پس از عرضه اتریوم، این شبکه بلاک چینی در مدت کوتاهی توجهات زیادی را به خود جلب کرد و به میزبانی برای برنامه‌های غیرمتمرکز تبدیل شد. با این حال با گذر زمان و گسترش استفاده از ارز‌های دیجیتال، مشکلات اتریوم از جمله مقیاس‌پذیری ضعیف و افزایش کارمزد‌ها دیده شده است و در نتیجه این فرصت برای دیگر شبکه‌های مشابه اتریومی فراهم شده است تا با ارائه ویژگی‌های بهتر، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند.

سولانا از جمله این شبکه‌ها است که علاوه بر پشتیبانی از قرارداد‌های هوشمند، با ارائه تراکنش‌های سریع و کم کارمزد طی سالیان گذشته میزبان بسیاری از برنامه‌ها و پروژه‌های غیرمتمرکز بوده است. با توجه به فرصت‌های رشد قیمتی، سولانا از جمله پروژه‌های جذاب بازار به شمار می‌رود که در میان سرمایه‌گذاران ایرانی نیز طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم تا آینده سولانا و برخی پیش‌بینی‌های قیمت سولانا را بررسی کنیم.

بررسی آینده سولانا در سال 2024

آینده ارز سولانا

در زمان پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال، شبکه بلاک چینی و کاربرد‌های آن ها اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. پیشرفت و گسترش بلاک چین سولانا، می‌تواند اثرات مستقیم قیمتی بر توکن آن داشته باشد و بنابراین اگر این شبکه عملکرد خوبی داشته باشد، توکن سولانا نیز فرصت‌های بیشتری برای رشد قیمتی خواهد داشت.

شبکه بلاک چینی سولانا مزایا و ویژگی‌های مثبت مختلفی دارد. سولانا تراکنش‌های بسیار سریع را با کمترین هزینه تراکنش در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها ارائه می‌دهد. کارمزد پایین، امنیت و سرعت بالا سولانا باعث شده است تا بسیاری از توسعه‌دهندگان بلاک چینی این شبکه را برای فعالیت خود انتخاب کنند و در مقایسه با دیگر شبکه‌های رقیب اتریوم، اکوسیستم سولانا عملکرد بهتری در جذب سریع توسعه‌دهندگان و برنامه‌ها داشته است.

با وجود کاهش قیمتی شدید توکن سولانا در سال 2023، اکوسیستم آن همچنان فعال و با برنامه‌های کاربردی جدید رشد کرده است. سولانا همچنین گوشی هوشمند خود را نیز عرضه کرده است و با شرکت‌های مختلفی همکاری دارد.

در نتیجه رشد مداوم اکوسیستم و ویژگی‌های جذاب، قیمت سولانا تقریباً یک سال پس از عرضه در اواسط سال 2021 افزایش‌های شدید را تجربه کرد و در مدت چند ماه، از محدوده 1 دلار به بیش از 258 دلار رسید. با این حال این افزایش قیمتی و رشد اکوسیستم سولانا بدون مشکل و چالش نبود. با وجود مزایای مختلف، کارمزد‌های پایین به یکی از مشکلات اصلی شبکه سولانا تبدیل شده است.

به دلیل کارمزد‌های کم، امکان فعالیت‌های مخرب و افزایش بار شبکه فراهم شده است و این فعالیت‌های مخرب طی سالیان گذشته بار‌ها منجر به قطعی شبکه و ایجاد مشکلات در پردازش تراکنش‌ها شده است. قطعی‌هایی که برخی زمان‌ها به چندین ساعت نیز به طول انجامیده است و اثرات مخرب خود را برای قیمت سولانا و شبکه آن داشته است.

به همین دلیل، یکی از تمرکز‌های اصلی تیم سولانا در طی سال 2023 و 2024، افزایش امنیت و ارائه راهکار برای افزایش فشار بر شبکه است تا از رخ دادن دوباره این مشکلات جلوگیری کنند.

با مشاهده بهبود در این بخش، سولانا باری دیگر می‌تواند با ویژگی‌های جذاب خود توجه فعالان اکوسیستم غیرمتمرکز را به خود جلب کند و باری دیگر شاهد رشد این شبکه بلاک چینی محبوب باشیم. سولانا هم اکنون نیز میزبان برخی از برنامه و توکن‌های محبوب غیرمتمرکز است، برنامه و پروژه‌هایی که در فرصت مناسب می‌توانند به افزایش قیمتی هرچه بیشتر توکن سولانا کمک کنند.

بررسی آینده سولانا

تیم توسعه سولانا فعال هستند و به توسعه و رفع مشکلات سولانا طی ماه‌های آینده ادامه خواهند داد، خبری که برای سرمایه‌گذاران این پروژه مثبت است و نشانه‌ای از احتمال افزایش قیمتی این توکن در آینده نزدیک است.

تحلیلگران changelly نیز روند مثبتی قیمتی را برای سولانا پیش‌بینی می‌کنند و بر این باور هستند که این ارز دیجیتال تا پایان سال 2023 می‌تواند به 21.74 دلار نیز رشد داشته باشد. روند مثبتی که در سال 2024 نیز ادامه پیدا می‌کند و قیمت به 33.79 دلار افزایش دارد.

پیش‌بینی coincodex با وجود در نظر گرفتن کاهش قیمتی سولانا به 18.05 دلار، اوج قیمتی این ارز دیجیتال در سال 2024 را 130.62 دلار پیش‌بینی می‌کند. تحلیلگر ambcrypto نیز دید مثبتی برای آینده قیمتی سولانا دارد و قیمت این ارز در سال 2024 را بین 35 تا 48 دلار پیش‌بینی می‌کند.

در تحلیل coinpedia نیز پیش‌بینی شده است که سولانا تا پایان سال 2024 می‌تواند به 85.54 دلار رشد داشته باشد. رشد شدیدی که تحلیلگر cryptonewsz نیز آن را پیش‌بینی، اما اوج قیمتی را 58.87 دلار اعلام می‌کند.

سرمایه‌گذاری در سولانا

با وجود برخی چالش‌ها و مشکلات، شبکه سولانا همچنان از محبوبیت زیادی در بازار ارز‌های دیجیتال برخوردار است و ویژگی‌های جذاب آن، این فرصت را برای توکن آن فراهم می‌کنند تا افزایش‌های قیمتی را تجربه کند. با این حال علاقه مندان به خرید و سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال مهم است توجه داشته باشند که سولانا کاهش زیادی را طی سال 2022 و 2023 تجربه کرده است و بازگشت به محدوده‌های قیمتی بالا بدون ایجاد شرایط مثبت در بازار و بیت کوین بسیار دشوار است.

بنابراین بسیاری از پیش‌بینی‌های عنوان شده، تا حد زیادی به عملکرد قیمت بیت کوین و قیمت ارز دیجیتال در سال 2024 بستگی دارد. علاوه بر آن، بازار ارز‌های دیجیتال تا به امروز بار‌ها برخلاف پیش‌بینی و تحلیل‌های عنوان شده حرکت کرده است و به همین دلیل خریداران سولانا باید دقت کافی را داشته باشند و از اهمیت مدیریت سرمایه و ریسک غافل نشوند.