سرمایکس
video thumb

در ادامه معضل صرافی آمریکایی بیترکس (Bittrex) برای کابران ایرانی

در ادامه معضل صرافی آمریکایی بیترکس (Bittrex) برای کابران ایرانی

بنا به گزارشات رسیده به ارزجو، صد ها کاربر ایرانی سراسر دنیا در ماه گذشته از مسدود شدن حساب بیترکس خود بدون هیچ گونه هشدار قبلی خبر دادند(برای مشاهده مطلب پیشین در این خصوص، اینجا را کلیک کنید). به رغم اینکه صرافی آمریکایی بیترکس به ایرانیان اجازه ساخت حساب کاربری در این پلت فرم داده است، مالک وب سایت IP های مربوط به ایران را از چند روز پیش مسدود و دسترسی این افراد به حساب هایشان را مختل کرد.

با توجه به اینکه این صرافی آمریکایی موظف به رعایت قوانین آمریکاست، ممکن است که مسدودسازی حساب ایرانیان مرتبط با تحریم های آمریکا باشد. به هر حال حداقل انتظار این بود که از قبل در قسمت “ضوابط و شرایط” سایت به کاربران در مورد این ممنوعیت هشدار داده شود. جالب اینجاست که این قسمت از وب سایت بیترکس آخرین بار در آوریل ۲۰۱۵ به روزرسانی شده است و طبیعی است که مالباختگان به عنوان یک اقدام غیرمسئولانه از آن یاد کنند.

مسئولان بیترکس در پاسخگویی به درخواست های پشتیبانی (تیکت) هم متعهد نیستند و حتی بدتر، پیام مالباختگان را در شبکه های اجتماعی از جمله Slack حذف می کنند. با این وجود و به طور ناواضح، بیترکس حق اعمال محدودیت خدمات برای برخی کشور ها و حتی برخی ایالت های آمریکا را نیز برای خود محفوظ دانسته است:

 “The Services are intended solely for users…. (d) are not located in, under the control of, or a national or resident of (i) any Restricted Locations, or (ii) any country to which the United States has embargoed goods or services”

به هر حال این سوال مطرح است که اگر صرافی به هر دلیلی نمی تواند به برخی کشور ها خدمات ارائه دهد، چرا اصلا اجازه ساخت حساب و کیف پول به این کاربران می دهد؟ به سادگی در قسمت ساخت حساب کاربری می توانند بگویند که مردم این کشور ها مجاز به استفاده از خدمات بیترکس نیستند یا اینکه باید محدودیت های مشخصی را بپذیرند.

بدون در نظر گرفتن سیاست جدید صرافی بیترکس، از مسئولان آن انتظار می رفت تا پیش از هر عملی، اقدام به آگاهی بخشی و هشدار نسبت به ممنوعیت های جدید نمایند تا کاربران فرصت کافی برای خروج دارایی از حساب خود را داشته باشند.

از ماه اکتبر، بسیاری از کابران ایرانی (نه فقط از داخل ایران، بلکه حتی از کشور های اروپای شرقی) در bitcointalk گزارش دادند که بیترکس حساب های آنان را مسدود ساخته است و مبلغی به ارزش یک میلیون دلار آمریکا در مجموع و بدون هشدار قبلی بلوکه شده است. بسیاری از این افراد به این اقدام اعتراض نموده اند اما مسئولان وب سایت پاسخی نداده اند.

در طی یک پاسخ نادر، بیترکس اعلام کرد:

“در راستای بازبینی، برخی از حساب ها را که مراحل ارتقای آنان تکمیل نشده بود، به طور موقت تعلیق کردیم. تعداد کل حساب های معلق، بسته یا تحریم شده بسیار محدود است و به اندازه ۰٫۱% تعداد کل حساب های بیترکس است. بیش از ۹۹٫۹% از حساب های دیگر فعال هستند.

“از مشتریان بسیار ارزشمندمان تقاضای صبر داریم. ما نیز با آرامش این راه را ادامه می دهیم.”

 

گرچه ممکن است این اقدام بیترکس در راستای تحریم های اخیر ایران باشد، با این حال عده ای اعتقاد دارند که با توجه به نوسانات قیمت رمزارز ها ، بیترکس در پی کسب سود از سرمایه بلوکه شده است. بنابراین، به طور موقت اقدام به محدودیت دسترس این کاربران به حساب هایشان نموده است.

چنین اقدام غیراخلاقی و عدم تعهد برای پشتیبانی و پاسخگویی به مشتریان، نشان دهنده فقدان کفایت در محافظت از دارایی کاربران است. همه به یاد داریم که صرافی بیتفینکس (Bitfinex) هم هک شد. با این حال مسئولان آن، ضمن پاسخگویی به مالباختگان، جبران خسارت آن ها را نیز متعهد شدند.

بیتکوین و بلاکچین برای تحقق غیر مرکزیت و کاهش دخالت “اشخاص ثالث” در کنترل تراکنش های بدون مرز و دارایی های مردم، ایجاد شده اند. با این حال در طور تاریخ رمزارز ها، اقدامات غیر مسئولانه، قوانین غیر ضروری، هک ها و دزدی های افراد خودی در صرافی ها، مانع جدی برای بهره برداری عمومی از دنیای ارز های دیجیتالی بوده است.

ارزجو با انتشار روزانه مطالب در شبکه های اجتماعی به زبان های مختلف، موضوع بیترکس را مورد پیگرد قرار داده است. شما می توانید تجربیات شخصی خود را در این زمینه با ما از طریق ارسال ایمیل به ([email protected]) در میان بگذارید!دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به ارزجو نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version