video thumb

مقامات چینی:ارز دیجیتالی نامعتبر ممنوع!

بدون شک در سال‌های اخیر فضای ارزهای دیجیتال توجه زیادی را به خود جلب کرده است، در این میان گزارش‌های رسانه‌ای به عنوان یک مخالف در مورد زیرساخت‌های تکنولوژی بلاک‌چین عموماً تمرکز خود را بر روی جنبه‌های پولی ارزهای دیجیتال گذاشته‌اند. با این حال، سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند توسط هکرها و کلاه‌برداران مورد هدف قرار گرفته‌اند. یا با استفاده از ارز دیجیتالی جعلی و یا ایجاد یک طرح هرمی که با پول مجازی انجام می‌شود.

ناظران مراقب سرمایه‌گذاران تازه کار هستند

در ۱۸ می سال ۲۰۱۸، بخش سرقت سایبری مالی چین، پلتفرم فن‌آوری تحلیل و بررسی ریسک‌های مالی اینترنتی بین المللی به اختصار IFCERT، برای آموزش سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان سندی رسمی در مورد کلاه‌برداری‌های شایع این فضا و پروژه‌هایی را بعنوان کلاه‌برداری مشهود منتشر کرد. به عنوان بخشی از این عملکرد، ناظران به طور مداوم سیستم عامل‌های ارزهای دیجیتال را بررسی و مراقبت می‌کنند.

بر اساس این سند، یافته‌های IFCERT  نشان می‌دهد که مجموعاً ۴۲۱ ارز دیجیتال ساختاری مشابه طرح‌های هرمی دارند. این آژانس همچنین مدعی شد که این رمزارزهای تقلبی سرورهایی در خارج کشور دارند و ردیابی مکان دقیق آن‌ها کار مشکل است.

این آژانس به عنوان بخشی از یافته‌هایش طرح‎های تقلبی معروف را متمایز کرد.

اول: رمزارزهای طرح هرمی

IFCERT یادآور می‌شود از ویژگی‌های اصلی این نوع پلتفرم‌ها آن است که بر اساس بازاریابی شبکه‌ای چند مرحله‌ای بنا شده‌اند، که متکی بر وعده دروغین سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال و بازگشت سرمایه چند برابر در مدت زمانی بعد است.

اکثر این پلتفرم‌ها سرمایه‌گذاران را با تحفیف‌های بالا و حق کمیسیون‌ها برای اعضایی که دیگران را برای سرمایه‌گذاری متقاعد می‌کنند، جذب می‌کنند.

همان‌طور که در زیر نشان داده شده است، به سطوح بالا از لحاظ سلسله مراتب، پاداش زیادی داده شده است. بعلاوه اینکه پاداش‌هایی از طریق جذب سرمایه‌گذاران بیشتر که درآمد پویا نام دارد (پاداش بیشتر برای مقدار سرمایه‌گذاری بیشتر) و درآمد ثابت (بازگشت سود سرمایه‌گذاری به‌طور ثابت) داده می‌شود.

یک پلتفرم عضویت توسعه یافته هرمی

(منبع IFCERT)

دوم: کلاه‌برداری توسط تقسیم سکه

برای این نوع کلاه‌برداری در زمینه ارزهای دیجیتال، مشاهدات IFCERT نشان می‌دهد که تکنولوژی زیرساختی این ارزها فاقد کدهای واقعی‌اند و توانایی اجرای یک بلاک‌چین را ندارند. از این جهت، ترویج‌کنندگان این نوع پلتفرم‌ها به شما قول می‌دهند قیمت ارز از طریق یک فورک سخت (hard fork) بدون هیچ سقوطی  افزایش پیدا می‌کند.

(منبع IFCERT)

سوم: ارزهای دیجیتال کنترل‌ شونده توسط موسسات که خارج از بورس معاملات هستند

ارزهای دیجیتالی که توسط این پلتفرم‌ها بوجود آمده‌اند ذاتاً جعلی‌اند و در بورس معاملات ارزهای دیجیتال قابل مبادله نیستند. با این حال، IFCERT اشاره می‌کند که این ارزهای خاص توسط موسسات یا سرمایه‌گذاران ثروتمند کنترل می‌شوند. کسانی که با خرید سریع مقدار زیادی از این ارز باعث افزایش قیمت آن و ایجاد توهم در مورد درصد سود واقعی آن می‌شوند. با این حال، سرمایه‌گذاران بعدا متوجه می‌شوند که نمی‌توانند پول خود را به راحتی برداشت کنند یا معاملات خود را با سکه‌های دریافت شده انجام دهند. IFCERT بیان می‌کند که:

ارزهای دیجیتال ارائه شده توسط این پلتفرم‌ها تنها می‌توانند در وبسایت خودشان مبادله شوند. سیستم معاملاتی بسیار ناهموار و از لحاظ امنیتی ضعیف است. IFCERT

ترجمه شده توسط رضا گریوانی

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ