اتریوم توسط ویتالیک بوترین ایجاد و در ماه ژوئن ۲۰۱۵ به بازار عرضه شد. ایده آن از بلاک چین بیت کوین گرفته شد و به برنامه‌نویس‌ها از طریق قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بسازند. اتریوم ارز دیجیتال خود را به نام اتر دارد که در حال حاضر در جایگاه دوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد منتشر کرد. اتریوم به سایرین هم اجازه داده تا صدها توکن دیجیتال و سایر پروژه‌های بلاک چین را ایجاد کنند که باعث شد آینده اتریوم تضمین شود.

آینده اتریوم و بلاک چین آن چگونه است؟

بلاک چین اتریوم مزایای زیادی دارد، از جمله در ایمنی این سیستم کسی نمی‌تواند تغییری در اطلاعات آن ایجاد کند. به خاطر ماهیت غیرمتمرکزش، در برابر حملات سایبری و کلاه‌برداری‌ها ایمن است و همین‌طور از فناوری رمزنگاری هم استفاده می‌کند. اتریوم فساد‌ناپذیر و در برابر تغییرات ناخواسته مقاوم است چرا که براساس اصول رای‌گیری جمعی کار می‌کند و به این صورت، سانسور غیر ممکن می‌شود. از طرفی چیزی به نام از کار افتادن سرورها هم وجود ندارد و اپلیکیشن‌ها می‌توانند همیشه به کار خود ادامه بدهند.

 

اتریوم با بیت کوین تفاوت‌های زیادی دارد به عنوان مثال بلاک چین بیت کوین فقط برای انجام تراکنش‌‌ها و مالکیت سکه‌ها طراحی شده است در حالی که بلاک چین اتریوم قابل برنامه‌ریزی است و اجازه ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند را می‌دهد. بیت کوین برای استخراج از چیپ‌های مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) استفاده می‌کند که سبب تمرکز قدرت استخراج این ارز شده است. در حالی که اتریوم از الگوریتم Ethash به جای الگوریتم sha-256 برای استخراج استفاده می‌کند. به این صورت با استفاده از رایانه‌های معمولی هم می‌توان عمل استخراج را انجام داد.

ERC20 چیست و در بستر اتریوم چه معنایی دارد؟

زمان انجام تایید تراکنش‌ها در بیت کوین عموما ۱۰ دقیقه است اما اتریوم این زمان را به ۲۰ ثانیه کاهش داده است. از نظر مدل اقتصادی، پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ میلادی هر ۴ سال یکبار نصف می‌شود اما آینده اتریوم به سمت استفاده از پروتکل اثبات سهام پیش می‌رود و به این صورت همیشه بلاک برای پاداش دادن وجود دارد. بیت کوین براساس زبان پشته (stack) نوشته شده که زبان تورینگ کامل نیست. در مقابل، اتریوم براساس زبان تورینگ کامل نوشته شده است.

البته به نظر بعضی‌ها، شبکه اتریوم مشکلاتی دارد. اینها شامل مدیریت ضعیف کدها، بازاریابی خیلی قوی‌تر نسبت به کیفیت خود شبکه، جامعه کاربری جوان و انجام معاملات داخلی درون شبکه هستند. جدای از این مشکلات، اتریوم ظرفیت‌های زیادی دارد. این موارد شامل علاقه زیاد توسعه‌دهندگان، افزایش توجه شرکت‌های دیگر و قراردادهای هوشمند نوآورانه که امید است از آن‌ها در انجام قراردادهای قانونی استفاده شود.

بستر اتریوم برای تولید اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در صنایع مختلف ایجاد شده است و این قابلیت می‌تواند صدها صنعت مختلف را تغییر دهد. آینده اتریوم و توسعه آن می‌تواند آینده صنایع مالی، املاک و بیمه را به شدت متحول کند.

 

در صورتی که مایل به خرید و فروش اتریوم هستید، مجموعه ارز جو خدمات خود را جهت انجام این امور به شما  مشتریان عرضه می‌کند.