سرمایکس
video thumb

بررسی بهترین دستگاه برای استخراج دش

ایوان دافیلد، خالق دش، که در گذشته با نام Darkcoin و پیش از آن XCoin شناخته می شد، اعلام کرد که الگوریتم اثبات کار X11 به کار رفته در دش به منظور هماهنگی با استخراج بیت کوین

Antminer D3 محصول Bitmain در حال حاضر موثر ترین ماینر ASIC برای استخراج دش است. اولین سری تولید D3 اواسط سال ۲۰۱۷ به فروش گذاشته شد و به دلیل عملکرد قوی نسبت به ASIC های دیگر و ماینر های GPU به سرعت تمام آن به فروش رفت.

مانند ASIC های بیت کوین و لایت کوین، Bitmain اولین کمپانی که وارد بازار ماینر دش شد، نبود؛ این افتخار پیش از این نصیب iBeLink DM384M شده بود که در نیمه اول سال ۲۰۱۶ عرضه شد. اما مزیت بزرگ محصولات Bitmain این است که بهینه ترین مصرف انرژی را در زمان کارکرد دارد. به این طریق هدف دافیلد از استفاده از ماینر های بیت کوین برای استخراج دش تامین شد.

مقایسه قدرت تولید هش Antminer D3

با برق مصرفی ۱۲۰۰ وات، Antminer D3 قدرت تولید هش فوق العاده ۱۵ گیگاهش بر ثانیه را داراست. نرخ تاثیر گذاری آن ۱٫۶ ژول بر مگاهش است. در مقایسه با ماینر محبوب iBeLink DM384M که فقط ۳۸۴ مگاهش بر ثانیه می تواند تولید کند، قابل مقایسه نیست.

برای یک مقایسه عادلانه تر و یک هم رده می توان از ماینر Baikal Giant-A900 X11 نام برد. این قبلا رهبری استخراج ارز های بر پایه الگوریتم X11 را بر عهده داشت، در حدود ۹۰۰ مگاهش بر ثانیه را با مصرف ۲۱۶ وات برق می تواند تولید کند. در حالی که Antminer D3 حدودا ۱۵ برابر بیشتر هش تولید می کند و برق مصرفی آن کمتر از ۶ برابر است. اما مزیت A900 نسبت به Antminer D3 این است که می تواند علاوه بر الگوریتم X11 که دش از آن استفاده می کند، هش ۵ الگوریتم دیگر را نیز استخراج کند.

در تکمیل مقایسه این قسمت، باید گفت که آخرین محصول iBeLink، مدل DM11G قدرت تولید هش ۱۱ گیگاهش بر ثانیه و مصرف برق ۸۱۰ وات دارد. به این معنا که این دستگاه ۷۳ درصد نرخ هش Antminer D3 و ۶۷٫۵ درصد مصرف برق آن را دارد. تنها نقطه ضعف DM11G این است که قیمت آن تقریبا از دو برابر Antminer D3 نیز بیشتر است. البته اگر بتوانید این دستگاه را با قیمتی ارزان تر پیدا کنید احتمالا در مقایسه با Antminer D3 انتخاب معقول تری است.

قیمت Antminer D3 و PSU آن

قیمتی که Bitmain برای ماینر Antminer D3 تعیین کرده، ۲,۷۰۰ دلار است که البته هزینه ارسال و PSU آن جداست. تعدادی که در ماه شهریور موجود شد به سرعت به فروش رفت و احتمالا فرووش در ماه آبان با قیمت ۱,۴۵۰ دلار به جریان می افتد. سازنده این ماینر پیشنهاد می کند از تامین کننده نیرو APW3++ استفاده کنید که خود همین مورد ۱۰۵ دلار به هزینه شما اضافه می کند. البته شما می توانید از هر تامین کننده ATX که کانکتور و ظرفیت آن یکی باشد نیز استفاده کنید.

حتی با قیمت ۲,۷۰۰ دلار هم این ماینر کاملا نسبت به ارزی که دارد می ارزد. نزدیک ترین رقیب این ماینر همان طور که گفتیم DM11G است که خرید آن ۶,۰۰۰ دلار هزینه دارد. به عنوان نمونه ای دیگر ماینر کمپانی Baikal هنوز برای خرید از خود سایت رسمی اش در دسترس نیست ولی کارکرده یا از خرده فروشان می توانند آن را پیدا کنند که حدودا ۲,۲۰۰ دلار قیمت دارد ولی عملکرد قوی Antminer D3 به معنای این است که اگر فرض را بر این بگیریم که همچنان استخراج دش سود آور بماند، هر چقدر هم که هزینه کنید بزودی سرمایه گذاری شما بر می گردد.

وزن و اندازه Antminer D3

برای این که درباره هزینه های مربوط به ارسال آن اطلاعات بیشتری داشته باشید، دانستن اندازه و وزن Antminer D3 به شما کمک می کند. این دستگاه ۵٫۵ و PSU آن ۳ کیلوگرم وزن دارد. ابعاد و اندازه Antminer D3 برابر ۳۲۰ در ۱۳۰ در ۱۹۰ میلی متر است. نسبت به دیگر ماینر های X11 این دستگاه وزن بسیار کمتر و ابعاد کوچک تری دارد.

نکاتی درباره استخراج X11

قیمت دش به دلار اخیرا افزایش داشته است که این اطمینان به ماینر ها داده می شود که این ارز همچنان برای استخراج سود آور می باشد. ولی افزایش قیمت اخیر بیت کوین به شدت بیشتر از دش بوده است.

رشد قیمت دش نسبت به دلار آمریکا و بیت کوین
دش نسبت به دلار آمریکا رشد خوبی داشته است ولی نسبت به بیت کوین خیر

طبق وبسایت Coinwarz.com در سال ۲۰۱۷ استخراج دش نسبت به استخراج بیت کوین ۱۲۸ برابر سود آور تر بود. این مقدار نصف متوسطی که در دو هفته به میزان ۲۲۷ برابر محاسبه شده بود، است. این کاهش سود آوری به دلیل است:

محبوبیت بیشتر بیت کوین

میزان پذیرش دش توسط مردم
میزان پذیرش دش توسط مردم

نرخ سختی استخراج دش به سرعت در حال افزیایش است که در این حالت نیاز به ASIC ماینر های قدرتمند بیشتر می شود.

نمایش رشد بالای سختی استخراج دش از سال 2016
نمایش رشد بالای سختی استخراج دش از سال ۲۰۱۶

آیا Antminer D3 سود آور است؟

اگر می خواهید درباره بازگشت احتمالی سرمایه خود با خرید Antminer D3 اطلاعاتی بدست بیاورید، ماشین حساب استخراج

محاسبه سود آوری استخراج دش با Antminer D3
محاسبه سود آوری استخراج دش با Antminer D3

طبق این ماشین حساب، با نرخ متوسط هزینه مصرف برق در آمریکا که ۰٫۱۰ دلار به ازای هر کیلو وات در ساعت می باشد، Antminer D3 می تواند هزینه خودش را در کمتر از ۳ هفته در بیاورد! حالا تعرفه مصرف برق در ایران را که حدودا ۵۴ تومان به ازای هر کیلو وات ساعت است در نظر بگیرید و متوجه خواهید شد که سود آوری آن چقدر بیشتر خواهد بود. (البته این موضوع در زمان نوشتن این مقاله بررسی شده و ممکن است در زمانی که شما می خوانید مواردی تغییر پیدا کرده باشد)

خرید Antminer D3 چگونه امکان پذیر است؟

مانند دیگر محصولات Bitmain دستگاه Antminer D3 به صورت عمده به فروش می رسد. هر چند ماه تعدادی به بازار عرضه می شود. می توانید با مرجعه به صفحه اختصاصی مدل D3 در وبسایت رسمی Antminer ببینید که محموله بعدی چه زمانی عرضه خواهد شد. همچنین صفحه توییتر این وبسایت نیز اطلاعات مفیدی در این باره ارائه می کند.

به یاد داشته باشید که D3 به صورت دست دوم یا برای پیش خرید توسط برخی خرده فروش ها در دسترس است. معمولا این دستگاه را از طریق برخی تامین کنندگان می توان با قیمت مناسبی تهیه کرد ولی همچنان برخی فروشندگان در Ebay و Amazon ممکن است هزینه زیادی برای تهیه پیش از موعد دریافت کنند.

احتمالا ایمن ترین روش برای خرید D3 پیش خرید آن از وبسایت Bitmain است. اگر قصد دارید از یک خرده فروش خرید کنید باید بسیار مراقب باشید چرا که با توجه به نو پا بودن صنعت فروش تجهیزات ماینینگ، بسیاری از این فرصت برای کسب سود بیشتر سو استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که زمانی که طول می کشد تا دستگاه بهدست شما برسد نیز مهم است چرا که اگر دیر تر از دیگران دریافت کنید، دیگران مشغول به استخراج می شوند و سختی شبکه هم بیشتر می شود و شما از قافله عقب می مانید.

سختی شبکه بیت کوین هر دو هفته تغییر می کند در حالی که این بازه در شبکه دش هر دو دقیقه یا با ساخت بلاک جدید است.

نتیجه گیری : آیا D3 ارزشش را دارد؟

خلاصه مشخصات فنی Antminer D3
خلاصه مشخصات فنی Antminer D3

اگر چه دیگر تولیدکنندگان روی ASIC ماینر های جدید برای دش کار می کنند اما در حال حاضر بهترین ماینر X11 همین دستگاه Antminer D3 است. گزینه های شما این است که منتظر بمانید و تماشا کنید تا ماینر بهتری بیاید یا در سریع ترین زمان ممکن D3 را خریداری کنید.

 

برای اطلاع از قیمت های لحظه ای انواع ارزهای دیجیتالی به سایت arzjoo.com مراجعه کنید.
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version