گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که WBTC ، BTCB و سایر پیاده سازی های رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) ممکن است به کمبود عرضه بیت کوین کمک کند. در یک پست وبلاگ منتشر شده توسط بایننس، این پلتفرم دوباره BTCB را به جهان معرفی کرد – یک دارایی رپد بیت کوین که قصد دارد نقدینگی را از بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان یعنی بیت کوین به اکوسیستم دیفای Binance Smart Chain (مامور الی غیرمتمرکز) بیاورد.

با این حال، دلالان ممکن است به یک دلیل متفاوت مجددا به BTCB علاقه پیدا کنند و آن این است که هر بیت کوین قفل شده در BSC ممکن است به بحران عرضه BTC کمک کند.

برای اولین بار در سال گذشته اعلام شد که، بایننس در ابتدا رپد بیت کوین را فقط به عنوان وسیله ای برای معامله گران به منظور دستیابی به دارایی های متقابل زنجیره ای بدون ترک BSC در نظر می گرفت. با این حال از آن زمان، یوتیلیتی رپد بیت کوین به دلیل بلوغ زودرس اکوسیستم دیفای رونق یافته است.

به عنوان مثال، WBTC – یک توکن رپدبیت کوین بر روی اتریوم – از زمان راه اندازی اش در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ موفقیت چشمگیری داشته است، به طوری که در حال حاضر به عنوان ارز دیجیتال شماره ۱۴ توسط marketcap رتبه بندی می شود و در پروتکل هایی مانند Aave و Uniswap که قراردادهای آنها هر دو در میان ۱۰ هودل کننده برتر WBTC قرار دارند، پذیرش قابل توجهی یافته است.

بایننس در وبلاگ خود عنوان کرد که ممکن است پذیرش مشابهی برای BTCB نیز امکان پذیر باشد. رپد بیت کوین را می توان برای ضرب استیبل کوین های با پروتکل های بومی BSC مانند QIAN و Venus ؛ به عنوان وثیقه برای پروتکل های وام دهی مانند CREAM؛ و در پروتکل های استخراج نقدینگی نظیر Beefy ، Bakery و Pancake مورد استفاده قرار داد.

طبق آنچه بایننس آن را صفحه “اثبات دارایی” می نامد، در حال حاضر بیش از ۹۶۰۰ بیت کوین در BSC وجود دارد – که ارزش آنها بیش از ۱۸۱ میلیون دلار می باشد. با این حال، این پست وبلاگ مشخص می کند که فقط ۲۰۰۰ بیت کوین در گردش وجود دارد.

سایر زنجیره های مجهز به قرارداد هوشمند قصد دارند کمبود فزاینده را افزایش دهند. پروژه Wormhole میان زنجیره ای Solana، توکن های ERC-20 را به توکن های SPL، از جمله WBTC تبدیل می کند و به همین ترتیب ، Interlay از پشتیبانی Web3 Foundation برای ساخت پلی که رپد بیت کوین را به Polkadot وارد می سازد، استفاده می کند. Interlay در اوایل سال ۲۰۲۱ راه اندازی خواهد شد.

به خصوص اگر موفقیت دارایی های بیت کوین برون زنجیره ای و رپد همچنان در حال رشد باشد، موسساتی که به دنبال جذب بیت کوین هستند ممکن است با مشکل افزایش نایابی رو به رو باشند. آرون رایت (Aaron Wright)، بنیان گذار OpenLaw در پستی در توییتر به احتمال وقوع چنین امری در آینده اشاره کرد و گفت:

بیش از ۰٫۶٪ بیت کوین اکنون رپد است و در حال کار بر روی اتریوم می باشد.، چه اتفاقی می افتد اگر به ۱۰٪ برسد؟