اگر شما هم به حوزه ارزهای دیجیتال علاقه دارید یا در این زمینه فعالیت دارید، بدون شک با نام ارز دیجیتال نئو آشنا هستید. نئو در ابتدا با نام انت شیرز وارد عرصه ارزهای دیجیتال شد و اکنون به عنوان اتریوم چینی شناخته می‌شود، از آنجایی که ویژگی‌هایی مشابه ارز دیجیتال اتریوم دارد. اما این ارز دیجیتال دارای ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های منحصر به فردی است که در این مقاله قصد داریم نئو را از همه جوانب بررسی کنیم و شما را با آن آشنا سازیم. بنابراین، حتی اگر تاکنون نام نئو به گوشتان نرسیده است یا می خواهید خرید نئو انجام دهید، این مقاله را از دست ندهید تا با این ارز دیجیتال استثنایی آشنا شوید.

نمادی از نئو

نئو چیست؟

نئو در وب‌سایت رسمی خود به آدرس neo.org، خود را به عنوان یک شبکه توزیعی برای اقتصاد هوشمند معرفی می‌کند. در اینجا، اقتصاد هوشمند به معنای دارایی‌های دیجیتال با هویت دیجیتالی است که توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شوند.

این پلتفرم، که یک پروژه بلاکچینی است، توسط یک بنیاد غیرانتفاعی توسعه یافته است. این شبکه گسترده با واحد ارزی NEO به عنوان یک جزء از آن، از تکنولوژی بلاکچین و هویت دیجیتال برای مدیریت خودکار و دیجیتالی‌سازی دارایی‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و اقتصاد هوشمند توزیعی بهره می‌برد.

هدف اساسی این پلتفرم ایجاد یک اقتصاد هوشمند توسط شبکه توزیعی NEO است.

تاریخچه ارز نئو

تحقیقات مرتبط با پلتفرم NEO به سال 2014 برمی‌گردد. این پروژه در ابتدا با نام Antshares در غرب معرفی شد و توسط شرکت OnChain در شانگهای چین توسعه یافت. NEO برای اجماع بلاکچین از تکنولوژی تحمل خطای بیزانس (bDFT) بهره می‌برد، که این یک پروتکل اثبات سهام است.

در اولین جمع‌سپاری در سال 2015، که به مدت 10 روز ادامه داشت، 17.5 میلیون توکن NEO به ارزش 550 هزار دلار به فروش رفت. در جمع‌سپاری دوم، تعداد توکن‌های NEO به 22.5 میلیون افزایش یافت و با قیمت 4.5 میلیون دلار به فروش رسید.

در ICO سال 2016، 6119 بیتکوین جمع‌آوری شد و 100 میلیون توکن NEO به وجود آمد. نیمی از این 100 میلیون توکن در ICO به فروش رفت و نیم دیگر به شورای NEO توزیع شد. با جذب سرمایه‌گذاری به ارزش 5 میلیارد دلار تا پایان سال 2017، NEO به میانگین 20 ارز رمز پایه برتر جهان پیوست.

نئو و یک دست

نئو چگونه طراحی شده است؟

شبکه NEO دارای دو نماد است: NEO و neoGAS (GAS). نمادهای NEO در زمان پیدایش پیش‌فرض تولید شدند و مجموعاً 100 میلیون توکن دارند. این توکن‌ها برای ایجاد بلوک‌ها، مدیریت شبکه و تامین اجماع استفاده می‌شوند.

نماد GAS به عنوان واحد سوخت بلاک‌چین NEO طراحی شده است و به عنوان یک منبع امنیتی عمل می‌کند. GAS پیش‌فرضاً تولید نمی‌شود و برای استفاده در تخصیص منابع و حفظ پایداری بلاک‌چین طراحی شده است. همچنین برای پاداش دادن به افرادی که پایداری بلاک‌چین را حفظ می‌کنند نیز به کار می‌رود.

تعریفی از neoGAS استفاده از آن به عنوان پاداش

هروقت یک بلوک جدید ایجاد می‌شود، از neoGAS به عنوان پاداش برای کاربران استفاده می‌شود. این فرآیند ادامه خواهد داشت تا موقعی که تعداد GAS در بازار به 100 میلیون سکه برسد. در این زمان، دارندگان NEO بخشی از هزینه‌های معاملات را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.

افرادی که دارایی‌های نئو در کیف‌پول‌های معتبر NEO دارند، از توکن‌های GAS که تولید می‌شود بهره‌مند می‌شوند. هر نئویی که در کیف‌پول خود نگه دارند، به طور روزانه 0.0003 GAS به آنها تعلق می‌گیرد، که این مقدار ممکن است در آینده ارزشمند شود.

استفاده از GAS در شبکه نئو معمولاً برای پرداخت هزینه‌های ایجاد قرارداد‌های هوشمند در ارز دیجیتال نئو انجام می‌شود.

سرعت تولید بلاک‌های جدید در بلاک‌چین نئو

بلاک‌های جدید در هر 15-20 ثانیه یکبار تولید می‌شوند و در یک سال انتظار می‌رود حدود 2 میلیون بلوک ساخته شود. با این نرخ تولید، تا حدود 22 سال به حداکثر تعداد 100 میلیون GAS می‌رسیم و تمامی GAS‌ها توزیع می‌شوند. پس از آن، ایجاد GAS جدیدی ممکن نخواهد بود. در مورد مقدار اولیه توکن‌های GAS، باید بدانید که ابتدا تعدادی GAS وجود ندارد و با هر بلوک جدیدی که ایجاد می‌شود، مقداری از GAS تولید می‌شود.

نمادی از جامعه کاربری نئو

قراردادهای هوشمند بر اساس طراحی اتریوم نئو

از مدل اقتصادی اتریوم برای ساختن آینده‌ای بهتر اقتصادی استفاده شده است. در اقتصاد مدرن، یکی از مشکلات اساسی مرتبط با اعتماد به یکدیگر است. چگونه می‌توان با کسی که به او اعتماد نداریم، تجارت کرد؟ نئو و اتریوم هر دو تلاش کرده‌اند تا از طریق قراردادهای هوشمند این مشکل را حل نمایند.

کاربران، اگر تمایل به مبادله باشند، ابتدا دارایی‌های خود را به شکل دیجیتالی تبدیل کرده و آن‌ها را به واحد نئو تبدیل می‌نمایند. سپس اقدام به ایجاد یک قرارداد هوشمند می‌نمایند که در زنجیره بلوک به صورت غیرمتمرکز ذخیره می‌شود. در ادامه، تجارت بر اساس جزئیات دقیق قرارداد انجام می‌پذیرد.

مزایای برنامه‌نویسی نئو

هر دو قرارداد هوشمند نئو و اتریوم از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف برای توسعه استفاده می‌کنند. اتریوم از یک زبان برنامه‌نویسی مخصوص به نام Solidity بهره می‌برد. از سوی دیگر، قراردادهای هوشمند نئو قابل نوشتن و تدوین به زبان‌های متعددی از جمله C# و Java هستند.

در آینده، توسعه‌دهندگان نئو همچنین به کاربران اجازه می‌دهند که قراردادهای هوشمند خود را با استفاده از زبان‌های مانند Python و Go بنویسند. این امکان به کاربران نئو این قدرت را می‌دهد که توسعه‌دهندگان برای پروژه‌های دیگر را استخدام کنند و حتی قراردادهای هوشمند جدید ایجاد کنند. به عبارت دیگر، یک کاربر نئو قادر است قدرت توسعه قراردادهای هوشمند را در اختیار داشته باشد، در حالی که برای ساخت قراردادهای هوشمند در اتریوم، به توظیف یک توسعه‌دهنده حرفه‌ای نیاز دارد.

استفاده نئو از هویت دیجیتال

نئو همچنین از یک سیستم هویت دیجیتالی به منظور احترام به امانت و حفاظت از افراد خود بهره می‌برد. افراد و مؤسسات می‌توانند هویت دیجیتالی معتبری کسب کنند، و کاربران نئو تنها می‌توانند تجارت با افرادی را بکنند که هویت دیجیتال آن‌ها تأیید شده باشد. این اقدام به محافظت از کاربران در برابر کلاهبرداری کمک می‌کند و رعایت قوانین بین‌المللی برای نئو را آسان‌تر می‌سازد.

نئو چگونه ساخته می‌شود؟

همانند بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر، نئو نیز توسط جامعه‌ای ایجاد می‌شود. اما در مقایسه با اکثر ارزهای رمزپایه دیگر، نئو از یک سیستم اثبات سهام مبتنی بر مفهوم بیزانسی استفاده می‌کند. این به این معناست که کاربران نئو جوایز خود را براساس تعداد توکن‌هایی که در اختیار دارند دریافت می‌کنند، به جای اینکه با حل معاملات از طریق رایانه‌های خود جایزه بگیرند. به عبارت دیگر، هر توکن نئو به عنوان نوعی از سهام در بلاکچین عمل می‌کند. این تفاوت مهمی است که نئو را از بسیاری از رقبای خود تمایز می‌دهد.

پایگاه کاربرد اصلی نئو

پایگاه کاربری اصلی نئو در چین واقع شده است، به این معنا که ارز نئو تحت تأثیر خبرها و تحولات مرتبط با این منطقه قرار دارد. اگر شما به تجارت در نئو علاقه دارید، باید به دقت تغییراتی که در چین رخ می‌دهد و هرگونه مقررات جدیدی که از سوی دولت چین اعلام می‌شود را نظارت کنید.

در صورتی که نئو همکاری‌ای با مقامات چینی نداشته باشد، ممکن است شاهد افزایش قابل توجهی در ارزش نئو باشید. به عبارت دیگر، نمی‌توان به ندرت انتظار داشت که نرخ ارز دیجیتال بانک مرکزی چین (CBDC) که به سرعت در حال توسعه است، در رقابت با نئو قرار گیرد.

آینده قیمت نئو

چشم‌انداز قیمت نئو در حال حاضر به نسبت نامشخص است. در کوتاه مدت، انتظار می‌رود که نوسان‌های قیمتی رخ دهد، زیرا معامله‌گران عمده از عدم اطمینان درباره آینده ارزهای رمزپایه بهره می‌برند. اما در دوره‌های میان‌مدت و بلندمدت، احتمالاً نمی‌توان انتظار داشت که دولت چین به صورت کامل بر ارزهای رمزپایه عمل کند، زیرا این اقدام می‌تواند به کاهش ارزش نئو منجر شود.

نظر کارشناسان درباره ارز نئو

در کل، کارشناسان نگرش مثبتی نسبت به آینده نئو دارند، اگرچه نگرانی‌هایی در مورد آسیب‌پذیری احتمالی نسبت به تصمیمات مقامات چینی وجود دارد.

یکی از کارشناسان و سرمایه‌گذاران نئو اظهار داشته که: “حرکت بزرگ نئو به سوی ایجاد یک اقتصاد هوشمند به حقیقت است. این دارایی‌های دیجیتال، قراردادهای هوشمند و هویت دیجیتال را در خود جای داده است که می‌تواند برای کاربردهای واقعی بهره‌ور باشد و در اقتصاد واقعی ادغام یابد. این می‌تواند (و احتمالاً می‌شود) کاندیدای اولین برنامه کاربردی و یکپارچه‌سازی در دنیای واقعی باشد. برایان ایوانز نیز تأکید کرده است که آینده نئو به استفاده از ICO‌های چینی وابسته است.”

بسیاری از محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های اخیر به عنوان یک چالش مهم برای نئو و دیگر ارزهای رمزپایه در نظر گرفته شده‌اند. گفته می‌شود که نئو به صراحت گام‌هایی را برداشته تا نشان دهد تمایل دارد با دولت چین همکاری کند و در بلندمدت، علاقه دارد به ایجاد یک اقتصاد هوشمند پیش‌برود.

نظر مدیر عامل نئو درباره این ارز

مدیرعامل شرکت نئو، Da Hongfei، به طور غیرمنتظره یک آینده درخشان برای ارز رمزپایه مشاهده می‌کند. در مصاحبه اخیر با سارا تران از Blockchain.News، Hongfei اظهار کرد: “بی‌تردید، مرحله Neo3 یکی از پیش‌بینی‌شده‌ترین مراحل است. ما در حال ارائه آزمایشی Neo3 قبل از پایان این سال هستیم و هدف ما انتشار شبکه اصلی در سه ماهه اول سال 2021 است. Neo3 به عنوان یک بازنگری کامل در زیرساخت فعلی بلاک‌چین Neo مطرح است. این نسخه جدید با توانایی‌های عملیاتی بیشتر، افزایش پایداری و امنیت، یک سیستم قرارداد هوشمند بهینه‌سازی شده و یک زیرساخت با ویژگی‌های منحصربه‌فرد برای تسهیل توسعه‌دهندگان و تسریع در نوآوری‌های بلاک‌چین در سطح سازمانی خواهد آمد.”

توسعه دهنده نئو

هدف اصلی پروژه ارز دیجیتال نئو

نئو به منظور ایجاد یک اقتصاد هوشمند جهانی با اشمول مسائل اقتصادی روزمره به وجود آمده است؛ و این اقتصاد هوشمند از سه عامل اساسی بهره می‌برد: دارایی‌های دیجیتال، هویت دیجیتال و قراردادهای هوشمند. این عناصر اساسی نئو اساسی هستند که به ایجاد این اقتصاد هوشمند و ارتقاء تجربه اقتصادی افراد به عنوان اعضای این شبکه ارزی دیجیتال کمک می‌کنند.

دارایی‌های دیجیتالی نئو

همانطور که می‌دانید، دارایی‌های دیجیتال به دارایی‌هایی اطلاق می‌شود که در قالب داده‌های باینری ذخیره می‌شوند و از حق استفاده برخوردارند. یکی از مسائل بسیار حیاتی در این حوزه، مالکیت و مالکیت حقیقی دارایی‌های دیجیتال است. با ظهور تکنولوژی بلاک‌چین، این مسئله به طور قابل‌توجهی حل شده است. این فناوری امکان ایجاد دارایی‌های دیجیتال با امنیت بسیار بالا، بدون وجود واسطه‌ها و بدون تداخل دخالت نهادهای میانی را فراهم می‌آورد.

در شبکه نئو، دو نوع دارایی دیجیتال متمایز وجود دارد:

  • دارایی‌های جهانی یا فراگیر: این دارایی‌ها توسط تمامی قراردادهای هوشمند و کاربران شبکه به رسمیت شناخته می‌شوند. به عبارت دیگر، آنها قابل شناسایی در تمامی ارتباطات داخل شبکه دیجیتال نئو هستند.
  • دارایی‌های قراردادی: این دارایی‌ها تنها در برخی از قراردادهای خاص به عنوان واحدهای معاملاتی به رسمیت شناخته می‌شوند و قابلیت استفاده در قراردادهای دیگر را ندارند. به عنوان مثال، دو ارز دیجیتال گلم و بنسر که هر دو از توکن‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم هستند، به عنوان دارایی‌های قراردادی شناخته می‌شوند. این به این معناست که توکن‌های گلم و بنسر نمی‌توانند به طور مستقیم در سیستم یکدیگر استفاده شوند و باید در قراردادهای خاص به کار روند.

هویت دیجیتالی در نئو

هویت دیجیتالی به مجموعه‌ای از اطلاعات مربوط به یک فرد (ممکن است فرد حقیقی یا حقوقی باشد) اشاره دارد که بر روی سیستم‌های کامپیوتری یک نهاد یا سازمان ذخیره می‌شود. در پلتفرم نئو، این هویت‌ها به‌طور دیجیتالی تأیید و ثبت می‌شوند و از استاندارد هویت‌سنجی 509X بهره می‌برند. این استاندارد از مدل‌های مختلف شناسایی مانند تشخیص چهره، اثر انگشت، تشخیص صدا، ارسال پیامک و روش‌های متعدد مرحله‌ای برای احراز هویت استفاده می‌کند. این اقدامات به ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی امن و کارآمد برای هویت‌های دیجیتالی در پلتفرم نئو کمک می‌کنند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت نئو

همچون بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر، نئو نیز تحت تأثیر تغییرات بازار قرار می‌گیرد. اگر قیمت بیت‌کوین کاهشی تجربه کند، منطقی است که نئو و سایر ارزهای دیجیتال هم همراه با اضطراب تاجران و تلاش برای فروش دارایی‌های خود به منظور جلوگیری از زیان، تحت فشار قرار بگیرند. نئو، مانند اکثر ارزهای رمزپایه دیگر، بسیار متغیر است و انتظار دارید که تغییرات قیمتی چشم‌گیر داشته باشد.

آینده بازار ارز دیجیتال نئو

مانند مونرو و دش، نئو احتمالاً تمایل دارد که در برابر مقررات مقاومت نشان دهد. در موارد مونرو و دش، این مقاومت از آنجا نشأت می‌گیرد که ارزهای این شبکه‌ها از خصوصیت ناشناسی برخوردار هستند که از نظر نظریه به حفاظت از کاربران کمک می‌کند.

در مورد نئو، عامل مقاومت یا مساعدت نسبت به مقررات به دلیل اعلام تمایل به همکاری با مقامات می‌باشد. این می‌تواند باعث جلب توجه دولت چین به مسائل مرتبط با نئو شود و به‌خصوص وابستگی نئو به وضعیت بازار چین و مقررات در آن منطقه اهمیت دارد. سوال اصلی آیا مشاغل چینی نئو را به‌عنوان یک راه‌حل استاندارد برای بلاکچین خود انتخاب می‌کنند یا خیر؟ نقش این عامل مهمی در آینده نئو خواهد داشت.

نمودار قیمتی‌ نئو

جمع بندی

نئو یک ارز دیجیتال با پتانسیل بالا برای ایجاد یک اقتصاد هوشمند جهانی است. این ارز دیجیتال از مزایایی چون هویت دیجیتالی، قراردادهای هوشمند و دارایی‌های دیجیتال تشکیل شده است که قرار است مسائل اقتصادی روزمره را تغییر دهد. با اعلام تمایل به همکاری با مقامات، نئو نشان داده که آماده است تا هماهنگی با مقررات و تحولات منطقه‌ای را از طریق ایجاد یک اقتصاد هوشمند ادامه دهد. برای نئو، آینده وابسته به واکنش مشاغل چینی و تأثیر مقررات در آن منطقه است، و این امر نقش مهمی در تعیین مسیر آینده این ارز دیجیتال خواهد داشت. در پایان پیشنهاد می کنیم ویدئوی زیر را هم که درباره آینده و گذشته ارزهای دیجیتال در ایران است و توسط مدیرعامل مجموعه سرمایکس در برنامه بیسیم بیان شده را مشاهده کنید.