سرمایکس
video thumb

ناصر حکیمی: توصیه‌ای برای خریدن یا نخریدن ارزها بیت‌کوین نداریم

ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد؛ بانک مرکزی هیچگونه توصیه‌ای برای خریدن و یا نخریدن ارزهای دیجیتال به خصوص بیت‌ کوین ندارد.

به نقل از خبرگزاری ایبِنا، ناصر حکیمی در نشست ارزهای دیجیتال در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداختی در پاسخ به این سوال که « توصیه شما به خریداران ارزهای دیجیتال به خصوص بیت‌ کوین

ما معمولا توصیه‌ای در این خصوص نمی‌کنیم چرا که اگر بگوییم خوب است یا بد، مردم می‌روند و می‌خرند.

وی تاکید کرد که در شرایط فعلی و با توجه به اطلاعات بازار؛ «باید چه کار کرد؟» فراتر از توصیه است. حکیمی در ادامه تصریح کرد:

در حال حاضر انواع و اقسام ارزهای دیجیتال وجود دارد. حتی یک جمع بندی واحد در سطح دنیا در این خصوص نداریم.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه گیجی سیستم پولی در خصوص ارزهای دیجیتال وجود دارد، افزود:

هر جایی که بخواهیم مقررات گذاری کنیم یک بخشی پیدا می شود که شامل مقررات گذاری نمی شود. در تعاریف مختلف می خواهند بگویند اگر ارز است یا پول چه پشتوانه ای دارد. یک زمانی می خواهد تا این را به عنوان یک مفهوم جدید کنار مفاهیم موجود داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برخی می گویند ارزهای دیجیتال یک سری از خواص پول را دارد و نباید مالیات دهد، گفت:

اما در مقابل یک عده حکم می کنند که باید مالیات بدهد. به گفته حکیمی، در سطح بین المللی هم برای این موضوع احتیاط وجود دارد و ما هم در بانک مرکزی در این خصوص احتیاط می کنیم و می گوییم در حال بررسی هستیم.

ناصر حکیمی: توصیه‌ای برای خریدن یا نخریدن بیت‌کوین نداریم

حکیمی با تاکید براینکه شفاف تر از این نمی توانیم درباره ارزهای دیجیتال چیزی بگوییم، تصریح کرد:

خیلی از جاها فضای آزمایشگاهی برای بررسی اثرات این ارزهای دیجیتال

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه در هیچ جای دنیا درباره خریدن یا نخریدن بیت کوین و … هیچ اظهارنظری نمی کنند، افزود:

در دنیا هم منتظرند تا بازار جایگاه خود را در این خصوص پیدا کند ولی آنچه برای ما روشن است این است که یک یا چند ارز دیجیتال داخل کشور داشته باشیم که می تواند در حوزه ها و قراردادهای مختلف باشد یا ابزاری جایگزین ابزارهای موجود باشد. باید برنامه ای بگذاریم که مجموعه ای از ارزهای دیجیتال شکل بگیرد و تاثیرات آن را بسنجیم و بعد سراغ آن برویم.

حکیمی در ادامه در پاسخ به این سوال که «آیا دولت نمی خواهد بعنوان مرجع بالا دستی، قانونی برای جلوگیری از تخلفات در حوزه فین تک ها وضع کند؟» گفت:

امنیت یک کالای عمومی است که از وظایف حاکمیت است. میزان ورود حاکمیت به دهانه امنیت ملاک ماست. هر چقدر حاکمیت و ملی در این موضوع زیاد شود درست نیست چراکه این تعامل دو طرفه است.

وی با بیان اینکه در این حوزه هم نمی توان گفت که فقط حاکمیت باید مقابله کند یا راه را باز بگذارد چراکه این فضا باید تعاملی باشد، تصریح کرد:

باید فضایی مهیا شود که در آن کسب و کارها به فعالیت خود بپردازند ولی مقام ناظر هم به آنها نظارت داشته باشد و مراقبت کند که خلافی مرتکب نشود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تصریح کرد:

حاکمیت ما در داخل کشور عادت کرده که هر وقت با پدیده ای مواجه می شود سریع واکنش نشان دهد. درحالی که نیاز نیست سریع واکنش نشان داد بلکه باید کمی صبوری کرد.

حکیمی با بیان اینکه ما یکسری مشکل در روابط تجاری و بین المللی داریم، افزود:

ارتباطات بین دستگاه های موجود اقتصادی با استفاده از فناوری بلاک چین خیلی موقعیت خوبی است که از ضوابط و استانداردهای اداری نجات پیدا کنید.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version