بازار ارزهای دیجیتال بسیار گسترده است و با هزاران رمزارز مختلف، فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد. با وجود اینکه اکثر فعالان ارزهای دیجیتال، تنها در خرید، فروش و ترید ارزهای دیجیتال مشغول هستند، اما روش های بیشتری برای کسب درآمد و فعالیت اقتصادی در این بازار وجود دارد. یکی از این روش ها که تشابه زیادی با روش بانکی و سنتی قدیمی دارد، استیکینگ ارزهای دیجیتال است.

استیکینگ ارزهای دیجیتال برای مدت زمان بسیار زیادی است که در این فضا وجود دارند و معمولا به عنوان یک گزینه امن و طولانی مدت برای سرمایه گذاری و کسب سود از آن استفاده می شود. اما این روش دقیقا چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ در ادامه این مقاله می خواهیم استیکینگ و استخرهای استیکینگ را بررسی کنیم پس اگر به این روش سرمایه گذاری علاقه مند هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

استیکینگ ارزدیجیتال

استیکینگ به طور کلی به خرید یک ارزدیجیتال و نگهداری آن در یک کیف پول و کسب سود و پاداش از این نگهداری و قفل شدن دارایی گفته می شود. استیکینگ ارزدیجیتال معمولا به دو شکل تنها و یا در استخرهای استیکینگ انجام می شود که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. به صورت کلی استیک تنها سود بسیار بیشتری دارد اما برای استفاده از این روش، فرد باید مبلغ و سرمایه زیادی داشته باشد، به همین دلیل اکثر افراد از استخرهای استیکینگ استفاده می کنند.

استخر استیکینگ، ابزاری است که به چندین دارنده ارزدیجیتال اجازه می دهد تا توکن های خود را در یک فضا جمع آوری کنند که منجر به اعتباربخشی اپراتور استخر می شود و در نهایت این استخر به همه ذینفعان توکن هایی را برای مشارکت منابع آنها پاداش می دهد.

اما برای بسیاری از سرمایه گذاران ارزدیجیتال در جهان استخر استیکینگ یک مفهوم ناشناخته است و پیشنهاد سرمایه گذاری در آن باعث ایجاد شک و شبهه برای افراد می شود.

مفهوم و فعالیت کلی استخرهای استیکینگ در بلاک چین هایی وجود دارد که از مدل اثبات سهام (PoS) استفاده می کنند و این امکان را به کاربران می دهند تا موجودی خود را برای مدت مشخصی قفل کرده و سود دریافت کنند.

این توکن های قفل شده به زنجیره بلوکی مربوطه متصل می شوند و به بقا و فعالیت شبکه کمک می کنند. در عوض، بلاک چین از طریق اپراتور استخر استیکینگ، درصدی پاداش براساس تعداد توکن های موجود در اختیار سهام داران قرار می دهد. استیکینگ ارزهای دیجیتال فواید بسیاری دارد اما بی عیب نیست و خطراتی نیز سرمایه کاربران را مخصوصا در روش استخر استیکینگ سرمایه گذاری کاربران را تهدید می کند که لازم است از آنها آگاه باشید.

همانطور که در ابتدا گفته شد، استخرهای استیکینگ عمومی برای سرمایه گذاران خرد ایده آل هستند، زیرا این امکان را به آنها می دهند تا بدون نیاز به قفل کردن تعداد زیادی سرمایه و توکن، در فعالیت استیکینگ مشارکت داشته باشند. این گزینه نسبت به ایجاد استخر خصوصی یا تبدیل شدن به اعتبار سنج ک شبکه اقتصادی تر است و نیاز به سرمایه زیادی ندارد. به عنوان مثال، در شبکه اتریوم یک سرمایه گذار برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج مستقل به ۳۲ اتر نیاز دارد، کاربران می توانند اتر های خود را به اشتراک گذارند و در این فرآیند پاداش کسب کنند.

استفاده از استخر استیکینگ

برای کسانیکه می خواهند به صورت طولانی مدت از ارزهای خود نگهداری کنند، استخرهای استیکینگ می توانند گزینه مناسبی همراه با بازدهی قیمتی خود ارز علاوه بر سود استیکینگ برای این افراد باشند.

سرمایه گذاران خرد می توانند با سرمایه کمتری از میزان مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در بلاک چین PoS، در یک استخر سرمایه گذاری کنند و به صورت روزانه، هفتگی، سه ماهه یا در بازه های مختلف زمانی موجودی خود را قرار دهند و سود دریافت کنند. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های اتر خود را برای پاداش‌های روزانه و بدون نیاز به حداقل موجودی، در یک استخر سهام در صرافی Coinbase قرار دهند. یکی دیگر از بلاک چین های محبوب برای به اشتراک گذاشتن توکن ها، کازماس (Cosmos) یکی از اکوسیستم های بزرگ در بلاک چین است. در این اکوسیستم، سرمایه گذاران می توانند توکن های خود را در بسیاری از زنجیره های موجود به اشتراک بگذارند.

انتخاب یک استخر استیکینگ مناسب سرمایه گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مواردی که باید بررسی کنید نرخ کمیسیون است که معمولا بین ۵ تا ۶ درصد قرار دارد و نحوه کمک آنها به اکوسیستم است. نرخ درصد سالیانه (APR) هر شبکه و زنجیره با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال این نرخ در Cosmos Hub حدود ۱۵ درصد است در حالی که در Osmosis مقدار ۶۰ درصد و در Juno تا ۱۵۰ درصد ارائه می شود.

جدا از پلتفرم و اکوسیستم ها، بسیاری از اپراتورهای استخرهای استیکینگ پیشنهادهای منحصر به فردی افراد ارائه می کنند تا سرمایه و ذینفعان مورد نیاز خود را جذب کنند. به عنوان مثال می توانیم به Cosmos Antimatter اشاره کنیم، یک اعتبارسنج جدید اکوسیستم کازماس که در حال تمرکززدایی در شبکه اعتبارسنجی است. هدف اصلی این است که اطمینان حاصل شود که هیچ گروه خرابکار اعتبارسنجی تشکیل نمی شود و در عین حال ۱۰۰٪ سود خود را به سهامداران اکوسیستم واگذار می کند.

مزایای مشارکت در استخر استیکینگ

Staking

استخرهای استیکینگ متناسب با توکن های سرمایه گذاری شده، پاداش دریافت می کنند. حتی اگر میزان استیک شده کمتر از میزان مورد نیاز برای بدست آوردن وضعیت اعتبارسنجی باشد.

استخرهای استیکینگ به هر کسی امکان می دهند درآمد غیرفعالی کسب کنند در حالی که موجودی رمزارز آنها نیز باقی می ماند و در گذر زمان می تواند رشد قیمتی داشته باشد که در نهایت منجر به چندین برابر شدن سرمایه فرد می شود. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران لازم نیست نگران نحوه عملکرد یک استخر استیکینگ یا رویه‌های مورد نیاز در راه‌اندازی و اجرای یک گره اعتبارسنجی باشند و اپراتور استخر استیکینگ در عوض از طرف همه سهامداران این فعالیت ها را انجام می‌دهد.

پاداش و سود این استخرها به شکل ارزدیجیتال پرداخت می شود، زیرا بلاک چین هربار که با موفقیت یک بلوک از تراکنش ها اضافه می شود، با توکن های تازه ایجاد شده پاداش ها را پرداخت می کند. این بدان معناست که ذینفعان سهم منصفانه خود را متناسب با تعداد توکن‌های استیک شده دریافت می‌کنند و می‌توانند بازدهی بالاتری را زمانی که قیمت توکن با گذشت زمان افزایش می‌یابد، ایجاد کنند.

با توجه به اینکه حداقل مقدار توکن مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج بسیار زیاد است، برای سرمایه گذاران مبتدی راحت تر است که موجودی ارزهای خود را در یک استخر استیکینگ عمومی قفل کنند تا از پاداش های قابل پیش بینی و مکرر بیشتری برخوردار شوند.

مواردی که باید قبل از سرمایه گذاری در استخر استیکینگ بدانید

علیرغم بازدهی بالقوه، هزینه های راه اندازی یک استخر استیکینگ ارزدیجیتال باید قبل از سرمایه گذاری عاقلانه در نظر گرفته شود.

مهم است که با تحقیق و بررسی کافی یک استخر استکینگ را انتخاب کنید، زیرا توکن های استیک شده به عنوان تضمینی برای بلاک چین عمل می کنند و مهم است که اپراتور استخر، که به عنوان یک اعتبارسنجی در بلاک چین عمل می کند، کار خود را بدون هیچ گونه قصد مخرب انجام دهد.

فرض کنید یک بلوک با تراکنش‌های نامعتبر یا تقلبی تشکیل شده است، شبکه بلاک چین ممکن است مقدار مشخصی از توکن‌های استیک را بسوزاند که منجر به از دست دادن ارزدیجیتال شده به همراه سایر سهامدارانی شود که توکن‌های خود را در استخر استیکینگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

علاوه بر این، هنگامی که یک سرمایه گذار تصمیم می گیرد به یک استخر استیکینگ بپیوندد، توکن های ارزدیجیتال او در یک آدرس بلاک چین خاص یا آدرسی مرتبط با شخص ثالث قفل می شوند و این ممکن است باعث شود که ذینفعان کنترل مستقیمی بر توکن های سهامدار خود نداشته باشند. عاقلانه تر است که استخرهایی را انتخاب کنید که به ذینفعان اجازه می دهد در فرآیند سهامداری شرکت کنند و در عین حال دارایی های خود را برای امنیت بیشتر در کیف پول سخت افزاری نگهداری کنند.

همچنین یک استخر استیکینگ پاداش های کمتری نسبت به زمانی که مستقیما در بلاک چین استیک می شدند می دهد، زیرا هر پاداش استیکینگ بین بسیاری از شرکت کنندگان در استخر استیکینگ تقسیم می شود. پس از کسر هزینه های پلتفرم و نرخ کمیسیون، پرداخت نهایی نیز بیشتر کاهش می یابد.

در پایان باید زمان سرمایه گذاری نیز در نظر گرفته شود، اگر زمان قفل شدن دارایی ها طولانی مدت است این ریسک سرمایه گذار را تهدید می کند که با کاهش قیمت ارزدیجیتال، ارزش دارایی های او کاهش یابد.

شروع سرمایه گذاری در استخر استیکینگ

استیکینگ ارزدیجیتال

همانند تمام بخش های این بازار، قبل از شروع فعالیت در استخرها نیاز است تحقیقات کافی و لازم پیرامون تمام استخرهای موجود و توکن های مورد نیاز و سابقه فعالیت آنها انجام شود.

برخلاف استخراج ارزهای دیجیتال، استیکینگ ارزدیجیتال مستلزم سرمایه گذاری در تجهیزات استخراج برای ایجاد بازده و سود نیست. چندین استخر استیکینگ ارزها دیجیتال وجود دارد که در حال حاضر برای ارزهای دیجیتال مختلف که بر بستر بلاک چین PoS کار می کنند در دسترس سرمایه گذاران هستند و پیشنهاد می شود که استخر صرافی های بزرگ و مطرح جهانی که به شکل استیکینگ عمومی فعالیت می کنند را به استخرهای استیکینگ خصوصی که برخی مواقع سود سالیانه بیشتری نیز ارائه می دهند انتخاب کنید.

علاوه بر در نظر گرفتن رتبه استخر استیکینگ، عاقلانه است که استخرهایی را انتخاب کنید که به ذینفعان به روزرسانی های منظم در مورد عملکرد استخر ارائه می دهند و در مورد فعالیت های خود شفاف هستند. این شامل بررسی موارد کلیدی در مورد نقشه راه آینده استخر و اینکه چگونه ذینفعان بخشی از فرآیند محسوب می شوند، می شود.

توصیه می شود که قبل از انتخاب یک استخر برای سرمایه گذاری، عملکرد گذشته و پیش بینی آینده آن را بررسی کنید. برای درک بازده واقعی که بر ارزهای دیجیتال استیک شده ایجاد می شود، هزینه های ورودی، عضویت و کارمزد های مختلف را در نظر بگیرید و به استخری وارد شوید که ذینفعان زیادی ندارد تا اطمینان حاصل شود که پاداش ها بیشتر از چیزی که مشخص شده است کاهش پیدا نکند.

بزودی در وبلاگ سرمایکس آموزش مشارکت در برخی از بهترین استخرهای استیکینگ جهانی را منتشر می کنیم.