افراد زیادی بیت کوین را شکل جدیدی از طلا می‌دانند که برای شباهت‌ های بیت کوین و طلا مثال‌های زیادی عنوان می‌کنند. با این حال تفاوت‌های اساسی بین این دو وجود دارد.

شباهت‌ های بیت کوین و طلا

بیتکوین و طلا به عنوان انواع مختلفی از ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرند و از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند.

ماندگاری

هر چند بیتکوین نیازمند نرم افزار و اینترنت است ولی بیت کوین هم مانند طلا ماندگار هستند. احتمال خیلی کمی وجود دارد که اینترنت از بین برود، از سوی دیگر استخراج‌ کننده‌های بیتکوین  همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. هر چند طلا نیازمند مراقبت است اما جزو دارایی‌های بادوام محسوب می‌شود، بیت کوین هم ارز قدرتمندی می‌باشد که روی بلاک چین استوار است.

کمیابی

بیشتر بخوانید:

کاربرد بلاک چین در معاملات طلا توسط ضرابخانه سلطنتی انگلستان

طلا و بیت کوین بسیار محدود هستند به طوری که تعداد بیت کوین‌ها محدود به ۲۱ میلیون سکه است. تاکنون ۱۵ میلیون سکه استخراج شده‌ است و همچنان استخراج بیتکوین ادامه دارد. طلا هم یک عنصر کمیاب است، هر چند که رد طلا در مکان‌های مختلف سیاره زمین دیده می‌شود، اما یافتن و استخراج آن کار دشواری است. این موضوع یکی از مهمترین دلایل شباهت‌ های بیتکوین و طلا محسوب می‌شود.

شناسایی

هم بیت کوین و هم طلا قابلیت شناسایی بالایی دارند. بیتکوین شامل امضاهای مشخصی است که نمی‌توان آن‌ها را جعل کرد. طلا را هم می‌توان به راحتی و با روش‌های خاص تشخیص داد. البته گاهی اوقات برای تضمین خلوص بالا، آن را مورد آزمایش قرار می‌دهند.

قابلیت مقایسه پذیری با دارایی‌های دیگر

 

هم بیتکوین و  هم طلا را می‌توان با سایر کالاهای با ارزش مقایسه کرد. هر کدام را می‌توان معامله و به عنوان ارزش ذخیره کرد یا این که هر دو را می‌توان از طریق اینترنت خریداری کرد. طلا هر روز به شکل آنلاین خرید و فروش می‌شود و بیتکوین هم به صورت آنلاین معامله می‌شود. اگرچه طلا در شبکه‌ گسترده‌ای از صرافی‌ها و طلافروشی‌ها توزیع می‌شود، بیتکوین هم به همان ترتیب در حال توزیع و گسترش فراتر از صرافی‌های ارز دیجیتال است.

تفاوت های طلا و بیت کوین

هر چند بیت کوین و طلا شباهت‌هایی داشتند با این حال در برخی موارد تفاوت‌های اساسی دیده می‌شود.

حمل و نقل

طلا را نمی‌توان به آسانی بیت کوین، حمل کرد. از آنجایی که طلا در مقایسه با بیتکوین سنگین و حجیم‌تر است، حمل آن هم مشکل‌تر خواهد بود. در حالی که بیت کوین می‌تواند به راحتی از یک آدرس به آدرس دیگری منتقل شود.

تقسیم پذیری

بیت کوین را می‌توان به اندازه‌های خیلی کوچکی تقسیم کرد. هر چند طلا هم قابل تقسیم است اما به آسانی بیت کوین این کار امکان‌پذیر نخواهد بود. با اینکه می‌توان بیتکوین را به واحدهای کوچک‌تر تبدیل کرد اما تعداد آن از ۲۱ میلیون سکه بیشتر نخواهد شد.

ارزش ذاتی

بیشتر بخوانید:

آیا سرمایه گذارها به جای طلا روی بیت کوین سرمایه گذاری می کنند

عده‌ای می‌گویند که طلا ارزش ذاتی بیشتری نسبت به بیتکوین دارد چون کاربرد بیشتری دارد. طلا را در فضاپیماها، جواهرات و ابزارهای پزشکی می‌توان مورد استفاده قرار داد، اما بیتکوین فقط به عنوان یک ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته می‌توان گفت بیتکوین هم ارزش ذاتی دارد چرا که نیاز به تلاش برای استخراج آن است و ذخایر آن هم محدود می‌باشد.

فرایند ایجاد

فرق مهم دیگر آن‌ها منبع ایجاد شدنشان است. بیت کوین توسط رایانه‌ها و نرم افزارها ایجاد می‌شود، اما طلا یک فلز ارزشمند است که به صورت طبیعی در سیاره ما وجود دارد.

رهگیری

 

رهگیری بیتکوین نسبت به طلا خیلی مشکل‌تر است. طلا توسط سیستم جهانی که ارزش سرمایه‌گذاری آن را تضمین می‌کند رهگیری می‌شود. این سیستم اجازه خرید و فروش انواع تقلبی طلا را خیلی مشکل می‌سازد. اما بیتکوین بیشتر در معرض خطر قرار دارد، رسوایی صرافی MT.GOX در توکیو به خاطر یک مشکل نرم‌افزاری باعث شد تا میلیون‌ها دلار بیت کوین دزدیده شود. رهگیری بیت کوین هم مشکل است چرا که توسعه دهندگان، آن را با هدف دوری از نظارت دولت‌ها ایجاد کرده‌اند.

کاربرد پذیری

بیت کوین به عنوان یک ارز، کاربرد بیشتری نسبت به طلا دارد. شما می‌توانید برای خرید از بیتکوین استفاده کنید اما نمی‌توانید این کار را با طلا انجام بدهید.

استفاده به عنوان یک ارز معتبر و قانونی

بیشتر بخوانید:

جستجوی عبارت خرید بیت کوین از خرید طلا در گوگل پیشی گرفت

بیت کوین محبوبیت بیشتری پیدا کرده و می‌تواند به عنوان یک ارز مورد استفاده قرار بگیرد. بعضی فروشندگان، بیتکوین را هم قبول می‌کنند در حالی که طلا را به عنوان یک ارز نمی‌پذیرند. هر چند عده‌ای از طلا برای معاملات پایاپای استفاده می‌کنند، اما استفاده از آن برای خرید کالا در بیشتر نقاط دنیا مرسوم نیست.

شاید به دلیل شباهت‌ های بیت کوین و طلا ، بسیاری از افراد در دنیا به سمت سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند، اگر شما هم بخواهید اقدام به خرید بیتکوین کنید، می‌توانید از خدمات وبسایت ارز جو استفاده کنید.