ارز‌های دیجیتال طی سالیان گذشته به دارایی‌های محبوبی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده‌اند و اگر شما نیز به خرید این دارایی‌های دیجیتال علاقه‌مند هستید، قبل از شروع سرمایه‌گذاری مهم است با موارد مهمی مانند حداقل سرمایه برای ورود به ارز دیجیتال و ریسک‌های این بازار نوسانی آشنا باشید.  نوسانات شدید قیمتی در مدت کوتاهی می‌توانند سود‌های قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشند، اما این نوسانات قیمتی ترسناک نیز هستند و می‌توانند به سرعت سرمایه کاربران را از بین ببرند.

به عنوان یک فرد تازه وارد به بازار ارز‌های دیجیتال، پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید زیرا علاوه بر بررسی حداقل سرمایه برای ورود به ارز دیجیتال، موارد مهم دیگری را پیرامون شروع سرمایه‌گذاری در این بازار نوین مالی را توضیح می‌دهیم.

حداقل سرمایه برای خرید ارز دیجیتال

حداقل سرمایه برای خرید ارز دیجیتال

به طور کلی در فضای blockchain، محدودیت خاصی برای خرید ارز‌های دیجیتال وجود ندارد. هرکسی براساس شرایط خود، میزان سرمایه را مشخص و سپس ارز‌های دیجیتال مورد نیاز خود را خریداری می‌کند. اما اگر بخواهیم پاسخ دقیق‌تری به سؤال حداقل سرمایه برای ورود به ارز دیجیتال دهیم، این موضوع برای سرمایه‌گذاران مبتدی و تازه کار بستگی به صرافی‌های ارز دیجیتال و ارز انتخابی آن‌ها دارد.

خرید و فروش ارز‌های دیجیتال در پلتفرم‌های آنلاینی به نام صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود که هرکدام قوانین خود را دارند. این صرافی‌ها معمولاً به دلایل مختلفی از جمله کارمزد‌های شبکه، حداقلی را برای خرید ارز‌های دیجیتال تعیین می‌کنند. این عدد برای هر ارز دیجیتال متنوع است، اما به طور کلی بین 200 تا 500 هزار تومان متغیر است.

انتقال ارز‌های دیجیتال شامل کارمزدی است که برای هر ارز دیجیتال متغیر است. به عنوان مثال اتریوم ممکن است کارمزد انتقال 10 دلاری داشته باشد، در نتیجه خرید کمتر از 10 دلار اتریوم امکان‌پذیر نیست زیرا حتی کارمزد شبکه آن را نمی‌توانید پرداخت کنید و ارز خریداری شده را دریافت نخواهید کرد.بنابراین برای خرید ارز‌های دیجیتال، به حداقل چند صد هزار تومان سرمایه نیاز دارید.

اکثر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بازار ارز‌های دیجیتال بین 15 تا 50 درصد از سرمایه کلی خود را به بازار ارز‌های دیجیتال وارد می‌کنند. اما به تازه واردان پیشنهاد می‌شود تا میزان سرمایه ورودی خود به بازار ارز‌های دیجیتال را بین 5 تا 30 درصد از موجودی کل خود نگه دارند. هرچه سرمایه بیشتر باشد، پاداش و ریسک سرمایه‌گذاری نیز افزایش پیدا می‌کند.

برای اینکه میزان حداقل سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال برای موفقیت خود را پیدا کنید، بررسی چند مورد و سنجش شرایط زندگی و مالی بسیار مهم است. مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده سرمایه ورودی شما، مدیریت ریسک در ارز دیجیتال است.

بازار ارز‌های دیجیتال بسیار بی‌ثبات است و هر لحظه امکان سقوط‌های شدید قیمتی و ثبت ضرر‌های غیرقابل جبران برای سرمایه‌گذاران وجود دارد. بنابراین قبل از انتخاب میزان سرمایه خود، به بدترین شرایط فکر کنید. اگر تمام سرمایه انتخاب خود برای خرید ارز‌های دیجیتال را طی یک ماه آینده از دست دهید، زندگی شما چه تفاوتی خواهد کرد؟ اگر به فکر آسیب زدن به خودتان می‌افتید، خوابتان مختل می‌شود و با چک‌های برگشتی مواجه می‌شوید، بهتر است سرمایه خرید ارز دیجیتال خود را کاهش دهید.

فراموش نکنید که سرمایه زیاد همواره منجر به سود هنگفت نمی‌شود، برعکس، سرمایه‌گذاران جدید و تازه کار بازار ارز‌های دیجیتال معمولاً ضرر‌های قیمتی را در ابتدای فعالیت خود تجربه می‌کنند. پیشنهاد می کنم در این رابطه مقاله آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را هم مطالعه کنید.

بررسی شرایط بازار و روند‌های قیمتی نیز در میزان سرمایه شما تعیین‌کننده است. به عنوان یک سرمایه‌گذاری و معامله‌گر ارز‌های دیجیتال، هدف نهایی شما این است که در قیمت کم خرید خود را انجام دهید و سپس در افزایش‌های قیمتی موجودی خود را برای کسب سود به فروش برسانید.

بنابراین برای ثبت معاملات موفق و کسب سود، شناسایی موقعیت‌های مناسب خرید اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال، اگر هم اکنون بازار در حال ثبت اوج‌های قیمتی خود است، بهتر است در زمان خرید تنها بخش کوچکی از سرمایه خود را استفاده کنید زیرا روندهای قیمتی گذشته ثابت کرده است که افزایش‌های قیمتی بالاخره در نقطه‌ای به پایان می‌رسند و این نقاط معمولاً در نزدیکی اوج‌های قیمتی وجود دارند.

بنابراین اگر در اوج‌های قیمتی تمام سرمایه خود را به ارز‌های دیجیتال تبدیل کرده باشید، بزودی ممکن است ضرر‌های بسیار بزرگی را تجربه کنید. در سمت مقابل، اگر کف‌های قیمتی ثبت شده است و تحلیلگران از زمان مناسب خرید خبر می‌دهند، ممکن است میزان سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید زیرا احتمال افزایش قیمتی طی چند هفته و ماه آینده وجود دارد.

استراتژی‌های مختلفی مانند خرید پله‌ای می‌توانند به شما برای خرید ارز‌های دیجیتال با قیمت میانگین کمک کنند، اما بهترین روش ترید و مهارت بررسی و تحلیل روند‌های قیمتی است. روشی که زمان بر است و ممکن است تمام سرمایه‌گذاران امکان یادگیری و استفاده از آن را نداشته باشند. اگر شما نیز از جمله این افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم از دوستان و آشنایان تریدر خود برای شناسایی نقاط مناسب خرید کمک بگیرید یا از منابع اینترنتی استفاده کنید.

در این بین مهم است که علاوه بر پایبندی به استراتژی سرمایه‌گذاری خود، آماده تغییرات نیز باشید. در اکثر زمان‌ها، سرمایه‌گذاران میزان سرمایه انتخابی خود را به مرور زمان در بازار ارز‌های دیجیتال کاهش یا افزایش می‌دهند. شما برخی زمان‌ها در شرایطی قرار می‌گیرید که مجبور هستید تا به حرف‌ها و برنامه‌های خود پایبند نباشید و تصمیمات متفاوتی را بگیرید.

به عنوان مثال ممکن است تغییرات قیمتی به نحوی باشد که بهترین فرصت برای خرید ارز دیجیتال فراهم شود. در این زمان، همراه با توجه به میزان ریسک بازار ارز‌های دیجیتال ممکن است سرمایه خود را افزایش دهید.

مثالی از یک استراتژی برای شروع سرمایه‌گذاری

استراتژی برای شروع سرمایه‌گذاری

برای مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال و ورود به بازار آن، در اولین قدم نیازمند یک صرافی و پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال هستید. امروزه با محبوبیت گسترده ارز‌های دیجیتال، صرافی‌های متنوع داخلی و خارجی وجود دارند و طیف وسیعی از گزینه‌ها در اختیار علاقه مندان است.

هر صرافی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد و از برخی مزایا و معایب بهره‌مند است. برای دسترسی به فرصت‌های متنوع بازار و همچنین ثبت معاملات موفق، شما نیازمند صرافی ارز دیجیتال هستید که از خرید و فروش طیف وسیعی از ارز‌های دیجیتال پشتیبانی کند، کمترین کارمزد معاملاتی را داشته باشد، کیف پول ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهد و با پشتیبانی 24 ساعته در هفت روز هفته، پاسخگوی سؤالات و مشکلات شما باشد.

امروزه برخی از صرافی‌های داخلی مانند سرمایکس چنین امکاناتی را ارائه می‌دهند و می‌توانند انتخاب مناسبی توسط شما برای شروع سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال باشند. پس از شناسایی و انتخاب صرافی ارز دیجیتال مناسب، کافی است تا فرآیند ثبت نام و احراز هویت را تکمیل کنید تا به تمام خدمات مالی صرافی دسترسی داشته باشید.

حال زمان خرید اولین ارز دیجیتال و شروع سرمایه‌گذاری است. در ادامه یک استراتژی پیشنهاد شده توسط برخی تحلیلگران و تریدر‌های بازار برای تازه واردان را توضیح می‌دهیم، این استراتژی برای شما نیز می‌تواند کاربرد داشته باشد اما به یاد داشته باشید که موارد گفته شده قوانین نوشته شده‌ای برای موفقیت در بازار ارز‌های دیجیتال نیستند و صرفاً می‌توانند احتمال موفقیت معاملات شما را افزایش و ریسک‌های این بازار نوسانی را کاهش دهند.

بنابراین شما براساس شرایط و نیاز‌های خود می‌توانید در هر مرحله تغییراتی ایجاد کنید و استراتژی معاملاتی منحصر به فرد خود را داشته باشید.

برای شروع، شما نیازمند تعیین سرمایه و بودجه خود هستید. پیشنهاد می‌شود که بودجه کلی شما برای خرید ارز‌های دیجیتال بین 5 تا 30 درصد از سرمایه شما باشد. زیرا بازار ارز‌های دیجیتال بسیار نوسانی است و هر لحظه براثر اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی مانند هک صرافی‌های بزرگ قیمت‌ها ریزش شدیدی داشته باشند.

اگر میزان زیادی از سرمایه خود را به بازار ارز‌های دیجیتال وارد کنید، همواره با استرس و فشار زیادی در هنگام تصمیم‌گیری‌های معاملاتی مواجه هستید که می‌توانند اثرات مخربی داشته باشند. قانونی نانوشته در بازار ارز‌های دیجیتال وجود دارد که سرمایه‌گذاران تنها باید پولی را به بازار وارد کنند که از دست رفتن آن، تأثیر قابل توجهی در زندگی روزمره و اهداف آینده فرد نداشته باشد.

بنابراین این سرمایه برای فردی می‌تواند 10 میلیون تومان باشد، در حالی که فردی دیگر توانایی سرمایه‌گذاری 10 میلیارد تومانی را داشته باشد.

پس از تعیین سرمایه خود، در اولین قدم مهم است که مقدار کمی ارز دیجیتال (مانند چند صد هزار تومان تا یک میلیون تومان) خریداری کنید. هدف این خرید، کسب سود نیست و به هدف آشنایی با بازار و همچنین نکات مهم در نگهداری و انتقال ارز‌های دیجیتال توصیه شده می‌شود. به عنوان مثال، خرید 1 میلیون تومان بیت کوین از یک صرافی ارز دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا با موارد مهمی مانند ویژگی‌های صرافی‌ها، کارمزد‌های تراکنش و نحوه کار کیف پول‌های ارز دیجیتال آشنا شوید.

خرید این مقدار کم از ارز‌های دیجیتال و انتقال آن‌ها به یک کیف پول ارز دیجیتال یا استفاده از آن‌ها در برنامه‌های غیرمتمرکز درس‌های مهمی برای شما خواهد داشت و باعث می‌شود تا فضای کلی بازار ارز‌های دیجیتال را بشناسید.

پس از خرید اولین ارز دیجیتال خود و زمانی که درک بهتری از سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال پیدا کردید، وقت آن است که سبد سرمایه‌گذاری خود را ایجاد کنید. سبد سرمایه‌گذاری به شما کمک می‌کند تا به فرصت‌های مختلفی در بازار ارز‌های دیجیتال دسترسی داشته باشید و همچنین ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید.

برای تشکیل یک سبد سرمایه‌گذاری کافی است تا به جای خرید 1 ارز، سرمایه خود را تقسیم کرده و ارز‌های دیجیتال مختلفی را خریداری کنید. موقعیتی را تصور کنید که سرمایه شما 10 میلیون تومان است، به جای خرید 10 میلیون تومان بیت کوین، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بازار پیشنهاد می‌کنند تا 2 میلیون تومان از 5 ارز دیجیتال مختلف خریداری کنید.

اگر تازه کار هستید، برای ایجاد سبد سرمایه‌گذاری ارز‌های محبوب بازار مانند بیت کوین و اتریوم انتخاب بسیار بهتری نسبت به آلت کوین‌ها کمتر شناخته شده بازار هستند.

پس از انتخاب صرافی، تعیین بودجه و انتخاب ارز‌های دیجیتال مورد نظر خود برای تشکیل سبد سرمایه‌گذاری، زمان ثبت سفارشات خرید به شکل پله‌ای است. خرید پله‌ای فرآیندی است که در آن سرمایه‌گذار به جای خرید تمام ارز‌های دیجیتال مورد نظر خود در یک بازه زمانی کوتاه، سفارشات خرید را در یک بازه زمانی انجام می‌دهد.

بنابراین توصیه می‌شود تا به جای اینکه تمام سرمایه خود را در یک روز تبدیل به ارز دیجیتال کنید، آن را تقسیم کرده و به صورت هفتگی خرید خود را انجام دهید. تکمیل روند خرید دارایی‌های شما در این روش ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد، اما خرید پله‌ای باعث می‌شود تا اطمینان حاصل کنید تا در اوج قیمتی ارز‌های دیجیتال خرید‌های خود را انجام نداده‌اید.

جمع‌بندی

حداقل سرمایه چند صد هزار تومانی برای ورود به ارز دیجیتال می‌تواند شروع مناسبی برای اکثر سرمایه‌گذاران تازه کار این بازار نوسانی باشد. خرید ارز دیجیتال به میزان حداقلی که صرافی‌ها تعیین کرده‌اند، می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات مهمی را به دست‌آورید و سپس به مرور زمان سرمایه، تنوع سبد سرمایه‌گذاری و مهارت ترید خود را افزایش دهید.