ایردراپ (Airdrop) چیست؟ آیا می‌شود با آن به یک پول “تپل”(!) برسیم؟ یا شاید این هم مثل جوایز قرعه‌کشی‌هایی است که هیچ‌گاه نصیب ما نمی‌شود؟ اصلا ایردراپ شاید کلاهبرداری باشد؟ با ماینینگ کوین از اتفاقات و اصطلاحات ارزهای رمزپایه مطلع باشید.

آیا تا حالا متوجه افزایش غیرمنتظره ارز رمزپایه موجود در کیف پول خود شده‌اید که ندانید این کوین‌های رایگان از کجا آمده‌اند؟ باید بگوییم اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داده باشد، به احتمال زیاد نتیجه یک ایردراپ است.

ایردراپ‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی به دست آورد. از جمله این موارد، هارد فورک (برای مثال، بیت کوین کش و بیت کوین دایموند)، خرید عرضه اولیه سکه یا به عبارتی ICO (برای مثال، رایدن نتورک کوین) و هدیه و اشانتیون (برای مثال، “باینانس” به مشتریان خود ۵۰۰ توکن TRX رایگان هدیه داد) تحویل می‌شود. گاهی اوقات یک تیم پشت یک پروژه بلاک چین تصمیم می‌گیرد تا توکن‌هایی را به صورت “رایگان” بین جامعه‌ی ارز رمزپایه خود تقسیم کند، در این حالت، یک “ایردراپ” رخ خواهد داد.

یکی از معروف‌ترین نمونه‌های یک ایردراپ، زمانی است که برای بیت کوین یک هارد فورک رخ داد و بیت کوین کش از بیت کوین اصلی منشعب شد. در این حالت، به تمام کسانی که بیت کوین داشتند، به همان میزان، بیت کوین کش داده شد. برای مثال، اگر من ۰٫۰۰۲ بیت کوین و شما ۳ بیت کوین داشتید، پس از این هارد فورک، به من ۰٫۰۰۲ بیت کوین کش و به شما ۳ بیت کوین کش به صورت رایگان داده شده است. به نظر خوش شانسی می‌رسد، این طور نیست؟ در حال حاضر، بیت کوین کش حدود ۱٫۴۷۷ دلار فروخته می‌شود و اگر به بیت کوین کش خود دست نزده‌اید، الان نزدیک به ۴٫۴۳۰ دلار به صورت “رایگان” کسب کرده‌اید؛ معامله بسیار شیرینی است!

به نظر می‌رسد هنوز یک سوال بزرگ باقی مانده است: چرا این اتفاق می‌افتد، و چرا یک تیم تصمیم می‌گیرد تا توکن‌های ارزشمندی را بذل و بخشش کند؟ یک مثال بزنیم و این گونه به قضیه ایردراپ ها فکر کنید:

هنگامی که شما در راهروهای فروشگاه زنجیره‌ای مورد علاقه خود قدم می‌زنید و کارکنان آن‌جا نمونه‌هایی از مواد غذایی که می‌فروشند را به شما برای تست طعم آن پیشنهاد می‌دهند. شما ممکن است به سرعت مقداری را برای تجزیه و تحلیل آن مواد غذایی بردارید و آن را بچشید. شما می‌چشید و در می‌یابید که خوشمزه است. در این هنگام، کارمندی که به شما نمونه رایگان را داده، با لبخند می‌گوید: “اگر خوشتان آمده است، در سمت چپ انتهای راهروی شماره ۵ می‌توانید آن را پیدا کنید.” حالا شما با تست یک تکه کوچک، مشتاق خریدی بزرگ شده‌اید!

در بازاریابی، “اطلاع رسانی” اغلب یکی از مراحل اولیه برای ترغیب خریدار است. همان‌گونه که در مورد فروشگاه مواد غذایی نمونه‌ای ذکر کردیم، روانشناسی نقش مهمی در ابعاد یک ایردراپ بازی می‌کند. به عنوان یک خریدار، احتمال این که هر کسی به سراغ محصولی برود که برایش آشنا است و محصولی را که نمی‌شناسد را انتخاب نکند، بسیار زیاد است. بنابراین، افرادی که مسئول توزیع توکن‌ها شده‌اند، در نظر می‌گیرند که به عنوان یک فرصت کلیدی، طعم توکن‌های خود را به شما بچشانند. در مقایسه با فرم‌های متداول تبلیغات پر هزینه (مانند تبلیغات در فیسبوک و گوگل)، ایردراپ ها بیش‌تر اوقات به عنوان یک رویکرد موثر برای نشان دادن توکن‌ها شناخته می‌شوند.

در برخی از سایت‌ها و گروه‌های آنلاین، اطلاعاتی در مورد ایردراپ هایی که در آینده رخ می‌دهند، یا در حال اجرا می‌باشند، در اختیار کاربرانشان می‌گذارند. بنابراین باید به صورت روزانه به این سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی سری بزنید تا اخبار و اطلاعات به‌روزی در مورد ایردراپ ها داشته باشید.

در برخی اوقات ایردراپ ها غافلگیرانه رخ می‌دهند. با این وجود، در برخی موارد هم با اطلاع رسانی‌هایی که از مدت‌ها قبل منتشر می‌شود، به اجرا گذاشته می‌شوند. این تفاوت‌ها به دلیل اتخاذ استراتژی‌های مختلف در ایردراپ ها به وجود می‌آیند. در حال حاضر، استاندارد خاصی در مورد نحوه طراحی و پیاده‌سازی ایردراپ ها وجود ندارد. به هر صورت، اگر همیشه خود را در جریان اطلاعات در این زمینه قرار دهید، می‌توانید از افرادی باشید که از این طریق درآمد شیرینی به دست می‌آورند.

ایردراپ (Airdrop) چیست؟ - هر آن چه در مورد ایردراپ می‌خواهید بدانید

همانند نوع اطلاع‌ رسانی، در مورد شرایط توکن رایگان دریافت کردن در ایردراپ ها هم استاندارد مشخصی وجود ندارد. به هر صورت، برخی از شرایط به این صورت تعریف شده‌اند که در یک ایردراپ ممکن است یکی از این شرایط یا ترکیبی از تعدادی از آن‌ها اعمال شود:

۱- ثبت نام و تایید ایمیل

۲- داشتن کیف پولی که از آن توکن پشتیبانی کند (مانند کیف پول بیت کوین یا کیف پول ERC20).

۳- معرفی تعدادی کاربر دیگر

۴- خرید تعدادی توکن

۵- داشتن توکنی دیگر (مانند اتفاقی که در مورد بیت کوین کش رخ داد و به دارندگان بیت کوین، بیت کوین کش داده شد).

۶- عضویت فعال در انجمن آن توکن

۷- احراز هویت (برای قوانینی همچون مبارزه با پولشویی)

۱- مطمئن شوید که به سایت رسمی آن توکن مراجعه کرده‌اید.

۲- اگر شرط دریافت توکن، خرید مقداری از همان توکن بود، از خیر آن بگذرید. احتمال کلاهبرداری در این موارد بسیار زیاد است. همچنین، حتی اگر کلاهبرداری هم نباشد، تضمینی وجود ندارد که ارزش آن توکن پس از ورود به بازار کم‌تر از خرید شما نباشد.

۳- اگر شرط دریافت توکن، داشتن مقادیری از یک ارز رمزپایه دیگر باشد، تنها در صورتی آن ارز رمزپایه را خرید کنید که از شرایط مناسب آن اطمینان داشته باشید. در واقع، باید در نظر بگیرید که سرمایه گذاری بر روی آن ارز رمزپایه به چه صورت است. در صورتی که تردید داشتید، باز هم از خیر آن بگذرید.

۴- اگر شرط دریافت این توکن‌های رایگان، خرید افراد معرفی شده از سوی شما است، باز هم قید آن را بزنید. احتمال این که دوستانی که معرفی کرده‌اید، متضرر بشوند، کم نیست!

۵- مراقب باشید که اطلاعات محرمانه خود و حساب ارزهای رمزپایه خود را به این ایردراپ ها ندهید. هیچ پروژه ایردراپ مطمئنی از شما درخواست چنین اطلاعاتی را نمی‌کند.

از ما می‌شنوید، فقط توکن‌های رایگان بدون شرط را دریافت کنید ولا غیر!