video thumb

ارز استیم (Steem) چیست و چگونه کار می کند؟

ارز استیم (Steem) یک ارز رمزپایه است که برای قدرت دهی به پلتفرم Steemit، شبکه اجتماعی مبتنی بر Blockchain، استفاده می شود. کاربران می توانند مطالب خود را در Steemit مانند سایر شبکه های اجتماعی (نظیر Reddit و Hacker News) منتشر کنند و برای کار خود پاداش متناسب با آن دریافت کنند.

استیم واحد اصلی پول در بلاک چین Steem است. تمام واحدهای دیگر (Steam dollars و Steem power) ارزش خود را از STEEM می گیرند. میزان عرضه Steem هر سال ۱۰۰٪ افزایش می یابد. Steem برای اولین بار در ماه مارس ۲۰۱۶ به عنوان یک مقاله سفید منتشر شد. ارز و پلتفرم آن تا ۴ جولای ۲۰۱۶ ورژن بتای خود را تجربه می کرد. در ادامه درباره این ارز دیجیتال بیشتر صحبت می کنیم.

توکن های Steem Power و Steem Dollar چیست؟

توکن های Steem Power و Steem Dollars

Steem Dollars (یا SMD) واحد مورد استفاده برای پاداش کاربران جهت ارسال و سازمان دهی محتوا در شبکه آن است. هر دلار Steem نشان دهنده مبلغی معادل ۱ دلار است. دلار استیم ایجاد شد تا کاربران تحت تأثیر نوسانات Steem قرار نگیرند. SMD در حقیقت یک وعده است، شما معادل دلاری آنچه در Steem کسب نموده اید را حتماً دریافت خواهید کرد. دلارهای Steem سود سالانه ۱۰٪ را دریافت می کنند.

Steem Power (یا SP) یک توکن است که نشان می دهد شما دارای چه میزان قدرت در پلتفرم Steemit هستید. هنگامی که شما مالک تعداد زیادی SP هستید، رای شما بیشتر در سیستم شمارش می شود. در حقیقت شما بدون داشتن SP امکان رأی دادن در سیستم را ندارید.

شبکه اجتماعی Steemit

شبکه اجتماعی Steemit

Steemit یک وب سایت وبلاگ نویسی و شبکه اجتماعی است که در بالای پایگاه داده بلاک چین Steem قرار دارد. بلاک چین استیم Steem و Steem Dollars را تولید می کند که بعنوان پاداش کاربران برای ارسال، کشف و تفسیر محتوای جالب استفاده می شود.

Steemit Inc یک شرکت خصوصی مستقر در شهر نیویورک است و مقر آن در ویرجینیا است. این شرکت توسط Ned Scott و Dan Larimer، خالق BitShares و EOS تاسیس شده است.

در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ پلتفرم Steemit رسماً راه اندازی شد. در ۱ ژوئیه ۲۰۱۶ Steemit در وب سایت خود اعلام کرد که آنها هک شده اند. بر اساس این گزارش، این حمله حدود ۲۶۰ حساب کاربری را به خطر انداخته بود. گفته می شد که مهاجمان حداقل ۸۵,۰۰۰ دلار از ارزهای Steem و Steem Dollar را به سرقت برده اند. در ۱۵ مارس سال ۲۰۱۷، Dan Larimer به عنوان رئیس تیم فناوری و بازاریابی استیم استعفا داد و تیم جدید توسعه و پشتیبانی آن معرفی شد.

مفهوم Steemit در یک مقاله سفید در مارس ۲۰۱۶ منتشر شد. مفهوم کلی آن شباهت به سایر وب سایت های وبلاگ نویسی یا وب سایت های خبری اجتماعی مانند Reddit دارد، اما محتوای متن در Blockchain ذخیره می شود. همچنین تصاویر را می توان در Steemit آپلود و میزبانی کرد. برای قالب بندی، یک ویرایشگر WYSIWYG وجود دارد. کاربران همچنین می توانند از قالب بندی Markdown با عناصر HTML استفاده کنند.

سیستم مالی استیم (Steem) چگونه عمل می کند؟

Steem از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) برای رسیدن به یک توافق عمومی استفاده می کند که شاهدان در این سیستم توسط سهامداران Steem انتخاب می شوند. بر اساس مقاله منتشر شده در وب سایت رسمی Steem:

۷۵٪ از توکن های جدید تولید شده به استخر پاداش منتقل می شوند که بین نویسندگان و نگهبانان شبکه تقسیم شده است. همچنین ۱۵٪ از توکن های جدید به صاحبان Steem Power اهدا می شود. ۱۰ درصد باقیمانده نیز به شاهدانی که سبب قدرت دهی بلاک چین می شوند، پرداخت می گردد.

Steem مبتنی بر پروتکل (Smart Media Tokens (SMT است که توسط Steemit توسعه داده شده است. از دسامبر ۲۰۱۷، استیم حجم معاملات ۴۷۵ میلیون دلار را در بازار سرمایه ثبت نموده است و در جایگاه ۲۹ اُم بین لیست بازار ارزهای دیجیتالی قرار دارد. اقدامات کاربران مانند سیستم رأی گیری، الگوریتم Proof-of-Brain استیم را تسهیل می کند که سبب می شود تا کاربران Steem Power های خود را جهت ایجاد انگیزه برای نویسندگان مطالب نگهداری نمایند.

Steem با یک مدل عرضه شدید تورمی آغاز نمود که عرضۀ آن تقریباً هر سال دوبرابر می شود. با این حال، با توجه به تقاضای جامعه، در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۶ نرخ تورم Steem به ۹٫۵ درصد در سال تغییر یافت؛ یعنی به میزان ۰٫۵ درصد در سال کاهش یافت.

مکانیسم توافق گروهی اثبات سهام (Proof-Of-Stake) چگونه عمل می کند؟

مکانیسم توافق گروهی (POS (Proof-Of-Stack چگونه عمل می کند؟

بیت کوین از قدرت هش کردن و الگوریتم POW جهت اثبات تأیید معاملات خود استفاده می کند؛ در حالی که استیم با میزان سهامی که کاربران مالک آن هستند، کار می کند. ایجادکنندگان بلوک ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند و دارایی بیشتر آنها باعث افزایش احتمال اضافه کردن یک بلوک به زنجیره می شود.

در حالی که در مورد قیمت بیت کوین هزینه سرمایه گذاری در استخراج به عنوان انگیزه ای برای حمله نکردن به شبکه محسوب می شود؛ هر کسی به دنبال حمله به شبکه استیم باشد در فرآیندی باید ارزش دارایی های خود را لزوماً کاهش دهد. این امر به طور موثّر بیش از ۵۰ درصد از مشکلات امنیتی و حمله به شبکه پرداخت را کاهش می دهد.

الگوریتم Proof-of-Stake نیاز به محاسبات و انرژی کم دارد و می تواند بر روی گوشی های هوشمند و دستگاه های کوچک مانند Raspberry Pi اجرا شود.

سیستم رأی گیری استیم (Steem)

سیستم رأی گیری استیم (Steem)

یکی دیگر از مهم ترین پارامترهای شبکه استیم قدرت رأی دادن است. هر حساب با ۱۰۰٪ قدرت رای گیری شروع می شود. دادن هر رأی قدرت را کاهش می دهد و در طول زمان دوباره به آن افزوده می شود. ۲ ساعت و نیم زمان می برد تا قدرت یک رأی واحد جایگزین شود.

با استفاده از این ابزار می توانید ببینید که رأی کاربران با توجه به میزان دارایی SP آنها، چه میزان تأثیر دارد. به عنوان مثال، هرکاربری که ۱۰،۰۰۰ SP داشته باشد و دارای ۱۰۰٪ قدرت رأی گیری باشد می تواند به ازای هر رأی خود، ۱٫۶۱ دلار تولید کند. در این سایت شما می توانید وضعیت قدرت رأی گیری هر حساب دیگر را مشاهده کنید.

ارزش استیم (Steem) در گذر زمان

Steem بر خلاف اکثر توکن های دیگر در بازار است. این ارز دیجیتالی برای ذخیره سازی ارزش به هیچ وجه در نظر گرفته نشده است و جهت پرداخت هزینه به کاربران خود مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت Steem عموماً همیشه پایین میرود. این امر اجازه می دهد تا سازندگان محتوا و نگهبانان شبکه پول خود را همواره از آن خارج نمایند، و به همین سبب پلتفرم Steemit هر روز یک توکن جدید ایجاد می کند. اگر پلتفرم Steemit رشد چشمگیری داشته باشد، قیمت آن نیز باید بالا برود. با این حال، به نظر می رسد فشار ناشی از افزایش عرضه و استفاده از پول نقد قیمت آنرا همواره کاهش داده است.

به همین دلیل Steemit دارای سه نوع ارز مختلف است (Steem، Steem Power، Steem Dollars) که هر یک برای اهداف متفاوتی طراحی شده است.

نمودار قیمت استیم (Steem)

نمودار قیمت استیم (Steem)
جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ