی این پیامد ضعیف را با توجه به جنگ تجاری حال حاضر بین چین و مشخص ترین شریک تجاری خود یعنی آمریکا پیش بینی کرده بود.

بر اساس نمودار شاخص منتشر شده از سوی مدیران فروش تولید ممیز خصوصی  Caixin/Markit (PMI)، معیارهای تولید کارخانجات چین در اواخر سال ۲۰۱۸ رو به سقوط  بوده و نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که در حین جنگ تجاری صادرات نیز کاهش یافته است.

به گفته «ژنگ شنگ ژانگ» رئیس تحلیل اقتصاد کلان گروه Caixin’s CEBM  این امر نشان داد در حالی که تقاضای داخلی به طور قابل توجهی کاهش یافته است ، تقاضای بازارخارجی بواسطه اختلافات تجاری میان چین و ایالات متحده تحت کنترل باقی می‌ماند.

در زمان ریاست دونالد ترامپ، دولت ایالات متحده، مالیات بر آلومینیوم، فولاد و صدها محصول چینی را اعمال نموده است و واشنگتن و پکن تلاشهایی جهت رسیدن به سطح استاندارد در این زمینه انجام داده اند. «لیو هان» معاون نخست وزیر چین، نیز قرار است درتاریخ ۳۰ ژانویه با همتای آمریکایی خود رابرت لایتیزر در این خصوص دیدار کند.

هراس UBS از سرمایه گذاران اروپایی

بازار اروپا در نتیجه هراس UBS از سرمایه گذاران در روز سه شنبه آغازی رو به افول داشت. بزرگترین بانک سوئیس با ۷٫۹ میلیارد دلار کاهش در دارایی‌‌‌های مدیریت شده توسط واحد مدیریت دارایی، ریزش مشتری به ارزش۱۳ میلیارد دلار را گزارش داده است. UBS افول اقتصاد جهانی را عامل کارایی منفی سه ماهه خود می‌داند. همچنین گفته می‌شود سهام بانک مذکور با افول ۴% همراه بوده است.

«سرجیوارموتی» مدیر اجرایی UBS در گفتگو با نشریهFT اظهار نمود : نتایج کلی سال به وضوح رضایت بخش نمی‌باشند. جهت رسیدن به اهداف، نیازمند تلاشهای مضاعف جهت جذب و حفظ سهم‌های بالاتری از دارایی ‌های مشتریان فعلی و آینده خود هستیم. ما اقدامات تجاری و مسئولانه‌ای جهت کاهش تاثیر کوتاه مدت بازارهای پیچیده و بازگشت به منحنی رشد را در دست انجام داریم.

Pan-European Stoxx 600 کاهش نسبتا اندک ۰٫۲% به ۳۵۶٫۴۷ واحد داشته است. شاخص CAC 40 فرانسه کاهشی ۰٫۱ درصدی در زمان مصاحبه مطبوعاتی داشته در حالیکه FTSE 100 انگلستان نزول ۰٫۴ درصدی داشته است. در همین حال DAX آلمان نیز با کاهش ۱٫۱۰% به مقدار ۱۱٫۰۸۴ رسید.

هشدار صندوق بین المللی پول IMF

IMF در روز دوشنبه با الهام از یافته‌های رو به افت چین، پیش بینی رشد جهانی را از ۳٫۷ % به ۳٫۵ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش داد. کریستین لاگارد، رئیس مدیریت بودجه در همایش اقتصاد جهانی اظهار نمود که به دلیل جنگ تجاری چین و آمریکا و افزایش نرخ خوراک، خطرات اقتصادی افزایش یافته است. وی افزود: آیا این بدان معناست که رکود جهانی در کمین است ؟ خیر. اما خطر کاهش شدید رشد جهانی قطعا افزایش یافته است.

شاخص توسعه اقتصادی هند در مقایسه با چین، دارای برتری چشمگیری بوده که در صندوق بین المللی پول ششمین جایگاه اقتصاد آسیایی را کسب کرد . بنا به گفته این صندوق هند می‌تواند در سال ۲۰۱۹، ۷٫۵ درصد و در سال ۲۰۲۰، ۷٫۷ درصد رشد کرده در حالی که نرخ رشد چین در مسیر نزولی خود قرار دارد، هند نیز شاهد رشد تصاعدی بوده است.

 

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version