قیمت بیت کوین (BTC) به کاهش قیمت و عبور از سطح پشتیبانی ۷٫۸۰۰ دلاری برای پنجمین هفته متوالی ادامه داده است. با توجه به اینکه قیمت بیت کوین که در حال حاضر به بیش از ۸٫۲۰۰ دلار رسیده است، چندین شاخص وجود دارند که نشان می دهند، بازگشت قیمت بالقوه ای را می توان برای این ارز دیجیتال انتظار داشت.

نمای بازار کریپتوعملکرد هفتگی بازار ارزهای دیجیتال. منبع: Coin360.com

۱ حفظ مجدد سطح پشتیبانی قیمت بیت کوین

به نظر می‌رسد که بیت کوین در حال حاضر کف قیمت خود را به دست آورده است. در نمودارهای روزانه و هفتگی، قیمت بیت کوین مرتبا طی هفته های گذشته از سطح پشتیبانی عبور کرده است. پس از رسیدن به قیمت ۸٫۴۰۰ دلار در تاریخ ۱۴ اکتبر، بیت کوین از سطح پشتیبانی شاخص باند بولینگر کاهش داشت و به سطح پشتیبانی فعلی در حدود ۷،۸۶۰ دلار رسیده است.

از آنجایی که قیمت بیتکوین در هفته گذشته در نیمه پایینی باندهای بولینگر قرار داشته است، باعث شده است که خطوط باندهای بولینگر به یکدیگر نزدیک شوند. این موضوع سطح مقاومتی نمودار روزانه قیمت بیت کوین را به ۸،۵۵۰ دلار و میانگین متحرک را به ۸،۱۲۰ دلار رسانده است.

هفته آینده، برای آنکه گاوهای بیت کوین بتوانند مشاهده کنند که قیمت این ارز دیجیتال روند خود را بالاتر از ۸،۱۲۰ دلار حفظ کرده است باید روند نزولی کنونی را بشکنند. رسیدن به قیمت ۸،۵۵۰ دلار ما را به سمت سطح مقاومتی بعدی در نمودار هفتگی بیت کوین سوق خواهد داد.

پشتیبانی قیمت بیت کوینچشم انداز هفتگی بیت کوین

به دلیل روند نزولی قیمت بیت کوین در هفته گذشته، پشتیبانی شاخص باند بولینگر اندکی کاهش یافته و به ۷٫۶۳۳ دلار رسیده است که همان سطحی است که بیت کوین قبل از دست به کار شدن خرس باید آن را حفظ کند.

روز گذشته پیتر شیف توییتی ارسال کرد که در آن، پیش بینی خود از رسیدن قیمت بیت کوین به ۲٫۰۰۰ دلار را عنوان کرد. وی گفت:

نمودار بیت کوین افتضاح به نظر می رسد. نه تنها به سمت قیمت ۶ هزار دلار در حال حرکت است، بلکه در آستانه کامل کردن شانه راست و شانه بالایی می‌باشیم. با در نظر گرفتن این موضوع که سر این نمودار بر روی ۱۴ هزار دلار و خط گردن آن کمتر از ۸ هزار دلار است، قیمت بیت کوین تا ۲ هزار دلار نیز می‌تواند ریزش کند.

هفته آینده پنجمین هفته ای است که کندل در بخش پایینی باندهای بولینگر شکل می ‌گیرد. اما همانطور که در نمودارها مشاهده می شود، کندل ها هر هفته کوچکتر می ‌شوند. آیا این هفته می‌تواند نقطه عطفی برای بیت کوین باشد؟ نگاهی به شاخص قدرت نسبی (RSI) می‌تواند اطلاعات خوبی به ما ارائه دهد.

نمودار بیت کوین۲ شرایط فروش بیش از حد شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI) هفتگی اطلاعات زیادی نشان نمی‌دهد. هرچند RSI در نمودار روزانه نشان می دهد که بیت کوین پس از رسیدن به ۳۰٫۷۵ در تاریخ ۱۹ اکتبر، باید برای شروع روند صعودی خود آماده باشد.

خیلی زود است که گاوهای بیتکوین خوشحال شوند اما این موضوع باعث نشده است که جیسون ویلیامز (Jason Williams)، یکی از بنیان گذاران شرکت Morgan Creek Digital پست تحلیلگر PlanB را درباره کمیابی و نسبت انباشت به جریان توییت نکند. وی در این خصوص اظهارنظر کرد:

این مدل پیش بینی می‌کند که ارزش بازار بیت کوین پس از رویداد نصف دن پاداش استخراج بعدی در ماه می ۲۰۲۰ به یک تریلیون دلار می‌رسد که این مسئله بدان معناست که قیمت بیت کوین به ۵۵٫۰۰۰ دلار می رسد.

۲۰۶ روز تا رویداد نصف شدن پاداش استخراج باقی است.

نمودار روزانه BTC / USD۳ همگرایی واگرایی میانگین متحرک (MACD) بیت کوین

یکی دیگر از شاخص هایی که علائم بازیابی را در نمودار روزانه بیت کوین نشان می دهد ، شاخص همگرایی واگرایی میانگین متحرک (MACD) است که امروز شروع به فاصله گرفتن از خط سیگنال کرد.

نوسان اخیر قیمت بیت کوین نیز پس از ۸ روز الگوی نزولی منجر به ایجاد نمودار سبز تیره در هیستوگرام MACD شد. هرچند این موارد، شاخص های بسیار اولیه بازیابی صعودی برای بیت کوین می‌باشد. زیرا شاخص هفتگی MACD هنوز هم نزولی است.

نمودار روزانه BTC / USDشاخص هفتگی MACD برای بیت کوین

در شاخص هفتگی MACD، پس از آنکه کندل هشتم در هیستوگرام به رنگ قرمز تیره شکل گرفت، تغییرات اندکی را می‌توان مشاهده کرد. با این حال، محدوده باریک تر و رسیدن قیمت به ۸٫۱۵۰ در هفته جاری ممکن است باعث شکل گیری کندل صورتی کمرنگ شود، در نتیجه امیدهایی برای بازیابی قیمت به وجود می‌آید.

گفته می شود، خط سیگنال و خط MACD هنوز هیچ نشانه ای از تقاطع صعودی نشان نمی دهند و تا زمانی که شروع به تغییر مسیر کنند، احتمال وقوع روند نزولی بیشتر هم وجود دارد.

شاخص هفتگی MACD۴٫ سودآوری استخراج بیت کوین در حال رسیدن به کمترین مقدار سالانه‌ی خود است

ایده بازیابی احتمالی قیمت مورد استقبال ماینرهای بیت کوین قرار خواهد گرفت، زیرا ماینرها از فوریه سال گذشته که قیمت بیت کوین ۳٫۵۰۰ در حدود دلار بود، با کمترین سطح سودآوری روبرو بوده اند.

در عین حال این مسئله می ‌تواند شاخص صعودی دیگری را ارائه دهد، زیرا ماینرها از فروشندگان ثابت بازار می‌باشند.

از نظر تئوری، با نزدیک شدن قیمت بیت کوین با هزینه استخراج، این فروشندگان ثابت به حفظ دارایی خود تشویق می‌شوند تا فشار فروش بازار را کاهش دهند.
در واقع با سطح قیمت فعلی بیت کوین، فقط ماینرهایی که هزینه برق آنها کمتر از ۱۰ سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد می‌توانند بدون ضرر به استخراج بیت کوین بپردازند.

حتی غول های استخراج مانند بیت مین که از برق صنعتی ارزان قیمت با نرخ ۰٫۰۶ سنت به ازای هر کیلووات ساعت بهره مند می شوند نیز در حال حاضر با نگرانی روبرو هستند، زیرا کاهش مجدد بیت کوین می‌تواند به معنای فروپاشی اقتصادی این ماینر چینی باشد که تخمین زده می‌شود، ۶۰ درصد از نرخ هش ریت شبکه بیت کوین را تحت کنترل خود دارد.

کوین تلگراف از امیر نس (Amir Ness)، کارآفرین استخراج بیت کوین از پرسید که بیت کوین باید به چه قیمتی برسد تا فارم ماینینگ او سودآوری خود را از دست بدهد؟

امیر نس تأسیسات ماینینگ Mine-A-Block در ایرکوتسک سیبری را اداره می کند که از برق ارزان قیمت با هزینه ۰٫۰۵۵ سنت به ازای هر کیلووات ساعت بهره می‌برد.

وی پاسخ داد حتی با وجود هزینه برق ۰٫۰۵۵ سنت به ازای هر کیلووات ساعت، قیمت بیت کوین برای ممانعت از ضرر باید بیش از ۶٫۵۰۰ دلار باقی بماند.

سودآوری استخراج بیت کوینشرایط صعودی

برای آنکه خرس ها موضع خود را رها کنند، بیت کوین باید جایگاه خود را بالای میانگین متحرک روزانه در شلخص باندهای بولینگر حفظ کند که در حال حاضر بر روی ۸٫۱۲۰ دلار قرار دارد. عبور از سطح فعلی میانگین متحرک، هدف بعدی سطح مقاومتی را بر روی ۸٫۵۵۰ دلار قرار خواهد داد.

سطح مقاومتی بعدی حدود ۹،۸۴۶دلار خواهد بود و اگر قیمت بیت کوین از این سطح عبور کند آماده رسیدن به قیمت ۱۲،۱۰۰دلار خواهد شد.

شرایط نزولی

روند صعودی امروز که قیمت از ۸٫۰۰۰ به ۸٫۱۷۰ دلار رسید خبر بدی برای خرس ها می ‌باشد. با این حال، قیمت بیت کوین فقط ۳۰۰ دلار بالاتر از سطح پشتیبانی فعلی باندهای بولینگر روزانه می ‌باشد.

اگر قیمت بیت کوین به کمتر از ۷،۸۶۰ دلار برسد، با سطح پشتیبانی بعدی که ۲۰۰ دلار کمتر است روبرو خواهد شد. در صورت وقوع این اتفاق، سطح قیمت بعدی بر روی ۷٫۰۰۰ دلار خواهد بود که نشان دهنده افت چشمگیر ۱۵ درصدی نسبت به قیمت فعلی است. این مسئله می‌تواند باعث فروش گسترده تری شود که بیت کوین را به سطحی سوق دهد تا ماینرها مجبور به خاموش کردن تجهیزات خود یا ماینینگ همراه با ضرر خواهند شد.