سرمایکس
video thumb

بیت کوین در حال حاضر در طولانی‌ترین بازار خرسی خود به سر می‌برد

بیت کوین به طور رسمی در طول ۱۰ سال گذشته وارد طولانی‌ترین روند نزولی تاریخش شده است. قدیمی ترین و ارزشمند ترین ارز دیجیتال در جهان، در تاریخ ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۷ قیمت تاریخی ۱۹,۷۶۴ دلار را رقم زد، از آن زمان در حال ثبت سقف‌های قیمتی پایین‌تری بوده است. تداوم روند نزولی ۴۱۱ روزه بیت کوین، در روز ۲ فوریه، این ارز دیجیتال را وارد طولانی‌ترین بازار نزولی تاریخش کرد.

آخرین بازار نزولی (خرسی) ادامه‌دار بیت کوین به سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ برمی‌گردد که کاهش قیمت آن از بیشترین تا کمترین قیمتش در آن دوران، ۴۱۰ روز طول کشید.

تاریخچه کاهش قیمت‌های بیت کوین

در واقع، روند نزولی فعلی بیت کوین طولانی‌ترین بازار نزولی تاریخ این ارز دیجیتال است؛ اما هنوز نمی‌توان این دوره را بدترین دوره از نظر افت ارزش برای بیت کوین دانست.

همانطور که در نمودار بالا دیده می شود، اولین بازار خرسی مهم بیت کوین در سال ۲۰۱۱ رخ داد و فقط ۱۶۳ روز به طول انجامید، اما از طرف دیگر بیشترین افت ارزش بیت‌کوین نیز در این همین دوره زمانی اتفاق افتاد.

سقوط قیمت بیت‌کوین از ۳۱٫۵ دلار تا کف قیمت ۲٫۰۱ دلار باعث کاهش بیش از ۹۳ درصدی ارزش بیت کوین در آن دوران شد. که در مقایسه با آنچه در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ اتفاق افتاد و به کاهش ۸۶ درصدی ارزش بیت کوین منجر شد نیز شدیدتر بوده است. این میزان در حال حاضر برای بازار نزولی (خرسی) فعلی چیزی نزدیک به ۸۴درصد است که با در نظر گرفتن قیمت فعلی بیت کوین در حدود ۳,۴۰۰ دلار، یک افت قیمت ۸۲ درصدی نسبت به بالاترین قیمت آن به حساب می آید.

هیچ کس نمی تواند از اینکه بیت کوین به کمترین قیمتش رسیده یا چه زمانی خواهد رسید، مطمئن باشد؛ اما واکنش رام شده بازار نسبت به خبر پس‌‌گرفتن ETF مطرح یا نزدیک‌ شدن به زمان رویداد تورم منفی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، باعث شده تا چنین به نظر برسد که قیمت بیت‌کوین در آینده ای نه چندان دور بالا خواهد رفت.

نمودار هفتگی و تاریخچه نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین یا halving

یکى از ویژگی‌هایى که در برنامه نویسى شبکه بیت کوین وجود دارد، کنترل کردن میزان عرضه بیت‌کوین به بازار می باشد که بابت هر بلاک جدید تولید می شود و این امر موجب حفظ ارزش و رشد آن می شود. در ابتدا افراد در شبکه بیت کوین بابت ثبت هر بلاک در بلاکچین مقداری بیت‌کوین پاداش دریافت می کنند. بعد از ثبت ۲۱۰ هزار بلاک که تقریبا ۴ سال به طول می انجامد، این پاداش به نصف کاهش پیدا می کند و در نتیجه باعث ایجاد بیت‌کوین های جدید می شود.

این رویداد در حال حاضر تحت عنوان هالوینگ “halving” یا همان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین شناخته می شود و مدت ها به عنوان کاتالیزور صعودی برای قیمت بیت کوین در نظر گرفته شده است؛ زیرا وقتی‌که این فرآیند به وقوع می‌پیوندد، استخراج‌کنندگان پاداشی که به ازای ساخت هر بلاک جدید می‌گیرند نصف می‌شود، بنابراین عرضه‌ی بیت‌کوین کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که در روند معمولی بازار معمولاً تقاضا افزایش می‌یابد یا حداقل ثابت است در نتیجه با کاهش عرضه، قیمت دارایی افزایش می‌یابد.

همانطور که توییت زیر از کوین‌دسک مارکت نیز نشان می‌دهد، طبق داده‌های قبلی روند قیمتی بیت کوین چند ماه مانده به زمان نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین، کف‌سازی را آغاز و سپس شروع به افزایش قیمت می‌کند.

  • اولین هالوینگ در تاریخ (۱۱/۲۸/۲۰۱۲): قیمت در ۳۷۸ روز قبل کاهش یافت و پس از آن ۵۱۰٪ افزایش پیدا کرد
  • دومین هالوینگ در تاریخ (۰۷/۰۹/۲۰۱۶): قیمت در ۵۳۹ روز قبل کاهش یافت و پس از آن ۳۰۹% افزایش پیدا کرد
  • سومین هالوینگ در تاریخ (۰۵/۲۵/۲۰۲۰): تقریبا ۴۹۷ روز تا halving باقی مانده است

تا سومین نصف شدن پاداش بیت‌کوین که در اواخر ماه مه سال ۲۰۲۰، اتفاق می افتد، کمتر از ۵۰۰ روز باقی است، سومین نصف شدن پاداش بیت‌کوین از دو مورد دیگر اهمیت بیشتری برخوردار است و شاید سرنوشت بیت کوین را در دهه‌ی بعد مشخص کند و به این سوال پاسخ دهد که آیا بیت‌کوین توانایی جایگزین شدن به‌جای پول را دارد؟ بنابراین، در صورتی که سرمایه‌گذاران رفتار گذشته خود را حین کاهش عرضه بیت‌کوین تکرار کنند، فاصله زیادی با زمان تشکیل کف قیمتی بیت‌کوین نخواهیم داشت.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version