سرمایکس
video thumb

آیا خالق بیت کوین همان قاچاقچی و جنایت کار معروف در زندان های آمریکا است؟

یکی از رازهایی که در دنیای مدرن قرن ۲۱ هنوز کشف نشده است و رازی سر به مهر باقی مانده، همان هویت واقعی خالق و پدید آورنده ارز دیجیتالی بیت کوین که به نام (BTC) شناخته می شود و در قالب اسم مستعار ساتوشی ناکاماتو، پنهان است. درباره این شخصیتی که امروز شناختنش مانند یک افسانه کهنسال به نظر می رسد فرضیات زیادی مطرح شده است. بسیاری می پرسند ساتوشی ناکاماتو واقعا چه کسی است؟ اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود چرا که افراد بیشماری هستند که یا تلاش کرده اند بگویند همان ساتوشی ناکاماتو هستند و یا واقعا از آنها به این نام برده شده است.

از جمله افرادی که سعی کرده اند خود را جای ساتوشی ناکاماتو جا بزنند کریگ رایت است. او که یک شخصیت معروف و در واقع یکی از معروف‌ ترین این افراد نیز هست. او تا آنجا در ادعاهایش مبنی بر اینکه خالق بیت‌ کوین بوده پیش رفت که بارها و بارها کارش به دادگاه رسید و همه این ماجراها باعث شد تا به نام فیک‌ توشی (Faketoshi) معروف شود. فیک‌ توشی که یک کلمه لاتین است. ترکیبی از کلمات fake به‌ معنی جعلی می باشد شویی هم که مشخص است از نام مستعار ساتوشی گرفته شده است و در نهایت به معنی ساتوشی دروغین است.

از آنجا که پرونده‌ های متعددی برای کریگ رایت  تشکیل شده بود او مجبور بود مدام در دادگاه های مختلف حاضر شود و در یکی از این دادگاه‌ ها مربوط‌ به شکایت کلایمن می باشد که در آن شواهد جدیدی مطرح بود تا جایی که این مدارک در ویکی پدیا نیز قابل دسترسی و مطالعه است، و طی این شواهد جدید نام فردی به عنوان پاول سولوتشی کالدر لرو به میان می آید. اما این کالدر لرو همان مرد افسانه ای و پاسخ معمای قرن حاضر است؟

پاول سولوتشی کالدر لرو مردی که شیفته قمار، جنایت کار و در عین حال یک نابغه‌ ۴۶ ساله‌ است. کالدر لرو که گویا خالق نرم‌ افزاری رایگان و رمز گذاری هارد دیسک E4M و تروکریپت نیز می باشد، همان کسی است که توانست نرم‌ افزار رمز گذاری و رمزگشایی ساتوشی ناکاموتو را برای قفل‌کردن یک میلیون بیت کوین خود استفاده کند. او که جزو مافیا و قاچاقچی بزرگ کوکایین و اسلحه می باشد، شواهد جدیدی درباره اش کشف شده که نشان می دهد این مرد همان ساتوشی ناکاموتو است.

کالدر لرو دارای یک سبک نوشتاری خاص است. این سبک نوشتاری خاص شباهت های گریز ناپذیری با سبک نوشتاری ساتوشی دارد. چرا که او نیز دقیقا مانند ساتوشی از نظر انتخاب واژگان و لحن بیان مورد استفاده یک روش را به کار می برد و توانسته مانیفستی بنویسد که در سال ۱۹۸۸ نیز منتشر شده و شباهت‌ های جالبی با مفاد وایت‌ پیپر بیت‌ کوین داراست. جالب اینجاست که یک کلاینت پوکر در کدهای اولیه‌ بیت‌ کوین هست که به شخصیت کالدر لرو که عاشق قمار است نزدیک می باشد.

کالدر لرو در حال حاضر و از سال ۲۰۱۲ به دلیل اعمال خلاف کارانه اش در زندان به سر می برد و همین دلیل خوبی است که نتوانسته تا کنون یک میلیون بیت‌ کوین خود را خرج کند. او که پرونده سیاهی از انواع خلاف کاری ها دارد رئیس یک کارتل بوده و از جمله خلاف کاری هایش چاقچی مواد مخدر، دلال اسلحه، دلال مهمات، جاسوس اداره‌ مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده قاچاق طلا، استخراج فلزات گران‌ بها، بهره‌ برداری غیرقانونی از جنگل‌ ها، جرائم سازمان یافته، پولشویی، آدم‌ کشی، می باشد. در کنار همه این خلاف هایش کالدر لرو یک نابغه برنامه نویسی است که به توسعه‌ نرم‌افزارهای رمز گذاری کمک شایانی کرده است.

اگر درباره این نابغه جنایت کار به صفحه ویکی پدیا که برای وی اختصاص پیدا کرده مراجعه کنید شاهد داستان پر از فراز و نشیب زندگی وی خواهید بود و در قسمتی از آن با این تیتر مواجه می شوید که: «لرو اکنون به جرم دستور قتل ۶ نفر در ایالات متحده آمریکا در بازداشت به سر می‌برد». این فرد برای خود شهرتی نیز دارد تا جایی که در روزنامه‌ آتاویست (Atavist) مجموعه مقالاتی درباره‌ او منتشر شده است و کتابی با نام «مغز متفکر» (The Mastermind) نیز در همین رابطه به چاپ رسیده و در آن آمده است: «او یک برنامه‌نویس نابغه و رئیس یک کارتل خطرناک بود که به دارایی گرانبهای دولت ایالات متحده بدل شد». کالدر لرو در سال ۱۹۹۹ برنامه‌ E4M راکه نرم‌ افزار و یک ابزار رایگان برای رمزگذاری هارد دیسک ویندوزمی باشد را با خلاقیت خود نوشت. همچنین به نظر می رسد که او پکیج رمزگذاری ترو کریپت برای دیسک‌ های سخت بر مبنای کد E4M را نیز نگاشته است.

در این میان خانواده ای به نام کلایمن که در پرونده کریگ رایت شکایتی مطرح کرده بود، مدعی می شود که کریگ رایت یک فریبکار است که بیش از ۱۱ میلیارد دلار از بیت‌کوین‌ های آنها را به همراه هارد دیسک‌ های دیو کلایمن به سرقت برده است. اما دیو کلایمن کیست؟ او که قبل از این ماجراها فوت کرده یکی از متخصصان سرشناس دادگاه‌ های ایالات متحده آمریکا در حوزه‌ علوم کامپیوتر می باشد تا جایی او در کامپیوتر تبحر داشت که عده ای او را به‌ عنوان همان ساتوشی ناکاموتوی واقعی معرفی کرده بودند. اما این متخصص کامپیوتر و رایت از قبل همدیگر را می شناختند زیرا تا قبل از زمان فوت کلایمن در سال ۲۰۱۳ با یکدیگر شرکای تجاری موفقی بوده اند.

اما کریگ رایت نیز آرام ننشسته و در دفاع از خود در پرونده ساتوشی ناکاماتو سندی با نام سند ۱۸۷ را رو کرد که در آن نام جنایت کارانی برده شده بود و رایت معتقد بود در این سند ساتوشی بودن او را ثابت کرده و نشان می داد که که ۱۱ میلیارد دلار بیت‌ کوین متعلق به خود او می باشد. در سند ۱۸۷ اطلاعات مهمی درباره‌ روابط رایت با مجرمان و دخالت او در شناسایی و دستگیری ‌آنها آمده بود. برای همین دادگاه سعی کرد طوری این سند را بازنویسی نماید که خطری از جانب جنایت کاران رایت را تهدید نکند اما متاسفانه نام پاول لرو درز پیدا کرد و از پاورقی‌ ها از قلم افتاد تا جایی که در این پاورقی بخشی از یک آدرس اینترنتی در آن دیده شده که مربوط‌ به مقاله‌ ای درباره‌ لرو در روزنامه‌ دیلی‌ میل می باشد.

این گمان پس از انتشار سند ۱۸۷ به وجود آمد که شاید پاول لرو همان ساتوشی ناکاموتو است. در این میان فردی به‌ صورت ناشناس در سایت اجتماعی ردیت عنوان می کند رایت و کلایمن که شریک و دوست‌ های کهنه هم بودند، موفق شده اند، هارد دیسک‌های رمزگذاری‌ شده‌ لرو را به دست بیاورند. بنابراین این شایعه که رایت توانسته هارد درایو های رمز نگاری‌ شده‌ ای را که حاوی همان یک میلیون بیت‌ کوین معروف که هنوز دست نخورده‌ باقی مانده، را به چنگ بیاورد. و بر اساس مدارکی برخی به شدت معتقدند رایت برای لرو کار می‌ کرده است و همان خبر چینی بوده که سال ۲۰۱۲ باعث دستگیری لرو شده است.

اما چرا این دیسک ها اینقدر ارزشمند هستند؟ چون این هارد دیسک‌ ها همان دیسک های حاوی یک میلیون بیت‌ کوین دست نخورده می باشند که قفل هستند و لرو بارها تلاش کرده تا قفل آنها را بشکند و زمان زیادی برای آن صرف کرده است اما هرگز نتوانسته به نتیجه ای دست پیدا کند برای همین نمی تواند ثابت کند که او همان مرد افسانه ای ساتوشی است. از طرف دیگر گفته می شود کلوین آیر که دوست رایت است برای شکستن قفل هارد دیسک‌ های رمزنگاری‌ شده انبارهای بزرگی از کامپیوتر دایر کرده و این دو نفر برای مخفی‌ کردن و پوشش دادن به کارهای خود این انبارها را به‌ عنوان فارم‌ های استخراج ارزهای دیجیتال و برنامه‌ های ماینینگ رایت راه اندازی کرده اند و در واقع آنها دست به یک ظاهر سازی قانونی برای پوشش کارهای مخفی خود زده اند.

به نظر می رسد هدف رایت از اینکه خود را به جای ساتوشی قالب کرده و جا زده است این است کهوقتی قفل همه‌ هاردها را شکست و به آن یک میلیون بیت‌ کوین رسید بتواند آنها را به آسانی و بدون مشکلات قانونی به فروش برساند و از این طریق ثروت هنگفتی به دست بیاورد. اما گذشته از همه این ماجراها و ادعای ارتباطات رایت و لرو اتفاقات دیگری نیز رخ داده که هم جالب توجه است و هم فرضیه ساتوشی بودن لرو را تا حدودی تایید می کند و آن این است که در یکی از چند پاسپورتی که لرو دارد نامش سولوتشی می باشد. این نام دارای شباهت و هم آوایی زیادی با ساتوشی است.

کالدر لرو همچنین گذشته از ۶ قتلی که انجام داده و خلاف های دیگرش دارای یک ذهن باز با خلاقیت بالا در برنامه نویسی کامپیوتر می باشد. تا جایی که شواهد نشان می دهد او شیفته‌ کارهای رمز نگاری و مسائل مربوط‌ به حفظ حریم خصوصی بوده و مهارت‌ های او شباهت زیادی به توانایی‌ های ساتوشی داشته است. او در مانیفست خود آورده است: رمز نگاری تنها راه محافظت از آزادی‌ های مدنی است. او معتقد است دولت‌ ها هر روز بیشتر از گذشته از روش‌ های الکترونیک برای جمع‌ آوری داده‌ ها استفاده می نمایند.

بیت کوین

از طرف دیگر نرم‌ افزار تروکریپت که بر پایه‌ کدهای E4M نوشته شده و به نظر می رسد بیت‌ کوین‌ های ساتوشی ناکاموتو توسط این نرم‌ افزار در حال محافظت است و کسی که عضو تیم وسعه‌ دهندگان ناشناس این برنامه است همان لرو می باشد. هر چند این گفته ها رمز و راز زیادی در خود دارد اما می تواند قانع کننده نیز باشد. در سال ۲۰۱۱ بود که لرو زمینه‌ کاری خود را از توسعه‌ نرم‌افزار به ریاست کارتل عوض کرد و در همین زمان نیز ساتوشی غیبتی برای شروع کارهای دیگر داشته است. از طرف دیگر دولت آمریکا شروع به وضع محدودیت هایی برای توزیع دارو و توسط اداره‌ DEA کرد. اینجا بود که لرو واقعا مشکلاتی برای توزیع غیر قانونی دارو در جهان پیدا کرد.

یکی از شباهت هایی که در موقعیت های لرو و ساتوشی به وجود آمده و این نیز خود می تواند مدرکی برای یکی بودن این دو نفر باشد. همانا مخفی‌ شدن لرو با غیبت ساتوشی در یک زمان است. این غیبت که از سال ۲۰۱۱ شروع شده بود باعث شد که هیچ کدام از کارمندان لرو جای واقعی او را ندانند از طرفی نیز لرو به مقامات آمریکایی تا حدودی نزدیک شده بود. در این زمان لرو در در ریودو ژانیرو مخفی شده بود و ناشناس به ادامه کارهایش می پرداخت.

لرو مدتی قبل از آنکه به ریودو ژانیر برود چند سال قبل ترش به هلند رفته بود. و در سال ۲۰۰۲ بود که در یک فروم آنلاین ایده ای که بسیار بسیار شبیه ایده خلق بیت‌ کوین بود، منتشر شد. در این ایده انتشار یافته یک IP از نویسنده وجود داشت که این IP نویسنده از کشور هلند بود.

اما در اینجا به شباهت های ساتوشی و لرو اشاره می کنیم تا مطلب روشن تر شود. مثلا اینکه هیچ کدام از این دو نفر به نهادهای دارای قدرت دید مثبتی نداشته تا جایی که لرو در یک مانیفست با عنوان E4M آن را عنوان کرده بود و ساتوشی نیز همزمان در وایت‌ پیپر بیت‌ کوین آن را به زبان آورده بود. همچنین این دو شخصیت علاقمندی خاصی به قمار داشتند تا جایی که لرو همیشه در برنامه‌های آنلاین قمار شرکت می کرد و شروع به راه اندازی یک کلاینت پوکر کرده بود.

همچنین هر دو شخصیت، به این موضوع پی برده بودند که برای رفع مشکلات سیستم‌ های پرداخت سنتی باید به فکر این باشند که یک سیستم جدید دیجیتال به وجود بیاورند. این فکر از آنجا به ذهن لرو رسیده بود که در بازار داروهای آنلاین خود با روش‌ های پرداخت، سیستم‌ های پرداخت سنتی برایش مشکلاتی به وجود آمده است. ساتوشی هم همزمان نظراتی از خود درباره‌ سیستم‌ های پرداخت های آنلاین در وایت‌ پیپر بیت‌ کوین عنوان کرده و در ادامه باید بگوییم هر دو از یک لحن واحد نوشتاری و واژگان مشابه در نوشته‌ های خود به کار می بردند. همچنین از آنجا که لرو مردی ثروتمند بود نیازی به فروش بیت کوین های خود نمی دید، بنابراین آنها را نقد نکرد.

ساتوشی که در حال اصلاح کردن بیت کوین بود، همزمان لرو کارتل خود را برای قاچاق دارو و تسلیحات راه انداخته بود. این کار بسیار پر استرس و زمان بر است و این سوال در اینجا مطرح می شود که لرو چطور می تواند هم رییس یک کارتل باشد و هم در یک فروم آنلاین شروع به پاسخگویی به سوالات افراد آماتور در این زمینه نماید؟ با وجود شواهدی که احتمال ساتوشی بودن لرو رانشان می دهد هنوز دلایلی وجود دارد که این امر را ناممکن نشان می دهد.

اگر واقعا سولوتشی همان ساتوشی باشد و ارتباط مشکوک رایت با لرو نیز درست باشد. این داستان بسیار جالب و باور نکردنی خواهد بود و پتانسیل این را دارد که تبدیل به یک فیلم واقعی و جذاب شود. همچنین می توان این استدلال را نیز داشت که ادعای رایت مبنی بر ارتباط داشتن با لرو ساختگی است. برای اینکه این مطلب را القا کند که رابطه‌ خود را با پیدایش بیت کوین واقعی جلوه بدهد. اما او در بین کاربران و جهان ارزهای دیجیتال شهرت خوبی ندارد و وقتی خود را ساتوشی معرفی کرد با استقبال کمی مواجه شد.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version