در حال بارگذاری...
لایت کوین

Litecoin(LTC)

1,876,277 تومان خرید
بالاترین قیمت روز
1,968,573تومان
پایین ترین قیمت روز
1826238.62تومان
1 ساعت
0.35%
24 ساعت
-3.35%
7 روزه
10.23%
در حال بارگذاری...
لایت کوین

Litecoin(LTC)

1,817,587 تومان فروش

لایت کوین

Litecoin

(LTC)
57.9885 USD

معاملات 24 ساعته
USD 467,857,836
حجم بازار
USD 4,093,560,000
سکه در گردش
LTC 70,592,600
موجودی قابل عرضه
LTC 84,000,000
در حال بارگذاری...

معرفی لایت کوین

لایت کوین با نماد اختصاری (LTC)  یک ارز دیجیتالی « همتا به همتا » (peer-to-peer)  یا به‌اختصار (P2P)  است که  همانند بیت کوین ماهیت فیزیکی ندارد. به دلیل امنیت شبکه و حمایت گسترده از این ارز دیجیتال به دومین ارز اینترنتی پرطرفدار در دنیا تبدیل ‌شده است. 


در واقعازبیت کوینبه‌عنوان طلای نوین و از لایت کوین به‌عنوان نقره نوین یاد می‌کنند. این ارز در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد. کارمزد تراکنش در شبکه لایت کوین تقریبابرابر با صفر است. لایت کوین(Litecoin) یک شبکه انتقال متن باز است که هیچ کنترلی از سمت نهاد یا مرکزها برروی آن صورت نمی‌گیرد. معادلات پیشرفته ریاضی باعث امنیت شبکه موجود و همچنین به افراد این اجازه را می‌دهد که مقدار موجودی خود را کنترل نمایند. از خصوصیات بارز آن سرعت بالا در انتقال و همچنین بهبود فرایند نگهداری دارایی‌ها توسط دارندگان لایت کوین است. 


هر بلاک در هر ۲.۵ دقیقه تولید می‌شود و برای استخراج آن از GPU یا CPU استفاده می‌شود برای همین شما می‌توانید همزمان با بیت کوین آن را استخراج‌کنید. درمجموع ۸۴ میلیون لایت کوین استخراج خواهد شد.  

خرید لایت کوین

لایت کوین به عنوان یکی از برترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار جهانی ارزهای دیجیتال همواره جز محبوب‌ترین‌ها بوده است به همین دلیل ارزجو نیز این امکان را برای علاقمندان فراهم کرده تا به خرید ارز دیجیتال لایت کوین در ارزجو یا سرمایکس به راحتی بپردازند.

قیمت لایت کوین

لایت کوین  نیز مانند سایر رمز ارزهای دیگر دارای نوسانات قیمتی لحظه‌ای است که کاربران عزیز می‌توانند برای آگاهی از قیمت این ارز دیجیتال به قسمت لیست ارزهای دیجیتال مراجعه کنند.

فروش لایت کوین

برای فروش تمامی ارزهای خود مخصوصا ارز محبوب لایت کوین می‌توانید به صرافی سرمایکس مراجعه کنید تا با بهترین قیمت و کم‌ترین کارمزد ارز خود را به فروش برسانید.

لایت کوین در تاریخ هفتم اکتبر سال ۲۰۱۱ در گیت‌هاب (GitHub) توسط چارلز لی (Charles Lee) معرفی شد. در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین بعد از حدود ۱۰ سال هنوز مشخص نیست، خالق لایت کوین جوانی چینی‌الاصل به نام چارلی‌ لی است. کارمند سابق گوگل و کوین بیس، در سال ۲۰۱۱ با تغییرات بزرگی در پروتکل بیت کوین،‌ شبکه لایت کوین را معرفی کرد. 


فلسفهای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد،‌ لایت کوین مانند لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است. به این معنی که هدف لایت کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمرهتر و ارزانتر است. مانند بیت کوین،‌ لایت کوین هم محدود است با این فرق که برخلاف بیت کوین که فقط ۲۱ میلیون از آن قابل تولید شدن است، لایت کوین تا ۸۴ میلیون واحد استخراج خواهد شد. 


لایت کوین هم مانند بیت کوین از قیمتی در حدود ۱ سنت کارش را آغاز کرد. این ارز تا سال ۲۰۱۴ رشد قیمت خیلی خوبی داشت اما بعد از آن با کاهش قیمت محسوسی مواجه شد و حدود سه سال در محدوده قیمت ۱ تا ۴ دلار بالا و پایین می‌شد. سال ۲۰۱۷ دوران انفجار لایت کوین بود. در حالی که بیت کوین در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۰۰ درصد رشد کرد، لایت کوین با رسیدن به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۳۲۰ دلار، صعودی ۷۰۰۰ درصدی را تجربه کرد. 


.در سال ۲۰۱۷، افزایش آگاهی مردم در حوزه ارزهای دیجیتال و گسترش ارزهای بلاک چینی باعث رشد قیمت شدیدی در تمام ارزهای بالای جدول شد. شرکتهای زیادی از جمله برخی از سایت های قمار، لایت کوین را به عنوان روش پرداخت پذیرفتند که در رشد قیمت آن بیتاثیر نبود. 

درست به مانند بیت کوین استخراج کنندگان با قراردادن توان محاسباتی کامپیوترهای خود برای شبکه، با انجام محاسبات ریاضی شبکه را امن می‌کنند. در حقیقت استخراج کنندگان با این‌کار تراکنشها را بررسی و تایید می‌کنند که باعث حفظ شبکه می‌شود. 


تمام ارزهای دیجیتال از الگوریتم خاصی برای فعالیت استفاده میکنند. الگوریتم بیت کوین SHA-256 است اما چارلی‌ لی در ایجاد لایت کوین این فرایند را به الگوریتم بهتری به نام Scrypt تغییر داد. این الگوریتم نسبت به الگوریتم بیت کوین دارای امکان محاسبه آسانتر، حجم کار کمتر و در نتیجه توانایی تایید سریعتر تراکنشها است.


در حالی که این روزها استخراج به صرفه بیت کوین فقط با دستگاههای ASIC امکانپذیر است،‌ کارت گرافیک هنوز یکی از روشهای متداول برای استخراج لایت کوین است. البته استفاده از دستگاه‌های ASIC از روش کارت گرافیک مقرون به صرفهتر است. 


هر ۲٫۵ دقیقه تمام تراکنشهای تایید شده لایت کوین در بستههای دیجیتالی به نام بلاک قرار می‌گیرند. این بلاکها به زنجیرهای از بلاکها به نام بلاک چین اضافه می‌شوند. 


استخراج کنندگان یا به عبارتی ماینرها برای این کار پاداش دریافت می‌کنند. علاوه بر کارمزدها، با استخراج هر بلاک مقداری لایت کوین جدید تولید می‌شود و به ماینری که آن بلاک را استخراج کرده تعلق می‌گیرد که به آن « پاداش بلاک» (Block Reward) می‌گویند. 


پاداش استخراج هر بلاک در حال حاضر ۲۵ واحد لایت کوین است. این پاداش در هر ۸۴۰,۰۰۰ بلاک نصف خواهد شد. پاداش بلاک بیت کوین در حال حاضر ۱۲٫۵ واحد بیت کوین است و در هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک نصف می‌شود. 


استفاده از الگوریتم SHA-۲۵۶ در بیت‌کوین باعث شد ماینرها به‌مرور زمان سراغ دستگاه‌های قوی‌تری برای استخراج بروند و چون این دستگاه‌ها گران‌تر هستند درنتیجه توزیع بیت‌کوین در جامعه بیشتر بین ماینرهای ثروتمند اتفاق می‌افتد و یک فضای اقتصادی ناعادلانه را شکل می‌دهد. 

چارلی لی بنیان‌گذار لایت‌کوین باهدف جلوگیری از تکرار این اتفاق از الگوریتم Scrypt که قبلاً در یک رمزارز دیگر به‌کاررفته بود استفاده کرد. تفاوت اصلی بین این الگوریتم و همتای آن در بیت‌کوین تأکید آن به استفاده از توان حافظه دستگاه برای ماینینگ لایت‌کوین است. 


اما علی‌رغم این هدف متعالی، الگوریتم Scrypt در عمل نتواست چندان موفق عمل کند و خاصیت مقاومت خودش در برابر ماینینگ با پردازنده‌های گرافیکی را از دست داد. در حال حاضر بیشتر کاربران ارز دیجیتال لایت‌کوین بر این باورند که مسئولان لایت‌کوین باید این الگوریتم را تغییر دهند تا بار دیگر به شعارهای اولیه جامه عمل بپوشانند. 

خارج از مسائل مالی میتوان به لایت کوین به دید تکنولوژی برتری که نسبت به کوینهای همجوار خود دارد نگاه کرد. برای یک ارز دیجیتالی سنگین مثل لایت کوین و افزایش قیمت و سرمایه گذاری بر روی آن، میتواند نشانههای خوبی برای آینده لایت کوین باشد . 


با توجه به اینکه لایت‌کوین و بیت‌کوین شباهت زیادی در ساختار و عملکرد دارند می‌توان انتظار داشت که اکثر اعمالی که با بیت‌کوین قابل‌اجرا است با لایت‌کوین هم انجام شود. به ‌بیان‌دیگر با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانید در هر زمان و مکان ارزش مالی را ارسال و دریافت کنید. 


اگرچه بیت‌کوین با توجه به سابقه و محبوبیتش تمایل دارد تا به بازار رمزارزها غلبه کند اما در واقعیت چند ارز دیجیتال دیگر در کنار بیت‌کوین هستند که سرمایه‌گذاران باید به آن‌ها توجه کنند. یکی از این‌ها لایت‌کوین است که این روزها به قیمتی بیشتر از ۲۰۰ دلار برای هر LTC معامله می‌شود.  


این ارز دیجیتال با داشتن ویژگی‌هایی مثل سرعت بیشتر در تأیید تراکنش‌ها و حجم کل بازار بیشتر نسبت به بیت‌کوین احتمالا در آینده روند رو به رشدش را ادامه خواهد داد. یک نکته دیگر که ممکن است باعث شود افراد بیشتری به خرید لایت‌کوین علاقه‌مند شوند نرخ نوسان قیمت است. 

به طور کلی وظیفه هر دیجیتال والت یا کیف پول الکترونیک، مهیا کردن امکان نگهداری، دریافت و پرداخت پول های دیجیتال برای صاحبش است.

دقیقا مانند نرم افزار های بانکی که به صورت متداول از آن ها در سایت رسمی بانکها یا بصورت نرم افزارهای موبایلی استفاده میکنیم. 

به صورت خیلی ساده، همه کیف پول‌های دیجیتال به شما یک شماره حساب میدهند که برای دریافت پول مورد نظرتان آن را به واریز کننده میدهید، یا موقع پرداخت میتوانید در کیف پول دیجیتالی، شماره حساب دریافت کننده را وارد کنید 


همچنین موجودی و لیست دریافت و پرداخت هایتان را ببینید، فقط تفاوت دنیای کریپتوها در مفهموم غیرمتمرکز و عدم وابستگی به یک سازمان مشخص است که در بحثهای دیگر به آن پرداخته شده است. 

دقیقا همانطور که شما نمیتوانید شماره حساب بانک صادرات رو به یک نفر که قصد پرداخت دلاری به شما دارد بدهید، پس شماره حساب بیت کوین رو باید به کسی بدهید که میخواهد به شما بیتکوین پرداخت کند، مثل یک صرافی آنلاین که قصد خرید بیت کوین از آن را دارید. 

از نظر فنی هر والت برای ارتباط با بلاک چین باید دارای یک « کلید خصوصی » (Private Key) و یک «کلید عمومی »  (Public key)  باشد، تا بتواند تراکنش انجام بدهد. تراکنشها با کلید خصوصی امضاء میشوند، تا شبکه درستی تراکنش رو تائید یا رد کند، و سپس رکورد تراکنش در بلاک چین اضافه شود. 

کیف پولی خوب است که ویژگیهای زیر را داشته باشد. 

  • باید به شما امکان مدیریت کلیدهای خصوصیتان را بدهد. 

  • باید با سیستم عامل و دستگاههای مختلف سازگار باشد و روی معروفترین آنها اجرا شود. 

  • استفاده از آن باید ساده باشد و شما را گیج نکند. 

  • باید دارای قابلیت پشتیبانگیری و وارد کردن فایل پشتیبان باشد. 

  • باید جامعه گسترش دهنده و برنامه نویسان آن فعال باشد تا اگر مشکلی در آن وجود داشت به سرعت رفع شود. 

  • یکی از کیف پول‌های دیجیتالی معتبر ایرانی برای نقل وانتقال لایت کوین  کیف پول سرمایکساست. 


کیف پول های دسکتاپ لایت کوین کور (Litecoin Core) 


کیف پول لایت کوین کور ولت رسمی لایت کوین است که در وبسایت رسمی آن نیز عرضه شده است. استفاده از این کیف پول رایگان است و زمانی که شروع به استفاده از آن کنید، کامپیوتر دسکتاپ شما، تبدیل به کیف پول لایت کوینمی شود که کلید های خصوصی در آن نگهداری می شود.  

البته به یاد داشته باشید که این کیف پول با کل بلاک چین ارتباط بر قرار میکند بنابراین زمان و ترافیک زیادی برای دانلود دادهها مصرف میشود که ممکن است زمان زیادی (حتی چند روز) صرف شود. کیف پول لایت کوین کور برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. 


کیف پول دسکتاپ  الکتروم ال‌تی‌سی (Electrum-LTC) 


اگر میخواهید که از شر کیف پول سنگین و حجیم لایت کوین کور خلاص شوید، کیف پول الکتروم ال‌تی‌سی انتخاب بسیار خوبی است. کیف پول دسکتاپ الکتروم ال‌تی‌سی برای لایت کوین است که مانند همتای خود  یعنی لایت کوین کور نیازی نیست که تمام بلاک چین را برای استفاده از آن دانلود کنید. 

مانند کیف پولهای معرفی شده دیگر این کیف پول را هم میتوانید با استفاده از عبارت ۱۲ کلمهای seed بازیابی کنید و همچنین قابلیت سگویت که در افزایش سرعت انجام تراکنشها موثر است نیز فعال خواهد بود و یک قابلیت دیگری که این کیف پول دارد این است که میتوانید آدرس خود را منجمد کنید. این کیف پول برای سیستم عامل های ویندوز، مک او اس ایکس و لینوکس در دسترس است. 

 

 

کیف پول دسکتاپاگزدوس (Exodus) 


اگزدوس یک کیف پول رایگان دسکتاپ است. این کیف پول امکان نگهداری چند نوع ارز از جمله لایت کوین را در کامپیوتر دسکتاپ شما دارد. از نظر رابط کاربری، با توجه به این که این کیف پول توسعهدهندگان فعالی دارد، میتوان آن را بهترین کیف پول لایت کوین از نظر طراحی دانست. 

مهمترین ویژگی استفاده از کیف پولگزدوس سادگی در استفاده از آن و در عین حال، حرفهای بودن آن است. میتوانید با یک کلیک و وارد کردن عبارت۱۲کلمه ای کیف پول خود را بازیابی کنید.علاوه بر این ها، کیف پولاگزدوس نقش یک صرافی دسکتاپ را هم برای شما بازی میکند که میتوانید یک ارز دلخواه در کیف پول خود را به ارز دیگری تبدیل کنید. نرم افزار کیف پولاگزدوسبرای سیستم عامل های مک، لینوکس و ویندوز در دسترس است. 


کیف پول سخت افزاریترزور 


مشخصه اصلی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری ارائه بالاترین درجه امنیت در نگهداری از ارزهای دیجیتال است. از آنجایی که نحوه نگهداری از کلید‌های خصوصی بیشترین اهمیت در حفاظت از دارایی‌ها را دارد، نکته اصلی نگهداری آفلاین کلیدهای خصوصی است. 

کیف پول ترزور کلیدهای خصوصی را بصورت آفلاین نگهداری و مدیریت می‌کند و هیچ‌گاه آن‌ها را در ارتباط مستقیم اینترنتی قرار نمی‌دهد. این کار تفاوت زیادی با نحوه مدیریت کلیدها در کیف پول‌های موبایلی، دسکتاپ و تحت وب دارد؛ چون هکرها همیشه به دنبال نفوذ به این کیف پول‌ها از طریق انواع ویروس‌ها و بدافزارها هستند. 


همان‌طور که گفتیم دو مدل اصلی ترزور، Trezor one و Trezor Model T‌ هستند، اما در وبسایت ترزور انواع بیشتری مشاهده می‌شود که تفاوتشان فقط در رنگ و جنس بدنه است. قیمت آن‌ها از ۵۹ یورو شروع می‌شود و تا ۶۰۵ یورو با عنوان مدل متالیک قیمت‌گذاری شده‌اند. البته شرکت دیگری به نام «گری» (Gray.inc) با همکاری ترزور، کیف پول‌هایی با جنس بدنه طلا، استیل و تیتانیوم تولید کرده که نوعی انتخاب لاکچری به شمار می‌رود و گران‌ترین آن‌ها قیمتی در حدود ۱۶۵۰ یورو دارد. 


Trezor Model T‌ تعدد ارزهای بیشتری را پشتیبانی می‌کند: مثلاً ارزهایی مثل ریپل، کاردانو، ای او اس و تزول در مدل Trezor one‌ پشتیبانی نمی‌شوند. Model T‌ صفحه نمایش لمسی دارد که باعث می‌شود نیازی به استفاده از کلید فیزیکی نباشد. برخی قابلیت‌های اضافه‌تر مثل پشتیبانی Shamir و امکان استفاده از کارت حافظه SD‌ از مزیت‌های این مدل نسبت به محصول قدیمی‌تر است 

برای دسترسی و استفاده از کیف پول ترزور باید ابتدا آن را به کامپیوتر خود متصل کنید و سپس «رمز ورود» یا پین نامبر (PIN Number) شخصی خود را وارد کنید. این رمز در زمان اولین استفاده از دستگاه روی آن تنظیم می‌شود. نکته مهم دیگر «کلمات بازیابی» (Backup passphrase) است. به طور کلی در کیف پول‌های سخت‌افزاری این کلمات به عنوان پشتیبان و اجازه دسترسی به سایر کلیدهای خصوصی استفاده می‌شوند،‌ یعنی کاربر باید این کلمات را در جایی امن نگهداری کند تا اگر زمانی دستگاه دچار مشکل شد، به کمک آن عبارات به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشد. با وجود این ویژگی‌ها،‌ تقریبا می‌توان گفت که امکان هک کیف پول ترزور از طریق اینترنت وجود ندارد. 

کیف پول سخت افزاریLedger Nano S 


کیف پول «لجر نانو اس» از سری کیف پول‌های سخت افزاری کمپانی فرانسوی لجر است و با هدف ذخیره سازی آفلاین ارز‌های دیجیتال طراحی و ساخته شده است. کمپانی لجر در سال ۲۰۱۴ در کشور فرانسه تأسیس شد و در حال حاضر علاوه بر فرانسه در آمریکا نیز یک شعبه دارد. کمپانی لجر تا به حال بیش از یک میلیون عدد از این مدل کیف پول را به فروش رسانده است. مدل نانو اس در حال حاضر با قیمت ۵۹ یورو در وبسایت لجر به فروش می‌رسد .


لجر نانو اس در ابعاد یک حافظه فلش طراحی شده و با کابل از طریق پورت USB‌ به کامپیوتر و یا موبایل (OTG) متصل می‌شود. لجر طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، ریپل، بیت کوین کش،‌ کاردانو،‌ پولکادات، ترون و غیره را پشتیبانی می‌کند؛ لیست کامل این ارزها را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید. 


هما‌‌ن طور که می‌دانید بیشتر کاربرها، ارزهای دیجیتال خود را در «کیف پول‌های گرم» (Hot Wallets) نگهداری می‌کنند، آن‌ها برنامه‌هایی روی موبایل یا کامپیوتر هستند و کاربر از طریق آن‌ها موجودی ارزهای مختلف را مدیریت می‌کند. ارتباط این برنامه‌ها از طریق اینترنت برقرار می‌شود؛ به این معنی که اطلاعات و کلیدها یا همان رمزهای حساب‌ها در معرض خطر نفوذ هکرها قرار دارد. اینجاست که «کیف پول‌های سرد» (Cold Wallets) با قابلیت نگهداری آفلاین از اطلاعات می‌توانند به عنوان امن‌ترین راه ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرند. 

کیف پول‌های سخت‌افزاری در حقیقت کلیدهای خصوصی که برای ارسال تراکنش مورد نیاز هستند را به صورت آفلاین تولید و نگهداری می‌کنند. با این کار حتی اگر زمانی به کامپیوتر کاربر نفوذ شود، بدون اتصال فیزیکی کیف پول و فشردن دکمه (یا دکمه‌های) آن، امکان تأیید و ارسال تراکنش یا همان خرج کردن دارایی‌ها وجود ندارد. لجر نانو اس هم در همین راستا از یک صفحه نمایش بسیار کوچک تک رنگ به همراه دو دکمه در کنار دستگاه استفاده می‌کند. البته برای ارتباط گرفتن با این کیف پول می‌بایست نرم افزار «لجر لایو» (Ledger Live) را از وبسایت رسمی لجر دانلود و نصب کنید. در ادامه کمی بیشتر در مورد نرم افزار لجر لایو صحبت می‌کنیم. 


قابلیت های لجر نانو اس 


با استفاده از کیف پول لجر نانو اس می‌توان طیف زیادی از ارزهای دیجیتال (۲۷ کوین و بیش از ۱۵۰۰ توکن) را در آن ذخیره و مدیریت کرد. این دستگاه با استفاده از نرم افزار لجر لایو قابلیت اتصال به کامپیوتر و موبایل را دارد. اتصال به کامپیوتر از طریق کابل USB‌ انجام می‌شود و برای اتصال به موبایل حتماً باید از کابل OTG‌ استفاده شود 

  

آدرس سایت

برای این که بتوانید از آخرین اخبار و بروز رسانی‎های صورت گرفته در باره ‏ی لایت کوین مطلع شوید، می‏توانید به سایت رسمی این ارز با آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://litecoin.com/

برچسب ها

قابل استخراج

ثبت نظر

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

نظرات کاربران

streamline
هفت روز هفته، در 24 ساعت شبانه‌روز پاسخگوی شما هستیم
call icon تماس با پشتیبانی