در اواخر سال ۲۰۰۸ شخصیتی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را در هالووین ارائه داد. در حالی که ساتوشی ناکاموتو به وضوح معروف ترین شخصیت ناشناس در فضای ارزهای دیجیتال است، در روزهای ابتدایی افراد مرموز و ناشناس دیگری نیز در فضای بلاک چین وجود داشتند.

افراد ناشناس تاثیرگذار بر صنعت ارزهای دیجیتال

۱۰ سال پیش شخص یا گروهی از افراد که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده بودند، انقلابی ترین فناوری زمان حاضر را معرفی کردند. هیچ کس نمی داند ساتوشی ناکاموتو کیست و شکار این خالق اسرار آمیز بیت کوین مسئله زندگی بسیاری شده است. افراد زیادی هستند که ادعا می کنند ناکاموتو هستند، اما هیچ یک موفق به اثبات ادعای خود در جامعه ارزهای دیجیتال نشده اند.

علیرغم وجود این چهره ناشناس در فضای ارزهای دیجیتال، افرادی زیادی وجود دارند که ضمن مشارکت در اکوسیستم بلاک چین همچنان ناشناس باقی مانده اند. در ادامه به افراد ناشناسی که در فضای رمزنگاری مشهور شده اند می پردازیم. تعدادی از از این شخصیت های ناشناس مانند ناکاموتو ناپدید شده اند و برخی از آنها هنوز در جامعه فعال هستند.

James A. Donald

جیمز دونالد (James A. Donald) یک شخصیت ناشناس کانادایی بود و اولین کسی بود که در مورد مقاله و وایت پیپر ساتوشی ناکاموتو اظهار نظر کرد و آن را نقد نمود. دونالد در مورد مقیاس پذیری چندین بار با ساتوشی بحث کرد و عنوان کرد که معتقد است بیت کوین به یک لایه صورتحساب نیاز دارد. دونالد گفت: ما به لایه ای از صورتحساب مالی بر روی بیت کوین نیاز خواهیم داشت و تا از تراکنش هایی به کوچکی یکصد هزارم بیت کوین که کوچک ترین واحد بیت کوین است، پشتیبانی کند.

در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۸، ناکاموتو کد منبع بیت کوین را جهت بررسی برای دونالد ارسال کرد. ناکاموتو اظهار داشت: من فایل اصلی را برای شما ارسال کردم. نظریه های بی شماری وجود دارد که ادعا می کند دونالد و ناکاموتو هر دو یک نفر هستند و خالق بیت کوین صرفا در طول این ایمیل ها با خود صحبت کرده است. با این حال بسیاری از نظریه های دونالد بی ارزش بودند و هرگز استفاده نشدند. جیمز دونالد سال ها است که دیگر با جامعه بیت کوین صحبت نکرده است.

Theymos

صاحب r/bitcoin، bitcointalk.org و صفحه en.bitcoin.it، تیموس را به شخصیتی مشهور در فضای ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. تیموس از همان سال های ابتدایی با بیت کوین درگیر بوده و در سالهای اخیر او را به سانسور شدید متهم کرده است. اتهامات سانسور، ناشی از بحث و جدل های زیادی است که در مورد مقیاس پذیری بیت کوین شده است و عنوان می شود که تیموس و سایر مدیران r/bitcoin دائما درخواست ها را در مورد افزایش اندازه بلاک بیت کوین مسدود می کنند.

هیچ کس نمی داند که تیموس چگونه این همه قدرت را در تمام وبسایت های مربوط به بیت کوین کسب کرده است. قبل از سال ۲۰۱۱، r/bitcoin چهار مدیر داشت و مالک آن، u/Atlaslgo(که اکنون حذف شده) مخالف سانسور بود. در ۱۹ جولای سال ۲۰۱۱، جامعه بیت کوین از این که u/Atlaslgo تصمیم به فروش r/bitcoin گرفته بود بسیار ناراحت شد. وی متقاعد شده بود تا آن را به تیموس واگذار کند. شخصیت ناشناس تیموس هنوز همان پورتال های وب محور بیت کوین را اداره می کند.

Artforz

شخصیت بدنام آرتفورز (Artforz)، با این نام مستعار در bitcointalk.org بین جولای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ظاهر شد. لازلو هانیچز (Laszlo Hanyecz) و آرتفورز دو نفری بودند که از دستگاه های استخراج GPU برای استخراج بیت کوین استفاده کردند. در جولای ۲۰۱۰ آرتفورز فارم استخراج خود به نام Artfarm را به دنیا معرفی کرد و مدعی شد در مدت ۶ روز ۱۷۰۰ بیت کوین استخراج کرده است. وی در ۱۱ فوریه ۲۰۱۲ به جامعه بیت کوین گفت: من تا اواخر تابستان ۲۰۱۱، ۲۴ دستگاه استخراج رادون ۵۹۷۰s داشتم.

بین تابستان ۲۰۱۰ تا آخرین باری که جامعه بیت کوین آرتفورز را در سال ۲۰۱۲ دید، وی متهم بود که بیشترین نرخ هش بیت کوین را در طول این سال ها در اختیار داشته است. به عنوان مثال در ۳ اکتبر ۲۰۱۰ اعلام شد که Artfarm، ۲۰ تا ۳۰ درصد نرخ هش را پردازش می کند. با این حال در ۲۵ آگوست سال ۲۰۱۱ آرتفورز ادعای دیگری داشت و گفت که فقط حدود ۱ درصد از قدرت پردازش شبکه را در اختیار داشته است. آرتفورز آخرین پیام خود را در فوریه ۲۰۱۲ نوشت و از آن زمان تا کنون اثری از وی نیست.

Sunny King

یکی دیگر از افراد ناشناس و با سابقه ای جالب در فضای ارزهای دیجیتال، برنامه نویس و توسعه دهنده نرم افزار، Sunny King است. وی خالق پیرکوین است. کینگ به عنوان پدر الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) شناخته می شود، زیرا پیرکوین اولین سیستم ترکیبی اثبات سهام و اثبات کار را داشت. این مهندس بلاک چین ناشناس نه تنها پیرکوین را ایجاد کرد، بلکه پروژه پرایم کوین را نیز ایجاد کرده است که از مکانیسم اثبات کار استفاده می کند، در حالی که همزمان به جستجوی اعدااد اصلی می پردازد.

مفهوم اثبات سهام کینگ که در پیرکوین استفاده شده، الهام بخش بسیاری دیگر از پروژه های بلاک چینی است که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کنند. خالق پیرکوین برای مدتی ناپدید شده بود اما اخیرا با پروژه بلاک چینی دیگری به نام Vee.tech بازگشته است.

Rat4

پس از ارائه پیرکوین، افرادی که سعی در استفاده و ارتقاء الگوریتم اثبات سهام داشتند بسیار برجسته شدند. در اوایل سال ۲۰۱۴، توسعه دهنده ناشناسی با نام مستعار Rat4 نسخه دوم اثبات سهام را طراحی و ارائه داد. Rat4 و بلاک کوین آغازگر این ایده بودند و بسیاری دیگر از کوین های PoS از آن پیروی کردند. طبق آنچه در گیتاب بلاک کوین مشخص است، کدبیس Rat4 در بیشتر ارزهای امروزه استفاده می شود. پس از بلاک کوین، اکنون صدها ارز با الگوریتم اثبات سهام وجود دارند که از دو نوع اجماع استفاده می کنندT یکی BFT PoS و دیگری PoS زنجیره ای. BFT از روش اعتبار سنج هایی استفاده می کند که به طور تصادفی اختصاص می یابد، در حالی که PoS بر اساس زنجیره، از الگوریتم شبه تصادفی استفاده می کند که در یک بازه زمانی مشخص یک اعتبار سنج را انتخاب می کند.

Brandon Chez

براندون چز (Brandon Chez) که صاحب سایت کوین مارکت کپ است برای سال ها ناشناس بود، تا اینکه سایتش توسط مجله وال استریت در ژانویه ۲۰۱۸ معرفی شد. از آن زمان وبسایت Coinmarketcap.com به سرعت رشد کرد و جزو وبسایت های برتر ارز دیجیتال شد. اما هیچ کس نمی دانست چه کسی واقعا پشت این وبسایت قرار دارد. چز و کینگ، دو شخصیت ناشناس فضای ارزهای دیجیتال، اخیرا در کنفرانسی به نام The Capital در مورد الگوریتم اثبات سهام، بیت کوین و محاسبات کوانتومی با یکدیگر به بحث پرداختند.

Cobra

کبرا برای پیروان توییتر خود توضیح داد: “من امروز سهام Bitcoin Cash را افزایش داده ام.”

کبری (Cobra)، مالک درگاه bitcoin.org و چهره ای بسیار جنجالی در این فضاست. وی در حال حاضر در انجمن ردیت فعال است و یک حساب کاربری نیز در توییتر دارد. اظهارنظرهای وی در سال گذشته باعث شد که به کبری لقب دو قطبی داده شود، زیرا او در مناسبت های مختلف از بیت کوین کش تعریف می کند و بارها نیز شبکه را تخریب کرده است. وی در توئیتر عنوان کرد:

بلاک استریم می خواهد بر بیت کوین غالب شود، دقیقاً همانگونه که nChain بیت وین کش را در اختیار گرفته است. مراقب شرکت هایی باشید که در تلاشند تا خود را به جامعه ارزهای دیجیتال بچسبانند.

در یک مقطع زمانی، کبرا از جامعه ارزهای دیجیتال و همکاران bitcoin.org درخواست کرد تا اظهارات ساتوشی ناکاموتو را در وایت پیپر بیت کوین تغییر دهند. فرد ناشناس دیگری نیز تغییر فوری در الگوریتم اثبات کار بیت کوین را به عنوان راه حلی برای رشد استخرهای استخراج پیشنهاد کرد. کبرا همچنان توییت های جنجالی را منتشر می کند و همچنان در صنعت رمزنگاری شناخته شده باقی مانده است.

افراد ناشناس دیگری نیز در جامعه ارزها یدیجیتال وجود دارند که تاثیرات مثبت یا منفی را بر جامعه داشته اند. با این حال هیچ یک از آن ها هنوز شناسایی نشده اند که بتوان به آنها تبریک گفت یا آنها را سرزنش کرد، زیرا بسیاری از این افراد، مانند ساتوشی ناکاموتو، ناپدید شده اند یا همچنان ناشناخته مانده اند.