شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال یا CRC متشکل از گروهی از شرکت های بزرگ ارزهای دیجیتال در ایالات متحده است که از شفافیت قانون گذاری در ارزهای دیجیتال حمایت می کنند. اخیراً، CRC تعدادی از ارزهای دیجیتال جدید را مورد بررسی قرار داد تا مشخص کند که آیا آنها باید علائمی از اوراق بهادار را نشان دهند یا خیر.

سه توکن جدید مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند

شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال چندی پیش، در یک پست وبلاگ مقدمه ای برای رتبه بندی سه ارز دیجیتال جدید از جمله بیسیک اتنشن توکن (BAT)، یو اس دی کوین (USDC) و آیوتا (IOTA) را منتشر کرد. در این پست، شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال خاطرنشان کرد که نمره های قبلاً منتشر شده را بر اساس تحولات جدید و همچنین درک حقایق موجود به طور دوره ای مورد بررسی قرار می دهد. به همین ترتیب، این شورا نمره های مربوط به میکر (MKR) و Polymath (POLY) را نیز به روز کرده است.

همانطور که قبلاً گزارش شده است، ابزار رتبه بندی دارایی CRC دارایی های دیجیتال را در مقیاس ۱ تا ۵ رتبه بندی می کند و بالاترین نمره بدین معنی است که یک توکن خاص به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می شود که نمی تواند توسط شرکت های قانون گذاری نشده عرضه و فروش یا معامله شود. تجزیه و تحلیل CRC توسط تیم های توسعه دهنده، قانون گذارها یا شخص ثالث دیگری تأیید نمی شود.

بعید است که آیوتا به عنوان یک اوراق بهادار به شمار رود

با توجه به صفحه رتبه بندی دارایی CRC، توکن آیوتا که نمره ۲ را به دست آورده، به نظر نمی رسد که به عنوان یک اوراق بهادار به شمار رود.. آیوتا یکی از ۳۰ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش سرمایه است.

در یک پست وبلاگ دیگر، آیوتا بیان کرد که رتبه بندی به این پروژه کمک می کند تا اعتبار بیشتری را در بازار ایالات متحده کسب کند و در ادامه اظهار داشت:

“با رتبه بندی ما توسط شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال، ما معتقدیم که بازار ایالات متحده و سازمان های همکار شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال احساس راحتی و اطمینان بیشتری در تعامل با پروتکل و توکن آیوتا خواهند داشت.”

استیبل کوین هایی که نمره ۱ را کسب کردند

به طور مشابه، بیسیک اتنشن توکن، یک پلتفرم غیرمتمرکز تبلیغاتی دیجیتال با استفاده از منابع متن باز می باشد که توسط Brendan Eich، یکی از پیشگامان دنیای وب و خالق موزیلا، ایجاد شده است، نیز نمره ۲ را کسب کرد.

یو اس دی کوین، یک پروژه استیبل کوین بزرگ با توسط شرکت های بزرگ ارز دیجیتال مانند کوین بیس و سرکل پشتیبانی می شود نیز نمره ۱ را کسب کرد. این موضوع نشان می دهد که این توکن را نباید به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفت. USDC تنها استیبل کوینی نیست که با دلار آمریکا پشتیبانی می ‌شود و در لیست رتبه بندی دارایی های CRC قرار دارد. دای (DAI) ، یکی دیگر از پروژه های استیبل کوین است که نمره ۱ را به دست آورده است.

بعید است که شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال نظر گروه های قانون گذاری را تغییر دهد

شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال در سپتامبر ۲۰۱۹ تأسیس شده است و با شرکت های بزرگ ارز دیجیتال از جمله صرافی ارز دیجیتال آمریکایی کوین بیس، کراکن، بیترکس و غیره همکاری می کند. همانطور که قبلاً توسط کوین تلگراف گزارش شده است، برخی از کارشناسان صنعت معتقدند که بعید است که رتبه بندی CRC تأثیری بر نظرات رسمی قانون گذاران اوراق بهادار داشته باشد.

XRP، سومین ارز دیجیتال بزرگ بازار سرمایه با یک دادخواست طولانی مدت روبرو است که ادعا می کند این کوین یک اوراق بهادار است. کوین تلگراف گزارش داد که XRP احتمالا توسط شورای رتبه بندی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ به عنوان یک اوراق بهادار در نظر گرفته شده است. براساس گرارش این شورا در زمان نگارش این مطلب، این کوین نمره ۴ را کسب کرده است.