ارز دیجیتال آپتوس اخیراً سر و صدای زیادی به پا کرده و توجه‌های بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. این رمزارز با پشتوانه سرمایه‌های خطرپذیر، به تازگی راه‌اندازی شده است و همچنان در مرحله تثبیت است، اما به لطف ویژگی‌های پیشنهادی و خوب خود، در حال حاضر موفق شده است که جایگاه خود را در میان جامعه ارزهای دیجیتال به دست بیاورد.

توسعه‌دهندگان آپتوس در نهایت قصد دارند در حالی که گزینه‌های امنیتی را حفظ می‌کنند و قابلیت‌های استفاده منحصربه‌فرد را به کاربران ارائه می‌دهند، مقیاس‌پذیری را افزایش دهند. در این مقاله از سرمایکس، می‌خواهیم نگاه جزعی‌تری به این رمزارز داشته باشیم و آن را زیر ذره‌بین قرار دهیم.

آپتوس چیست؟

آپتوس یک بلاک‌چین لایه اول است که از زبان برنامه‌نویسی موو (Move) استفاده می‌کند. همان‌طور که گفته شد، توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال وعده افزایش مقیاس‌پذیری، قابلیت اطمینان، امنیت و استفاده را به کاربران خود داده‌اند. آپتوس اولین بار در ۲۲ اکتبر سال ۲۰۲۲ یعنی ۷ روز پیش معرفی شد و در ۱۷ اکتبر، شبکه اصلی بلاک‌چین آن با نام آپتوس آیتومن (Aptos Autumn) راه‌اندازی شد.

این بلاک‌چین تاکنون میلیون‌ها دلار سرمایه جذب کرده است و از ویژگی‌های کلیدی آن می‌توان به انجین اجرای موازی، ویژگی‌های امنیتی سطح بالا و هزینه‌های پایین تراکنش‌ها اشاره کرد. آپتوس در نگاه اول یک ارز دیجیتال معمولی مانند سایر رمزارزهای بازار به نظر می‌رسد، اما آپتوس کاملاً معمولی نیست. بلاک‌چین آپتوس به دلیل پیشینه جذابی که دارد، باعث این همه هیاهو و جذب سرمایه‌گذاران به سمت خود شده است.

بلاک‌چین آپتوس بر اساس ایده بلاک‌چین دیم (Diem از شرکت متا) که اخیراً کنار گذاشته شده، ایجاد شده است. در واقع، بلاک‌چین آپتوس توسط توسعه‌دهندگان بلاک‌چین دیم ایجاد شده است و از همان زبان برنامه‌نویسی که برای توسعه دیم استفاده شده بود، در توسعه آپتوس هم استفاده شده است. هدف اصلی بلاک‌چین دیم ایجاد یک بلاک‌چین پرسرعت و مقیاس‌پذیر بود که آپتوس هم همان هدف را دنبال خواهد کرد؛ با این تفاوت که توسعه‌دهندگان آپتوس امیدوار هستند ویژگی‌های اضافه‌تری هم بتوانند به کاربران خود ارائه دهند.

توسعه‌دهندگان آپتوس چه کسانی هستند؟

بنیاد آپتوس یا آپتوس لبز (Aptos Labs) گروه توسعه‌دهنده پروژه آپتوس هستند. آن‌ها در حال حاضر شامل گروه متنوعی از توسعه‌دهندگان، مهندسان و استراتژیست‌ها می‌شوند که توسط هم‌بنیانگذاران مو شیخ (Mo Shaikh) و آوری چینگ (Avery Ching) رهبری می‌شوند. شیخ و چینگ زمانی که بر روی پروژه بلاک‌چین دیم در شرکت متا کار می‌کردند، با یکدیگر آشنا شدند. شیخ در زمینه مقیاس‌پذیری محصولات تخصص دارد و در بازارهای سهام خصوصی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) تجربه دارد.

چینگ یکی از مهندسین نرم‌افزار پیشرو در شرکت متا بود و رهبری توسعه پروژه‌های خلاقانه زیادی را بر عهده داشته است. هنگامی که شرکت متا تصمیم گرفت پروژه دیم را متوقف کند، شیخ و چینگ تصمیم گرفتند برای ایجاد آپتوس، با یکدیگر همکاری کنند. شعار آن‌ها ایجاد یک بلاک‌چین لایه اول برای همه است. آن‌ها برای ایجاد امن‌ترین و قابل اطمینان‌ترین شبکه ممکن وارد عمل شده‌اند و می‌گویند که به تمام وعده‌های خود عمل خواهند کرد.

به دلایل بالا، پروژه آپتوس با وجود اینکه تنها چند روز از زمان راه‌اندازی‌اش می‌گذرد، موفق شده که سرمایه‌های زیادی را جذب کند و تاکنون موفق شده است که بیش از ۳۵۰ میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کند. همچنین شبکه آپتوس تاکنون میلیون‌ها تراکنش و هزاران نود (Node) در شبکه را با موفقیت انجام داده و مدیریت کرده است.

بلاک‌چین آپتوس چگونه کار می‌کند؟

بلاک‌چین آپتوس از نظر تئوری می‌تواند تا ۱۶۰ هزار تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند و همزمان با آن امنیت و قابلیت اطمینان تراکنش‌ها را حفظ کند. چند ویژگی و فناوری مهم در کار هستند که این امر را در بلاک‌چین آپتوس ممکن کرده‌اند.

فناوری بلاک‌اس‌تی‌ام (Block-STM)

این فناوری انجینی را ایجاد می‌کند که به طور مؤثر قراردادهای هوشمند را مدیریت می‌کند. انجین بلاک‌چین آپتوس به اجرای موازی برای انجام چندین تراکنش به طور همزمان متکی است. همین باعث عملکرد پرسرعت شبکه شده است چرا که یک تراکنش ناموفق، دیگر باعث توقف کل زنجیره نمی‌شود. در عوض، تراکنش‌ها را می‌توان همزمان پردازش کرد و موفق بودن آن‌ها پس از اجرا تائید می‌شود. به طور کلی، این فناوری دلیلی است که پردازش ۱۶۰ هزار تراکنش در آپتوس ممکن است.

زبان برنامه‌نویسی موو (Move)

زبان برنامه‌نویسی اختصاصی آپتوس یکی از مواردی است که این بلاک‌چین را پیش از پیش خاص و جذاب می‌کند. از این زبان برنامه‌نویسی اولین بار در بلاک‌چین دیم استفاده شد. موو به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر است که تمام نیازهای منحصربه‌فرد توسعه‌دهندگان آپتوس را برآورده کند. همچنین دلیل امنیت خوب شبکه همین زبان برنامه‌نویسی است. موو به کاربران این امکان را می‌دهد تا منابع شخصی‌سازی شده‌ای در شبکه تعریف کنند که قابل کپی یا کنار گذاشتن نباشد. این امر دسترسی و کنترل بلوک‌های زنجیره را برای هکرها دشوار می‌کند.

پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانس (BFT)

آپتوس به جای استفاده از پروتکلی که باید از ترتیب تراکنش‌ها پیروی کند، از پروتکلی استفاده کرده است که دو فرآیند را جدا می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد که به موازات یکدیگر اجرا شوند. این امر باعث کاهش تأخیر انجام تراکنش‌ها و افزایش سرعت شبکه می‌شود. توسعه‌دهندگان بلاک‌چین آپتوس برای اطمینان از دقت پردازش تراکنش‌ها، یک انجین تحمل خطای بیزانس ایجاد کرده‌اند که فرآیندهای جدا شده را تجزیه و تحلیل می‌کند و سپس به طور خودکار اعتبار‌سنجی‌ها را در صورت نیاز به‌روزرسانی می‌کند.

چه چیزی آپتوس را متفاوت می‌کند؟

توسعه‌دهندگان بلاک‌چین‌های بسیاری مانند بلاک‌چین آپتوس ادعا‌های مشابهی داشته‌اند و می‌گفتند که بلاک‌چین آن‌ها تمام مشکلات مقیاس‌پذیری را حل خواهد کرد. با این حال، در رابطه با آپتوس، موضوع متفاوت است. آپتوس تاکنون موفق شده ست که جامعه فعالی گرد هم بیاورد و سرمایه‌های بسیاری را جذب کند. از طرفی دیگر، فناوری‌های مختلف و زبان‌ برنامه‌نویسی منحصربه‌فرد، همگی به بلاک‌چین آپتوس کمک کرده‌اند تا بتواند ادعاهای خود را به واقعیت تبدیل کند. به طور کلی، اگر توسعه‌دهندگان آپتوس به وعده‌های خود عمل کنند، شبکه لایه اول آن‌ها واقعاً نسبت به سایر بلاک‌چین‌ها متفاوت خواهد بود.

توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) آپتوس

یکی از زمینه‌هایی که توسعه‌دهندگان بلاک‌چین آپتوس امیدوارند بتوانند در لایه اول آن را بهبود دهند، توانایی پشتیبانی از استخراج توکن‌های غیرقابل معاوضه است. البته پشتیبانی از توکن‌های غیرقابل معاوضه اولویت اصلی آپتوس نیست، اما مهندسان آپتوس دریافته‌اند که بلاک‌چین آپتوس به طرز عجیبی در پشتیبانی و مدیریت از توکن‌های غیرقابل معاوضه مؤثر عمل می‌کند.

دلیل اصلی که بلاک‌چین آپتوس عملکرد خوبی در پشتیبانی از توکن‌های غیرقابل معاوضه دارد، انجین اجرای موازی آن است. این انجین علاوه بر اینکه بر سرعت پردازش تراکنش‌ها تأثیر می‌گذارد، بر ضرب و استخراج سریع توکن‌های غیرقابل معاوضه هم تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، یک کاربر می‌تواند همزمان چندین توکن غیرقابل معاوضه در چندین پلتفرم ایجاد کند.

چرا آپتوس توجه سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) را جلب کرده است؟

همان‌طور که گفته شد، این بلاک‌چین در این مدت زمان بسیار کوتاه، بیش از ۳۵۰ میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کرده است. عوامل متعددی وجود دارد که باعث دیده شدن ویژگی‌های چشمگیر آپتوس و جذابیت آن برای سرمایه‌گذاری شده است. این عوامل متعدد شامل:

بنیان‌گذاران باتجربه و قابل اطمینان: یکی از عوامل اصلی موفقیت آپتوس، بنیان‌گذاران آن است. آن‌ها گذشته چشمگیر و تجربه‌های بسیاری دارند. شهرت خوبی در زمینه پروژه‌های دیگر خارج از ارزهای دیجیتال به هم زده‌اند و همین پیشینه آن‌ها برای سرمایه‌گذاران خطرپذیر کافی است.

معماری منحصربه‌فرد: سرمایه‌گذاران خطرپذیر معمولاً به دنبال پروژه‌های جدید و منحصربه‌فرد هستند. آپتوس یکی از همان پروژه‌های جدید و منحصربه‌فرد است، پروژه‌ای که با ترکیب فناوری‌های بلاک‌اس‌تی‌ام، زبان برنامه‌نویسی موو و اجماع تحمل خطای بیزانس، از سایر پروژه‌های بلاک‌چینی متمایز شده و توجه سرمایه‌گذاران را جلب کرده است.

عملکرد چشمگیر: آپتوس با توانایی پردازش ۱۶۰ هزار تراکنش در ثانیه و تائید آن‌ها در کمتر از یک ثانیه، این پتانسیل را دارد که به سرعت از رقبای خود پیشی بگیرد. همچنین آپتوس در آزمایش‌های انجام شده در شبکه‌های آزمایشی، به خوبی خودش را اثبات کرده است.

پیشینه مرتبط به فیسبوک: ارتباط آپتوس با دیم دلیل دیگری است که سرمایه‌گذاران به پروژه امیدوارند و آن را یک سرمایه‌گذاری آینده دار می‌دانند. آپتوس اساساً پروژه‌ای محسوب می‌شود که شرکت متا (همان فیسبوک سابق) قبل از اینکه بر روی متاورس متمرکز شود، می‌خواست که راه‌اندازی کند.

آیا آپتوس پروژه‌ی خوبی برای سرمایه‌گذاری است؟

اکنون ممکن است سؤالی در ذهن شما ایجاد شده باشد که آیا باید با سرمایه‌گذاران خطرپذیر همراه شد و در بلاک‌چین آپتوس سرمایه‌گذاری کرد یا خیر؟ حتی اگر آپتوس یکی از مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ باشد، باز هم جواب این سؤال را نمی‌توان با اطمینان داد چرا که بازار ارزهای دیجیتال بازار قابل پیش‌بینی نیست و مطمئن بودن آپتوس را هم تنها زمان مشخص خواهد کرد. با این حال، اگر تمام توضیحات این مقاله را کنار هم بگذاریم، به سادگی متوجه می‌شویم که آپتوس پروژه‌ی ضعیفی نیست.