در حالی که سال ۲۰۲۰ به عنوان یکی از سخت ترین سال هایی که جهان طی سال های متمادی با آن روبرو شده است، رو به پایان است، اما موفقیت بخش امور مالی غیرمتمرکز ( دیفای ) به عنوان یک نقطه عطف مهم برای جامعه ارزهای دیجیتال تلقی می شود.

در میان بیماری همه گیر کووید ۱۹، اقتصادها دچار لغزش شده اند و دولت ها و موسسات مالی برای احیای بازار جهانی مجبور شده اند سیاست های پولی شدید را اتخاذ کرده و بسته های محرک را معرفی کنند. در نتیجه این عدم اطمینان و سیاست پولی، کلاس های دارایی جایگزین مانند ارزهای دیجیتال به یک هدف جذاب برای سرمایه گذاران، کسب و کارها و موسسات تبدیل شده اند.

سال ۲۰۲۰ به خصوص برای بیت کوین (BTC) سال بزرگی بوده است، زیرا این ارز دیجیتال برتر به سطوحی رسیده است که از زمان اجرای گاوی در اواخر سال ۲۰۱۷ تاکنون مشاهده نشده است شاید باید بگوییم که بیت کوین رکورد جدیدی را از نظر سرمایه کلی بازار شکسته است.

این دوره موفقیت با رونق دیفای همراه بوده است، که برخی از موازات عرضه اولیه سکه را نشان می دهد که همزمان با نزدیک شدن بیت کوین به مرز ۲۰،۰۰۰ دلار برای اولین بار در تاریخ، یعنی حدود سه سال پیش، برچسب گذاری می شود.

دیفای در سال ۲۰۲۰ تعداد قابل توجهی را ارائه داده است. محبوبیت آن به دلیل افزایش فعالیت و افزایش ارزش به اکوسیستم اتریوم و فضای ارز دیجیتال وبلاک چین و بیشتری است. در عین حال، این نگرانی وجود دارد که فضای دیفای منجر به از دست رفتن سرمایه زیادی در پروژه هایی شود که به هر دلیلی کارساز نیستند. این امر بعد ها ممکن است مانع از هرگونه توسعه بیشتر و تصویر کلی شود که این بخش در تلاش است تا آن را ایجاد کند.

چگونگی وضعیت فضای دیفای

فضای دیفای در سال ۲۰۲۰ برخی از نقاط عطف مهم را به ثبت رسانده است، زیرا کاربران خواستار استفاده از ییلد شده اند که توسط پلتفرم ها و پروتکل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. آگوست سال ۲۰۲۰ یک نقطه عطف مهم برای فضای دیفای بود، زیرا ارزش کل قفل شده در این بازار از ۷ میلیارد فراتر رفت و در حال حاضر بیش از ۱۴ میلیارد دلار در این فضا وجود دارد.

افزایش برنامه های کاربردی دیفای همچنین انگیزه ای برای افزایش قیمت اتر (ETH) در ماه های اخیر با صعود سرمایه گذاران به بخش ییلد فارمینگ فراهم کرد. در آن زمان، برنامه های غیرمتمرکز که در بلاک چین اتریوم اجرا می شوند، تقریباً کمتر از ۵۰٪ ارزش کل اکوسیستم اتریوم را تشکیل می دادند.

همانطور که این داده ها نشان می دهد، میزان سودمندی و ارزش پلتفرم های دیفای کاملاً مشخص است که مقدار زیادی از آن را به سمت پلتفرم های مختلف هدایت می کند. با این نوع علاقه، سوا اصلی این است که چه چیزی باعث پیشرفت و استفاده بیشتر از پروژه ها و محصولات دیفای خواهد شد؟

الکسی کولوسکوف (Alexey Koloskov)، مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران ارائه دهنده لیکوئیدیتی دیفای به نام Protocol Orion ، به کوین تلگراف گفت که یک مرکز ثقل آینده دیفای، ادغام آن با صرافی ها و پلتفرم های متمرکز است. کولوسکوف بر این باور است که پروژه های دیفای و صرافی های غیرمتمرکز برای دسترسی معامله گران به نقدینگی با حفظ مالکیت دارایی هایشان بوجود آمده است، اما آنها اغلب فاقد نقدینگی، جفت های معاملاتی، تجربه کاربری و ویژگی هایی هستند که معامله گران به دنبال آن می باشند. وی اظهار داشت:

“برای پایداری صنعت، فراهم کردن دسترسی به مزایا و فرصت ها در سراسر بازار مهم است ، اما به روشی کاملاً غیرمتمرکز. به این صورت که: با ارزش ترین فرصت ها از راه حل های ترکیبی ایجاد فاصله بین جهان متمرکز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال حاصل خواهد شد.”

ایش گوئل (Ish Goel)، یکی از اعضای بنیان گذار بازار پیش بینی DeFi PlotX به کوین تگراف گفت که اگرچه مقیاس پذیری همچنان یک چالش است که به آرامی در حال حل است، اما برای جلوگیری از استفاده و بهبود پیشنهادات پروژه های دیفای در تجربه کاربر و مقیاس پذیری تراکنش ها، باید دو مانع اصلی را رفع کرد. وی اضافه کرد: “پروژه ها باید برنامه UX خود را بیشتر ساده کنند تا تعامل یک کاربر متوسط با پروتکل های جامعه غیر حضوری که قبلاً هرگز وجود نداشته اند را آسان کند. یک کاربر متوسط نمی خواهد از MetaMask استفاده کند. “

مقابله با تصورات سخت

در حالی که سودمندی پلتفرم های دیفای با جاری شدن مقدار زیادی از ارزش به این فضا به اثبات رسیده است، این موضوع همچنین مورد انتقاد اکوسیستم بوده است. ییلد فارمینگ به یک بحث داغ تبدیل شده است، زیرا کاربران ارزهای دیجیتال با دارایی های قابل توجهی از توکن های مختلف، بازده قابل توجهی را از طریف استیکنگ هلدینگ های خود کسب کرده اند.

در حالی که این باعث شده است برخی از کاربران از سرمایه گذاری های خود سود جالبی کسب کنند، بسیاری از کاربران دیگر با پروژه های نیمه بالغ و کلاهبرداری های آشکار به دنبال استفاده از هیاهوی این فضا هستند.

گوئل با نگرش خوشبینانه تری نسبت به پدیده ییلد فارمینگ اظهار داشت که نکات مثبت آن بیشتر از پروژه هایی است که برای برخی از کاربران به گونه ای بد به پایان رسیده است: اکثر پروژه های دیفای هنوز بسیار جوان هستند و در این مرحله، برای آنها مهم است که بتوانند نقدینگی را جابجا کنند و یک جامعه همسو و متعهد را شروع کنند. وی همچنین اضافه کرد که کاربران از این پروژه ها کسب درآمد می کنند، اما این امر نقش مهمی در کمک به ایجاد جذابیت اولیه برای پروژه در صورت داشتن محصول قانونی دارد. این در اکثر موارد یک بازی برد – برد است. “

کولوسکوف عنوان کرد که دیفای تا حدودی مترادف با ییلد فارمینگ است و آنچه به عنوان یک مزیت جذب سرمایه به فضا آغاز شد، به دلیل اقدامات ناخوشایند در این بازار و کلاهبرداری، این بخش را لکه دار می کند. کولوسکوف خاطر نشان کرد که این همان چیزی است که منجر به از بین رفتن عرضه اولیه سکه شد و به آرامی برای فضای دیفای نیز اتفاق می افتد. وی در ادامه عنوان کرد:

“پروتکل های دیفای در حال حاضر تعریف امور مالی را تغییر می دهند. مردم از طریق پروتکل های متن باز میلیاردها دلار دارایی دیجیتال را معامله می کنند. امور مالی در حال دموکراتیک شدن است و این تازه شروع نسل جدیدی از کسب و کارهای جامعه محور است. “

در عین حال، کولوسکوف معتقد است که سودمندی پلتفرم دیفای به این معنی است که هر چیزی به طور بالقوه قابل رمزگذاری است که می تواند بخش مالی جهانی و صنایع مختلف را متحول کند. وی مجدداً تأکید کرد که همکاری بین صنایع در پیشبرد آینده دیفای و یک سیستم مالی جدید بسیار مهم خواهد بود: به عنوان یک واسطه بین جهانی که مصرف کنندگان می شناسند و دنیای نابالغ دیفای. “