جای تعجب نیست که زنان سرمایه گذار رمزارزها در هند، مانند دیگر نقاط این کره خاکی، در اقلیت هستند. با این حال، چیزی که زنان هندی را از دیگر زنان متمایز می کند، تمایل آنان برای سرمایه گذاریِ بیشتر روی رمزارز ها نسبت به مردانشان است.

بنابر نظرسنجی صرافی Buyucoin، خانم های معامله گر در هند به طور متوسط بیش از ۱۴۰ هزار روپیه (بیش از ۲۰۰۰ دلار آمریکا) و مردان در حدود نصف این مقدار یعنی تقریبا ۷۰ هزار روپیه روی رمزارز ها سرمایه گذاری کرده اند. نویسندگان این نظرسنجی پس از بررسی داده های این بررسی در بزرگ ترین شهر های کشور، که عمده سرمایه گذاران در آن ها سکونت دارند، به این ارقام رسیده اند.

این تحقیق در بر گیرنده بیش از ۶۰ هزار مشارکت کننده بوده و توسط صرافی Buyucoin بین ماه های می و ژوئن انجام شده است. مدیر اجرایی پلتفرم معاملاتی و بنیان گذار این صرافی، Shivam Thakral، می‌گوید:

«ما در پی یک مطالعه دقیق بودیم تا بتوانیم سیاست ها و استراتژی های جدید پیشروی این صنعت را شناسایی کنیم؛ و طی این مطالعات به حقایق جالبی رسیدیم، از جمله اینکه بخش خدمات علاقه خاصی به تجارت اوراق بهادار

داده های منتشر شده نشان می دهد که دهلی نو (پایتخت سیاسی هند) بیشترین سرمایه گذار فعال و حدود ۲۲ درصد کل کاربران رمزارز ها را در خود جای داده است. این شهر همچنین دارای بیشترین مشارکت کنندگان زن در این حوزه، یعنی ۸.۸ درصد سرمایه گذاران است، در حالی که مردان ۹۱.۲ درصد این جمعیت را تشکیل می دهند.

بمبئی، پایتخت مالی هند، دومین جایگاه را با ۱۴.۵ درصد جمعیت فعال از آن خود کرده است که ۹۳.۴ درصد آنان مرد و ۶.۶ درصد زن می باشند. بنگلور نیز با ۱۳.۹ درصد دارای جایگاه سوم است که ۹۳.۲ درصد این جمعیت را مردان و ۶.۸ درصد را زنان به خود اختصاص داده اند.

در ادامه این لیست حیدرآباد با ۹.۶ درصد، پونه با حدود ۸ درصد، چنای با ۶ درصد و احمدآباد با ۴ درصد جایگاه های بعدی را از آن خود کرده اند. کلکته در انتهای جدول و تنها با حدود ۳.۲ درصد کاربر فعال که ۹۵.۸ را مردان و ۴.۲ را زنان تشکیل می دهند، قرار گرفته است. این ۸ شهر که آمار آن ها در بالا ذکر شد حدود سه چهارم جمعیت فعال را به خود اختصاص می دهند.

مردان بیشترین سرمایه گذاران روی رمزارز ها را تشکیل می دهند
The majority of cryptocurrency investor in India are men/Source

یکی دیگر از یافته های جالب مربوط به سن سرمایه گذاران هندی رمزارز ها می باشد. این عدد برای مردان حدود ۳۰ سال و برای زنان حدود ۴۰ سال است. مدیر عامل شرکت Buyucoin توضیح می دهد:

«معمولا، زنان سرمایه گذار و معامله گر حدود ۴۰ سال سن دارند. به طور معمول اینان سرمایه گذاران بالغ تری هستند و توانایی سرمایه گذاری مالی بیشتری دارند. به عبارت دیگر، بیشترِ مردان سرمایه گذاری را از سنین پایین تر و حدود ۳۰ سال شروع می کنند.»

در انتظار قوانین جدید در هفته‌های آتی

این یافته ها درست زمانی منتشر شده اند که جامعه رمزارز های هند در انتظار چارچوب قانونی جامع برای این حوزه است. رئیس کارگروه منصوب شده برای این امر که وظیفه دارد قوانین جدید این حوزه را ارائه دهد اخیرا گفته است که پیش نویس قانون طی دو هفته اول ماه جولای ارائه خواهد شد.

تا کنون، مقامات دهلی نو بیشتر نگرش منفی به رمزارز ها داشته اند و وزیر دارائی این کشور اعلام کرده بود که رمزارز ها نباید به عنوان معاملات قانونی در کشور مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین بانک مرکزی دستور محدود کردن ارائه خدمات به کاربران این حوزه را قبلا به موسسات مالی ابلاغ کرده است.

بانک مرکزی هند

ممنوعیت اعمال شده توسط بانک مرکزی هند از تاریخ ۵ جولای به اجرا در می آید. تعدادی از شرکت های محلی فعال در حوزه رمزارز ها به این قوانین اعتراض کرده اند. بنابر آخرین گزارشات دریافتی، دیوان عالی کشور هند، در روز ۳ جولای، درست پیش از مهلت تعیین شده برای موسسات تجاری، برای رعایت دستورالعمل ها به برخی از اعتراضات رسیدگی خواهد کرد.

به نظر شما قانون گذاری در حوزه رمزارز ها زنان بیشتری را به این حوزه جذب خواهد کرد؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.