آدرس کیف پول در دنیای ارزهای دیجیتال قابل توجه است و مربوط به آدرس کیف پول ارز دیجیتال در نرم‌افزارهایی همچون تراست ولت می‌شود که وظیفه نگهداری و ذخیره‌ی دارایی‌های دیجیتال ما را بر عهده دارند.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال مجموعه‌ای از اعداد و حروف است که به صورت تصادفی کنار هم قرار گرفته‌اند و امکان ارسال و برداشت رمزارز را برای دارندگان کیف پول آن ارز دیجیتال فراهم می‌کند. به همین دلیل است که آدرس کیف پول ارز دیجیتال نقش قابل توجهی دارد و لازم است که در صورت نیاز، با خواندن چنین مقالاتی به درک خوبی از آن دست پیدا کنیم.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

آدرس کیف پول

همان‌طور که گفته شد، آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیزی شبیه به شماره‌حساب بانکی است، عبارتی تشکیل شده از عددها و حروف انگلیسی که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند و شامل 24 تا 40 کاراکتر می‌شود. البته لازم به ذکر است که این تعداد کاراکتر برای آدرس کیف پول در هر پلتفرم اندکی با دیگری متفاوت است. از آدرس کیف پول ارز دیجیتال به طور خلاصه برای واریز و برداشت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود که در عین سادگی، نیاز به رعایت یکسری نکات دارد تا از بروز مشکل و از بین رفتن دارایی‌ها جلوگیری شود.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما چیزی شبیه به عبارت 1A1zP1eP5QGefi2DMP***5SLmv7DivfNa است. این نشانی (یا کلید) عمومی به حساب می‌آید، بدان معنی که شما می‌توانید آن را در اختیار دیگران قرار دهید تا ارز دیجیتال به حساب شما واریز کنند. لازم به ذکر است که شما نیازی به حفظ یا یادداشت این آدرس ندارید، صرفاً کافی است که هر زمان که نیاز به واریز یا برداشت ارز دیجیتال داشتید، آن را کپی کنید و در اختیار دیگران یا صرافی قرار دهید.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

آدرس کیف پول کریپتو

برای انجام تراکنش‌های مختلف بر بستر بلاک‌چین و به طور ساده‌تر واریز و برداشت ارزهای دیجیتال، لازم است که کاربرد کیف پول ارز دیجیتال خود و آدرس آن را بداند. نشانی کیف پول به عنوان یک واسط بین شما و شبکه‌ای که در آن به معامله مشغول هستید عمل می‌کنید، بدان معنی که اگر شما بخواهید اتریوم واریز یا برداشت کنید، باید آن را بر بستر شبکه اتریوم انجام دهید که آدرس کیف پول مخصوص به خود را دارد. به طور کلی، کارهایی مانند انتقال رمزارز از کیف پول شما به آدرس دیگری در شبکه بلاک‌چین نیازمند داشتن آدرس کیف پول است. همچنین با دادن آدرس کیف پول ارز دیجیتال موردنظر خود به دیگران، آن‌ها می‌توانند آن ارز دیجیتال را به حساب شما واریز کنند. در خصوص آدرس کیف پول، لازم است بدانید که یک آدرس چه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می‌دهد:

 • مربوط به کدام پلتفرم است؟
 • کدام ارز دیجیتال در آن نگهداری می‌شود؟
 • مقصد نهایی کیف پول کجا و در کدام پلتفرم است؟
 • والت آدرس موردنظر نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری است؟

همچنین لازم به ذکر است که هر کیف پول ارز دیجیتال شامل کلید‌های خصوصی و عمومی و عبارت بازیابی می‌شود که شرح هر کدام از آن‌ها به صورت زیر است و لازم است که نسبت به کارایی هر کدام از آن‌ها آگاهی لازم را داشته باشید:

 • کلید عمومی کیف پول: کلید عمومی آدرس کیف پول عمومی ارز دیجیتال شما است که می‌توانید آن را اختیار دیگران یا صرافی قرار دهید که بتوانند برای شما ارز دیجیتال ارسال کنند. این آدرس همانند شماره‌حساب بانکی شما عمل می‌کند و هر کسی که آن را در اختیار داشته باشد می‌تواند برای شما ارز دیجیتال واریز کند.
 • کلید خصوصی کیف پول: کلید خصوصی نوعی رمز برای آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما است که تنها باید در اختیار خودتان قرار گیرد. این کلید بسیار مهم است چرا که هر کسی که آن را داشته باشد می‌تواند از کیف پول شما ارز دیجیتال برداشت کند. این کلید خصوصی زمانی به کار شما می‌آید که نیاز باشد در یک شبکه دیگر از کیف پول خود استفاده کنید. بهترین راه برای نگهداری از این کلید، یادداشت کردن آن روی کاغذ و نگهداری آن در جای امنی است. همان‌طور که گفته شد، اگر کسی این رمز را در اختیار داشته باشد، می‌تواند از کیف پول شما ارز دیجیتال برداشت کند.
 • رمز عبور کیف پول: رمز انواع کیف پول ارز دیجیتال مانند رمز عبور همراه بانک کارت‌بانکی شما عمل می‌کند. این رمز فقط برای استفاده در یک پلتفرم خاص کاربرد دارد و در واقع تنها می‌توانید از آن در پلتفرم مربوط به آن کیف پول استفاده کنید. در صورتی که بخواهید آدرس کیف پول خود را به پلتفرم ارائه‌دهنده کیف پول دیگری انتقال دهید، باید از کلید خصوصی خود برای ورود و استفاده از آن استفاده کنید.

آدرس کیف پول در کجا قرار دارد؟

هر ارز دیجیتال در شبکه‌ی به خصوصی میزبانی می‌شود و هر شبکه در کیف پول‌های به خصوص پشتیبانی می‌شود. برای مثال، اگر بخواهید ارزهای دیجیتالی که در شبکه اتریوم میزبانی می‌شوند را واریز و برداشت کنید، باید از کیف پولی استفاده کنید که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند. کیف پول ارز دیجیتالی مانند تراست ولت، از شبکه اتریوم در کنار دیگر شبکه‌های بلاک‌چینی پشتیبانی می‌کند و می‌توانید از آن استفاده کنید. برای پیدا کردن آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال موردنظر خود، باید روال زیر را دنبال کنید:

 1. روی ارز دیجیتال موردنظر در کیف پول انتخابی کلیک کنید.
 2. اکنون باید سه گزینه‌ی Send، Receive و Buy در مقابل شما قرار بگیرد.
 3. روی گزینه برداشت (Receive‏) کلیک کنید. اکنون آدرسی برای شما به نمایش درمی‌آید که همان آدرس کیف پول ارز دیجیتال موردنظر شما است.

چگونه از آدرس کیف پول استفاده کنیم؟

آدرس کیف پول ارز دیجیتال

پس از کلیک روی گزینه برداشت، شما با آن آدرس کیف پول عمومی ارز دیجیتال که امکان واریز رمزارز از طرف صرافی یا کاربر دیگری را به آن آدرس ممکن می‌کند روبه‌رو می‌شوید. برای ارسال ارز دیجیتال از طرف کاربر یا صرافی به آدرس کیف پول شما، نیاز است که اقدامات زیر را دنبال کنید: (در مثال زیر یک صرافی ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است)

 1. در صرافی ارز دیجیتال موردنظرتان، روی کیف پول در آن صرافی کلیک کنید.
 2. در پنجره‌ی باز شده، ارز دیجیتال موردنظرتان که قصد انتقالش دارید را انتخاب کنید و روی گزینه ارسال (Send) کلیک کنید.
 3. آدرس کیف پول ارز دیجیتال گیرنده (در این مثال شما) را در بخش Recipient Address وارد کنید و سایر اطلاعات را نیز پر کنید.
 4. مقدار ارز دیجیتالی که می‌خواهید به کیف پول ارسال کنید را در باکس پایین وارد کنید.
 5. روی گزینه Next بزنید.
 6. پس از تائید اطلاعات، روی گزینه ارسال کلیک کنید.

نکات مهم در هنگام انتخاب کیف پول و استفاده از آدرس‌ها

انتخاب کیف پول مناسب و ایمن از اهمیت بالایی برخوردار است و لازم است که نسبت به انتخاب کیف پول درست حساسیت به خرج دهید. برای اطمینان از امن بودن یک کیف پول می‌توانید به نکته‌های مختلفی توجه کنید. اینکه کیف پول موردنظر چه تعداد دانلود و نصب دارد، یا به عبارتی، کیف پول موردنظر چه تعداد کاربر دارد چرا که کم بودن میزان استفاده از یک کیف پول، نشان کم اعتبار بودن آن کیف پول است.

پس از آن، باید در هنگام استفاده از آدرس کیف پول نیز به نکات قابل توجهی دقت کنید. برای مثال، شما در صرافی ارز دیجیتال موردنظر خود مقداری اتریوم خریداری کرده‌اید و حالا می‌خواهید که آن را به کیف پول ارز دیجیتال شخصی خود ارسال کنید. زمانی که در کیف پول روی گزینه برداشت کلیک می‌کنید و آدرس کیف پول خود را دریافت می‌کنید، در پایین آن در یک پرانتز شبکه مبتنی بر آن ذکر شده است. برای اتریوم شبکه خود اتریوم (ETH) است. در هنگام انتقال از صرافی و وارد کردن آدرس کیف پول، باید شبکه را دقیقاً همان شبکه‌ای انتخاب کنید که در آدرس کیف پول ذکر شده است، زیرا اگر شبکه اشتباه انتخاب کنید، ممکن است دارایی شما از بین برود.

جمع‌بندی

آدرس کیف پول ارز دیجیتال مانند شماره‌حساب بانکی شما است که باید آن را بدانید. شما می‌توانید شماره کارت‌بانکی خود را به دیگران بدهید تا برای شما پول واریز کنند. کلید عمومی کیف پول هم چنین کاربردی دارد، شما می‌توانید آن را از پلتفرم کیف پولی که استفاده می‌کنید دریافت و در اختیار دیگران قرار دهید تا برای شما ارز دیجیتال واریز کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که کلید خصوصی و رمز عبور کیف پول شما باید مخفی بماند. تنها کسی که باید این دو کد را داشته باشد یا به آن دسترسی داشته باشد، فقط خود شما هستید.