گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که بیت کوین از نظر بسیاری از افراد، برترین کلاس دارایی جهان محسوب می شود، اما احتمالا سلطان ارزهای دیجیتال با رقیب غیر منتظره ای بنام سهام تسلا (Tesla) مواجه شده است که حجم بازار آن به تازگی از ۱۰۰ میلیارد دلار گذشته است.

تسلا، نخستین خودروساز آمریکایی است که حجم بازار آن از ۱۰۰ میلیارد دلار گذشته است

روز چهارشنبه بود که سهام تسلا بار دیگر با افزایش قیمت قابل ملاحظه ای مواجه شد و بر خوش بینی های عمومی در بورس ایالات متحده دامن زد. سهام تسلا از ابتدای فصل تا کنون حدود ۸ درصد سود کسب کرده است، به طوری که حجم بازار آنها برای اولین بار در تاریخ ۱۷ ساله خود از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرده است. این اولین شرکت خودروساز آمریکایی است که به چنین رکوردی رسیده است و حجم بازار آن در حال حاضر در حدود ۱۰۳ میلیارد دلار در نوسان است.

سهام تسلا که در بورس نزدک (NASDAQ) با نماد TSLA لیست شده است و در حال حاضر، قیمت هر سهم ۵۹۲٫۱۱ دلار است که این قیمت همچنان در حال افزایش است. قیمت سهام تسلا در با ۴۳۰ دلار عرضه شد و این سهام از ابتدای سال تا کنون حدود ۳۵ درصد رشد کرده اند. بیت کوین در این دوره حدود ۲۰ درصد سود داده است.

تسلا در حال حاضر، ارزشی بیش از دو شرکت فورد (Ford) و جنرال موتورز (General Motors) دارد. این شرکت در حال حاضر با سرمایه گذاری در بازار از فولکس واگن به عنوان دومین خودروساز بزرگ پیشی گرفته است. هدف بعدی تسلا به دست آوردن جایگاه تویوتا است که تا به امروز بزرگ ترین تولیدکننده خودرو می باشد و ارزش بازار آن کمی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار است. اما به گفته یکی از تحلیلگران وال استریت، این امر در سال های آینده قابل دستیابی است.

سهام

گزارش ها حاکی از آن هستند که هدف قیمتی تسلا برای ۱۲ ماه آینده، ۸۰۰ دلار است. تا سال ۲۰۲۵، تسلا ممکن است به بزرگترین تولید کننده اتومبیل در جهان تبدیل شود. این شرکت قادر خواهد بود که طی ۵ سال آینده حدودا ۳ میلیون اتومبیل در سال تحویل دهد که این مسئله کمک می کند که سهام آن به ۱٫۱۰۰ یا حتی ۱٫۷۰۰ دلار افزایش یابد. این شرکت برای ۵ سال آینده، حجم بازار ۲۵۰ تا ۵۳۰ میلیارد دلار را نشانه گرفته است.

آیا بیت کوین می تواند هم پای تسلا حرکت کند؟

روند صعودی تسلا از ژوئن سال گذشته آغاز شده است، این در حالی است که روند صعودی بیت کوین از بهار شروع شده است. در شش ماه گذشته، این شرکت بیش از ۱۳۰ درصد سود داده است و این در حالی است که سود بیت کوین در این شش ماه منفی بوده است. اگر برای این مقایسه، کل سال ۲۰۱۹ را در نظر بگیریم، قیمت بیت کوین تقریبا دو برابر شده است، در حالی که تسلا بیش از ۴۰ درصد سود داده است.

هفته گذشته، گزارشی منتشر شده مبنی بر اینکه کتی وود (Cathie Wood)، مدیرعامل ARK Invest، پیش بینی جسورانه ای را برای تسلا ابراز کرد و پیش بینی کرد که قیمت سهام در ۵ سال آینده به ۶۰۰۰ دلار افزایش می یابد که این مسئله باعث می شود که این شرکت خودروسازی به یک غول تریلیون دلاری تبدیل می شود. در این سناریو، برای بیت کوین هم چنین پیش بینی هایی مطرح است و برخی معتقدند که در آینده ای نزدیک، قیمت بیت کوین شش رقمی خواهد بود.

با این وجود، هنوز مشخص نیست که آیا سناریوی وود کار خواهد کرد، اما نکته مشخص این است که رقابت بین این دارایی ها طی ۵ سال آینده جالب خواهد بود.