یک میلیارد بیبی دوج هدیه
video thumb

چرا ممکن است به بلاک چین احتیاج پیدا کنید؟ (۲)

به علت اینکه دیتای مربوط به بلاک چین عمومی معمولاً نشان دهنده چیزی با ارزش مالی می باشد، این بلاک چین ها، تعامل مالی به منظور قابلیت همکاری خواهند داشت.

ارزجو: به هر حال هر شبکه یا اپلیکیشن موبایل که می‌ خواهد مثلاً بیت کوین دریافت کند، باید به قوانین بلاک چین بیت کوین احترام بگذارد. در واقع تولید کنندگان این اپلیکیشن چاره ای ندارند، زیرا بیت کوین به خاطر طرحش دارای اعتبار کد گذاری و بزرگ‌ ترین زنجیره اثبات کاری می باشد.

بنابراین این همان تعامل مالی لازم، برای ورود دیتا است.

در مورد تعامل هنگام خروج، مخصوصا وقتی که مسئله پول در میان باشد، کاربران امکان خروج دیتا با صداقت و سرعت کامل را می‌ خواهند. این اطلاعات برای آنها بسیار مهم است و اصلاً نمی خواهند مسیر پیگیری دیتا را به خاطر اشتباهات یا مشکلات تکنیکی گم کنند. هر اپلیکیشنی که این اطلاعات را در اختیار دارد باید امکان خروج دیتا در هنگام برداشت از حساب را فراهم کند، حال یا به طریق پشتیبانی از قابلیت ارسال، ارسال بک آپ کلید خصوصی یا هر دو. اگر این موارد رعایت نشود، احتمال اینکه سپرده های آن اپلیکیشن از همان ابتدا بسیار کم باشد، افزایش پیدا می ‌کند.

بنابراین، این یک انگیزه مالی برای خروج دیتا است. یک بلاک چین عمومی هر مدعیان اقتصادی را به تعامل وامی‌دارد تا از فرمتی مشترک برای ورود و خروج دیتا استفاده کنند. فرقی نمی کند که این عامل یک سازمان، کاربر عادی یا یک برنامه باشد. به بیان دیگر بلاک چین های عمومی قدم بعدی، بعد از اپن سورس هستند، زیرا اوپن دیتا فراهم می‌ کنند. هر کسی می تواند بلوک اکسپلورر خود را به وسیله خواندن بلاک چین عمومی، کدگذاری کند و هر کسی می تواند کیف پول دارای قابلیت نوشتن بر روی یک بلاک چین عمومی را برای خود ایجاد نماید.

این یک پیشرفت قابل توجه است. ما حالا از روش قابل اطمینانی برای ایجاد انگیره استفاده می ‌کنیم تا دیتا به اشتراک گذاشته شود و بتوانیم به میلیون ها فرد و کمپانی اجازه دهیم تا از یک دیتا استور مشترک دیتای خود را بخوانند و بنویسند که استانداردهای خاصی در آنها رعایت می شود و دارای اعتبار خاصی در زمینه یکپارچگی داده‌ها هستند.

این مسئله بسیار با وضع موجود متفاوت است. معمولاً پسورد روت به دیتابیس در اینترنت داده نمی شود زیرا یک دیتابیس اجازه می دهد هر کسی بر روی آن بخواند و بنویسد و معمولاً دستکاری می ‌شود.

بلاک چین های عمومی این مشکل را با رمزنگاری بر طرف کرده اند و به این شکل تعداد کاربران همزمان را افزایش داده‌اند.

بلاک چین

امروزه بلاک چین های عمومی معمولا بر روی اپلیکیشن های مالی و پولی متمرکز شده‌اند، جایی که دیتا ست موجود، تنها شامل تاریخچه قراردادهای الحاقی با سوابق تغییرناپذیر می باشد. این مسئله عمومی بودن آنها را زیر سوال می برد، زیرا به این شکل نمی توانند مشکل ورود و خروج دیتا در ورژن‌ های مختلف را برطرف کنند. ولی پیشرفت های در حال انجام بر روی بلاک چین های عمومی مانند اوپن ‌استریت مپ (openstreetmaps)، ویکی ‌پدیا (Wikipedia)، و توییتر (Twitter) و هم چنین سیستم هایی مانند فایل کوین (Filecon)/IPFS فعال هستند. این مسئله فقط در مورد سوابق تراکنش‌ های مالی که در آنها، تغییرناپذیری یک جز الزامی باشد، مصداق ندارد، بلکه می تواند دیگر انواع دیتا را نیز در بر بگیرد (نقشه یا اطلاعات عمومی) که به صورت روزمره آپدیت می‌ شوند.

انواع جدید سیستم ها بر اساس بلاک چین عمومی می ‌تواند به هر مدعی اقتصادی که مبالغ کافی یا اعتبارات رمزنگاری شده در اختیار دارد، نه تنها این امکان را بدهد که در این شبکه بخواند و بنویسد، بلکه می ‌تواند سوابق خود را ضمن حفظ یکپارچگی داده‌ها، ویرایش کند. با چنین قابلیتی، هیچ گونه دلیلی برای این که شخصی SQL را به بلاک چین عمومی برای اشتراک گذاری دیتا ترجیح دهد وجود ندارد. زیرا SQL دیگر یک روش قدیمی روابط دیتابیس می باشد. این شبکه نوع جدیدی از دیتابیس را ایجاد می کند که هیچ ‌گونه مالک خاصی ندارد و همه هفت میلیارد انسان بر روی کره زمین و اسکریپت های آنها می توانند به عنوان کاربران ثبت ‌نام‌ شده عمل کنند و هرگونه نهادی را با مبالغ کافی ثبت نمایند.

هنوز زمان آن فرا نرسیده است، ولی باید ببینیم که تا چه حد می توانیم از زنجیره های عمومی این چنینی استفاده کنیم. و چالش های مقیاس ‌گذاری را به کنار بزنیم. ولی امیدوار هستیم، زیرا روشن است که بلاک چین عمومی نوعی جدید از دیتابیس است که چیزی کاملا متفاوت از آنچه که دیتابیس های قدیمی ارائه می‌دادند در اختیار ما قرار می دهد.

* یک استثنا که با عنوان «پرداخت درخواست‌کننده» معروف است وجود دارد که آمازون و دیگر سرویس های کلود، آن را ارائه می ‌دهند. این امکان جالبی است که به کسی که مبلغی را پرداخت می کند، این امکان را می ‌دهد که بر روی باکت S3 شما بنویسد. با اینکه این امکان فراهم شده ولی نویسنده باید یک حساب کاربری وب سرویس آمازون (AWS) باز کند و صاحب باکت نیز باید به او اجازه دهد تا بتواند بر روی آن بنویسد. بنابراین هنوز هم یک صاحب متمایز برای حساب وجود دارد.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ