video thumb

سوئد بزودی اولین کشور با ارزدیجیتال اختصاصی خواهد شد

Riksbank، بانک مرکزی سوئد، در آستانه‌ی بدل‌ شدن به نخستین بانکی است که ارز دیجیتال اختصاصی خود را رونمایی می‌کند.

بانک مرکزی سوئد موسوم به Riksbank در حال هدایت یک همکاری بین‌المللی برای توسعه‌ی ارز رمزپایه‌ای با تأییدیه‌ی رسمی است و با توجه به گزارش اخیر تحلیل‌گران شرکت خدمات مالی و بانکداری HSBC، می‌تواند به نخستین بانکی بدل شود که ارز دیجیتال اختصاصی خود را با نام e-Krona عرضه می‌کند.

در این خصوص جیمز پومروی، اقتصاددان HSBC، به‌تازگی یادداشتی با عنوان «سال مهم سوئد: آیا اقتصاد می‌تواند بر برخی از چالش‌ها غلبه کند؟» به مشتریان این شرکت ارسال کرده است. این یادداشت پیش از آنکه به بررسی معرفی احتمالی e-Krona طی چند سال آینده بپردازد، عمدتا نگاهی به اقتصاد سوئد دارد؛ اقتصادی که HSBC آن را یکی از جالب توجه‌ترین اقتصاد‌های دنیا می‌خواند. تحلیل‌گر HSBC، معرفی این ارز در سال ۲۰۱۸ را کمی دور از ذهن می‌داند.

با توجه به تشویق مداوم فروشگاه‌ها و کسب‌وکار برای بهره‌ نبردن از پول فیزیکی، اقتصاد سوئد یکی از پایین‌ترین نرخ‌های استفاده از پول در دنیا را دارد. حتی در این زمینه داستان‌هایی در خصوص استفاده‌ی متکدی‌ها و افراد نیازمند سوئدی از دستگاه کارت‌خوان نیز روایت می‌شود. نمودار زیر نرخ کاهش سریع استفاده از پول فیزیکی در سوئد را به تصویر می‌کشد:

سوئد اولین کشور با ارزدیجیتال اختصاصی
سوئد اولین کشور با ارزدیجیتال اختصاصی

بدین ترتیب، چندان مایه‌ی تعجب نیست که نام Riksbank بیش از هر بانک مرکزی دیگر در سراسر دنیا، به‌عنوان بانکی بر سر زبان‌ها است که ارز دیجیتال خود را عرضه می‌کند. جیمز پومری، اقتصاددان HSBC اشاره می‌کند:

Riksbank تاکنون چندین مقاله‌ی پژوهشی با موضوعیت ارزهای رمزپایه منتشر کرده است. در این مقاله‌ها به لزوم گرایش بانک‌های مرکزی به یافتن راهکاری دیگر برای فراهم‌ کردن دسترسی به پرداخت‌ها بدون وجود واسطه‌ای مانند بانکداری خُرد، در صورت تداوم کاهش استفاده از پول فیزیکی اشاره می‌شود. ارز دیجیتال e-Krona با توجه به ادعای Riksbank باید در خریدهای کوچک نیز قابل استفاده باشد و همواره در دسترس شرکت‌ها، اشخاص و مؤسسات مالی باشد.

نکته‌ی جالب توجه، پیشرو بودن Riksbank در زمینه‌ی امور مالی و پولی در طول تاریخ است. HSBC در این خصوص به یکی از سخنرانی‌های استفان اینگوز، مدیر بانک مرکزی سوئد اشاره می‌کند:

اسکناس‌های مدرن برای نخستین بار، ۳۵۰ سال پیش در استکهلم به‌ وجود آمدند، پول فیزیکی آخرین نفس‌های خود را می‌کشد؛ ممکن است Riksbank باز هم تاریخ‌سازی کند.

Riksbank دو ساز‌وکار مختلف را برای e-Krona پیشنهاد می‌دهد: یک سازوکار مبتنی بر ارزش و دیگری مبتنی بر سیستم ثبت‌ نام است. سازوکار نخست به زعم HSBC، مانند پول فیزیکی فعلی خواهد بود، با این تفاوت که ارزش آن روی یک اپلیکیشن یا یک کارت ذخیره خواهد شد؛ اما در سیستم مبتنی بر ثبت‌نام، e-Krona در حساب‌هایی ذخیره می‌شود که در یک دیتابیس مرکزی نگهداری می‌شوند. پومری می‌گوید:

سازوکار e-Krona بسیار پیچیده‌تر است؛ اما ممکن است گسترش چارچوب یا توسعه‌ی تدریجی آن را ساده‌تر کند و احتمالا استفاده از فناوری بلاک‌چین ضروری خواهد بود.

البته خاطرنشان می‌کنیم که Riksbank ممکن است ترکیبی از دو سازوکار یادشده را به‌ کار بگیرد. پومری در ادامه می‌افزاید:

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBCC) احتمالا از فناوری بلاک‌چین

نمودار زیر، نشان می‌دهد که دو راهکار یادشده در سیستم جهانی پولی کنونی چه جایگاهی خواهد داشت: ممکن است Riksbank به نخستین بانکی تبدیل شود که ارز دیجیتال اختصاصی

سوئد اولین کشور با ارزدیجیتال اختصاصی
سوئد اولین کشور با ارزدیجیتال اختصاصی

به‌عنوان مثال، در طول کریسمس، پس از آنکه از برنامه‌ی احتمالی بانک انگلستان برای عرضه‌ی ارز دیجیتال

 

برای خرید ارزهای دیجیتالی می توانید به سایت Arzjoo.com مراجعه کنید و انواع ارزهای دیجیتالی را در آن مشاهده کنید.