فاکتور اطلاعات مالی حالت ذهن است، که از یک راه مشخص و انجام کارهایی خاص ثروت و فراوانی را به زندگی شما جذب می کند.این ماتریکس IQ بر اساس پرفروش ترین کتاب و دی وی دی جیمی مکینتایر است با عنوان “چیزی که من در مدرسه یاد نگرفتم اما کاش یاد گرفته بودم”.

در داخل این دی وی دی و کتاب، جیمی درباره استراتژی های مالی و تکنیک هایی که به شما در ایجاد آزادی مالی کمک می کند، صحبت می کند.کتاب و دی وی دی جیمی شامل گستره وسیعی از مباحث ایجاد ثروت است که به سادگی نمیتوان همه را در یک نقشه پوشش داد.

به هر حال،هدف از این بحث،شناسایی برخی از استراتژی های کلیدی و تکنیک هایی است که جیمی برای رها کردن خود از دست  بدهی ۱۵۰،۰۰۰ دلاری اش انجام داد و در نهایت راه را هموار کرد.همانطور که از طریق این اطلاعات پیشرفت می کنید،خواهید دانست که ویژگی های یک مدیر پولی صالح و بی کفایت چیست؟ذهنیت موفق و شکست پذیر چیست؟چگونه می توان اعتقادات محدود کننده ای را که ممکن است پتانسیل درآمد پول شما را خراب کند از بین برد؟و دستورالعمل هایی برای طراحی راه هایی که شما را به اهداف مالی تان میرساند.

علاوه بر این، نقشه ذهنی، برخی از دانش ها و استراتژی های مالی ساده ای را که به شما در ایجاد ثروت دراز مدت کمک می کند، مختل می کند، در حالی که جیمی با مشخص کردن استراتژی های روزانه ی خود مبلغ فوق العاده ای پول را بدست میاورد.

فهرست مقاله

ذهن مالی هوشمند

جیمی زمانی راه سخت را آموخت که متوجه شد که اقدامات خاصی وجود دارد که مدیران پولی صالح برای ساخت مقادیر زیادی از ثروت و فراوانی مالی انجام‌ میدهند.این به طور طبیعی منجر به درک تفاوت های بین ذهنیت های مالی موفق و فقیر مالی این جهان شد.

این دو یافته در کنار هم نشان داد که موفقیت مالی ما بسیار تحت تأثیر باورهای اساسی در مورد پول است.فرضیه این است که اگر ما به داشتن اعتقادات محدود نسبت به پول ادامه دهیم،از عواقب مخرب نیرو های این ذهنیت خود رنج خواهیم برد که مانع از رسیدن به قله آزادی مالی ما نیز میشود.

ویژگی های مدیر مالی صالح

این فهرست ویژگی ها ی کسانی است که سابقه طولانی اثبات شده در مورد به دست آوردن مقدار زیادی پول دارند.

برنامه ی اقدام داشته باشید

افرادی که هوش مالی دارند، یک طرح مالی جامع از فعالیت ایجاد می کنند که هر روزه آنها را مدیریت و اجرا می کند.

۱۰٪ درآمد را ذخیره کنید

افرادی که هوش مالی دارند، حداقل ۱۰ درصد از درآمد حاصل از پول خود را صرفه جویی می کنند و از آن برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می کنند یا پول خود را برای سود بلندمدت نگه داری میکنند.

کم کردن هزینه های خرید

افرادی که هوش مالی دارند، بار مسئولیت را درک می کنند و میدانند که چگونه می توانند ثروت بلند مدت خود را افزایش دهند.از این رو، آنها هزینه های خرید را به حداقل می رسانند.با این حال، اگر آنها باید چیزی را خریداری کنند، قبل از تصمیم گیری خرید، بهترین و کمترین قیمت را جستجو خواهند کرد.اغلب این گونه خرید ها از سود حاصل از سرمایه گذاری هوشمند خریداری می شود.

اهداف بلند مدت و کوتاه مدت پول را تنظیم کنید

اهداف پولی با یک برنامه موثر دست یافتنی میشوند.اهداف به این افراد هر دو هدف کوتاه مدت و بلند مدت را ارائه می دهد که در طول روز آنها را متمرکز می کند.

پول را استراتژیکی صرف کنید

هر خریدی که افراد باهوش مالی انجام می دهند، به دقت مورد توجه قرار می گیرد.مدیران پولی بزرگ، پیامدهای دراز مدت حتی کوچکترین خرید ها را درک می کنند.آنها می دانند که انباشت خرید های کوچک به ظاهر ناچیز، معمولا به عواقب درازمدت منجر می شود که یا به بدهی های خود اضافه می کنند یا فرصت هایی برای کسب سود را از بین میبرند.افراد دارای هوش مالی توانایی فریبکارانه ی دیدن آینده را دارند.با استفاده از اقدام پیش بینی برای کمک به شناسایی عواقب احتمالی که می تواند به طور بالقوه حاصل هر تصمیم گیری پولی باشد، آنها تعیین می کنند که آیا نتایج قابل توجیه است یا خیر.اگر سود بلند مدت نتیجه نداشته باشد،اقدامات بعدی خود را، پس از تصمیم گیری دقیق،انجام میدهند.

پیشنهاد مشاوره مالی حرفه ای را دنبال کنید

افراد با هوش مالی میدانند که همه چیز را نمیدانند.از این رو آنها به دنبال مشاوره حرفه ای هستند که سابقه طولانی موفقیت مالی داشته باشد.

تعامل با مدیران پولی موفق

برای تبدیل شدن به یک مدیر پولی بزرگ، باید یاد بگیرید که ویژگی ها، عادت ها و آداب روزانه کسانی را که پیش از شما موفق بوده اند، جذب کنید.به همین دلیل، مدیران پولی صالح باید با مدیران موفق پولی، تعامل و ارتباط برقرار کنند.آنها می دانند که از طریق هر تعامل، بینش ها و دانش های عمیق تر به دست می آید که می تواند برای تصمیم گیری های بعدی مفید باشد.

به یادگیری استراتژی های پولی جدید ادامه دهید

افرادی که هوش مالی دارند، هرگز یادگیری در مورد پول،سرمایهگذاری، اموال، سهام و غیره را متوقف نمیکنند.برای آنها پول بسیار طبیعی است به مانند هوایی است که تنفس میکنند.هر لحظه در طول روز آنها یا در حال گوش دادن به یک برنامه صوتی در مورد ثروت هستند، یا کتاب میخوانند،یا با دیگران درباره ی پول صحبت میکنند،یا در یک سمینار مالی شرکت میکنند،یا بخش مالی روزنامه را میخوانند و غیره.پول برای آن ها یک شیوه زندگی است، به همین دلیل آنها از لحاظ مالی موفق هستند.آیا پول برای شما یک شیوه زندگی است؟

ویژگی های مدیر مالی نامناسب

از طرفی دیگر، ما اکثریت افرادی داریم که می توان آنها را به عنوان مدیران مالی نامناسب نام برد.شناسایی کنید که آیا شما هم یکی از ویژگی های خرابکاری مالی زیر را دارید!

دائم در حال خرید اوراق قرضه هستند

مدیران پولی صالح از هزینه های خرید اجتناب می کنند.از سوی دیگر، مدیرانی که سواد مالی ندارند به نظر میرسد که به صورت مغناطیسی به سمت بدهی کشیده میشوند.

تمام پس انداز ها را را صرف می کنند

مدیرانی که سواد پولی ندارند در هر زمان که نیاز به چیزی دارند،پس اندازشلن را صرف میکنند و آن چیز را میخرند.آنها موجودات عاطفی هستند که از هزینه کردن و خرید کردن احساس خوبی بهشان دست میدهد.از اینرو، آنها از چک برگشتی به چک برگشتی دیگری زندگی خود را میگذرانند.هنگامی که پول می آید، آنها خرج می کنند.هنگامی که پول در دسترس نیست، یا هزینه های خود را حفظ می کنند یا عادت های خرج خود را بر روی کارت های اعتباری خود تغییر می دهند.

از اهداف و برنامه های پولی صرف نظر میکنند

مدیرانی که سواد پولی ندارند، اهمیت کافی برای داشتن پول در زندگی شان قائل نمیشوند، به همین دلیل آنها به سادگی از ایجاد اهداف و برنامه های مالی صرف نظر میکنند.

از داشتن مشاوره مالی حرفه ای صرف نظر میکنند

اول از همه، آنها اعتقاد ندارند که در مورد تصمیم گیری های مالی خود به کمک نیاز دارند.ثانیا، آنها نمیتوانند پول به یک مشاور مالی خوب بپردازند قبل از این که نتیجه اش را در حساب بانکی خود ببینند.متأسفانه جهان چنین کاری را انجام نمی دهد.آنها باید یاد بگیرند که برای بدست آوردن پول در دراز مدت باید پول زیادی صرف کنند.بسیاری از این افراد به توانایی خود برای پیروی از مراحل اقداماتی که برای کسب آزادی مالی ضروری هستند باور ندارند.در چنین مواردی، آنها فقط تعهد کافی در برابر اقدامات خود ندارند.

از تحصیل در زمینه ی مالی صرف نظر میکنند

مدیرانی که سواد مالی ندارند نیازی به دریافت آموزش مالی خوب نمیبینند.این ناشی از این اعتقاد است که به نظر نمی رسد پول را به عنوان یک عامل مؤثر در زندگی شان درک کنند.

دنباله رو دوستان و جمعیت هستند

برای یک مدیر پولی بی کفایت، هر نکته یک نکته ی خوب است.به همین دلیل است که برای آنها جمع آوری اطلاعات از طریق دوستان خود و بحث در مورد مسائل مالی،و به اشتراک گذاری نکات و داستان ها، غیر معمول نیست.نه تنها هر کس در این گروه ها دارای پس زمینه مالی ضعیف است، اما بدتر از آن این است که آنها توصیه های دوستان خود را کورکورانه دنبال می کنند بدون آن که تصمیم خود را مورد پرسش قرار دهند.ضعف این استراتژی این است که توده ها (که معمولا شامل دوستانشان است) ۹۶٪ متعلق به جمعیتی هستند که مدیران بی کفایتی هستند.بنابراین حتی اگر این مشاوره رایگان باشد، در بلند مدت هزینه های بیشتری به همراه خواهد داشت.آنها به سادگی فراموش می کنند که اگر عواقب طولانی مدت هر تصمیم را در نظر بگیرید، هیچ چیز مجانی نیست.

حق شناسی

جیمی اشاره می کند که مربی میلیونر او یک بار به او گفت: جیمی، اگر می خواهی موفق باشی، در اینجا چیزی است که من پیشنهاد می کنم انجام دهی.هر صبح وقتی از خواب بیدار می شوی، پنج چیز را پیدا کن که می توانی در زندگی خود بابت آن سپاسگزار باشی.شما ممکن است نیاز به آموزش برای تمرکز کردن بر آنچه که می توانید بابتش سپاسگزار باشید داشته باشید، زیرا بدون قدردانی شما هرگز ثروت واقعی را بدست نمی آورید.

ذهنیت شکست

از طرف دیگر، ما ذهنیت شکست محور داریم که بر اکثریت قریب به اتفاق جمعیت ما تاثیر می گذارد.در اینجا برخی از ویژگی های این نوع ذهنیت را که شما باید از آن ها اجتناب کنید را میگوییم.

انکار

جیمی اشاره می کند: من قبلا می گفتم: “من به پول علاقه ندارم – پول همه چیز نیست.”تا زمانی که مربی میلیونرم من به من گفت که من در حال انکار بودم.من نمیتوانستم معنی آنچه را که گفته بود بفهمم.او گفت: “جیمی، آیا فکر می کنی اگر بگویی که به پول علاقه مند نیستی، این امر به تو کمک می کند که به موفقیت مالی دست پیدا کنی؟”و من فکر کردم، “خب، نه، شاید نه.”زندگی در انکار یک قاتل خاموش است که تا زمانی که آن را ترک نکنید، به خراب شدن اوضاع مالی تان ادامه خواهید داد.

سرزنش و عذاب

وقتی کارها خوب پیش نمیرود، دیگران را مقصر ندانید.نه تنها افراد دیگر را سرزنش نکنید، بلکه شرایط را هم سرزنش نکنید.

جذب فراوانی مالی عمدی

گفته شده است: “اگر شما نتوانید برنامه ریزی کنید، شما به سادگی برنامه ریزی کرده اید که شکست بخورید”.در این بخش، ما در مورد راهکارهای ساده و در عین حال بسیار موثر بحث خواهیم کرد که به شما کمک خواهد کرد که زندگی خود را عمدا طراحی کنید و اهداف مالی خود را هدف قرار دهید.اول و مهمتر از همه، شما باید هدف خود را ایجاد کنید.ثانیا، شما باید اهداف موثر تعیین کنید تا شما را در مسیر قرار می دهد و به سمت مقصد خود حرکت کنید.و بالاخره، برای تبدیل شدن به شخصی که دارای هوش مالی است، شما باید همه چیز را یاد بگیرید تا به مهارت های بنیادینی که برای ایجاد فراوانی ثروت در زندگی ما ضروری است، تسلط یابیم.

هدف زندگی اولیه خود را تعیین کنید

هیچ آرزوی مالی دست یافتنی نیست اگر ابتدا اهدافمان را نشخص نکنیم.جیمی لیستی از سوالاتی را که باید از خودمان بپرسیم تا هدف زندگی ما را روشن کنیم را برای ما مطرح میکند.در اینجا لیستی از چهار سؤال که باید از خودتان بپرسید تا مشخص شود که چه هدفی دارید مطرح میشود.شما فقط در صورتی از این سواللت نتیجه دریافت میکنید که پایخ هایتان صادقانه باشد.

من در زندگی ام چه چیز را نمی خواهم؟

من در زندگی ام چه می خواهم؟

اولویت های من چیست؟

چه چالش هایی را در حال حاضر با خود دارم؟

هدف اصلی خود را روی کاغذ بنویسید

جیمی دستور میدهد: بیانیه ای بسیار کوتاه – عبارت، جمله ای، نه بیش از چند جمله -درباره ی ماهیت آنچه که می خواهید در  زندگی خود داشته باشید بنویسید.آزمون اسیدی برای هدف اصلی شما، فشار سنج داخلی شما است.وقتی آن را می نویسید، باید انرژی، شور و شوق، تعهد، حس «بله! این برای من است! “داشته باشید.اما اگر این را احساس نکردید هم، به نوشتن ادامه دهید.

اهداف مالی موثر تعیین کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، تعیین اهداف مالی موثر، فرآیندی است که توسط مدیران پولی صالح انجام می شود.چند روش برای تنظیم و ساختن اهداف وجود دارد.جیمی یک روش بسیار ساده و موثر را شناسایی می کند که شما می توانید برای ایجاد اهداف قدرتمند خود از آن استفاده کنید:

خاص بودن

هنگام تعیین اهداف خود کاملا خاص باشید و تنها از اظهارات مثبت کنونی استفاده کنید.

قابل اندازه گیری بودن

به عبارت دیگر، اهداف شما باید قابل سنجش باشند، به این معنی که شما باید بتوانید پیشرفت خود را نظارت کنید تا بتوانید موفقیت خود را اندازه گیری کنید.

تحقق گرای بودن

بدیهی است که اهداف باید در محدوده شرایط ما و منطق باشند.

قابل لمس بودن

هدف شما باید چیزی واقعی یا فیزیکی باشد که می توانید ببینید و لمس کنید.

الهام بخش بودن

اگر اهداف شما برای شما الهام بخش نیست،از خودتان انتظار نداشته باشید که برای رسیدن به آنها اقدام کنید.

استاد مهارت هایی شوید که هوش هیجانی و مالی را افزایش می دهد

هر دو هوش هیجانی و هوش مالی اهمیت حیاتی دارند.جیمی هوش هیجانی را به عنوان: داشتن توانایی واکنش نشان دادن آگاهانه به موقعیتی به جای تحت تاثیر احساساتمان قرار گرفتن تعریف میکند.از سوی دیگر، اطلاعات مالی چیزی است که از دانش و تجربه حاصل از کار با پول بدست می آید.تمام استراتژی های ذهنی، ویژگی ها، عادت های پولی و ابزارهای فنی مورد بحث در این پست به IQ مالی شما اضافه می شود:

تفکر خلاقانه

یکی از چهار حوزه کلیدی که من طی هشت سال گذشته زندگی ام  تجربه کرده ام، توانایی فکر کردن است.منظور من از خلاقیت فکری داشتن توانایی برای حل چالش ها است.

مذاکره کردن

حوزه ی کلیدی دوم که ما برای پرورش به آن نیاز داریم توانایی مذاکره است.در زندگی برای کسب آنچه می خواهیم باید بدانیم که چگونه مذاکره کنیم.اگر میخواهید موفق شوید، راز این است که هرگز برای هیچ جوابی نه نیاورید.

ارتباط برقرار کردن

مهارت سوم توانایی ارتباط برقرار کردن است.اگر نمیتوانید شخص دیگری را به نفع خود راضی کنید تا بتواند شما را درک کند، پس شما به طور موثری ارتباط برقرار نمیکنید و نتیجه دلخواه خود را به دست نخواهید آورد.

بازار یابی

مهارت چهارم توانایی بازاریابی است.من درباره بازاریابی متمرکز بر نتیجه صحبت می کنم.چگونه ایده یا مفهوم را بپذیرید و آن پیام را در فرمت کسب و کار به بازار تبدیل کنید تا واقعیت را به وجود آورد؟

بدست آوردن آگاهی مالی

آموزش و آگاهی مالی دست به دست هم‌میدهند تا به ما برای مدیریت بهتر امور مالی کمک کنند.این بخش بر برخی از یادگیری ها و استراتژی ها بسیار تاثیر گذار است و برای شناخت و درک قبل از شروع مهم است قبل از شروع حرکت به سمت مسیر خود برای به دست آوردن آزادی مالی خود.

بدهی چیست؟

بدهی صرفا چیزی است که در کوتاهمدت یا بلند مدت از جیب شما خارج می شود.بدهی تقریبا چیزی است که شما خریداری می کنید و در طول زمان از دست می دهید.این نوع خرید ها می توانند شامل لباس، وسایل الکترونیکی، اتومبیل ها و سایر وسایل به اصطلاح لاکچری باشند.

دارایی چیست؟

دارایی چیزی است که پول را در بلند مدت یا کوتاه مدت در جیب شما قرار می دهد.دارایی ها می توانند شامل کلکسیون ها، اوراق بهادار سرمایه گذاری، اموال و حتی حساب های پس انداز باشند.