به گزارش سرمایکس و به نقل از CNBC، آقای Thomas Lee تحلیل گر سرشناس وال استریت و بنیانگذار Fundstrat در مصاحبه ای در روز پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ اعلام کرد شهروندان آمریکا بابت سود ناشی از سرمایه گذاری در ارز های رمزنگاری شده (رمزارز ها) در سال ۲۰۱۷، می بایست حدود ۲۵ میلیارد دلار مالیات پرداخت کنند. اما تاثیر این موضوع بر قیمت بیت کوین و رمزارز ها چیست؟

فصل مالیات در آمریکا

هم اکنون در آمریکا فصل مالیاتی (Tax-Season) می باشد و شهروندان موظف هستند تا ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ (۱۷  آوریل ۲۰۱۸) پرونده مالیاتی خود را تشکیل دهند. مطابق اطلاعیه اداره مالیات بر درامد ایالات متحده (IRS)، این نهاد با دارایی های مربوط به ارز های رمزنگاری شده افراد، همانند دیگر دارایی ها برخورد می کند. به عبارتی شما با خرید و فروش و نگهداری رمزارز ها همانند سرمایه گذاری در خودرو، مسکن و… مشمول قوانین مالیاتی آمریکا خواهید شد.

در حدود ۳۰ درصد از معامله گران بازار رمزارز ها شهروندان آمریکایی می باشند. در سالی که گذشت شاهد رشد شگفت انگیز قیمت بیت کوین و رسیدن آن به حدود قیمت ۲۰ هزار دلار بودیم. این رشد، ۴۵۰ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است؛ لذا طبق محاسبات آقای لی، آمریکایی ها باید حدود ۲۵ میلیارد دلار مالیات پرداخت کنند. از آنجا که پرداخت توسط بیت کوین و سایر رمزارز ها مقدور نیست، پیش بینی می شود شاهد فروش هر چه بیشتر رمزارز ها و تبدیل شدنشان به دلار باشیم.

صرافی های رمزارز در صدر مالیات دهندگان

همچنین نکته ای حائز اهمیت در مورد صرافی های رمزارز ها مطرح است. در سال گذشته این صرافی ها با توجه به افزایش قیمت رمزارز ها و تعداد کاربران، سال پر سودی را پشت سر گذاشتند. آقای لی گفت اکثر این صرافی ها بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد داشته و این سود را به صورت بیت کوین و اتریوم نگه داری می کنند؛ اما اکنون با توجه به بدهی های مالیاتی مجبور هستند بخشی از آن ها را به دلار تبدیل کنند.

این فروش رمزارز ها می تواند باعث کاهش بیشتر قیمت بیت کوین شود. در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ شاهد سقوط ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین بودیم. وضع قوانین مربوط به خرید و فروش و نگهداری ارز های رمزنگاری شده عمده دلیل این کاهش قیمت را تشکیل می دهد. در سه ماه دوم سال ۲۰۱۸ و در حالی که این مقاله نگارش می شود، قیمت بیت کوین در حدود ۶۹۰۰ دلار در حال معامله می باشد. طبق گفته های بنیان گذار Fundstrat، ریسک ناشی از وضع مقررات نظارتی همچنان قابل توجه است.

افزایش قیمت بیت کوین در بلند مدت

خالق شاخص فلاکت بیت کوین (BMI)، معتقد است بیت کوین همچنان در محدوده “فلاکت” قرار دارد. این شاخص مقداری بین ۰ تا ۱۰۰ را نشان می دهد و بر اساس نوسانات بازار محاسبه می شود. زمانی که این شاخص به زیر ۲۷ واحد می رسد، فرصت خرید مهیا می شود.

وی معتقد است پس از تمام شدن مهلت مربوط به ارایه اظهارنامه مالیاتی شهروندان، شاهد رشد در بازار مرزارز ها خواهیم بود. علی رغم کاهش قیمت و فشار فروش بابت قوانین مالیاتی، تیم این تحلیل گر سرشناس بسیار به آینده قیمت بیت کوین خوش بین بوده و قیمت ۲۵ هزار دلاری را در سال ۲۰۱۸ برای بیت کوین پیش بینی کرده اند.