طی سالیان گذشته دنیای ارز‌های دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده است و برای بسیاری به یک راه سرمایه‌گذاری پرسود تبدیل شده است. در حالی که اکثر سرمایه‌گذاران تنها به روش‌های کسب سود با خرید و فروش ارز‌های دیجیتال توجه دارند، اما در این بین مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال نیز اهمیت بسیاری دارد.

در حالی که کسب مهارت‌های مورد نیاز برای تحلیل قیمت و سپس شناسایی موقعیت‌های مناسب ثبت معاملات برای کسب سود پیش نیاز فعالیت در بازار‌های مالی است، اما بدون در نظر گرفتن مدیریت سرمایه، فعالیت در بازار‌های پرنوسان مانند ارز‌های دیجیتال در نهایت نمی‌تواند سودآوری خوبی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد و حتی ممکن است منجر به از دست رفتن تمام سرمایه شود.

امروزه با افزایش تعداد ارز‌های دیجیتال موجود در بازار، اتخاذ استراتژی‌های مدیریت سرمایه مؤثر برای به حداکثر رساندن سود و کاهش خطرات بسیار مهم شده است. در ادامه این مقاله، به مفهوم دنیای مدیریت سرمایه ارزدیجیتال می‌پردازیم و استراتژی‌های مختلف را برای کمک به شما در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری آگاهانه بررسی می‌کنیم.

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال چیست؟

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

در مدیریت سرمایه بازار ارز‌های دیجیتال، به طور کلی به شیوه نگهداری و استفاده از سرمایه پرداخته می‌شود. بنابراین مدیریت سرمایه یک مبحث بسیار گسترده است و از مهم‌ترین موارد آن می‌توانیم به امنیت دارایی‌ها و استراتژی‌های معاملاتی اشاره کنیم.

یکی از اهداف اصلی مدیریت سرمایه، به حداکثر رساندن بازده معاملات و در عین حال به حداقل رساندن و مدیریت ریسک در ارز دیجیتال در معاملات و نگهداری ارز‌های دیجیتال است. مدیریت سرمایه شامل بخش‌های مختلفی می‌شود و هرکسی براساس نیاز و شرایط خود، نیاز‌های متفاوتی را با مدیریت سرمایه دنبال می‌کند. به طور کلی، مدیریت سرمایه در ارز‌های دیجیتال اهداف زیر را دنبال می‌کند:

تنوع سبد سرمایه‌گذاری

یکی از کاربرد‌های مدیریت سرمایه، به حداقل رساندن ریسک با تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری و موجودی ارزی است. امروزه هزاران ارز دیجیتال متنوع در بازار عرضه شده اند که هر کدام مزایا، معایب و شرایط منحصر به فرد خود را دارند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید و تازه کار بازار، تمام سرمایه خود را در برخی ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حالی که این ارز‌ها در بلندمدت ممکن است سود خوبی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشند، اما این نحوه سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال به معنی افزایش ریسک و همچنین از دست دادن فرصت‌ها است.

در حالی که افزایش یا کاهش قیمتی بیت کوین بر تمام بازار تأثیر می‌گذارد، اما در اکثر اوقات بیت کوین و ارز‌های محبوب دیگر بازار نوسانات قیمتی آرامی دارند. در این زمان‌ها که ممکن است حتی چند سال طول بکشد، توجهات سرمایه‌گذاران به دیگر ارز‌های بازار جلب می‌شود و در نتیجه آن، سرمایه از ارز‌های محبوب بازار خارج و به آلت کوین‌ها وارد می‌شود. ارز‌های دیجیتال کمتر شناخته شده‌ای که این فرصت را پیدا می‌کنند تا در این شرایط ایجاد شده، افزایش‌های شدید قیمتی را تجربه کنند.

اگر سرمایه‌گذاران در ارز‌های دیجیتال خود تنوع نداشته باشند، این فرصت‌ها را از دست می‌دهند و نمی‌توانند در این زمان‌ها که به آلت سیزن معروف هستند سود بدست آورند. به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران و تریدر‌های بازار در ارز‌های دیجیتال متنوع و آینده دار بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند و سرمایه خود را میان ده‌ها ارز دیجیتال تقسیم می‌کنند.

مدیریت ریسک

یکی دیگر از اهداف مدیریت سرمایه ارز‌های دیجیتال، به حداقل رساندن ریسک با نظارت دقیق و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری است. فعالیت در بازار ارز‌های دیجیتال همواره صعودی نیست و برعکس، در بسیاری از زمان‌ها تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران ضرر‌ها و کاهش‌های قیمتی را تجربه می‌کنند. در حالی که اکثر سرمایه‌گذاران در این زمان دارایی‌های خود را از دست می‌دهند، اما افراد حرفه‌ای بازار با استراتژی‌های مدیریت سرمایه شرایط را کنترل کرده و از ضرر بیشتر جلوگیری می‌کنند و مسیر را برای کسب سود‌های جدید باز می‌کنند.

بنابراین با دانستن و فراگیری استراتژی‌ها و مهارت مدیریت سرمایه، افراد می‌توانند سرمایه‌گذاری بهتری در بازار داشته باشند و برای هر شرایطی آماده باشند.

حداکثر بازده

افراد همچنین از مدیریت سرمایه در راستای به حداکثر رساندن بازه و سود خود استفاده می‌کنند. تکنیک‌ها و استراتژی‌های مدیریت سرمایه می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا موقعیت‌های مناسب را شناسایی و با میزان سرمایه مناسب و در زمان مناسب خرید و فروش‌های خود را انجام دهند.

کاهش مشکلات

بخش دیگری از اهداف مدیریت سرمایه، شناسایی مقررات مربوطه بازار در هر کشور هستند. این فرآیند ممکن است شامل بررسی دقیق قوانین صرافی‌های فعال در کشور، قوانین مبارزه با پولشویی و روند احراز هویت پلتفرم‌ها باشد. بررسی این موارد و کسب اطلاعات جدید پیرامون قانون‌گذاری درباره شرایط معاملات ارز‌های دیجیتال در کشور، می‌تواند در بسیاری از زمان‌ها به سرمایه‌گذاران کمک کند تا زمان حیاتی را از دست ندهند و گرفتار برخی چالش و مشکلات نشوند.

امنیت

در نهایت یکی از اهداف مهم مدیریت سرمایه، نحوه حفظ و نگهداری از دارایی‌های دیجیتال است.

ارز‌های دیجیتال دارایی‌های جدیدی در بازار هستند که نحوه نگهداری آن‌ها با دارایی‌های سنتی تفاوت‌های مهمی دارد. ارز‌های دیجیتال همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، به شکل دیجیتال و آنلاین نگهداری و معامله می‌شوند. در حالی که این موضوع دسترسی به این دارایی‌های دیجیتال را آسان کرده است، اما برخی نگرانی‌های امنیتی را نیز به همراه دارد.

در حالی که سرقت دارایی‌های فیزیکی از یک گاوصندوق ایمن بسیار دشوار است، اما تنها مانع میان سارقان و دارایی‌های دیجیتال ذخیره شده در یک کیف پول دیجیتالی، یک کلمه عبور یا عبارت بازیابی است. تا به امروز بار‌ها افراد به روش‌های مختلفی این عبارت و رمزعبور خود را به طور غیرعمدی در اختیار کلاهبرداران یا هکر‌ها قرار داده‌اند و دارایی‌های خود را از دست داده‌اند.

بنابراین بخشی از مدیریت سرمایه بر امنیت دارایی‌ها تمرکز دارد و دارندگان ارز‌های دیجیتال باید همواره به نکات ایمنی توجه داشته باشند و در حالی که هر روزه تلاش می‌کنند تا به سود برسند، باید سرمایه خود را نیز ایمن نگه دارند تا به یک باره تمام آن را بر اثر سهل انگاری از دست ندهند.

عدم به اشتراک گذاشتن کلمه عبور و عبارت بازیابی کیف پول، بررسی آدرس‌های وبسایت‌ها قبل از اتصال کیف پول و همچنین دوری از پروژه‌های کمتر شناخته و مشکوک از جمله مواردی هستند که در مدیریت بهتر سرمایه و جلوگیری از هک و سرقت دارایی‌ها کاربرد دارند.

شاخص‌های مدیریت ریسک و سرمایه

شاخص‌های مدیریت ریسک و سرمایه

در حالی که مدیریت سرمایه شامل بخش‌ها و کاربردهای مختلفی می‌شود، اما در نهایت اکثر سرمایه‌گذاران به هدف افزایش بازده و کاهش ریسک از استراتژی‌های آن استفاده می‌کنند. استراتژی‌ها و ابزارهایی که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

پورتفولیو (Portfolio)

در حال حاضر کیف پول‌ها و صرافی‌های پیشرفته ارز دیجیتال خدمات متنوعی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند که پورتفولیو از جمله مهم‌ترین آن‌ها در مدیریت سرمایه است. پورتفولیو به سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال گفته می‌شود و موجودی ارز‌های دیجیتال شما را نشان می‌دهد.

اکثر صرافی‌ها در بخش کیف پول و پورتفولیو، اطلاعات کاملی پیرامون سرمایه شما، میزان ارز‌های دیجیتال خریداری شده، سوابق فعالیت، سود و ضرر روزانه، هفتگی و ماهیانه و موارد دیگر را ارائه می‌دهند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید و از این اطلاعات برای مدیریت بهتر سرمایه خود استفاده کنید.

به عنوان مثال در زمان بررسی پورتفولیو می‌توانید متوجه شوید که یکی از ارز‌های دیجیتال خریداری شده شما مدت زمان زیادی است که روند نزولی دارد، بنابراین آن را به فروش می‌رسانید و یا سهم دیگر ارز‌ها را افزایش می‌دهید تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنید.

حد ضرر و حد سود (Stop Loss/Take Profit)

بازار ارز‌های دیجیتال با نوسانات شدید قیمتی خود شناخته می‌شود که باعث شده است تا ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار افزایش پیدا کند. یکی از ابزار‌هایی که می‌تواند در کاهش این ریسک به سرمایه‌گذاران کمک کند، تعیین حد ضرر و حد سود است.

به طور ساده، حد ضرر مشخص می‌کند که شما مایل هستید تا در یک معامله حداکثر چقدر ضرر کنید. حد ضرر یک ابزار بسیار مهم برای تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بازار است و از ضرر بیشتر آن‌ها در معاملات جلوگیری می‌کند.

با مدیریت سرمایه، شما باید بدانید که قبل از خرید یک ارز دیجیتال، در بدترین حالت چقدر می‌توانید ضرر متحمل شوید. به عنوان مثال یک ارز دیجیتال را در 10 دلار خریداری می‌کنید، اما اگر قیمت آن به کمتر از 7 دلار برسد شما با مشکلات بزرگی مواجه خواهید شد و بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست می‌دهید، بنابراین در این محدوده حد ضرر مشخص می‌کنید تا به طور خودکار سرمایه ارز دیجیتالی شما در آن محدوده قیمت به فروش برسد و از ضرر بیشتر جلوگیری کند.

حد سود، دقیقاً برعکس حد ضرر عمل می‌کند و باید با استفاده از آن مشخص کنید که حداکثر سود مناسب برای شما چقدر خواهد بود. حد سود به تریدر‌ها کمک می‌کند تا در موقعیت‌های مناسب خارج شوند و زمان‌های کوتاه را برای کسب سود از دست ندهند، استفاده از ابزار حد سود همچنین می‌تواند از طمع و ریسک‌های بی‌نیاز جلوگیری کند.

نسبت ریسک به موفقیت (Risk to Reward)

علاوه بر حد ضرر و حد سود، نسبت ریسک به موفقیت نیز اهمیت بسیاری دارد و به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا بازده مورد انتظار یک معامله را با میزان ریسکی که دارد مقایسه کنند. به عبارت دیگر، این معیاری است که نشان می‌دهد یک معامله‌گر در مقایسه با مقدار پولی که ممکن است از دست بدهد، چقدر سود می‌برد.

محاسبه این نسبت تقریباً ساده است، در ابتدا با استفاده از تحلیل فاندامنتال و تکنیکال هدف سود خود را از یک تعیین می‌کنید. سپس با تجزیه و تحلیل بازار، ضرر احتمالی را در صورت روند نزولی محاسبه می‌کنید. حال کافی است زیان مورد انتظار را بر سود مورد انتظار تقسیم کنید.

به عنوان مثال، شما تصمیم می‌گیرید تا ارز دیجیتالی را در قیمت 1000 دلار خریداری کنید، سپس حد سود را در 1500 دلار و حد ضرر را در 900 دلار تعیین می‌کنید. در این سناریو، نسبت ریسک به موفقیت 1:5 می‌شود (100 دلار ضرر / 500 دلار سود) که بدان معناست که معامله‌گر در صورت موفقیت‌آمیز بودن معامله، 0.5 برابر میزان سرمایه اولیه خود سود بدست می‌آورد.

بنابراین با اندازه‌گیری مقداری که ممکن است به دست‌آورید در مقایسه با مقداری که می‌توانید از دست بدهید، می‌توانید ارزیابی کنید که آیا ورود به این موقعیت معاملاتی منطقی است و سود احتمالی ارزش زیان‌های احتمالی را دارد یا خیر. معمولا اگر مقداری که ممکن است به دست‌آورید تقریباً با چیزی که ممکن است از دست بدهید یکسان باشد، زمان خوبی برای ثبت معامله نیست.

حجم معاملاتی (Position sizing)

حجم معاملاتی یک استراتژی معاملاتی است که در آن معامله‌گر قیمت ورود، قیمت خروج و ریسک کلی را قبل از انجام معامله تعیین می‌کند و سپس براساس این موارد، میزان ورود و خروج سرمایه خود را در معاملات تغییر می‌دهد. این استراتژی اگر به درستی انجام شود، می‌تواند به طور مؤثر به معامله گران کمک کند تا سرمایه خود را حفظ کنند و اطمینان حاصل کنند که در معاملات شکست خورده، تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دهند.

از این استراتژی در برخی زمان‌ها برای کسب سود بیشتر در معاملات بعدی با افزایش حجم سرمایه و جبران ضرر‌های قبلی نیز استفاده می‌شود. تغییرات حجم معاملات در مواردی مانند بهتر کردن میانگین قیمت خرید و فروش نیز کاربرد پیدا می‌کند.

اهمیت آموزش مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری ایمن و پرسود حیاتی است. با درک بازار، تنوع بخشیدن به سبد، استفاده از کیف پول‌های ایمن، بهره‌گیری از استراتژی‌های معاملاتی و بررسی منظم سبد معاملاتی سرمایه‌گذاران می‌توانند اطمینان حاصل کنند که در مسیر درست حرکت می‌کنند و به ناگهان دچار ضرر‌های شدید و از دست دادن سرمایه خود نمی‌شوند. دوره‌های آموزشی، کسب تجربه در بازار و استخدام مشاوره‌های حرفه‌ای از جمله مواردی هستند که می‌توانند به شما در مدیریت سرمایه کمک کنند.