محاسبات چند جانبه امن (MPC) یک مدل قانون گذاری شده و کارمزد محور است که تقریباً یک نمونه دقیق از سیستم بانکی امروز می باشد. هر چند وقت یکبار، انجمن ارز دیجیتال برای تراکنش های امن یک پادشاه جدید را تاج گذاری می کند و به نظر می رسد آخرین پادشاه محاسبات چند جانبه امن یا MPC باشد. در سال جاری، پذیرش MPC توسط بازیگران کاستدی و غیر کاستدی پیشرفت کرده و با سرعت بالایی جذب بازار شده است.

با این حال، این می تواند بهایی داشته باشد. ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن به قانون گذاران یک درب پشتی در تراکنش های ارز دیجیتال ارائه می دهند. این امر می تواند با اعتماد بیشتر صنعت به محاسبات چند جانبه امن، منجر به مصالحه در اصول دیرینه تمرکززدایی و مقاومت در برابر سانسور شود.

ویژگی های پنهان محاسبات چند جانبه امن

برای اینکه بفهمید خطرات در کجا وجود دارد، بیایید خلاصه ای از محاسبات چند جانبه امن و نحوه استفاده از آن را مرور کنیم. در ابتدایی ترین سطح، فناوری محاسبات چند جانبه امن شامل تقسیم کلیدهای خصوصی به بخش ها و توزیع آنها بین احزاب مختلف است. معمولاً مشتری یک بخش کلیدی را در اختیار دارد و ارائه دهنده محاسبات چند جانبه امن بخش دیگری را در اختیار دارد. هدف بهبود امنیت با اطمینان از عدم کنترل کامل هیچ یک از طرف ها بر تراکنش های خاص است که تنها درصورتی قابل اجراست که هر دو طرف بخش های کلیدی خود را ارائه دهند.

ارائه دهندگان خدمات محاسبات چند جانبه امن معمولاً فناوری خود را به عنوان چیزی ارائه می دهند که صرفاً به امنیت تراکنش ها کمک می کند و وعده آن این است: “ما نیمی از کلید را نگه می داریم، شما نیمی دیگر را نگه دارید، اما شما رئیس هستید – فقط شما تصمیم می گیرید که چه موقع و کجا وجوه خود را منتقل کنید. همچنین می توانید هر زمان که بخواهید تمام وجوه خود را از حساب ما برداشت کنید. “

اما در واقعیت، دقیقاً اینطور نیست. ارائه دهندگان خدمات محاسبات چند جانبه امن به عنوان واسطه ای عمل می کنند که تأیید آنها برای اجرای تراکنش مورد نیاز است.

از این لحاظ، ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن تقریباً نقشی مشابه با بانک ها را بازی می کنند، بلاک چین به نقشی که سیستم SWIFT بازی می کند، خدمت می کند. می توانید بانک فرستنده را با ارائه دهنده خدمات شخص ثالث محاسبات چند جانبه امن جایگزین کنید و سیستم SWIFT را با بلاک چین جایگزین کنید. تنها تفاوت در اینجا در نحوه ارسال پرداخت توسط فرستنده است. با یک بانک، فرستنده به بانک دستور می دهد تا وجوه را آزاد کند. با یک ارائه دهنده محاسبات چند جانبه امن، فرستنده و ارائه دهنده به طور مشترک تراکنش را امضا می کنند. هر دو طرف یک کلید جزئی ارسال می کنند که سپس توسط ارائه دهنده خدمات محاسبات چند جانبه امن به بلاک چین منتقل می شود.

می توان استدلال کرد که بین بانک ها و ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن که در این مقایسه حساب نشده اند تفاوت قابل توجهی وجود دارد: بانک ها می توانند وجوه را مسدود کنند و حتی آنها را مصادره کنند. با این حال، مسئله این است که چنین درب های پشتی در ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن نیز وجود دارد.

در اینجا هیچ بحثی وجود ندارد که ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن فقط افراد بدی هستند که می خواهند سرمایه های مشتریان خود را سرقت کنند. به عنوان شرکت های معتبر و حرفه ای که با موسسات کار می کنند، باید نیاز اصلی مشتریان خود را برآورده کنند – اگر کسی کلید خود را گم کند وجوه ارز دیجیتال قابل بازیابی است.

امنیت کلید خصوصی مدت هاست که برای موسسات و شرکت های ارز دیجیتال یک نکته ی مورد بحث بوده است. بنابراین توانایی بازیابی وجوه در صورت گم شددن کلید، برای هر شرکتی که ادعا می کند ذخیره سازی ارز دیجیتال ایمن را ارائه می دهد کاملاً مهم است. بانکی را تصور کنید که به شما اجازه نمی دهد رمز ورود فراموش شده را بازیابی کنید، به شما می گوید اگر رمز عبور خود را گم کنید، پول شما برای همیشه از دست می رود.

نقش قانون گذار

با توجه به مسئولیتی که آنها به عنوان شخص ثالث در قبال وجوه مشتری دارند، بدیهی است که ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن درب پشتی را برای مداخلات نظارتی ارائه می دهند. در نهایت، این بدان معنی است که شرکت های محاسبات چند جانبه امن می توانند همان نقش بانک ها را داشته باشند.

اگر یک مرجع قانونی از ارائه دهنده خدمات محاسبات چند جانبه امن بخواهد یک تراکنش را متوقف کند، مجبور به انجام این کار خواهد شد. بعلاوه، اگر ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن به کاربران اجازه بازیابی کلیدهای گمشده را بدهند، به این معنی است که یک قانون گذار همچنین می تواند تقاضای مصادره وجه را صادر کند. مجدداً، با فرض اینکه این یک درخواست قانونی الزام آور است، در صورت تمایل به ادامه کار، ارائه دهنده نیز مجبور به پذیرش خواهد شد.

این اغراق نیست. قانون گذاران از قبل وجود داشته اند. در ژوئن ۲۰۱۹، گروه ویژه اقدام مالی یا FATF ابتکاری را برای قانون گذاری دارایی های مجازی و مدیران خدمات دارایی مجازی تصویب کرد. در حالی که انطباق کلی هنوز کم است، اما می توانیم اطمینان داشته باشیم که گروه ویژه اقدام مالی تا زمانی که همه ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی تحت پوشش آن قرار بگیرند، به گسترش این شبکه ادامه خواهد داد.

در حالی که تمرکز انجمن ارز دیجیتال بر نحوه مدیریت صرافی ها توسط مقررات گروه ویژه اقدام مالی بوده است، ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن نیز کاملاً با نمایه یک ارائه دهنده خدمات دارایی مجازی مطابقت دارند که وجوه مشتری را به روشی مشابه انتقال بانکی مدیریت و انتقال می دهد. شرایط نظارتی یکسانی برای کلیه شرکت هایی اعمال می شود که دارایی های مجازی را مستقیم یا غیرمستقیم نگهداری، مدیریت یا کنترل می کنند.

بنابراین نتیجه آن می شود که این مقررات همان انتظاراتی را که در حال حاضر در سیستم بانکی می رود از محاسبات چند جانبه امن ایجاد می کند. در پایان، این مسئله می تواند به معنای قابل گزارش شدن تراکنش های بزرگ توسط قانون گذار باشد و مشتریان تحت همان شرایط لازم برای احراز هویت مشتری و قوانین ضد پولشویی باشند که برای یک حساب بانکی الزامی است.

اجرای محاسبات چند جانبه امن توسط بانک های سنتی ؟

اگر شواهد بیشتری لازم بود، فقط باید بانک های بزرگی را بررسی کنیم که قبلاً تشخیص داده اند که فناوری محاسبات چند جانبه امن مزایایی متناسب با چارچوب های انطباق موجود آنها را ارائه می دهد. سیتی بانک و گلدمن ساکس در حال حاضر در ارائه دهندگان محاسبات چند جانبه امن سرمایه گذاری کرده اند و ما می توانیم انتظار داشته باشیم که بسیاری از موارد دیگر نیز به زودی اعلام شود. با چراغ سبز نشان دادن دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده به خدمات کاستدی ارز دیجیتال برای بانک های دارای مجوز فدرال، محاسبات چند جانبه امن یک روش قانون گذاری مناسب برای بانک ها برای شروع به کار در زمینه ارز دیجیتال ارائه می دهد.

این واقعیت که ارائه دهندگان خدمات محاسبات چند جانبه امن با ایجاد وابستگی به کیف پول خود، پویایی مشتریان خود را محدود می کنند نیز می تواند برای بانک ها جذاب باشد و نوعی وفاداری اجباری ایجاد می کند که دور از چشم انداز امور مالی باز است و مورد توجه بسیاری از افراد در فضای ارز دیجیتال می باشد.

نتیجه گیری

در سطح فنی، محاسبات چند جانبه امن چشمگیر است و ممکن است کاملاً برای بازیکنانی مناسب باشد که هیچ نگرانی در مورد مشارکت قانون گذاران در فضای ارزهای دیجیتال ندارند. با این حال، برای کسانی که این کار را می کنند، لازم است بدانند که این اقدام، یک درب پشتی برای ارز دیجیتال قانون گذاری شده و متمرکز درست به همان روشی که صرافی های قانون گذاری شده و متمرکز از پیش تجربه می کنند، فراهم می کند. این یک دلیل کافی است که قبل از دفاع یا استفاده از آن، دو بار فکر کنید.

به عنوان آخرین نکته باید اضافه کنیم که این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. چشم انداز ایجاد محاسبات چند جانبه امن غیرمتمرکز نیز وجود دارد، اما این دور از یک راه حل توسعه یافته است. مسیر دستیابی به آن هنوز هم طولانی و پر پیچ و خم است، اما این امر برای کسانی که از چشم انداز اصلی شبکه های باز غیرمتمرکز و باز پشتیبانی می کنند و از یک اینترنت با ارزش پشتیبانی می کنند، گامی در مسیر درست است. من از شما می خواهم که از ارائه دهنده خدمات محاسبات چند جانبه امن خود بپرسید که اگر کیف پول یا سیذ خود را از دست دهید چه اتفاقی می افتد.