سرمایکس
video thumb

فوموی بیت‌ کوین در حال وقوع است!

شاید بتوان دلیل افزایش قیمت بیت کوین را جریانات ایران و جنگ تجاری آمریکا / چین دانست، اما برخی عنوان می کنند که دلیل اصلی آن حرکت فیس بوک و پروژه لیبرای آن است. اما ممکن است که هر دوی این دیدگاه‌ها درست باشند.

حالا به هر دلیلی که باشد، قیمت بیت کوین با سرعت زیاد در حال افزایش است و به سوی سطحی در حرکت است که می شد آن را پیش‌بینی کرد اما نه با چنین سرعتی.

این حرکت حالا به سطحی رسیده است که انتظار می‌ رود یک وقفه و چند دوره معاملات یک ‌سویه داشته باشیم، اما بازار به حرف کسی گوش نمی‌ دهد.

اگر این حرکت با همین سرعت ادامه پیدا کند، بدان معناست که رسیدن به مرحله حباب پیش‌ ازموعد نزدیک است که یعنی احتمال دارد به یک اصلاح زودهنگام هم برسیم. این امر شاید برای معامله ‌گران که از نوسانات سود می ‌برند عالی باشد، اما برای سرمایه‌ گذاران که از چنین حرکت‌های دیوانه ‌واری بیزارند چندان خوب نیست.

انتظار می‌ رود که قیمت بالای بعدی در ۲۰ هزار دلار صورت گیرد، اما بهتر است چند ماه طول بکشد؛ نه فقط در طی چند روز که یکی دو ساعت بیشتر دوام نیاورد. تنظیمات تکنیکال فوق‌ العاده به‌نظر می‌ رسند. می‌ توانید یک حرکت پارابولیک را در آن مشاهده کنید:

این واقعا یک حرکت دیوانه ‌وار است. اگر قرار باشد که در روزهای آینده نیز با همین شرایط پیش برویم، بهتر است قیمت خروج را تنظیم کرده یا اگر قصد دارید هودل کنید و برای مدت ‌ها ارز خودرا نگه دارید، بهتر است که دیگر به آن نگاه نکنید.

مسئله این است که نمی توان مانند سری قبل، دلیل این حرکت را فومو (ترس از دست دادن فرصت) دانست. این حرکت به ‌دلیل کاربردهای ارز دیجیتال و پذیرش احتمالی آن از سوی جریان اصلی بازاری است که به ‌دلیل حرکت فیس بوک راه افتاده است.

همان‌طور که گفته شد در اینجا انتظار داریم که یک وقفه را مشاهده کنیم، اما این افزایش قیمت ظاهرا به ‌شکل عمودی در حال پیشرفت است. محرک‌ های این حرکت در حال پیدایش هستند و ما در میانه یک قیمت‌ گذاری مجدد در نتیجه این حرکت هستیم که ممکن است توقفی نداشته باشد. محرک ‌های این حرکت به این زودی‌ ها فروکش‌ نمی کنند و حتی ممکن است افزایش نیز پیدا کنند.

هشدار: برخی صرافی‌ها ممکن است از شیوه‌ های کسری ذخایر مشابه بانک‌های مرکزی استفاده کنند. یعنی ممکن است به شما فقط در ظاهر بیت کوین‌هایی بدهند. خودتان می‌ دانید که موجودی حساب در صرافی‌ ها مانند بانک‌ها فقط یک سری اعداد هستند نه سکه‌ها و اسکناس‌هایی در کیف پول. بنابراین ممکن است لایت کوین یا دوج کوین‌هایی را که دارید به کیف پول‌تان در یک صرافی اضافه کنید و آنها را به بیت کوین تبدیل کنید و موجودی بیت کوین در کیف پولتان افزایش یابد، اما هیچ بیت کوینی برای پوشش آن وجود نداشته باشد. شما زمانی متوجه این موضوع می شوید که بخواهید آن را برداشت کنید. افراد و صرافی‌ های مشکوک، پاشنه آشیل صنعت ارزهای دیجیتال هستند، بنابراین باید مراقب باشید.

به‌ علت این افزایش شدید ریسک، درصورتی ‌که معاملات مارجین (معامله با وجوه قرضی) انجام می ‌دهید، باید بسیار مراقب باشید. مطمئنا برخی از صرافی ‌ها تلاش می‌ کنند که با توقف ضرر، مشتریان خود را از جایگاهشان عقب برانند و پول آنها را سرقت کنند.

نمودار زیر، نمونه ای است که در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹ رخ داده است:

با وجود اینکه به‌ نظر می ‌رسد این فرد یک آدم ثروتمند ابله بوده است که با بی دقتی دامپ کرده است، اما بیشتر احتمال دارد که یک صرافی باشد که قصد دارد با تحریک مشتریان به توقف ضرر آنها را مجبور کند تا ارزهای خود را بفروشند. به ‌ویژه اگر یک توقف ضرر خودکار تنظیم کرده باشید، این حرکت می ‌تواند نوعی دستکاری باشد که به‌ راحتی پول‌ هایتان را در حساب صاحب پلتفرم جاری کند. چنین صرافی بد جنسی به خوبی می‌ داند که ضررها کجا اتفاق می‌افتند، بنابراین چیزی را که باید به فروش برساند به مزایده می‌ گذارد و سفارش‌ هایش را در فهرست مزایده با یک قیمت پایین تنظیم می ‌کند. سپس دامپ را آغاز می ‌کند و افراد را به‌ دلیل اینکه ممکن است ضرر کنند تحریک به فروش ارزهایشان می‌ کند. این کار سبب می‌شود افرادی که حد توقف ضرر تعیین کرده‌اند به ‌سرعت ارزهای خود را بفروشند. حال این صرافی ارز را با قیمت بالا فروخته و با قیمت پایین خریده است و در این میان فقط جیب مشتریان به‌ دلیل فروش ارزهایشان جهت توقف ضرر خالی شده است.

چند نکته وجود دارد که معامله گران در بازارهای نوسانی باید به خاطر داشته باشند، از جمله اینکه از اهرم‌ ها کمتر استفاده کنند و از  فشارهای روانی و نیز اعداد و ارقام و هشدارهای پلتفرم‌ ها دور بمانند. این یک واقعیت تلخ است که اهرم ها معامله گران را نابود می کنند و هر چه بیشتر این کار را انجام دهند، زودتر نابود خواهند شد.

در بازار ارزهای دیجیتال رعایت نکات امنیتی ضرورت دارد، به جای فکر کردن به حرکت چرخشی قیمت بیت کوین به فکر امنیت ارزهای دیجیتال خود باشید.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version