قیمت بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) همچنان به کاهش خود ادامه می‌دهند. در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت‌کوین و اتریوم به پایین‌ترین حد خود در ۶ ماه گذشته رسیده‌اند و تحلیلگران نسبت به وضعیت چندان خوشبین نیستند.

داده‌ها نشان می‌دهد که روند نزولی که از اواخر ۲۰ ژانویه آغاز شده تا به امروز ادامه یافته است و بیت‌کوین را به قیمت ۳۵,۶۷۴ دلار و اتریوم را به ۲,۴۳۳ دلار رسانده است. اکنون در این مقاله از سرمایکس، می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به نظرات تحلیلگران بازار و پیش‌بینی‌های آن‌ها از وضعیت بازار در هفته‌های آینده.

تحلیلگران انتظار دارند که بیت‌کوین در محدوده امن ۳۸۰۰۰ تا ۴۳۰۰۰ دلار باقی بماند

کاهش ناگهانی قیمت بیت‌کوین باعث شده که بسیاری از تحلیلگران ارزهای دیجیتال به این نتیجه برسند که تمام پیش‌بینی‌های گذشته از بین رفته است و وارد بازار خرسی شده‌ایم؛ اما تمام تحلیلگران مانند تحلیلگر معروف، رکت کپیتال (Rekt Capital) چنین نظری ندارند و هنوز به تغییر شرایط و بازگشت بازار امیدوارند.

بر اساس نمودار منتشر شده از رکت کپیتال، به نظر می‌رسد که بیت‌کوین اکنون وارد محدوده پایین‌تری از قیمت خود شده و در واقع از محدوده امن ۳۸ تا ۴۳ هزار دلار خود خارج شده است. رکت کپیتال گفته بود که بیت‌کوین باید این محدوده امن را حفظ کند تا به محدوده پایین‌تر ۳۸ هزار دلار سقوط نکند، اما اکنون با سقوط بیت‌کوین به ۳۵ هزار دلار، به نظر نمی‌رسد که دیگر امیدی به حفظ این محدوده باشد.

داده‌های الگوی سر و شانه تائید شد

تحلیلگر، دیوید لیفچیتز (David Lifchitz) الگوی سر و شانه بیت‌کوین را منتشر کرده است. این تحلیلگر می‌گوید که کاهش احتمالی قیمت تا ۲۰ هزار دلار برای بیت‌کوین محتمل است، اما او خاطرنشان کرد که روند نزولی فعلی پتانسیل چنین ریزشی را ندارد ولی محدوده ۳۱ هزار دلار قطعاً می‌تواند مورد انتظار باشد.

لیفچیتز به عوامل متعددی به عنوان دلیل اصلاح بزرگ بیت‌کوین اشاره کرد. سخت‌گیری فدرال رزرو آمریکا، صحبت‌های نهادهای نظارتی اروپا از ممنوعیت استخراج اثبات کار، کسب سود سرمایه‌گذاران به دلیل پایان سال و وضعیت آشفته اقتصاد دنیا به دلیل همه‌گیری کرونا از جمله دلایلی است که این تحلیلگر به آن‌ها اشاره کرده است.

سرمایه‌گذاران به دنبال خرید بیت‌کوین در قیمت ۳۰۰۰۰ دلار هستند

مایکل ون دی پوپ، تحلیلگر معروف نمودار زیر را منتشر کرده که نگاهی به واکنش سرمایه‌گذاران به ریزش‌های گذشته بازار از جمله ریزش ژوئن ۲۰۲۱ داشته است. او در این نمودار، نقاط اصلی حمایتی هر دوره ریزش را مشخص کرده است. ون دی پوپ می‌گوید که بر اساس این نمودار، مردم در ژوئن ۲۰۲۱ منتظر خرید بیت‌کوین در قیمت ۲۳ تا ۲۵ هزار دلار بودند و اکنون منتظر بیت‌کوین ۳۰ هزار دلاری جهت خرید هستند.

گاوها به بیت‌کوین با قیمتی بالاتر از ۳۹۶۰۰ دلار نیاز دارند

یکی از تریدرهای ارزهای دیجیتال با نام اسکات ملکر (Scott Melker) می‌گوید که بیت‌کوین نیاز دارد بالاتر از قیمت ۳۹۶۰۰ دلار بسته شود چرا که پایین‌تر از این قیمت منجر به شکست ساختار بازار شده و خرس‌ها در همراهی با این روند نزولی هیچ رحمی نشان نخواهند داد.

در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار ارزهای دیجیتال به ۱٫۸۰۱ هزار میلیارد دلار رسیده است و تسلط بیت‌کوین ۴۰٫۴ درصد است.

کاهش قیمت اتریوم به زیر ۳ هزار دلار

قیمت اتریوم به دنبال سقوط بازار و تصمیمات جدید کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا، سطح حمایتی ۳۶۰۰ دلار را از دست داده و به  ۲,۴۲۳ دلار رسیده است. با این حال، مشکلات اتریوم به این دو دلیل ختم نمی‌شود و مشکلات خاص دیگری دارد. هزینه‌های ۴۰ دلاری و بالاتر اتریوم در تراکنش‌ها باعث شده که افراد بسیار کمی بتوانند از خدمات اتریوم استفاده کنند. تحلیلگران می‌گویند که بیت‌کوین باید کارمزد خود را کمتر و شبکه را سبک‌تر کند تا افراد بیشتری بتوانند از شبکه اتریوم استفاده کنند.

کسانی که عملکرد اتریوم در چند ماه گذشته را تجزیه و تحلیل کرده‌اند، قیمت فعلی را یک فرصت جذاب می‌دانند چرا که این ارز دیجیتال حدود ۳۴ درصد از قیمت ۴۸۷۰ دلاری خود کاهش یافته است. علاوه بر این، ارزش کل قفل شده (TVL) شبکه اتریوم از زمان اوج قیمت اتریوم ۱۷ درصد کاهش یافته است.

حق بیمه قراردادهای آتی اتریوم هم در آستانه نزولی شدن قرار دارد و از ۲۰ درصد در ۲۱ اکتبر به ۵٫۵ درصد کاهش یافته است. ۵٫۵ درصد کمی بالاتر از سطح بازار خنثی است، اگر چه که این شاخص مثبت است اما باید گفت که حق بیمه قراردادهای آتی به پایین‌ترین حد خود در شش ماه گذشته رسیده‌ است.

سقوط اتریوم به زیر ۳ هزار دلار کافی بود که احساسات صعودی سرمایه‌گذاران اتریوم را به طور کامل از بین ببرد. در حال حاضر، داده‌ها نشان می‌دهد که خرس‌ها آماده هستند که این روند نزولی را ادامه دهند و حق بیمه آتی منفی هم دور از انتظار نخواهد بود.