video thumb

معرفی ارز دیجیتال Lisk

از زمانی که بلاک‌چین در دنیا معرفی شد کاربرهای زیادی را به سوی خود جذب کرد زیرا قابلیت‌های فراوانی را داشت اما باز هم با تمام انعطاف‌پذیر بودن خود، نتوانسته است که تمام محدودیت‌ها را برطرف کند. لیسک نوعی پلتفرم اپلیکیشن است که بر روی سیستم بلاک‌چین ساخته شده است و به هر کاربر اجازه ‌می‌دهد که با استفاده از بلاک‌چین درون سیستم خود، اپلیکیشن‌های مختلفی را ایجاد کنند. Lisk را به اختصار با نماد LSK  می شناسند.

معماریLisk

بزرگ‌ترین تفاوت لیسک با دیگر سیستم‌ها مانند گوگل‌پلی در این است که گوگل‌پلی و اپل‌استور تلاش می‌کنند که اپلیکیشن‌ها را مدیریت کنند اما لیسک به دنبال توسعه اپلیکیشن‌ها است و به کاربر اجازه ‌می‌دهد که در بسیاری از سیستم‌های رایانه ای تحت بلاک‌چین برنامه اش را منتشر کند و بر روی آنها اجرا شود. لیسک برای این کار یک کیت توسعه یا SDK ارائه کرده است که به کمک زبان جاوا اسکریپت می‌توان اپلیکیشن‌های خود را در آن توسعه داد و در نهایت خروجی مناسبی گرفت.

لیسک سعی کرده است که یک محیط کاملا انعطاف‌پذیر را برای کاربر خلق کند به طوری که کاربر می‌تواند تمام کارهای رابط کاربری اپلیکیشن یا front end را در همان کیت انجام داده و همان جا عملکردهای اصلی اپلیکیشن یا back end را به کمک زبان جاوا اسکریپت بنویسد. در حقیقت برای توسعه اپلیکیشن دیگر نیازی به کیت‌های دیگری نیست و می‌توان در کیت خود لیسک به طور یکپارچه کارها را انجام داد.

تفاوتLisk  با دیگر پلتفرم‌ها

پلتفرم‌های دیگری هم در کنار لیسک هستند که در بلاک‌چین فعالیت می کنند و قابلیت ارتقا و ساخت اپلیکیشن‌های خصوصی و عمومی را به کاربر می‌دهند که یکی از آنها اتریوم است. در حقیقت در اوایل مردم فکر می‌کردند که لیسک هم یک فورک از اتریوم است که توسعه‌دهندگان لیسک چنین شایعه ای را رد کردند و اعلام کردند که لیسک یک پلتفرم کاملا جدا از دیگر سیستم‌ها و ارزها است.

فرق اصلی لیسک با این نوع پلتفرم‌ها که به آنها Dapp هم می‌گویند در این است که لیسک سعی می‌کند در کنار توسعه یک اپلیکیشن، بلاک‌های فرعی یا Sidechain  را هم به کاربر اختصاص دهد که به یک بلاک‌چین متصل می‌شود. این بلاک‌های فرعی که تحت کنترل کامل خود کاربر هستند در نهایت به زنجیره اصلی شبکه لیسک یا همان Mainchain متصل می‌شوند.

بزرگترین وجه تمایز لیسک نسبت به دیگر ارزها در ارائه بلاک‌های فرعی خود است. یکی از مشکلات اپلیکیشن‌های دیگر سیستم‌ها و بلاک‌چین این است که دچار تراکنش‌های اسپم زیادی می‌شوند که عملا باعث به وجود آمدن اخلال‌های مختلف در سیستم می‌شود اما لیسک این مشکل را با زنجیره فرعی خود حل کرده است. به طوری که کاربر اپلیکیشن خود را بر روی زنجیره فرعی خود اجرا می‌کند و این باعث می‌شود که زنجیره اصلی به طور آزاد و راحت فعالیت کند.

مزیت دیگر لیسک امکان اهرم‌سازی اپلیکیشن‌ها است. در دیگر پلتفرم‌ها شما نمی‌توانید از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های دیگر در توسعه اپلیکیشن خودتان استفاده کنید اما در لیسک به دلیل متن‌باز بودن آن شما می‌توانید از هر نوع سرویسی که می‌خواهید در اپلیکیشن خودتان استفاده کنید. مثلا اگر در اپلیکیشن تان نیاز دارید که محصولات تان را از سرویس دیگری آپلود کنید، می‌توانید همان سرویس را وارد اپلکیشن خود کنید در صورتی که در دیگر سرویس‌ها شما باید فرایند‌های کدنویسی را از صفر آغاز کنید.

لیسک بسیاری از محدودیت‌ها را از بین برده است و به شما اجازه ‌می‌دهد که تنها با داشتن دانش زبان جاوا اسکریپت بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف را توسعه دهید و به راحتی بر روی آنها کار کنید. این روش شما را در ساختن یک اپلیکیشن راحت و آسوده می‌کند و نیاز به یاد گرفتن کیت‌ها و زبان‌های مختلف نیست.

ارز دیجیتالLisk

لیسک علاوه بر کیت‌های توسعه نرم افزاری خود، ارزی به همین نام با پسوند LSK را در سال ۲۰۱۶ ارائه داد که توانست حدود صد میلیون توکن را به فروش برساند و سرمایه ۱۶۰۰۰ بیت کوینی را برای خود جمع‌آوری کند. توکن‌های لیسک را می‌توان در صرافی‌های مختلف خریداری کرد یا آنها را به ارزهای دیگری مانند بیت‌کوین و تتر تبدیل کرد که به شما امکان سرمایه‌گذاری ‌می‌دهد.

توکن‌های LSK را نمی‌توان در پلتفرم لیسک به کار برد زیرا هرکدام از اینها دارای بلاک‌چین جدا از خود هستند و کاربردی جدا از هم را دارند اما راهی وجود دارد که بتوان از LSK در اپلیکیشن خود استفاده کرد. زمانی که شما بخواهید از توکن‌های لیسک استفاده کنید نیاز است که آنها را به بلاک‌های فرعی خودتان اختصاص دهید و به آن بخش انتقال دهید. آن موقع امکان استفاده از آنها را در اپلیکیشن تان دارید. این باعث می‌شود که امنیت پلتفرم بالاتر رود و البته بدانید که در نهایت هم توکن‌ها در زنجیره اصلی لیسک می‌مانند و از دست نمی‌روند تنها به بلاک‌های فرعی انتقال پیدا می‌کنند.

امکانات و دسترسی‌های بلاک‌های فرعی به طوری است که شما مالک مختار آن حساب می‌شوید. در حقیقت حتی می‌توانید ارزی که در بلاک‌های فرعی خود دارید را به فروش برسانید یا یک ICO برای خود راه اندازی کنید. تمام اعتماد و امنیت بلاک‌های فرعی دست خودتان است و این امکانی است که لیسک به کاربر ‌می‌دهد.

Hub یکی از امن ترین والت‌ها برای نگهداری توکن LSK است که می‌توانید از آن برای سرمایه‌گذاری و نگهداری توکن‌هایتان استفاده کنید و می‌توانید به راحتی به معروف‌ترین صرافی‌ها انتقال دهید و به ارزهای دیگری تبدیل کنید.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ