در حال بارگذاری...
لایت کوین

Litecoin(LTC)

3,204,936 تومان خرید
بالاترین قیمت روز
3,253,188تومان
پایین ترین قیمت روز
3099235.99تومان
1 ساعت
0.38%
24 ساعت
1.14%
7 روزه
0.41%
در حال بارگذاری...
لایت کوین

Litecoin(LTC)

3,107,595 تومان فروش

لایت کوین

Litecoin

(LTC)
109.46 USD

معاملات 24 ساعته
USD 640,508,507
حجم بازار
USD 7,606,960,000
سکه در گردش
LTC 69,519,400
موجودی قابل عرضه
LTC 84,000,000
در حال بارگذاری...

معرفی لایت کوین

لایت کوین(LTC) یک ارز دیجیتالی همتا به همتا (peer-to-peer) یا به‌اختصار (P2P) می‌باشد و همانند بیت کوین یک سکه اینترنتی می‌باشد. به دلیل امنیت شبکه و حمایت گسترده به دومین ارز اینترنتی پرطرفدار در دنیا تبدیل‌شده است.

در واقع از بیت کوین به‌عنوان طلای نوین و از لایت کوین به‌عنوان نقره نوین یاد می‌کنند. این ارز در تاریخ 7 اکتبر 2011 معرفی شد و تازه تأسیس نیست، هر چند در مراحل ابتدایی به سر می‌برد و احتمال جهش قیمت در آن بسیار است. لایت کوین(Litecoin) یک ارز اینترنتی بر پایه شبکه انتقال همتا به همتا (peer-to-peer) و با هزینه انتقال تقریبا صفر و انتقال آنی می‌باشد.لایت کوین(Litecoin) یک شبکه انتقال open source و بدون مقامات مرکزی و کنترل متمرکز می‌باشد. معادلات پیشرفته ریاضی باعث امنیت شبکه موجود و همچنین به افراد این اجازه را می‌دهد که مقدار موجودی خود را کنترل نمایند. از خصوصیات بارز آن سرعت بیشتر آن در انتقال و همچنین بهبود فرایند نگهداری آن توسط افراد می‌باشد.

هر بلاک در هر ۲.۵ دقیقه تولید می‌شود و برای استخراج آن از GPU CPU استفاده می‌کنند برای همین شما می‌توانید همزمان با بیت کوین آن را استخراج‌کنید. درمجموع ۸۴ میلیون لایت کوین استخراج خواهد شد. لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند. لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاک چین است. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد. همانند بیت کوین، امنیت شبکه لایت کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش های لایت کوین تقریبا چهار برابر سریع تر از بیت کوین هستند.لایت کوین در تاریخ هفتم اکتبر سال ۲۰۱۱ در گیت‌هاب (GitHub) توسط چارلز لی (Charles Lee) معرفی شد. در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین بعد از حدود ۱۰ سال هنوز مشخص نیست، خالق لایت کوین جوانی چینی‌الاصل به نام چارلی‌ لی است. کارمند سابق گوگل و کوین بیس، در سال ۲۰۱۱ با تغییرات بزرگی در پروتکل بیت کوین،‌ شبکه لایت کوین را معرفی کرد.

فلسفه ای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد،‌ لایت کوین مانند لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است. به این معنی که هدف لایت کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره تر و ارزان تر است. مانند بیت کوین،‌ لایت کوین هم محدود است با این فرق که برخلاف بیت کوین که فقط ۲۱ میلیون از آن قابل تولید شدن است، لایت کوین تا ۸۴ میلیون واحد استخراج خواهد شد.

لایت کوین هم مانند بیت کوین از قیمتی در حدود ۱ سنت کارش را آغاز کرد. این ارز تا سال ۲۰۱۴ رشد قیمت خیلی خوبی داشت اما بعد از آن با کاهش قیمت محسوسی مواجه شد و حدود سه سال در محدوده قیمت ۱ تا ۴ دلار بالا و پایین می‌شد. سال ۲۰۱۷ دوران انفجار لایت کوین بود. در حالی که بیت کوین در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۰۰ درصد رشد کرد، لایت کوین با رسیدن به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۳۲۰ دلار، صعودی ۷۰۰۰ درصدی را تجربه کرد.

پس از این رشد فوق العاده قیمت لایت کوین به مرور کمی افت . مانند بیت کوین، پذیرش و کاربرد لایت کوین با افزایش قیمت آن رابطه مستقیم دارد. در سال ۲۰۱۷، افزایش آگاهی مردم در حوزه ارزهای دیجیتال و گسترش ارزهای بلاک چینی باعث رشد قیمت شدیدی در تمام ارزهای بالای جدول شد. شرکت های زیادی از جمله برخی از سایت های قمار، لایت کوین را به عنوان روش پرداخت پذیرفتند که در رشد قیمت آن بی تاثیر نبود.

سایت رسمی

برای این که بتوانید از آخرین اخبار منتشر شده در حوزه‏ لایت کوین، باخبر شوید و از بروز رسانی‏های اخیر صورت گرفته در این زمینه اطلاع داشته باشید، توصیه می‏شود که به سایت رسمی لایت کوین،مراجعه کنید. 

درست به مانند بیت کوین استخراج کنندگان با قراردادن توان محاسباتی کامپیوترهای خود برای شبکه، با انجام محاسبات ریاضی شبکه را امن می‌کنند. در حقیقت استخراج کنندگان با این‌کار تراکنش ها را بررسی و تایید می‌کنند که باعث حفظ شبکه می‌شود.

تمام ارزهای دیجیتال از الگوریتم خاصی برای فعالیت استفاده می کنند. الگوریتم بیت کوین SHA-256 است اما چارلی‌ لی در ایجاد لایت کوین این فرایند را به الگوریتم بهتری به نام Scrypt تغییر داد. این الگوریتم نسبت به الگوریتم بیت کوین دارای امکان محاسبه آسان تر، حجم کار کمتر و در نتیجه توانایی تایید سریع تر تراکنش ها است. در حالی که این روزها استخراج به صرفه بیت کوین فقط با دستگاه های ASIC امکان پذیر است،‌ کارت گرافیک هنوز یکی از روش های متداول برای استخراج لایت کوین است. البته استفاده از دستگاه‌ های ASIC از روش کارت گرافیک مقرون به صرفه تر است.

هر ۲٫۵ دقیقه تمام تراکنش های تایید شده لایت کوین در بسته های دیجیتالی به نام بلاک قرار می‌گیرند. این بلاک ها به زنجیره ای از بلاک ها به نام بلاک چین اضافه می‌شوند.

استخراج کنندگان یا به عبارتی ماینرها برای این کار پاداش دریافت می‌کنند. علاوه بر کارمزدها، با استخراج هر بلاک مقداری لایت کوین جدید تولید می‌شود و به ماینری که آن بلاک را استخراج کرده تعلق می‌گیرد که به آن پاداش بلاک (Block Reward) می‌گویند.

پاداش استخراج هر بلاک در حال حاضر ۲۵ واحد لایت کوین است. این پاداش در هر ۸۴۰,۰۰۰ بلاک نصف خواهد شد. پاداش بلاک بیت کوین در حال حاضر ۱۲٫۵ واحد بیت کوین است و در هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک نصف می‌شود.

استفاده از الگوریتم SHA-۲۵۶ در بیت‌کوین باعث شد ماینرها به‌مرور زمان سراغ دستگاه‌های قوی‌تری برای استخراج بروند و چون این دستگاه‌ها گران‌تر هستند درنتیجه توزیع بیت‌کوین در جامعه بیشتر بین ماینرهای ثروتمند اتفاق می‌افتد و یک فضای اقتصادی ناعادلانه را شکل می‌دهد.

چارلی لی بنیان‌گذار لایت‌کوین باهدف جلوگیری از تکرار این اتفاق از الگوریتم Scrypt که قبلاً در یک رمزارز دیگر به‌کاررفته بود استفاده کرد. تفاوت اصلی بین این الگوریتم و همتای آن در بیت‌کوین تأکید آن به استفاده از توان حافظه دستگاه برای ماینینگ لایت‌کوین است.

اما علی‌رغم این هدف متعالی، الگوریتم Scrypt در عمل نتواست چندان موفق عمل کند و خاصیت مقاومت خودش در برابر ماینینگ با پردازنده‌های گرافیکی را از دست داد. در حال حاضر بیشتر کاربران ارز دیجیتال لایت‌کوین بر این باورند که مسئولان لایت‌کوین باید این الگوریتم را تغییر دهند تا بار دیگر به شعارهای اولیه جامه عمل بپوشانند.

خارج از مسائل مالی می توان به لایت کوین به دید تکنولوژی برتری که نسبت به کوین های همجوار خود دارد نگاه کرد. برای یک ارز دیجیتالی سنگین مثل لایت کوین و افزایش قیمت و سرمایه گذاری بر روی آن ، می تواند نشانه های خوبی برای آینده لایت کوین باشد .

با توجه به اینکه لایت‌کوین و بیت‌کوین شباهت زیادی در ساختار و عملکرد دارند می‌توان انتظار داشت که اکثر اعمالی که با بیت‌کوین قابل‌اجرا است با لایت‌کوین هم انجام شود. به ‌بیان‌دیگر با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانید در هر زمان و مکان ارزش مالی را ارسال و دریافت کنید.

اگرچه بیت‌کوین با توجه به سابقه و محبوبیتش تمایل دارد تا به بازار رمزارزها غلبه کند اما در واقعیت چند ارز دیجیتال دیگر در کنار بیت‌کوین هستند که سرمایه‌گذاران باید به آن‌ها توجه کنند. یکی از این‌ها لایت‌کوین است که این روزها به قیمتی بیشتر از ۲۰۰ دلار برای هر LTC معامله می‌شود. این ارز دیجیتال با داشتن ویژگی‌هایی مثل سرعت بیشتر در تأیید تراکنش‌ها و حجم کل بازار بیشتر نسبت به بیت‌کوین احتمالا در آینده روند رو به رشدش را ادامه خواهد داد. یک نکته دیگر که ممکن است باعث شود افراد بیشتری به خرید لایت‌کوین علاقه‌مند شوند نرخ نوسان قیمت است.

لایت کوین در طول چند ماه گذشته در جهان غوغا کرده است. دلایل آن بسیار است:

ارز رمزنگاری شده روزبه روز بیشتر به جریان اصلی و مورد اعتماد تبدیل می‌شود.

Coinbase _ شروع به فروش آن کرده است.

_ لایت کوین، segwit  را فعال کرده است.

با این حال، بیشتر از افزایش چشمگیر آن، آنچه که لایت کوین عرضه می‌کند، بسیار با ارزش است. درست است که لایت کوین به عنوان برادر جوان‌تر بیتکوین تصور می‌شده، اما هدف آن به مراتب بیشتر از این رشد کرده است. در طول سال گذشته، لایت کوین بارها و بارها برای نشان دادن وسعت و توانایی ارزهای رمزنگاری ریسک کرده است. لایت کوین یکی از اولین‌هایی بود که Segwit را پیاده‌سازی کرد و همچنین با موفقیت مبادله اتمی را تست نمود و فعالانه به دنبال این است که شبکه لایتینگ را به سیستم خود اضافه کند.

به طور کلی وظیفه هر دیجیتال والت یا کیف پول الکترونیک، مهیا کردن امکان نگهداری، دریافت و پرداخت پول های دیجیتال برای صاحبش میباشد. دقیقا مانند نرم افزار های بانکی که به صورت متداول از آن ها در سایت رسمی بانک ها یا بصورت نرم افزار های موبایلی استفاده میکنیم.

به صورت خیلی ساده، همه والت های دیجیتال به شما یک شماره حساب میدهند که برای دریافت پول مورد نظرتان آن را به واریز کننده میدهید، و یا موقع پرداخت میتوانید در والت، شماره حساب دریافت کننده را بزنید. همچنین موجودی و لیست دریافت و پرداخت هایتان را  ببینید، فقط تفاوت دنیای کریپتو ها در مفهموم غیر متمرکز و عدم وابستگی به یک سازمان مشخص میباشد که در بحث های دیگر به آن پرداخته شده است.

دقیقا همانطور که شما نمیتوانید شماره حساب بانک صادرات رو به یک نفر که قصد پرداخت دلاری به شما دارد بدهید، پس شماره حساب بیتکوین رو باید به کسی بدهید که میخواهد به شما بیتکوین پرداخت کند، مثل یک صرافی آنلاین که دارید ازش بیتکوین می خرید.

از نظر فنی هر والت برای ارتباط با بلاکچین باید دارای یک کلید خصوصی (Private Key) و یک کلید عمومی (Public key) باشد، تا بتواند تراکنش انجام بدهد. تراکنش ها با کلید خصوصی امضاء میشوند، تا شبکه درستی تراکنش رو تائید یا رد کند، و سپس رکورد تراکنش در بلاکچین اضافه شود.

کیف پولی خوب است که ویژگی های زیر را داشته باشد.

باید به شما امکان مدیریت کلید های خصوصی تان را بدهد

.باید با سیستم عامل و دستگاه های مختلف سازگار باشد و روی معروف ترین آن ها اجرا شود.

استفاده از آن باید ساده باشد و شما را گیج نکند

.باید دارای قابلیت پشتیبانی گیری و وارد کردن فایل پشتیبان باشد

باید جامعه گسترش دهنده و برنامه نویسان آن فعال باشد تا اگر مشکلی در آن وجود داشت به سرعت رفع شود.

.یکی  از والت های معتبر ایرانی برای نقل وانتقال لایت کوین  کیف پول سرمایکس است.


 

1- کیف پول های دسکتاپ لایت کوین

Litecoin Core

Litecon Core  کیف پول رسمی لایت کوین است که در وبسایت رسمی آن نیز عرضه شده است. استفاده از این کیف پول رایگان است و زمانی که شروع به استفاده از آن کنید، کامپیوتر دسکتاپ شما، تبدیل به کیف پول لایت کوین  می شود که کلید های خصوصی در آن نگهداری می شود.البته به یاد داشته باشید که این کیف پول با کل بلاک چین ارتباط بر قرار می کند بنابراین زمان و ترافیک زیادی برای دانلود داده ها مصرف می شود که ممکن است زمان زیادی(حتی چند روز) صرف شود. کیف پول Litecoin Core  برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است.


کیف پول دسکتاپ Electrum-LTC

اگر می خواهید که از شر کیف پول سنگین و حجیم Litecoin Core خلاص شوید، کیف پول electrum-LTC انتخاب بسیار خوبی است . Electrum-LTC  کیف پول دسکتاپ برای لایت کوین است که مانند Litecoin Core  نیازی نیست که تمام بلاک چین را برای استفاده از آن دانلود کنید.مانند کیف پول های معرفی شده دیگر این کیف پول را هم می توانید با استفاده از عبارت ۱۲ کلمه ای seed بازیابی کنید و همچنین قابلیت SegWit که در افزایش سرعت انجام تراکنش ها موثر است نیز فعال می باشد و یک قابلیت دیگری که این کیف پول دارد این است که می توانید آدرس خود را منجمد کنید. به این معنی که دیگر نمی توانید تا زمان فعال بودن این قابلیت از آدرس کیف پول منجمد شده سکه برای دیگران بفرستید. این کیف پول برای سیستم عامل های ویندوز، مک او اس ایکس و لینوکس در دسترس است.کیف پول دسکتاپ Exodus

Exodus  یک کیف پول رایگان دسکتاپ است. این کیف پول امکان نگهداری چند نوع ارز از جمله لایت کوین را در کامپیوتر دسکتاپ شما دارد. از نظر رابط کاربری، با توجه به این که این کیف پول توسعه دهندگان فعالی دارد، می توان آن را بهترین کیف پول لایت کوین از نظر طراحی دانست و البته که از نظر قابلیت های دیگر هم حرف های زیادی برای گفتن دارد.

مهم ترین ویژگی استفاده از کیف پول Exodus سادگی در استفاده از آن و در عین حال، حرفه ای بودن آن است. می توانید با یک کلیک و وارد کردن عبارت ۱۲ کلمه ای کیف پول خود را بازیابی کنید. علاوه بر این ها، کیف پول Exodus نقش یک صرافی دسکتاپ را هم برای شما بازی می کند و می توانید یک ارز دلخواه در کیف پول خود را به ارز دیگری تبدیل کنید. نرم افزار کیف پول Exodus برای سیستم عامل های مک، لینوکس و ویندوز در دسترس است.

کیف پول سخت افزاری TREZOR

TREZOR و Ledger Nano S همیشه دو رقیبی بودندن که با هم مورد مقایسه قرار می گرفتند. TREZOR قدیمی تر است و محصول شرکت SatoshiLabs در کشور چک است. از نظر امنیت و استفاده این دو کیف پول تقریبا مشابه هم هستند و تفاوت کمی در آن ها دیده می شود و بیشتر تفاوت آن ها ظاهری است به طوری که Ledger Nano S با توجه به جنس ساخت بدنه، که از فلز می باشد، از مقاومت بیشتری برخوردار است.

این کیف پول یک نمایشگر کوچک OLED دارد که یک پین کد ۹ رقمی تصادفی به همراه عبارت ۲۴ کلمه ای seed را نشان می دهد تا از این طریق بتوانید اعتبارات خود را در آن ایمن نگهداری کنید. این کیف پول در سه رنگ سفید، خاکستری و مشکی در دسترس است

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس یکی از کیف پول های مطرح موجود است و از ارز لایت کوین هم پشتیبانی می کند. اگر تعداد سکه های لایت کوین شما زیاد است، استفاده از این نوع کیف پول هوشمندانه و ایمن است و نه تنها به شما امکان کنترل کلید های خصوصی بلکه امکان کنترل آن ها را در محیط آفلاین می دهد. این کیف پول سخت افزاری یک نمایشگر OLED، قابلیت کلید seed پشتیبان و پین کد دارد که از طریق این موارد می توانید در صورت بروز هر مشکلی برای دستگاه کیف پول به همراه سکه هایش را بازگردانی کنید

.

کیف پول موبایل LoafWallet

کیف پول LoafWallet اولین کیف پول مخصوص iOS برای لایت کوین است. البته در حال حاضر این کیف پول برای گوشی و تبلت های اندرویدی هم در دسترس است اما تنها ارزی که می توانید در این کیف پول نگهداری کنید، لایت کوین است. از این رو می توان آن را کیف پول مخصوص لایت کوین دانست که توسط سازنده ارز لایت کوین یعنی چارلی لی، ساخته شده است.

مانند دیگر کیف پول های HD قابلیت بازیابی کیف پول با داشتن عبارت ۱۲ کلمه ای seed در این برنامه هم وجود دارد. امکان خرید لایت کوین از طریق صرافی آنلاین کوین بیس در این برنامه وجود دارد. این برنامه را برای اندروید و آی او اس می توانید به صورت رایگان دانلود کنید

کیف پول کاغذی Liteaddress

اگر با استفاده از کیف پول های کاغذی راحت هستید، می توانید از طریق وبسایت liteaddress.org یک کیف پول کاغذی برای لایت کوین های خود بسازید. این وبسایت برای شما کلید های خصوصی و عمومی را در محیط آفلاین می سازد و سپس می توانید آن را بر روی یک کاغذ چاپ کنید.

کیف پول کاغذی ارزان ترین و ایمن ترین کیف پول نسبت به کیف پول های سخت افزاری است ولی اگر در زمینه استفاده از آن اطلاعاتی ندارید، ممکن است کار کردن با آن کمی سخت باشد

.


آدرس سایت

برای این که بتوانید از آخرین اخبار و بروز رسانی‎های صورت گرفته در باره ‏ی لایت کوین مطلع شوید، می‏توانید به سایت رسمی این ارز با آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://litecoin.com/

ثبت نظر

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

نظرات کاربران

streamline
هفت روز هفته، در 24 ساعت شبانه‌روز پاسخگوی شما هستیم
call icon تماس با پشتیبانی