لایت کوین، پتانسیل محدودی دارد و به احتمال بسیار زیاد در اجرای وعده های خود را ناکام خواهد ماند. اظهارات اخیر سیلوین سائورل (Sylvain Saurel)، کارآفرین و وبلاگ نویس نشان می‌ دهد که لایت کوین جایگاه خود را از دست داده و متزلزل شده است.

حرکت لایت کوین بر روی موج روند بیت کوین

سائورل اظهار داشت که لایت کوین در زمان مناسبی به روند افزایش قیمت دست یافت و برای مدت طولانی بر روی شهرت بیت کوین حرکت کرد. چارلی لی، خالق لایت کوین از کد اصلی بیت کوین با اعمال چند تغییر برای این کوین استفاده کرد و وعده شبکه ای سریعتر و ارزانتر را داد.

اما دقیقا زمانی که بازار ارز دیجیتال در دسامبر ۲۰۱۷ به اوج خود رسید، لی تمام دارایی خود را با بالاترین قیمت یعنی بیش از ۳۵۰ دلار فروخت. این تصمیم باعث ایجاد هیاهویی در جامعه این کوین شد و به شهرت لی آسیب رساند.

سانی جیانکانا (Sonny Giancana) در این خصوص در توییتر نوشت:

زمانبندی چارلی لی برای فروش تمام دارایی لایت کوین خود، من را متحیر کرد، دقیقا قبل از ترکیدن حباب ارزهای دیجیتال.

دلیل دیگر برای از دست دادن جایگاه لایت کوین این واقعیت است که بیت کوین واقعا به واحد ثانویه یا به اصطلاح “نقره در برابر طلا” نیاز ندارد. بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل از نظر ذخیره ارزش و شبکه برای انتقال های تقریبا سریع مناسب است. با وجود ازدحام های موقت، بیت کوین تراکنش های اقتصادی را امکان پذیر می کند و لایت کوین فقط مقداری سریع تر است.

سائورل در این باره اظهار داشت: لایت کوین مطمئناً برای مدتی در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر باقی خواهد ماند، اما آینده آن به وضوح شبیه به بیت کوین نیست که می تواند در آینده، سیستم پولی و مالی را متحول کند.

افت و خیز قیمت لایت کوین

رفتار لایت کوین ذاتا بی ثبات است، به طوری که قیمت آن از اوج خود در سال ۲۰۱۸، طی یک سال به ۲۲ دلار رسید. در طی یک سال قیمت این دارایی به قیمت خود خود در قبل از سال ۲۰۱۷ بازگشته بود. پس از آن، قیمت لایت کوین بار دیگر به بیش از ۱۴۰ دلار جهش یافت و مجددا در دسامبر سال ۲۰۱۹ به ۴۵٫۶۷ دلار سقوط کرد.

در سال ۲۰۱۹، لایت کوین به دلیل رویداد نصف شدن پاداش استخراج بار دیگر بر سر زبان ها افتاد. اما تقریبا یک ماه قبل از این رویداد، قیمت لایت کوین افزایش یافت و سپس در نیمه دوم سال بار دیگر شاهد کاهش قیمت آن بودیم.

سائورل در پایان عنوان کرد: نیازی نیست که معامله گران برای متنوع سازی دارایی هایشان، لایت کوین را در پورتفولیوی خود قرار دهند. در سال ۲۰۲۰ وی منتظر افزایش سرمایه گذاری ها در بیت کوین است، اما بر این باور است که این ارز دیجیتال نیازی به یک کوین همراه ندارد. همچنین لایت کوین پس از چندین چرخه افت و خیز، از پتانسیلی برای رشد قیمت برخوردار نیست. لایت کوین با وجود اینکه در همان گروهی قرار دارد که بیت کوین نیز قرار دارد، اما تاکنون نتوانسته است انتظارات از خود در خصوص رسیدن به قیمت ۴ رقمی را برآورده کند.